Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 76
  1. #31
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον θετικό είναι πως η Sony κατάλαβε τη θεϊκή μπάμια που έκανε στο ps4 που δεν έβαλε UHD player και έχασε πολλές πωλήσεις από αυτό κυρίως στην Αμερική αλλά τώρα έβαλε.
    Δεν λέω καλά κάνουν οι εταιρείες που κατασκευάζουν κονσόλες

    Αλλά θα με τρελάνεις φίλε @BlueChris

    Τι εννοείς με το UHD Player μιλάω ειλικρινά έτσι μην με παρεξηγήσεις
    Δεν έχω δει άνθρωπο να χρησιμοποιήσει το οπτικό μέσο που διαθέτει η κονσόλα για να δει ταινία πόσο αν μιλάμε για 4Κ UHD
    Οι περισσότεροι αν θέλουν να δουν κάποια ταινία θα χρησιμοποιήσουν την υπηρεσία Netflix ή σειρές/ταινίες που έχουν από τον θείο και τις βλέπουν είτε κατευθείαν στην τηλεόραση τους ή στην κονσόλα τους
    (εφόσον διαθέτουν και τον απαραίτητο χώρο σε σκληρό δίσκο ή USB Flash γιατί όπως θα γνωρίζεις έχουν κάποια GB σε μέγεθος τέτοιες ταινίες)

  2. #32
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέω καλά κάνουν οι εταιρείες που κατασκευάζουν κονσόλες

    Αλλά θα με τρελάνεις φίλε @BlueChris

    Τι εννοείς με το UHD Player μιλάω ειλικρινά έτσι μην με παρεξηγήσεις
    Δεν έχω δει άνθρωπο να χρησιμοποιήσει το οπτικό μέσο που διαθέτει η κονσόλα για να δει ταινία πόσο αν μιλάμε για 4Κ UHD
    Οι περισσότεροι αν θέλουν να δουν κάποια ταινία θα χρησιμοποιήσουν την υπηρεσία Netflix ή σειρές/ταινίες που έχουν από τον θείο και τις βλέπουν είτε κατευθείαν στην τηλεόραση τους ή στην κονσόλα τους
    (εφόσον διαθέτουν και τον απαραίτητο χώρο σε σκληρό δίσκο ή USB Flash γιατί όπως θα γνωρίζεις έχουν κάποια GB σε μέγεθος τέτοιες ταινίες)
    κι ομως υπαρχουν πολλοι που προτιμανε τα blu-ray, λογω της ανωτερης ποιοτητας εικονας. καλο το netflix δεν λεω κι εγω κι εσυ μπορει να μην εχουμε θεμα, αλλα καποιοι βλεπουν τη διαφορα. θα συμφωνησω με τον BlueChris. εκανε μεγαλεια βλακεια η sony που δεν το ειχε βαλει στο ps4.

  3. #33
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι ομως υπαρχουν πολλοι που προτιμανε τα blu-ray, λογω της ανωτερης ποιοτητας εικονας. καλο το netflix δεν λεω κι εγω κι εσυ μπορει να μην εχουμε θεμα, αλλα καποιοι βλεπουν τη διαφορα. θα συμφωνησω με τον BlueChris. εκανε μεγαλεια βλακεια η sony που δεν το ειχε βαλει στο ps4.
    δεν έχω αντίρρηση σε αυτά που λες

    ναι το BR έχει ανώτερη ποιότητα εικόνας σε σχέση με την υπηρεσία του Netflix (εκτός αν πληρώνεις συνδρομή για αυτό UHD 4K τότε έχεις και την ανάλογη ποιότητα)

    αλλά εγώ μιλάω περισσότερο για το "αγοραστικό κοινό" καθώς βλέποντας το κλείσιμο όλων των καταστημάτων (ακόμα και γνωστή αλυσίδα που ενοικίαζε τίτλους PS4) στην περιοχή που πουλούσαν ή ενοικίαζαν DVD-ROM / BLUERAY καταλαβαίνω ότι δεν είχαν το απαραίτητο τζίρο για να επιβιώσουν τα καταστήματα τους και μιλάμε για μια περιοχή ΖΩΓΡΑΦΟΥ-ΙΛΙΣΙΑ-ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ-ΒΥΡΩΝΑΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ με αρκετό κόσμο και αρκετά καταστήματα τα οποία είναι παρελθόν για διάφορους λόγους ...

    BR είχε και το PS4 και το XBOX One ήταν απλά FHD (1920x1080)

    δεν είχαν το UHD 4K αυτό τώρα το έβαλαν και οι δύο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 14-06-20 στις 17:23.

  4. #34
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον θετικό είναι πως η Sony κατάλαβε τη θεϊκή μπάμια που έκανε στο ps4 που δεν έβαλε UHD player και έχασε πολλές πωλήσεις από αυτό κυρίως στην Αμερική αλλά τώρα έβαλε.
    Στην εποχή του streaming δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο μεγάλη έλλειψη (δεν ζούμε 20 χρόνια πίσω που το DVD του PS2 ήταν killer app). Ναι, ξέρω είναι ανώτερο το δισκάκι σαν ποιότητα/bitrate, αλλά η μάζα προτιμάει Netflix εδώ και καιρό, οπότε...

    Ο μόνος λόγος που μπήκε UHD drive είναι για τα δισκάκια των 100GB, επειδή θα χρειαστεί η αυξημένη χωρητικότητα για τα next-gen PS5 games. Ε αφού μπήκε που μπήκε, βάλανε και UHD 4K playback.

    ΥΓ: Κλείνουν και τα Sevenspot στην χώρα μας και άντε να βρεις 4K ταινίες σε φυσική μορφή για ενοικίαση... περασμένα μεγαλεία!

  5. #35
    Εγγραφή
    05-09-2012
    Μηνύματα
    463
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είναι αυτή η μανία με τις ταμπέλες στους άλλους όταν διαφωνούν οι απόψεις μας...

    δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες "haters"

    απλά φίλε μου κοίταξε μην γίνει πραγματικά διαστημόπλοιο και η φίλη σου SONY εκτοξεύσει την τιμή στο διάστημα

    γιατί τότε προβλέπω να πουλάς ότι έχεις προκειμένου να το αγοράσεις
    Φιλε εχεις δικιο, αμα το xbox που δηλωσες οτι θα παρεις συμφερει τοσο θα το παρουμε να σωθουμε ολοι, αν λειτουργει και ως σταχτοδοχειο οπως ειναι το design του τοτε θα συμφερει πιο πολυ 2 σε 1.
    Greek Statistics black belt. https://www.r-project.org/

  6. #36
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παιδιά δεν είναι συζητήσιμο το αν τα 25μαξ mbit του netflix είναι καλύτερα από τα 150mbit που φτάνει ένα πρωτότυπο uhd bluray με ταινία ή οτιδήποτε.
    Στην Ελλάδα που είμαστε πειρατες ή streaming τελευταιος, και λόγο τις όλης φιλοσοφίας μας δεν ασχολούμαστε αλλά Αμερική έπεσε το κράξιμο του αιώνα όταν βγήκε το PS4 χωρίς uhd player αλλά απλό Blu-ray και απόδειξη είναι πως έβαλαν στο νέο. Το κόστος τότε ήταν 3.5$ παραπάνω και αυτό τσάντισε ακόμα περισσότερο. Οι πωλήσεις ήταν 3 προς 1 και μιλάω εν λόγου γνώσεως διαβάζοντας το avsforums.com και το ocn από τότε που ξεκίνησαν. Οι Αμερικανοί όχι μόνο αγοράζουν τα uhd bluray αλλά τα ριπαρουν 1:1 σε remux και έχουν NAS για τις ταινίες τους.
    Η διαφορά ποιότητας είναι απίστευτη.
    Απλά μπείτε ένα rarbg ή οπου θέλετε, κάντε search με "2160p Remux" και κατεβάστε μια ταινία, οποία να είναι, μόλις κατέβουν τα 50-70gb , βαλτε το σε stick ή δίσκο και στο usb της tv σας και δείτε το, θα πάθετε πλάκα.

    Το μοναδικό σε streaming με λίγο καλύτερη ποιότητα είναι το hulu που φτάνει τα 30-35mbit και το Νο1 με το full bitrate στο stream είναι το kaleidescape όπου εκεί τα λεφτά είναι χοντρά και η ταινία πολλές φορές κατεβαίνει στο μηχάνημα ωρες ή μέρες πριν καν την θέλει ο πελάτης.
    https://www.kaleidescape.com/

    Εμείς εδώ κουκουρουκου και είναι και ο λόγος που σταμάτησα να πληρώνω OteTv πχ που ήθελα φόρμουλα και πλήρωνα συνδρομή SkyUk αλλά μέχρι το σημείο που χρειάστηκα 3 μέτρα πιάτο γιατί άλλαξαν δορυφόρους.
    Το πιο γελοίο Bandwidth το έχουν κατι Vodafone tv και wind vision.... Μιλάμε για πέταμα ή για κάνα παππού με 23" λαμπατη tv.

    Υ.Γ. δεν πιάνω καν το θέμα του calibration που 9.9 στους 10 Έλληνες παίρνουν 55αρα με 300€, την βάζουν σε standard ή vivid mode και χαίρονται για το χρώμα της tv τους

  7. #37
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά δεν είναι συζητήσιμο το αν τα 25μαξ mbit του netflix είναι καλύτερα από τα 150mbit που φτάνει ένα πρωτότυπο uhd bluray με ταινία ή οτιδήποτε.
    Στην Ελλάδα που είμαστε πειρατες ή streaming τελευταιος, και λόγο τις όλης φιλοσοφίας μας δεν ασχολούμαστε αλλά Αμερική έπεσε το κράξιμο του αιώνα όταν βγήκε το PS4 χωρίς uhd player αλλά απλό Blu-ray και απόδειξη είναι πως έβαλαν στο νέο. Το κόστος τότε ήταν 3.5$ παραπάνω και αυτό τσάντισε ακόμα περισσότερο. Οι πωλήσεις ήταν 3 προς 1 και μιλάω εν λόγου γνώσεως διαβάζοντας το avsforums.com και το ocn από τότε που ξεκίνησαν. Οι Αμερικανοί όχι μόνο αγοράζουν τα uhd bluray αλλά τα ριπαρουν 1:1 σε remux και έχουν NAS για τις ταινίες τους.
    Η διαφορά ποιότητας είναι απίστευτη.
    Απλά μπείτε ένα rarbg ή οπου θέλετε, κάντε search με "2160p Remux" και κατεβάστε μια ταινία, οποία να είναι, μόλις κατέβουν τα 50-70gb , βαλτε το σε stick ή δίσκο και στο usb της tv σας και δείτε το, θα πάθετε πλάκα.

    Το μοναδικό σε streaming με λίγο καλύτερη ποιότητα είναι το hulu που φτάνει τα 30-35mbit και το Νο1 με το full bitrate στο stream είναι το kaleidescape όπου εκεί τα λεφτά είναι χοντρά και η ταινία πολλές φορές κατεβαίνει στο μηχάνημα ωρες ή μέρες πριν καν την θέλει ο πελάτης.
    https://www.kaleidescape.com/

    Εμείς εδώ κουκουρουκου και είναι και ο λόγος που σταμάτησα να πληρώνω OteTv πχ που ήθελα φόρμουλα και πλήρωνα συνδρομή SkyUk αλλά μέχρι το σημείο που χρειάστηκα 3 μέτρα πιάτο γιατί άλλαξαν δορυφόρους.
    Το πιο γελοίο Bandwidth το έχουν κατι Vodafone tv και wind vision.... Μιλάμε για πέταμα ή για κάνα παππού με 23" λαμπατη tv.

    Υ.Γ. δεν πιάνω καν το θέμα του calibration που 9.9 στους 10 Έλληνες παίρνουν 55αρα με 300€, την βάζουν σε standard ή vivid mode και χαίρονται για το χρώμα της tv τους
    Εννοείς έπεσε το κράξιμο του αιώνα από videophiles;

    Το PS4 πάει τρένο σε πωλήσεις (και στην Αμερική), γιατί ο κόσμος το αγοράζει ως παιχνιδομηχανή (πρωτίστως ή/και αποκλειστικά).

    Αν το PS5 πετύχει (ή αποτύχει), σίγουρα δεν θα έχει καμία σχέση με το UHD drive...

  8. #38
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς έπεσε το κράξιμο του αιώνα από videophiles;

    Το PS4 πάει τρένο σε πωλήσεις (και στην Αμερική), γιατί ο κόσμος το αγοράζει ως παιχνιδομηχανή (πρωτίστως ή/και αποκλειστικά).

    Αν το PS5 πετύχει (ή αποτύχει), σίγουρα δεν θα έχει καμία σχέση με το UHD drive...
    Δες την εποχή που βγήκε το PS4 πόσο ανέβηκαν οι πωλήσεις του Xbox για να καταλάβεις. Σου λέω μόνο οι Αμερικανοί τράβηξαν ζόρι γιατί το Home Theater το τιμάνε εκεί πολύ ενώ στον υπόλοιπο πλανήτη δεν ασχολούμαστε. Ειλικρινά το xbox είναι ένα καλό uhd bluray player και επειδή έπεσε στην απαρχη του HDR uhd, πολλοί έλεγαν, δίνω 400$ και έχω και παιχνιδομηχανή και player τη στιγμή που τότε τα uhd player το πιο φτηνό ήταν ένα lg στά 250$.

  9. #39
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GreekStatistic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε εχεις δικιο, αμα το xbox που δηλωσες οτι θα παρεις συμφερει τοσο θα το παρουμε να σωθουμε ολοι, αν λειτουργει και ως σταχτοδοχειο οπως ειναι το design του τοτε θα συμφερει πιο πολυ 2 σε 1.
    μπα σταχτοδοχείο δεν είναι (αν και δεν καπνίζω έτσι δεν θα λερωθεί καμία κονσόλα)

    εμένα μου αρέσει περισσότερο το σχέδιο του καθώς μου θυμίζει τα NAS (Synology) ταιριάζει και στον χώρο που του έχω ετοιμάσει στο έπιπλο

    το PS 5 δεν λέω καλός ο σχεδιασμός του αλλά τους βγήκε λίγο μεγάλο το ύψος και εκεί μου τα χαλάει γιατί στο έπιπλο δεν έχει χώρο για να μπει και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξω έπιπλο

    αν και προσωπικά όπως είπα δεν θα το αγόραζα για πάρα πολλούς λόγους για αυτό έχω την κονσόλα XBOX σε όλες τις παραλλαγές της εξ αρχής από την στιγμή που ασχολήθηκα με τις κονσόλες.

    θες για τα παιχνίδια , θες για την παρέα/φίλους

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά δεν είναι συζητήσιμο το αν τα 25μαξ mbit του netflix είναι καλύτερα από τα 150mbit που φτάνει ένα πρωτότυπο uhd bluray με ταινία ή οτιδήποτε.
    Στην Ελλάδα που είμαστε πειρατες ή streaming τελευταιος, και λόγο τις όλης φιλοσοφίας μας δεν ασχολούμαστε αλλά Αμερική έπεσε το κράξιμο του αιώνα όταν βγήκε το PS4 χωρίς uhd player αλλά απλό Blu-ray και απόδειξη είναι πως έβαλαν στο νέο. Το κόστος τότε ήταν 3.5$ παραπάνω και αυτό τσάντισε ακόμα περισσότερο. Οι πωλήσεις ήταν 3 προς 1 και μιλάω εν λόγου γνώσεως διαβάζοντας το avsforums.com και το ocn από τότε που ξεκίνησαν. Οι Αμερικανοί όχι μόνο αγοράζουν τα uhd bluray αλλά τα ριπαρουν 1:1 σε remux και έχουν NAS για τις ταινίες τους.
    Η διαφορά ποιότητας είναι απίστευτη.
    Απλά μπείτε ένα rarbg ή οπου θέλετε, κάντε search με "2160p Remux" και κατεβάστε μια ταινία, οποία να είναι, μόλις κατέβουν τα 50-70gb , βαλτε το σε stick ή δίσκο και στο usb της tv σας και δείτε το, θα πάθετε πλάκα.

    Το μοναδικό σε streaming με λίγο καλύτερη ποιότητα είναι το hulu που φτάνει τα 30-35mbit και το Νο1 με το full bitrate στο stream είναι το kaleidescape όπου εκεί τα λεφτά είναι χοντρά και η ταινία πολλές φορές κατεβαίνει στο μηχάνημα ωρες ή μέρες πριν καν την θέλει ο πελάτης.
    https://www.kaleidescape.com/

    Εμείς εδώ κουκουρουκου και είναι και ο λόγος που σταμάτησα να πληρώνω OteTv πχ που ήθελα φόρμουλα και πλήρωνα συνδρομή SkyUk αλλά μέχρι το σημείο που χρειάστηκα 3 μέτρα πιάτο γιατί άλλαξαν δορυφόρους.
    Το πιο γελοίο Bandwidth το έχουν κατι Vodafone tv και wind vision.... Μιλάμε για πέταμα ή για κάνα παππού με 23" λαμπατη tv.

    Υ.Γ. δεν πιάνω καν το θέμα του calibration που 9.9 στους 10 Έλληνες παίρνουν 55αρα με 300€, την βάζουν σε standard ή vivid mode και χαίρονται για το χρώμα της tv τους
    απλά

  10. #40
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν έχω αντίρρηση σε αυτά που λες

    ναι το BR έχει ανώτερη ποιότητα εικόνας σε σχέση με την υπηρεσία του Netflix (εκτός αν πληρώνεις συνδρομή για αυτό UHD 4K τότε έχεις και την ανάλογη ποιότητα)

    αλλά εγώ μιλάω περισσότερο για το "αγοραστικό κοινό" καθώς βλέποντας το κλείσιμο όλων των καταστημάτων (ακόμα και γνωστή αλυσίδα που ενοικίαζε τίτλους PS4) στην περιοχή που πουλούσαν ή ενοικίαζαν DVD-ROM / BLUERAY καταλαβαίνω ότι δεν είχαν το απαραίτητο τζίρο για να επιβιώσουν τα καταστήματα τους και μιλάμε για μια περιοχή ΖΩΓΡΑΦΟΥ-ΙΛΙΣΙΑ-ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ-ΒΥΡΩΝΑΣ-ΠΑΓΚΡΑΤΙ με αρκετό κόσμο και αρκετά καταστήματα τα οποία είναι παρελθόν για διάφορους λόγους ...

    BR είχε και το PS4 και το XBOX One ήταν απλά FHD (1920x1080)

    δεν είχαν το UHD 4K αυτό τώρα το έβαλαν και οι δύο
    Για το τυπικό, Xbox One S και Xbox One X έχουν UHD BD. Το πρωτότυπο Xbox One δεν έχει.

    Γενικότερα, παρότι φίλος του μέσου για ποιοτικούς λόγους, δεν βλέπω να παίζει εδώ και χρόνια ρόλο στην προτίμηση/επιλογή του καταναλωτή παρά μόνο σε ένα υποσύνολο που δεν είναι αρκετά μεγάλο για να πούμε ότι αλλάζει την πορεία ενός συστήματος από μόνο του.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά δεν είναι συζητήσιμο το αν τα 25μαξ mbit του netflix είναι καλύτερα από τα 150mbit που φτάνει ένα πρωτότυπο uhd bluray με ταινία ή οτιδήποτε.
    Στην Ελλάδα που είμαστε πειρατες ή streaming τελευταιος, και λόγο τις όλης φιλοσοφίας μας δεν ασχολούμαστε αλλά Αμερική έπεσε το κράξιμο του αιώνα όταν βγήκε το PS4 χωρίς uhd player αλλά απλό Blu-ray και απόδειξη είναι πως έβαλαν στο νέο. Το κόστος τότε ήταν 3.5$ παραπάνω και αυτό τσάντισε ακόμα περισσότερο. Οι πωλήσεις ήταν 3 προς 1 και μιλάω εν λόγου γνώσεως διαβάζοντας το avsforums.com και το ocn από τότε που ξεκίνησαν. Οι Αμερικανοί όχι μόνο αγοράζουν τα uhd bluray αλλά τα ριπαρουν 1:1 σε remux και έχουν NAS για τις ταινίες τους.
    Η διαφορά ποιότητας είναι απίστευτη.
    Απλά μπείτε ένα rarbg ή οπου θέλετε, κάντε search με "2160p Remux" και κατεβάστε μια ταινία, οποία να είναι, μόλις κατέβουν τα 50-70gb , βαλτε το σε stick ή δίσκο και στο usb της tv σας και δείτε το, θα πάθετε πλάκα.

    Το μοναδικό σε streaming με λίγο καλύτερη ποιότητα είναι το hulu που φτάνει τα 30-35mbit και το Νο1 με το full bitrate στο stream είναι το kaleidescape όπου εκεί τα λεφτά είναι χοντρά και η ταινία πολλές φορές κατεβαίνει στο μηχάνημα ωρες ή μέρες πριν καν την θέλει ο πελάτης.
    https://www.kaleidescape.com/

    Εμείς εδώ κουκουρουκου και είναι και ο λόγος που σταμάτησα να πληρώνω OteTv πχ που ήθελα φόρμουλα και πλήρωνα συνδρομή SkyUk αλλά μέχρι το σημείο που χρειάστηκα 3 μέτρα πιάτο γιατί άλλαξαν δορυφόρους.
    Το πιο γελοίο Bandwidth το έχουν κατι Vodafone tv και wind vision.... Μιλάμε για πέταμα ή για κάνα παππού με 23" λαμπατη tv.

    Υ.Γ. δεν πιάνω καν το θέμα του calibration που 9.9 στους 10 Έλληνες παίρνουν 55αρα με 300€, την βάζουν σε standard ή vivid mode και χαίρονται για το χρώμα της tv τους
    Συστηματικά υψηλό bitrate έχει το Apple TV/TV+ (41Mbps το μέχρι τώρα ταβάνι) ενώ, αν θυμάμαι καλά, λίγο πιο ψηλά φτάνει το νεοαφιχθέν HBO Max. Σιγά σιγά πληθαίνουν οι επιλογές που ―σε ποιότητα εικόνας― κάνουν Prime και Netflix να φαίνονται ολοένα και πιο φτωχοί συγγενείς. Είμαστε ένα codec μακριά (κάτι χρόνια δηλαδή) για να κλείσει πιο ουσιαστικά η ψαλίδα με optical, στα οποία δεν βλέπω ιδιαίτερη πίεση για περαιτέρω εξέλιξη αφού η αγορά τους μικραίνει.

  11. #41
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yaponvezos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το τυπικό, Xbox One S και Xbox One X έχουν UHD BD. Το πρωτότυπο Xbox One δεν έχει.

    Γενικότερα, παρότι φίλος του μέσου για ποιοτικούς λόγους, δεν βλέπω να παίζει εδώ και χρόνια ρόλο στην προτίμηση/επιλογή του καταναλωτή παρά μόνο σε ένα υποσύνολο που δεν είναι αρκετά μεγάλο για να πούμε ότι αλλάζει την πορεία ενός συστήματος από μόνο του.
    Η προτίμηση/επιλογή του κάθε καταναλωτή για ποια κονσόλα θα πάρει είναι καθαρά δική του

    όπως εγώ επέλεξα ως κονσόλα το XBOX έτσι άλλοι επέλεξαν το PS ανάλογα για τι πράγματα θες να κάνεις πάει αυτό (μην ξεχνάς το γεγονός ότι έχω γείτονες που πλήρωσαν για PS4 και PS4 Pro και για τους λόγους που εγώ δεν θέλω το PS αναγκάστηκαν και αγόρασαν το XBOX One X)

    Tα γνωρίζω αυτά που λες φίλε μου είπα είμαι κάτοχος XBOX One το οποίο έχει Full HD BR/DVD και XBOX One X το οποίο έχει 4K UHD BR
    Βέβαια σαν το XBOX 360 που έχει LITEON DVD (που παίζει τις "λαλακίες" δισκάκια από τα περιοδικά με τις τούρκικες σειρές που με έχουν τρελάνει η μάνα μου και η μάνα της κοπέλας μου δεν υπάρχει)
    όταν έβαλα ένα δισκάκι τέτοιο στο XBOX One χρειάστηκα το Service της MS για αλλαγή του οπτικού μέσου καθώς έκανε ζημιά στην κεφαλή Laser

    δεν έχω το XBOX One S γιατί δεν βρήκα λόγο να το αγοράσω

    τώρα περιμένω το XBOX Series X που κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και η τελευταία κονσόλα που θα αγοράσω (μαζί με τον τελευταίο υπολογιστή που θα φτιάξω AMD Threadripper) καθώς θα έχουμε πατήσει τα 50+ όποτε...

    το μέλλον θα πάει στα παιδιά μου και στα δικά τους παιδιά όταν με το καλό αποκτήσουν

  12. #42
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες την εποχή που βγήκε το PS4 πόσο ανέβηκαν οι πωλήσεις του Xbox για να καταλάβεις. Σου λέω μόνο οι Αμερικανοί τράβηξαν ζόρι γιατί το Home Theater το τιμάνε εκεί πολύ ενώ στον υπόλοιπο πλανήτη δεν ασχολούμαστε. Ειλικρινά το xbox είναι ένα καλό uhd bluray player και επειδή έπεσε στην απαρχη του HDR uhd, πολλοί έλεγαν, δίνω 400$ και έχω και παιχνιδομηχανή και player τη στιγμή που τότε τα uhd player το πιο φτηνό ήταν ένα lg στά 250$.
    Τι να δω ρε συ, έχεις δει πόσο έχει ανοίξει η ψαλίδα στις πωλήσεις PS4 vs XB1;

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o..._game_consoles

    Πως ακριβώς βοήθησε το σωτήριο UHD τις πωλήσεις του XB1;

  13. #43
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Ξέρω ότι δεν σας ενδιαφέρει η γνώμη μου/άποψη μου

    προσωπικά σε ότι με αφορά δεν είναι κριτήριο οι πωλήσεις τις εκάστοτε κονσόλας

    για μένα κριτήριο είναι να έχει τα παιχνίδια που γουστάρω να παίζω μόνος ή με παρέα

    και να δουλεύει απροβλημάτιστα ειδικά στο κομμάτι της παρέας (Multiplayer/Online Gaming) εκεί δυστυχώς έχει θέμα στην χώρα μας το PS σε σχέση με το XBOX. (εξακριβωμένο/διαπιστωμένο άπειρες φορές και λύση δεν δόθηκε ποτέ στους κατόχους του PS από το SUPPORT) πάντα η γνωστή καραμέλα φταίει η σύνδεση σας να όμως που το αποτέλεσμα δικαιώνει τους χρήστες καθώς τα ίδια ακριβώς παιχνίδια και μιλάω για FIFA - BATTLEFIELD - COD παίζουν μια χαρά με τις συνδέσεις ακόμα και ADSL δεν συζητώ για VDSL ή για FTTH που πετάνε...

  14. #44
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να δω ρε συ, έχεις δει πόσο έχει ανοίξει η ψαλίδα στις πωλήσεις PS4 vs XB1;

    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o..._game_consoles

    Πως ακριβώς βοήθησε το σωτήριο UHD τις πωλήσεις του XB1;
    Εγώ μια παρατήρηση έκανα βρε στο 1ο μου ποστ και μάλιστα ήταν χαράς που έβαλαν uhd bluray, μη με κυνηγάς, ο ιός μου πάτησε τα 7 και ήρθε ο καιρός του για PRO (για μπαφους είναι μικρός ακόμα), οπότε τα Χριστούγεννα με PS5 θα είμαι μόνο για αυτό το λόγο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #45
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μια παρατήρηση έκανα βρε στο 1ο μου ποστ και μάλιστα ήταν χαράς που έβαλαν uhd bluray, μη με κυνηγάς, ο ιός μου πάτησε τα 7 και ήρθε ο καιρός του για PRO (για μπαφους είναι μικρός ακόμα), οπότε τα Χριστούγεννα με PS5 θα είμαι μόνο για αυτό το λόγο.
    Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, απλά δεν βλέπω αυτό που λες με τις πωλήσεις.

    Όσο για τον υιό, μια χαρά θα είναι και με PS4 (Slim, ούτε καν Pro), μην τον κακομαθαίνεις από τώρα (γνώμη μου).

    Πάντα τα ποδοσφαιράκια βγαίνουν για πολύ καιρό στις παλιές κονσόλες (σε PS2 βγήκε μέχρι και FIFA 14).

Σελ. 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας