Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα στο forum.
    Θέλει ένας φίλος που έχει ενοικιαζόμενα δωμάτια να μεταφέρει internet και φωνή από τα ενοικιαζόμενα που έχει μπροστά στη θάλασσα σε ένα δυάρι ισόγειο που έχει πιο πίσω.
    Μεταξύ των 2 σημείων υπάρχουν άλλα ενοικιαζόμενα.
    Οπτική επαφή παρόλα αυτά μπορεί να υπάρξει από ότι έχω δει.
    Τι προτείνετε να κάνει;
    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Την προφανή και αποδεδειγμένα αξιόπιστη λύση, αν δεν υπάρχει δυνατότητα να περάσει καλώδιο μεταξύ των 2 θέσεων.
    Δύο ίδια εξωτερικά ΑΡ που θα κάνουν μεταξύ τους ασύρματη ζεύξη. Κι επειδή φαντάζομαι ότι μιλάμε για μικρή απόσταση δες σε Nanostation AC Loco

  3. #3
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την προφανή και αποδεδειγμένα αξιόπιστη λύση, αν δεν υπάρχει δυνατότητα να περάσει καλώδιο μεταξύ των 2 θέσεων.
    Δύο ίδια εξωτερικά ΑΡ που θα κάνουν μεταξύ τους ασύρματη ζεύξη. Κι επειδή φαντάζομαι ότι μιλάμε για μικρή απόσταση δες σε Nanostation AC Loco
    Αυτό αν καταλαβαίνω καλά είναι για το internet.
    Για την φωνή τι μπορεί να κάνει το παλικάρι;
    Ευχαριστώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    H γραμμή έρχεται στα ενοικιαζόμενα; Εκεί είναι ο Router;
    Η τηλεφωνία είναι PSTN, ISDN ή VoIP; Με ένα μόνο κανάλι (αριθμός) ή 2 (και με MSN).
    Γενικά δώσε αναλυτικά πληροφορίες πως έχει η κατάσταση και τι υπηρεσίας και router υπάρχουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    H γραμμή έρχεται στα ενοικιαζόμενα; Εκεί είναι ο Router;
    Η τηλεφωνία είναι PSTN, ISDN ή VoIP; Με ένα μόνο κανάλι (αριθμός) ή 2 (και με MSN).
    Γενικά δώσε αναλυτικά πληροφορίες πως έχει η κατάσταση και τι υπηρεσίας και router υπάρχουν.
    Κατά 99% θα τον έχουν περάσει και αυτόν σε voip (θα το τσεκάρω το Σαββατοκύριακο που θα πάω) η cosmote.
    Του έβαλε vdsl 30άρι πέρυσι η cosmote (νομίζω δικαιούται να πάει δωρεάν σε 50άρι πλέον ή όχι).
    Τώρα τι modem έχει δεν το έχω δει ακόμα, αλλά λογικά θα έχει το μανίσιο speedport.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γενικά μέσω ασύρματου δικτύου, θα χρειασθεί επιπλέον εξοπλισμός. Αυτό που προτείνω για χαμηλό κόστος είναι 2 μεταχειρισμένα Fritz 7390.
    Αν η τηλεφωνία είναι TDM (PSTN-ISDN), το ένα θα χρησιμοποιηθεί να την μετατρέψει σε VoIP και θα παίζει ως SIP server.
    Αν η τηλεφωνία είναι VoIP, το ένα θα χρησιμοποιηθεί είτε να την αναλάβει το ίδιο είτε να την πάρει ως αναλογική από μία θύρα PHONE του Speedport και πάλι θα παίζει ως SIP server.
    Και στις 2 περιπτώσεις, το άλλο Fritz θα την λαμβάνει ως SIP client (και παράλληλα θα παίζει ως τοπικό Router ή ΑΡ και switch).

  7. #7
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε ενσύρματη κατάσταση τι προτείνεις φίλε μου;

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πόσα μέτρα απόσταση; Θα είναι εναέριο, προστατευμένο ή εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες;
    Μέχρι 100 μέτρα απόσταση, κάνει και το απλό UTP, αν και καλύτερα ένα κατάλληλο για εξωτερικούς χώρους. Για πάνω από 100 μέτρα, θα υπάρχει πρόβλημα, εκτός αν ενδιάμεσα μπει switch.
    Αν είναι εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες, θα περαστεί μέσα σε πλαστικό σωλήνα, σπιράλ ή ευθύγραμμο ανάλογα την περίπτωση.
    Αν για μεγάλη απόσταση είναι εναέριο, θα πρέπει να περαστεί συρματόσχοινο και να στερεωθεί πάνω του.
    Αν σας φθάνει η ταχύτητα 100Mbps, περνάς στο ίδιο καλώδιο Internet και τηλεφωνία, διαφορετικά θέλεις 2 καλώδια.

    Όπως καταλαβαίνεις, το Internet περνά εύκολα (ενσύρματα, ασύρματα ή με powerline). Η τηλεφωνία αποτελεί πρόβλημα και μόνο με καλώδιο μπορείς να την περάσεις άμεσα. Διαφορετικά θέλει μετατροπή σε IP για να περάσει μέσω του δικτύου, οπότε εκεί χρειαζόμαστε επιπλέον εξοπλισμό και στις 2 πλευρές.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα μέτρα απόσταση; Θα είναι εναέριο, προστατευμένο ή εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες;
    Μέχρι 100 μέτρα απόσταση, κάνει και το απλό UTP, αν και καλύτερα ένα κατάλληλο για εξωτερικούς χώρους. Για πάνω από 100 μέτρα, θα υπάρχει πρόβλημα, εκτός αν ενδιάμεσα μπει switch.
    Αν είναι εκτεθειμένο στις καιρικές συνθήκες, θα περαστεί μέσα σε πλαστικό σωλήνα, σπιράλ ή ευθύγραμμο ανάλογα την περίπτωση.
    Αν για μεγάλη απόσταση είναι εναέριο, θα πρέπει να περαστεί συρματόσχοινο και να στερεωθεί πάνω του.
    Αν σας φθάνει η ταχύτητα 100Mbps, περνάς στο ίδιο καλώδιο Internet και τηλεφωνία, διαφορετικά θέλεις 2 καλώδια.

    Όπως καταλαβαίνεις, το Internet περνά εύκολα (ενσύρματα, ασύρματα ή με powerline). Η τηλεφωνία αποτελεί πρόβλημα και μόνο με καλώδιο μπορείς να την περάσεις άμεσα. Διαφορετικά θέλει μετατροπή σε IP για να περάσει μέσω του δικτύου, οπότε εκεί χρειαζόμαστε επιπλέον εξοπλισμό και στις 2 πλευρές.
    Κάτω από 50 μέτρα είναι η απόσταση.
    Για εμένα καλύτερα να φέρει το modem στο δυάρι και στα δωμάτια να βάλει ένα access point συνδεδεμένο με το modem με ένα utp καλώδιο εξωτερικού χώρου.
    Πρότεινέ μου ένα δυνατό access point για 3 ορόφους ενοικιαζομενα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Javascript_Developer : 11-06-20 στις 21:50.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν γίνεται έτσι φίλε. Χρειάζεται σχέδιο με το πως είναι τα κτίρια και ποιους χώρους (μέσα-έξω) χρειάζεται κάλυψη.
    Χωρίς τουλάχιστον αυτά, δεν είναι δυνατόν να πει κάποιος αν θα γίνει δουλειά μόνο με ένα ή περισσότερα και που θα τοποθετηθούν αυτά.
    Βάλε υπόψιν ότι μιλάμε για χρήση της μπάντας 2,4Ghz, οπότε πρέπει να ληφθούν και άλλοι παράγοντες υπόψιν.

    Ένα-ένα τα εμφανίζεις. Για να μεταφέρει την σύνδεση από το ένα μέρος στο άλλο, σημαίνει ότι υπάρχει μεταξύ τους τουλάχιστον τηλεφωνικό καλώδιο, διαφορετικά δεν γίνεται αυτό που λες.
    Αν ισχύει, τότε η τηλεφωνία μπορεί να μεταφερθεί μέσω αυτής της καλωδίωσης και μένει μόνο το Internet.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Javascript_Developer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτω από 50 μέτρα είναι η απόσταση.
    Για εμένα καλύτερα να φέρει το modem στο δυάρι και στα δωμάτια να βάλει ένα access point συνδεδεμένο με το modem με ένα utp καλώδιο εξωτερικού χώρου.
    Πρότεινέ μου ένα δυνατό access point για 3 ορόφους ενοικιαζομενα.
    Την ιδέα να αποτανθεί ο φίλος σου σε έναν σοβαρό επαγγελματία για να κάνει την δουλειά από την οποία ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ την σκέφτηκε ??
    Η κάλυψη WiFi στα ενοικιαζόμενα του είναι ΕΠΕΝΔΥΣΗ.
    Δηλαδή αν έφτιαχνε πισίνα θα ερχόταν να ρωτήσει σε ένα φόρουμ πώς σκάβει τον λάκκο και πώς τσιμεντώνεται η πισίνα ??

    .

  12. #12
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται έτσι φίλε. Χρειάζεται σχέδιο με το πως είναι τα κτίρια και ποιους χώρους (μέσα-έξω) χρειάζεται κάλυψη.
    Χωρίς τουλάχιστον αυτά, δεν είναι δυνατόν να πει κάποιος αν θα γίνει δουλειά μόνο με ένα ή περισσότερα και που θα τοποθετηθούν αυτά.
    Βάλε υπόψιν ότι μιλάμε για χρήση της μπάντας 2,4Ghz, οπότε πρέπει να ληφθούν και άλλοι παράγοντες υπόψιν.

    Ένα-ένα τα εμφανίζεις. Για να μεταφέρει την σύνδεση από το ένα μέρος στο άλλο, σημαίνει ότι υπάρχει μεταξύ τους τουλάχιστον τηλεφωνικό καλώδιο, διαφορετικά δεν γίνεται αυτό που λες.
    Αν ισχύει, τότε η τηλεφωνία μπορεί να μεταφερθεί μέσω αυτής της καλωδίωσης και μένει μόνο το Internet.
    Η κολόνα που φέρνει το τηλέφωνο νομίζω είναι στη μέση από τα 2 σημεία οπότε πιστεύω είναι καλύτερη η λύση να είναι το modem κοντά στο τηλέφωνο του ανθρώπου και όχι κοντά στα ενοικιαζομενα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την ιδέα να αποτανθεί ο φίλος σου σε έναν σοβαρό επαγγελματία για να κάνει την δουλειά από την οποία ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ την σκέφτηκε ??
    Η κάλυψη WiFi στα ενοικιαζόμενα του είναι ΕΠΕΝΔΥΣΗ.
    Δηλαδή αν έφτιαχνε πισίνα θα ερχόταν να ρωτήσει σε ένα φόρουμ πώς σκάβει τον λάκκο και πώς τσιμεντώνεται η πισίνα ??

    .
    Ένα 10% περίπου σκέφτεται έτσι. Νομίζεις τυχαία ενώ αυξάνονται κάθε χρόνο οι τουρίστες τα έσοδα από τον τουρισμό πέφτουν συνέχεια; Το επίπεδο των τουριστών συμβαδίζει με το επίπεδο των παρεχόμενων υπηρεσιών.

  13. #13
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Javascript_Developer Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ένα 10% περίπου σκέφτεται έτσι. Νομίζεις τυχαία ενώ αυξάνονται κάθε χρόνο οι τουρίστες τα έσοδα από τον τουρισμό πέφτουν συνέχεια; Το επίπεδο των τουριστών συμβαδίζει με το επίπεδο των παρεχόμενων υπηρεσιών.

    Η αλήθεια είναι ότι επειδή όλοι έχουν στο σπίτι τους ένα ρουτεράκι και παίρνουν internet ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι με το ίδιο "τζάμπα" ρουτεράκι μπορούν να δώσουν WiFi σε ολόκληρο συγκρότημα με ενοικιαζόμενα ή ξενοδοχείο ή ολόκληρο το νησί !!!

    Πάντως προσωπικά, έχω την ΑΠΑΙΤΗΣΗ όταν ενοικιάζω ένα δωμάτιο σε "ενοικιαζόμενα" ή ξενοδοχείο, να έχει ΚΑΛΟ INTERNET. Στην εποχή μας το internet είναι το πλέον απαραίτητο και δεν μπορώ -ούτε θέλω- να ξοδεύω τα data του κινητού μου.
    Γι αυτόν τον λόγο, όταν ενοικιάζω δωμάτιο και βλέπω ότι το Internet παραπατάει, του ρίχνω τέτοιο μαύρισμα στο booking.com, hotels.com και AirBnB που κλαίει με μαύρο δάκρυ..

    .

  14. #14
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stzanlis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι επειδή όλοι έχουν στο σπίτι τους ένα ρουτεράκι και παίρνουν internet ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι με το ίδιο "τζάμπα" ρουτεράκι μπορούν να δώσουν WiFi σε ολόκληρο συγκρότημα με ενοικιαζόμενα ή ξενοδοχείο ή ολόκληρο το νησί !!!

    Πάντως προσωπικά, έχω την ΑΠΑΙΤΗΣΗ όταν ενοικιάζω ένα δωμάτιο σε "ενοικιαζόμενα" ή ξενοδοχείο, να έχει ΚΑΛΟ INTERNET. Στην εποχή μας το internet είναι το πλέον απαραίτητο και δεν μπορώ -ούτε θέλω- να ξοδεύω τα data του κινητού μου.
    Γι αυτόν τον λόγο, όταν ενοικιάζω δωμάτιο και βλέπω ότι το Internet παραπατάει, του ρίχνω τέτοιο μαύρισμα στο booking.com, hotels.com και AirBnB που κλαίει με μαύρο δάκρυ..

    .
    Να στο πω με άλλα λόγια.
    Έχω συναντήσει πολλούς ανθρώπους στη ζωή μου που τρελαίνονται αν μειωθεί ο ρυθμός με τον οποίο αυξάνεται η περιουσία τους.
    Αυτός αν βγάλει 50000 από τα δωμάτια δεν υπάρχει περίπτωση να ξοδέψει 500 ευρώ για δίκτυο.
    Νομίζω έγινα κατανοητός.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Javascript_Developer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κολόνα που φέρνει το τηλέφωνο νομίζω είναι στη μέση από τα 2 σημεία οπότε πιστεύω είναι καλύτερη η λύση να είναι το modem κοντά στο τηλέφωνο του ανθρώπου και όχι κοντά στα ενοικιαζομενα.
    Ακόμη και σε αυτή την περίπτωση, θα χρειασθεί να περάσει καλώδιο από το σπίτι μέχρι την κολόνα (που τώρα καταλαβαίνω από αυτά που γράφεις, ότι δεν υπάρχει).
    Άρα γιατί να μην περάσει κατευθείαν από το σπίτι στα ενοικιαζόμενα ένα καλώδιο δικτύου και να έχει το βέλτιστο αποτέλεσμα με το μικρότερο οικονομικό κόστος;

    Για τα υπόλοιπα, τζάμπα ή χωρίς τοπικό έλεγχο των πραγματικών συνθηκών, τίποτα δεν γίνεται. Από μακρυά και χωρίς να έχουμε εικόνα της κατάστασης και των χώρων, τι να σου προτείνουμε;
    Το εύκολο θα ήταν να πούμε πάρε αυτό ή το άλλο ΑΡ, αλλά θα δουλέψει τελικά ή θα πάνε στον κουβά και θα έχουμε γκρίνιες;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας