Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Kαλησπέρα,

    Ψαχνομαι για την αγορά ενος τηλεφωνικού κέντρου (16 θέσεων) καθαρά για εσωτερική χρήση με απαιτούμενη την καταγραφή των ομιλιών μεταξύ των χρηστών.

    Εχετε να προτείνετε κάποιο δοκιμασμένο χωρίς προβλήματα?? Με ενδιαφέρει να υπάρχει καλή ηλεκτρική προστασια (πχ σε ενα παλιο Samsung idcs 100 που είχε χρησιμοποιηθεί καιγονταν motherboard, θέσεις συνδρομητών κλπ) πχ κοιτάω το Grandstream UCM6202.

    Εξεταζω ισως και την αγορά μιας αδειας 3cx για στησιμο σε ενα refurbished pc. Αν επιλέχθει αυτό το είδος κέντρου τελικά επειδη υπαρχει χτυπημένο σε ρεγκλέτα δισυρματο για κάθε τηλεφωνική συσκευή θα μπορέσει να προχωρήσει η υλοποίηση αυτη?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lady_in_black : 12-06-20 στις 14:48.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.321
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Ρίξε μια ματιά στα Auerswald.
    Επικοινώνησε με τον @sxbcl.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Issabel pbx.
    Το κάνει και είναι δωρεάν.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-07-2007
    Περιοχή
    Καβάλα - Σέρρες
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys DSL-G624T
    SNR / Attn
    (dB) / 7(dB)
    3CX αυστηρά μόνο VoIP τηλέφωνα. Κάνει αυτό που θες αλλά η άδεια είναι λίγο ληστρική.
    Αν υπάρχει η επιλογή για VoIP τηλέφωνα και όχι 2-σύρματα γιατί όχι ένα Grandstream UCM6202 (ή το μεγαλύτερο αδερφάκι του)?
    2 PSTN γραμμές σηκώνει, όσα VoIP trunks θες και χωρίς ετήσιες άδειες χρήσης. (Και χωρίς simultaneous calls Limits σαν το 3CX)
    Αποθηκεύει τις κλήσεις είτε με samba/ftp είτε τοπικά στη flash του ή σε SD card. Και το μενού πολύ εύχρηστο. Ένα καμουφλαρισμένο face-lifted FreePBX είναι.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αφου σκεφτεσαι pc τοτε freepbx.. χωρις αδειες. Αν τα ισπανικα σου ειναι καλα , δες και το Issabel.
    Μπορεις να βαλεις gateway και απλες συσκευες, αλλα ειναι ξεπερασμενη λυση.
    Αλλιως δικτυο, φτηνες voip συσκευες, και αρχοντας..

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.033
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου σκεφτεσαι pc τοτε freepbx.. χωρις αδειες. Αν τα ισπανικα σου ειναι καλα , δες και το Issabel.
    Μπορεις να βαλεις gateway και απλες συσκευες, αλλα ειναι ξεπερασμενη λυση.
    Αλλιως δικτυο, φτηνες voip συσκευες, και αρχοντας..
    +1 από εμένα, καταγράφει ότι θες, όπως θες, on demand και με έξτρα software έχεις και supervisor που μπορεί να ακούσει κλπ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #7
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismfz Εμφάνιση μηνυμάτων
    3CX αυστηρά μόνο VoIP τηλέφωνα. Κάνει αυτό που θες αλλά η άδεια είναι λίγο ληστρική.
    Αν υπάρχει η επιλογή για VoIP τηλέφωνα και όχι 2-σύρματα γιατί όχι ένα Grandstream UCM6202 (ή το μεγαλύτερο αδερφάκι του)?
    2 PSTN γραμμές σηκώνει, όσα VoIP trunks θες και χωρίς ετήσιες άδειες χρήσης. (Και χωρίς simultaneous calls Limits σαν το 3CX)
    Αποθηκεύει τις κλήσεις είτε με samba/ftp είτε τοπικά στη flash του ή σε SD card. Και το μενού πολύ εύχρηστο. Ένα καμουφλαρισμένο face-lifted FreePBX είναι.
    Ναι νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη αυτη την στιγμή για την δουλεια αυτή.

    Απλα να σου κανω μερικες ερωτήσεις ακόμα αν γνωριζεις:

    ι)Χρειάζεται να μπορω ένα συγκεκριμενο εσωτερικο τηλέφωνο να κανει barge-in σε οποιοδήποτε αλλο εσωτερικό αν μιλάει εκεινη την στιγμή. - Νομίζω το κάνει
    ιι)Να μπορει να παρει εξωτερικό ΝΤP server για να υπάρχει κοινή αναφορα ως προς το χρόνο των καταγραφών (με κάποια άλλα συστήματα που χρησιμοποιύνται) - Νομίζω το κάνει
    ιιι)Να μπορεί ένα συγκεκριμένο εσωτερικό τηλεφωνο χώρια απο την εσωτερική καταγραφή να καταγράφεται εξωτερικά σε μια άλλη συγκεκριμένη πηγη. Πιο συγκεκριμένα αυτή την στιγμή παρεμβαινουμε στο δισύρματο του συγκεκριμένου τηλεφώνου σε επιπεδο ρεγκλετας σε σειρα δυο πυκνωτές (DC Blocker) και κλεβουμε την ομιλία η οποια αποθηκεύεται σε ένα εξωτερικό καταγραφικό στο οποιο υπάρχουν συγκεντρωτικά οι εγγραφες και απο άλλα συστήματα. Η ερώτηση πουχω να κάνω είναι μπορω στο Grandstream να χρησιμοποιήσω για ένα συγκεκριμένο τηλέφωνο την FXS πορτα για να συνεχίσω να καταγράφω αναλογικά τις συγκεκριμένες ομιλίες??
    ιv)Το παραπάνω αδερφάκι που αναφέρεις τι περισσότερα προσφέρει (δεδομένου οτι δεν ενδιαφέρει να βγαίνουν εξωτερικές κλησεις)??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lady_in_black : 18-06-20 στις 09:39.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  8. #8
    Εγγραφή
    26-07-2007
    Περιοχή
    Καβάλα - Σέρρες
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys DSL-G624T
    SNR / Attn
    (dB) / 7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lady_in_black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι νομιζω ειναι η καλυτερη επιλογη αυτη την στιγμή για την δουλεια αυτή.

    Απλα να σου κανω μερικες ερωτήσεις ακόμα αν γνωριζεις:

    ι)Χρειάζεται να μπορω ένα συγκεκριμενο εσωτερικο τηλέφωνο να κανει barge-in σε οποιοδήποτε αλλο εσωτερικό αν μιλάει εκεινη την στιγμή. - Νομίζω το κάνει
    ιι)Να μπορει να παρει εξωτερικό ΝΤP server για να υπάρχει κοινή αναφορα ως προς το χρόνο των καταγραφών (με κάποια άλλα συστήματα που χρησιμοποιύνται) - Νομίζω το κάνει
    ιιι)Να μπορεί ένα συγκεκριμένο εσωτερικό τηλεφωνο χώρια απο την εσωτερική καταγραφή να καταγράφεται εξωτερικά σε μια άλλη συγκεκριμένη πηγη. Πιο συγκεκριμένα αυτή την στιγμή παρεμβαινουμε στο δισύρματο του συγκεκριμένου τηλεφώνου σε επιπεδο ρεγκλετας σε σειρα δυο πυκνωτές (DC Blocker) και κλεβουμε την ομιλία η οποια αποθηκεύεται σε ένα εξωτερικό καταγραφικό στο οποιο υπάρχουν συγκεντρωτικά οι εγγραφες και απο άλλα συστήματα. Η ερώτηση πουχω να κάνω είναι μπορω στο Grandstream να χρησιμοποιήσω για ένα συγκεκριμένο τηλέφωνο την FXS πορτα για να συνεχίσω να καταγράφω αναλογικά τις συγκεκριμένες ομιλίες??
    ιv)Το παραπάνω αδερφάκι που αναφέρεις τι περισσότερα προσφέρει (δεδομένου οτι δεν ενδιαφέρει να βγαίνουν εξωτερικές κλησεις)??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Barging αν εννοείς αυτό το κάνει: http://www.grandstream.com/sites/def...ge_guide_0.pdf
    Ώρα ρυθμίζεις στο UCM, όταν κουμπώσουν τηλέφωνα συγχρονίζουν.
    Με το δισύρματο με μπερδεύεις. Ναι μεν εχει 2 ports FXS/FXO αλλά δεν ξέρω αν παίρνει πάνω από 2 αναλογικά. Μόνο με Grandstream GXP ("απλά") και Granstream GRP (Reception style) το δούλεψα.
    Την εγγραφή τη κάνει το τηλεφωνικό. Δεν έχει να διαλέξω ξεχωριστά κάποιο αν θέλω να καταγράφει. Φυσικά υπάρχουν τηλέφωνα (GRP πχ) που έχουν δυνατότητα επίσης καταγραφής (άρα το τηλ. κέντρο μπορεί πχ να καταγράφει σε μία κάρτα SD και το GRP τηλέφωνο επίσης στη μνήμη του ή σε USB που έχουν μερικά μοντέλα).
    Δεν δοκίμασα/δεν είδα μενού να έχει καταγραφή κάπου εξωτερικά. Μη σε πάρω στο λαιμό μου.

    Το μεγαλύτερο αδερφάκι έχει 2 FXS οπως το 6202 αλλά 4 FXO trunks που νομίζω δεν χρειάζονται. Νόμιζα το αντίθετο χρειάζεσαι (analog trunks και όχι περισσότερα αναλογικά)
    Έχουν Backup και API (https://www.grandstream.com/sites/de..._api_guide.pdf) μπορείς π.χ να ζητάς αντίγραφο σε 2η τοποθεσία ή με το API να "τραβάς" τις εγγραφές
    αλλά πάλι μη σε πάρω (ξανά) στο λαιμό μου δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.


    Το δουλεύω απλά, όλα τα τηλέφωνα voip (Grandstream), εγγραφή τοπικά all calls και backup σε SMB (cron style κάθε βδομάδα, ρυθμίζεται και κάθε μέρα κ.ο.κ).

  9. #9
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismfz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Barging αν εννοείς αυτό το κάνει: http://www.grandstream.com/sites/def...ge_guide_0.pdf
    Ναι το barge spy στην σελίδα 8 οπως το ονομάζει αυτός κανει και αυτό που θέλω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismfz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ώρα ρυθμίζεις στο UCM, όταν κουμπώσουν τηλέφωνα συγχρονίζουν.
    Στο manual βλεπω πως λέει οτι μπορει να ρυθμιστεί Remote NTP Server.

    Συγκεκριμένα στην σελίδα 91 βλέπω αναφέρει "Specify the URL or IP address of the NTP server for the UCM6200 to synchronize the date and time. The default NTP server is ntp.ipvideotalk.com.".

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismfz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το δισύρματο με μπερδεύεις. Ναι μεν εχει 2 ports FXS/FXO αλλά δεν ξέρω αν παίρνει πάνω από 2 αναλογικά. Μόνο με Grandstream GXP ("απλά") και Granstream GRP (Reception style) το δούλεψα.
    Λέω επειδη βλέπω πως έχει 2 FXS port που αν καταλαβαίνω καλα μπορουν να συνδεθούν πάνω δυο αναλογικά τηλέφωνα να αφήσω το συγκεκριμένο αναλογικό ωστε να το καταγράφω με τον προηγούμενο τροπο χώρια απο την ψηφιακή καταγραφή σε δίσκο και το backup σε samba που ανέφερες. Οσο χαζό και αν σου ακουγεται υπάρχει οδηγία για καταγραφή με αυτό το τροπο σε συγκεκριμένη συσκευή για το συγκεκριμένο τηλέφωνο και δεν εχω διαθεση να μπω στην διαδικασία να την αλλάξω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismfz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την εγγραφή τη κάνει το τηλεφωνικό. Δεν έχει να διαλέξω ξεχωριστά κάποιο αν θέλω να καταγράφει. Φυσικά υπάρχουν τηλέφωνα (GRP πχ) που έχουν δυνατότητα επίσης καταγραφής (άρα το τηλ. κέντρο μπορεί πχ να καταγράφει σε μία κάρτα SD και το GRP τηλέφωνο επίσης στη μνήμη του ή σε USB που έχουν μερικά μοντέλα).
    Δεν δοκίμασα/δεν είδα μενού να έχει καταγραφή κάπου εξωτερικά. Μη σε πάρω στο λαιμό μου.
    Σευχαριστώ για την ενημέρωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismfz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μεγαλύτερο αδερφάκι έχει 2 FXS οπως το 6202 αλλά 4 FXO trunks που νομίζω δεν χρειάζονται. Νόμιζα το αντίθετο χρειάζεσαι (analog trunks και όχι περισσότερα αναλογικά)
    Έχουν Backup και API (https://www.grandstream.com/sites/de..._api_guide.pdf) μπορείς π.χ να ζητάς αντίγραφο σε 2η τοποθεσία ή με το API να "τραβάς" τις εγγραφές
    αλλά πάλι μη σε πάρω (ξανά) στο λαιμό μου δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.
    Ναι τα FXO δεν μου χρειάζονται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismfz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δουλεύω απλά, όλα τα τηλέφωνα voip (Grandstream), εγγραφή τοπικά all calls και backup σε SMB (cron style κάθε βδομάδα, ρυθμίζεται και κάθε μέρα κ.ο.κ).
    Ναι νομίζω οτι και αυτό ειναι το βελτιστο.

    Βεβαια ειδα οτι και στο PC που θα στηθεί το 3CX μπορει να μπει καρτούλα FXS για να συνδεσεις αναλογικά τηλεφωνα πανω.

    Σε κάποιον που ξερει το 3CX αν στηθεί σε ένα PC μπορω να το πάρω image και να στηθεί και σε ενα δεύτερο για backup?? Υπάρχει κάποιος τεχνολογικός περιοριορισμός (περα απο το τι αναφέρει η εταιρία) που σε εμποδίζει στο clone (dongle κλπ) ??
    I'm getting low on beans and marmalade..

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μπορει να το θεωρησεις offtopic... αλλα ειναι σχετικο.

    Αυτα που θελεις να κανεις με τις καταγραφες και την live παρακολουθηση , θα πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να ειναι ενημεροι οι χρηστες. και για δικη σας διασφαλιση εγγραφως.
    Ειναι ακρως ΠΑΡΑΝΟΜΟ να παρακολουθεις τον υπαλληλο . Ειτε αυτο ειναι για ελεγχο της αποδοσης εν ωρα εργασιας , ειτε για αλλους λογους , εφοσον δεν ειναι ενημερος.

    Οποτε καλο ειναι να μεριμνησεις να το τακτοποιησεις και αυτο το θεμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lady_in_black Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σε κάποιον που ξερει το 3CX αν στηθεί σε ένα PC μπορω να το πάρω image και να στηθεί και σε ενα δεύτερο για backup?? Υπάρχει κάποιος τεχνολογικός περιοριορισμός (περα απο το τι αναφέρει η εταιρία) που σε εμποδίζει στο clone (dongle κλπ) ??
    θεωρητικα μπορεις να το κανεις , αρκει να προσεξεις το license key and το ( FQDN ) για να μην εχεις προβληματα.
    κατα τα αλλα αν ειναι παρομοιος εξοπλισμος μπορεις να το κανεις.
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει να το θεωρησεις offtopic... αλλα ειναι σχετικο.

    Αυτα που θελεις να κανεις με τις καταγραφες και την live παρακολουθηση , θα πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να ειναι ενημεροι οι χρηστες. και για δικη σας διασφαλιση εγγραφως.
    Ειναι ακρως ΠΑΡΑΝΟΜΟ να παρακολουθεις τον υπαλληλο . Ειτε αυτο ειναι για ελεγχο της αποδοσης εν ωρα εργασιας , ειτε για αλλους λογους , εφοσον δεν ειναι ενημερος.

    Οποτε καλο ειναι να μεριμνησεις να το τακτοποιησεις και αυτο το θεμα.
    Καλα κανεις και το αναφέρεις, αλλα ολοι γνωριζουν πως το συγκεκριμένο ειναι μαγνητοφωνούμενο και ολες οι επικοινωνιες απο και προς αυτο καταγράφονται.

    Ουσιαστικα αποσο γνωριζω μονο στις εξωτερικες κλήσεις θα υπάρχει θέμα που ομως δεν ειναι το ζητουμενο εδω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρητικα μπορεις να το κανεις , αρκει να προσεξεις το license key and το ( FQDN ) για να μην εχεις προβληματα.
    κατα τα αλλα αν ειναι παρομοιος εξοπλισμος μπορεις να το κανεις.
    Μηπως μπορεις να με βοηθησεις σχετικά με το τι εννοεις για το license key και το fqnd ??

    Aν προβουμε στην αγορά μιας αδειας 3CX σκεφτομαι να πάρουμε 2 refurbished servers και αφου εγκατασταθεί το 3cx να το κάνω clone στο δευτερο με το true image ώστε οτι και αν συμβεί να δουλεύει το κέντρο. Ειναι να εγκατασταθεί σε νησί που σκάνε συνεχεια κεραυνοί και παρόλο που υπάρχει online ups και αντικεραυνικη προστασία τα προβλήματα συνεχίζουν να υπάρχουν.

    Επιπλέον, αν γνωρίζεις μπορώ να βάλω κάρτες που να βγάζουν FXS ωστε να συνδέσω αναλογικά τηλέφωνα και αν υπάρχουν κάρτες που να βγάζουν πάνω απο 2 πόρτες FXS??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lady_in_black : 19-06-20 στις 10:35.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν καταλαβαινω γιατι θες να μπλεξεις με αδειες οταν μπορεις να κανεις ακριβως το ιδιο με freepbx.

    Οσο για τις καρτες, πολυ καλυτερα να παρεις ενα εξωτερικο fxs gateway. Υπαρχουν και μεταχειρισμενα , φτηνα

  13. #13
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβαινω γιατι θες να μπλεξεις με αδειες οταν μπορεις να κανεις ακριβως το ιδιο με freepbx.
    Διοτι δεν θα το στήσω εγώ και θα πρέπει να παρέχουν και εκπαιδευση στην χρήση και συντήρηση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για τις καρτες, πολυ καλυτερα να παρεις ενα εξωτερικο fxs gateway. Υπαρχουν και μεταχειρισμενα, φτηνα
    Σκεφτομαι μηπως παραμείνει οπως ακριβως εχει η εγκατασταση δηλαδη με 2wire (διοτι ο μακρυτερος συνδρομητης μπορει να ειναι και 400 μετρα). Οποτε αν μπει το 3cx σε ενα refurbished pc με μια κάρτα με 8 fxs όπως η openvox-a800p θα κλεισει το θεμα. Γιατι λες να παω καλυτερα σε fxs gateway?

    Σευχαριστω εκ των προτερων για την ενασχόλησή σου.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η συντηρηση δεν ειναι απαραιτητα πακετο με την αγορα, ειδικοτερα οταν μιλας για παλιο hardware. Καποιος το βαζει και το συντηρει κιολας. (αλλα εσυ ξερεις τους συνεργατες σου)

    Ενα εξωτερικο gateway με 8 fxs (η ακομα καλυτερα 2 με 4 fxs, για σχετικο redundancy) ειναι ποιοτικα καλυτερο απο καρτες μεσα στο pc και σε γλυτωνει και απο διαφορες hardware ασυμβατοτητες. Ασε που μετα το κεντρο το σηκωνεις σε vm. Μονο αυτο, φτανει.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lady_in_black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διοτι δεν θα το στήσω εγώ και θα πρέπει να παρέχουν και εκπαιδευση στην χρήση και συντήρηση.
    μα αν ειναι να το στησει αλλος ... δεν θα του πεις εσυ τι θα στησει και πως.

    Εσυ απλα θα του αναφερεις τις απαιτησεις που εχεις. Ειναι η δουλεια του να βρει πως θα το υλοποιησει και με τι hardware.
    Οπως επισης θα του ζητησεις και το disaster-plan .


    Μην τον περιορισεις γιατι ετσι ποτέ δεν γινεται σωστη δουλεια.



    Μου θυμιζει μια δουλεια παλιοτερα που υπηρχε απιτηση για 99,9% uptime.
    και δωσαμε προσφορα με server - software - στησιμο - εκπαιδευση .

    Και τελικα μας ενημερωσαν οτι για να παρουμε την δουλεια θα μας προμηθευαν αυτοι με τον σερβερ.

    Και αντι για τον DELL με 2πλα τροφοδοτικα-cpu - hdd - Next Business Day On-site Service κλπ κλπ μας φερανε να στησουμε ενα turbo-x μηχανημα .

    απλα τους απορριψαμε και ησυχασαμε.



    edit : προλαβε και εγραψε ο @netblues.

    συμφωνω με τα γραφομενα.

    @ lady_in_black

    Αληθεια τι budget υπολογιζεις για αυτο που θες να φτιαξεις. ? γιατι αρχιζει και μαζευεται μεγαλος ο λογαριασμος.
    The gr81 .

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας