Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7490
    Χαιρετω την ομαδα. Εχω ενα ειδικο θεμα που αφορα ΟΤΕ VDSL και Asterisk (FreePBX) ελπιζω να ειμαι στο σωστο χωρο και να υπαρχουν experts στα συγκεκριμενα αντικειμενα.
    Εχω COSMOTE VDSL 50αρα και λογω υπαρχοντος παλιου Τ/Κ με ISDN ειμαι με περιφημο GENNET-Oxygen και το Κεντρο λειτουργει συνδεδεμενο με την BRI πορτα.
    Γενικα δεν εχω προβληματα αλλα επειδη θελω να παροπλισω το παλιο T/K και να το αντικαταστησω με FreePBX σε Raspberry με SIP συσκευες εχω σκεφθει το ακολουθο σεναριο και θελω τα σχολια και συμβουλες σας.
    Σεταρω το RPI/FreePBX με τα SIP accounts του COSMOTE για την τηλεφωνια (ελπιζω να τα δινουν ακομη).
    Σεταρω για εσωτερικα τηλ συσκευες SIP (που αποκτησα απο ξεπουλημα ευκαιρια
    Για τον συναγερμο επειδη θελω να παραμεινω με την υπαρχουσας τηλεφωνικη συνδεση και να αποφυγω το κοστος πλακεττας LAN και εδω σας θελω:
    Μπορω να δημιουργησω στο FreePBX ενα SIP Trunk για το Oxygen ωστε να λειτουργησει σαν ΑΤΑ για συνδεση του συναγερμου? Δηλαδη να βλεπει σαν SIP Server το FreePBX/Asterisk και οχι τον COSMOTE IMS???
    Με τα λιγα που ξερω θεωρητικα μαλλον γινεται εκεινο που με φοβιζει ειναι επειδη το Oxygen ειναι managed απο τον ΟΤΕ μπορει απο μονο του να ζητησει νεους SIP κωδικους και να σεταριστει οποτε πρακτικα το FreePBX να χασει την SIP συνδεση του με COSMOTE και να χασουν τα εσωτερικα τις εξερχομενες εισερχομενες....
    Αν εκανα καποια λαθη η παρελειψα κατι πειτε μου και ευχαριστω προκαταβολικα.
    μφχ
    ΓΓ

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Όχι δεν γίνεται, το Oxygen Κάνει σύνδεση μέσω του wan μόνο με τον sip server του ΟΤΕ
    Γιατί δεν παίρνεις ενα φθηνό ΑΤΑ να κάνεις την δουλεία σου; ή ακόμα καλύτερα να δείς αν ο συναγερμός υποστηρίζει Ip

  3. #3
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7490
    Σε ευχαριστω καταρχην για την απαντηση σου.
    Αρα το Oxygen εχει 'εσωτερικες ρυθμισεις' για SIP τον IMS του ΟΤΕ και δεν μπορω να τις αλλαξω με user privilege (admin privilege εχει μονο ο ΟΤΕ)
    Τι προτεινεις σε φθηνο ΑΤΑ?
    Για να μπει ο συναγερμος σε LAN θελει ειδικη καρτα με καπως αλμυρη τιμη οποτε να δω τις εναλλακτικες και να αποφασισω αναλογα
    μφχ
    ΓΓ

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το oxygen το ξεχνας σαν ata. Απο πλευρας ασφαλειας, το να συνδεεται ο συναγερμος μονο με τηλεφωνο ειναι επισης τελειως ανασφαλες και ξεπερασμενο.
    Ειτε καταργησε το, ειτε βαλε κατι με gprs, οχι lan.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7490
    Συμφωνω @Netblues.
    Ισως στο παρελθον με ISDN και οχι VoIP να ηταν λιγο πιο αξιοπιστο αλλα και παλι, καθοτι οι εξπερ 'κακοι' κοβουν τα τηλεφωνα πρωτα
    Θα το λαβω υποψη στον σχεδιασμο και αν χρειαστει θα επανελθω.
    ευχ/μφχ
    ΓΓ

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H φθηνότερη λύση είναι με ένα ένα μεταχειρισμένο Fritz 7390, που θα συνδεθεί στην S0 θύρα του Oxygen για να πάρει την τηλεφωνία και στο δικό του PBX, φτιάχνεις ένα SIP extension που θα χρησιμοποιεί το FreePBX ως trunk.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7490
    Ακουγεται ενδιαφερον/ευχαριστω μαστερ. Σκεφτομαι μηπως να αντικαταστησω τελειως το Oxygen με ενα Fritzbox. Θα εχει μειονεκτηματα ετσι?

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα δουλέψει μια χαρά, αλλά για την τηλεφωνία θα χρειαστεί να ζητήσεις τον κωδικό της (τον δίνουν).
    Μόνο στα νεώτερα μοντέλα Fritz που παίρνουν το διεθνές firmware από το v.7 και πάνω, υπάρχει το προφίλ της Cosmote και όλα παίζουν αυτόματα. Αλλά κοστίζουν αρκετά.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-04-2007
    Μηνύματα
    65
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    FRITZBOX 7490
    Με τα χρησιμα σχολια σας και διαβαζοντας στο internet σκεφτηκα το παρακατω σεναριο και θελω την βοηθεια σας πριν το υλοποιησω μηπως μου διαφευγει κατι
    Αγοραζω ενα FRITZBOX 7590 και αντικαθιστω το OXYGEN. Με V7 International εχει profile OTE και παιζει αυτοματα με ΟΤΕ.
    Συνδεω το παρον αρχαιο ISDN Τ/Κ στο ISDN port του FRITZ και δουλευουν ολα οπως σημερα με τα εσωτερικα κλπ
    Επειδη το FRITZ αποτι διαβασα ειναι και βαση DECT του συνδεω σε πρωτη φαση τρια ασυρματα GIGASET που τωρα παιζουν με μια βαση ISDN που ειναι στο T/K.
    Επειτα επειδη το FRITZ μπορει να γινει και SIP server του συνδεω τις συσκευες SIP που εχω (μεσω δικτυου). Ποσες μπορω να βαλω /εχει οριο σε SIP devices/extensions?
    Αν τα παραπανω γινονται τοτε το ερωτημα ειναι αν το FRITZ μπορει να παιξει τον ρολο του Τ/Κ με τα ασυρματα DECT και τα SIP εσωτερικα ωστε να καταργησω το παλιο ISDN T/K.
    Το αλλο ερωτημα ειναι αν το 7390 μπορει να κανει τα παραπανω να γλυτωσω το παραπανω κοστος του 7590?
    Σας ευχαριστω θερμα για την βοηθεια!
    ΓΓ

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    To 7390 είναι EOL, δεν θα το πρότεινα για ευνόητους λόγους.
    Επίσης, το τελευταίο firmware για το 7390 είναι το 6.86,
    οπότε δεν θα παίξει με το provisioning του OTE.
    Πιθανότατα θα παίξει αν το στήσεις ο ίδιος, αλλά λόγω EOL τέρμα τα firmware updates/fixes/etc.

    Το 7590 νομίζω παίρνει μέχρι 6 dect με τα 3 να μιλάνε ταυτόχρονα, αν θα παίξουν σωστά τα υπάρχοντα Gigaset είναι ένα ερώτημα.
    Υπάρχει interoperability matrix για fritz->3rd party dect, ψάξτο.

    Και υπάρχουν περιορισμοί στον αριθμό των extensions (μέχρι 10 sip clients νομίζω),
    δες το manual για τα σχετικά.

    Θεωρητικά, μπορείς να συνδέσεις το pbx στην S0 πόρτα του fritzbox,
    να ενεργοποιήσεις BRI και θα παίξει.
    Θεωρητικά...
    Πρακτικά, επειδή δεν ξέρουμε τι κέντρο είναι και τι κάνει, σίγουρος θα είσαι μόνο όταν το δοκιμάσεις.
    Ειδικά εφόσον πλέον μιλάμε για emulated isdn:
    --> internet/voip--> cpe/fritzbox (emmulates bri over sip) -> bri -> pbx.

    ΥΓ.
    Αν μιλάμε για μικρή επιχείρηση, δεν ξέρω αν η εγκατάσταση pbx πάνω σε pi είναι καλή ιδέα (για λόγους αξιοπιστίας).
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μην ανακατευεις δυο κεντρα, θα εχεις προβληματα στη χρηση.
    Μπορει τηλεφωνα να κουδουνανε ενω η κληση εχει απαντηθει, για παραδειγμα, και διαφορα αλλα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας