Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 76
  1. #46
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.193
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου, απλά δεν βλέπω αυτό που λες με τις πωλήσεις.

    Όσο για τον υιό, μια χαρά θα είναι και με PS4 (Slim, ούτε καν Pro), μην τον κακομαθαίνεις από τώρα (γνώμη μου).

    Πάντα τα ποδοσφαιράκια βγαίνουν για πολύ καιρό στις παλιές κονσόλες (σε PS2 βγήκε μέχρι και FIFA 14).
    Δες λίγο παλαιότερες δημοσιεύσεις παγκόσμια για αυτό που λέω.

    https://www.forbes.com/sites/johnarc...y-had-to-make/
    https://arstechnica.com/gaming/2016/...&post=31854863
    https://www.theverge.com/circuitbrea...4k-uhd-blu-ray


    Μετά ισορρόπησε το πράγμα και κυριάρχησε το ότι είναι παιχνιδομηχανή πρώτον με καλά παιχνίδια + το τεράστιο FunBase της Sony αλλά στην αρχή μόλις βγήκε ήταν κάτι περίεργο.

    PS2 έχω και ήταν το τελευταίο μου Playstation.. είχα 1 μετά το 2 .. μετά PC και τέλος. Βασικά έπαιζα πάντα σοβαρά εξομοιωτές οπότε όλα αυτά τα παιχνιδομηχανάκια είναι Nikko και αστεία σε σχέση με ένα PC. Σε κάποια φάση πήρα το 1ο XBOX κυρίως λόγο του Kinect αλλά μετά τον αρχικό χαβαλέ με γυμναστική και χορούς κλπ το είχα παρατήσει και τελικά το έστειλα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #47
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι το BR έχει ανώτερη ποιότητα εικόνας σε σχέση με την υπηρεσία του Netflix (εκτός αν πληρώνεις συνδρομή για αυτό UHD 4K τότε έχεις και την ανάλογη ποιότητα)
    ακομα και σε αυτο υπαρχει διαφορα. εγω δεν την βλεπω αλλα κατι φιλαρακια που ασχολουνται με photo/video editing κτλ μου λενε οτι υπαρχει διαφορα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    PS2 έχω και ήταν το τελευταίο μου Playstation.. είχα 1 μετά το 2 .. μετά PC και τέλος. Βασικά έπαιζα πάντα σοβαρά εξομοιωτές οπότε όλα αυτά τα παιχνιδομηχανάκια είναι Nikko και αστεία σε σχέση με ένα PC. Σε κάποια φάση πήρα το 1ο XBOX κυρίως λόγο του Kinect αλλά μετά τον αρχικό χαβαλέ με γυμναστική και χορούς κλπ το είχα παρατήσει και τελικά το έστειλα.
    ps1, ps2,ps4 και ps4 pro κατοχος. pc gaming never again. καλυτερα να δωσω 700 ευρω για ενα ps5 ή xbox1seriesx (αμαν πια αυτο το ονομα, τρενο βρε παιδι μου ) και να εχω το κεφαλι μου ησυχο για τα επομενα 5-7 χρονια, παρα pc. i don't care about PCMR stuff
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος calcvita : 14-06-20 στις 20:33.

  3. #48
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακομα και σε αυτο υπαρχει διαφορα. εγω δεν την βλεπω αλλα κατι φιλαρακια που ασχολουνται με photo/video editing κτλ μου λενε οτι υπαρχει διαφορα
    οι κονσόλες έως 500 ευρώ για αυτό το λόγο βγήκαν καθώς για να παίξεις σοβαρά θες τουλάχιστον 1000+ ευρώ... για αυτό λέω αν ξεπεράσουν το φράγμα του 500+ ευρώ θα υπάρχει θέμα...

    εγώ πάντως δεν βλέπω διαφορά στην υπηρεσία του NETFLIX (4K UHD) και τις αντίστοιχες ταινίες που βάζω να παίξουν στην τηλεόραση (λίγες έχω και καλές σε 4K UHD οι περισσότερες είναι BR Rip αλλιώς θα έπρεπε να είχα θείο αυτόν που βγάζει τα NAS Synology)

  4. #49
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Zerocool εσένα θα σε παραδεχτώ αν πείσεις όλη την πολυκατοικία να αγοράσει XBOX (α λα FTTH)!

  5. #50
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι κονσόλες έως 500 ευρώ για αυτό το λόγο βγήκαν καθώς για να παίξεις σοβαρά θες τουλάχιστον 1000+ ευρώ... για αυτό λέω αν ξεπεράσουν το φράγμα του 500+ ευρώ θα υπάρχει θέμα...

    εγώ πάντως δεν βλέπω διαφορά στην υπηρεσία του NETFLIX (4K UHD) και τις αντίστοιχες ταινίες που βάζω να παίξουν στην τηλεόραση (λίγες έχω και καλές σε 4K UHD οι περισσότερες είναι BR Rip αλλιώς θα έπρεπε να είχα θείο αυτόν που βγάζει τα NAS Synology)

    ta 400-500 ευρω ειναι ενα sweet spot. αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα τα ξεπερασουμε αυτη τη γενια. ο κοσμος ηθελε πιο δυνατα συστηματα, future proof, κι αυτο δεν γινεται σε αυτο το price range.

    για το Netflix τωρα, ουτε εγω βλεπω την διαφορα, αλλα οπως εγραψα και προηγουμενος, καποιοι την βλεπουν

  6. #51
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    ta 400-500 ευρω ειναι ενα sweet spot. αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα τα ξεπερασουμε αυτη τη γενια. ο κοσμος ηθελε πιο δυνατα συστηματα, future proof, κι αυτο δεν γινεται σε αυτο το price range.
    Βρε γίνεται και παραγίνεται:

    https://arstechnica.com/gaming/2020/...-report-finds/

    Το πραγματικό κόστος κατασκευής είναι αυτό, δεν είναι PC GPUs να πληρώνεις υπεραξία στο hardware.

  7. #52
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.461
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι κονσόλες έως 500 ευρώ για αυτό το λόγο βγήκαν καθώς για να παίξεις σοβαρά θες τουλάχιστον 1000+ ευρώ... για αυτό λέω αν ξεπεράσουν το φράγμα του 500+ ευρώ θα υπάρχει θέμα...
    Ναι αλλά πλέον το playstation είναι established κονσόλα, με τους φανατικούς αγοραστές της + τα exclusives του.

    Ούτως ή άλλως, μόνο οι πιστοί αγοραστές και όσοι έχουν οικονομική άνεση προβλέπεται να το αγοράσουν day 1, οι υπόλοιποι θα περιμένουν να πέσει η τιμή.

    Τα χαρακτηριστικά του πάντως, θα δικαιολογούσαν ποσό άνω των 500€.

    Βέβαια, είναι θέμα της sony αν θα επιλέξει το ποσοστό της χασούρας αν θέλει να χτυπήσει σε τιμή τον ανταγωνισμό και να το βάλει κάτω του κόστους, για να ρεφάρει στην πορεία απ'τις συνδρομές και τις πωλήσεις των τίτλων.

    Και στην τελική, τα 600€ από τα 1000€ είναι εξίσου αξιοσέβαστο άλμα που θα κληθεί να κάνει κάποιος που βρει την τιμή απαγορευτική για κονσόλα και προτιμήσει να φτιάξει pc.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #53
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Zerocool εσένα θα σε παραδεχτώ αν πείσεις όλη την πολυκατοικία να αγοράσει XBOX (α λα FTTH)!

    το μόνο καλό xbox exclusive ηταν το gears 5

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε γίνεται και παραγίνεται:

    https://arstechnica.com/gaming/2020/...-report-finds/

    Το πραγματικό κόστος κατασκευής είναι αυτό, δεν είναι PC GPUs να πληρώνεις υπεραξία στο hardware.

    κι εγώ για τόσα άκουσα. όποτε τα 500 είναι οριακά. αλλά να σου πω την αλήθεια καλύτερα να δώσω 100 ευρώ παραπάνω εξ αρχής για να έχω 2tb αποθηκευτικο χορο γιατι απ'οτι καταλαβα δεν θα παιζει πλεον τοσο απλα αναβαθμιση του storage. θα πρεπει να ειναι approved by Sony κτλ....

  9. #54
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    κι εγώ για τόσα άκουσα. όποτε τα 500 είναι οριακά. αλλά να σου πω την αλήθεια καλύτερα να δώσω 100 ευρώ παραπάνω εξ αρχής για να έχω 2tb αποθηκευτικο χορο γιατι απ'οτι καταλαβα δεν θα παιζει πλεον τοσο απλα αναβαθμιση του storage. θα πρεπει να ειναι approved by Sony κτλ....
    2TB είναι απαγορευτικό το κόστος για το εγγύς μέλλον, αργότερα με κανά PS5 Pro μπορεί να γίνει.

  10. #55
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    2TB είναι απαγορευτικό το κόστος για το εγγύς μέλλον, αργότερα με κανά PS5 Pro μπορεί να γίνει.

    ναι αλλά αυτό ξέρεις τι σημαίνει ε? 5 games max στον δισκο. (αν μιλαμε για παιχνιδια οπως rdr2, destiny2, battlefont2 κτλ...

  11. #56
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Zerocool εσένα θα σε παραδεχτώ αν πείσεις όλη την πολυκατοικία να αγοράσει XBOX (α λα FTTH)!
    Σε ευχαριστώ αλλά δεν χρειάζεται να πείσω κανέναν

    εγώ έπεισα τα παιδιά και τα εγγόνια ώστε να βάλουν FTTH

    μετά όλα πήραν το δρόμο τους

    τώρα τα παιδιά/εγγόνια των ιδιοκτητών/ενοίκων έχουν αγοράσει ήδη κονσόλα (μερικά από αυτά έχουν και τις δύο) PS και λόγω των θεμάτων που ανάφερα μετά XBOX άλλα έχουν μόνο XBOX
    όλα βέβαια έχουν και υπολογιστές σταθερούς ή φορητούς

    όσο για τα παιχνίδια που παίζουν τα είπα ήδη

    FIFA - PES - BATTLEFIELD - COD είναι ο περισσότερος τους χρόνος
    αλλά παίζουν FORTNITE - PUBG και φυσικά WOT και WOWS και το WARTHUNDER γιατί το διαφημίζουν οι youtubers που παρακολουθούν

    δεν ξέρω βέβαια αν θα αγοράσουν PS5 και XBOX Series X (αν με ρωτήσουν φαντάζεσαι ποια απάντηση θα δώσω)

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    2TB είναι απαγορευτικό το κόστος για το εγγύς μέλλον, αργότερα με κανά PS5 Pro μπορεί να γίνει.
    με τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο όμως που θα έχει το PS5 αλλά και το XBOX Series X καταλαβαίνεις ότι θα πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε επιπρόσθετο αποθηκευτικό χώρο είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά αλλιώς απλά θα γεμίσει (5 παιχνίδια αρκούν) και θα πρέπει να σβήνεις και να γράφεις με την ανάλογη φθορά του μέσου αποθήκευσης φυσικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 14-06-20 στις 23:02.

  12. #57
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    FIFA - PES - BATTLEFIELD - COD είναι ο περισσότερος τους χρόνος
    αλλά παίζουν FORTNITE - PUBG και φυσικά WOT και WOWS και το WARTHUNDER γιατί το διαφημίζουν οι youtubers που παρακολουθούν

    αυτά ίσως να τρέχουν και καλύτερα στο επόμενο xbox. αλλα δυστυχως τα cross-platform games δεν πουλανε κονσολες, αλλα τα exclusives. περιμενω να δω τι εχει στα σκαρια η Microsoft. αν και να σου πω την αληθεια δεν σκοπευω να αλλαξω ecosystem

  13. #58
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αλλά αυτό ξέρεις τι σημαίνει ε? 5 games max στον δισκο. (αν μιλαμε για παιχνιδια οπως rdr2, destiny2, battlefont2 κτλ...
    Οι devs λένε ότι θα μικρύνουν τα παιχνίδια, γιατί δεν θα χρειάζονται duplicated assets.

    Επίσης θα μπορείς να βάλεις USB HDD ως cold storage (αποθηκευμένα εκεί τα PS5 παιχνίδια) και μεταφορά στον SSD για παίξιμο. Τα του PS4 μπορεί να τα τρέχει απευθείας από USB HDD, όπως γίνεται και τώρα δηλαδή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο όμως που θα έχει το PS5 αλλά και το XBOX Series X καταλαβαίνεις ότι θα πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε επιπρόσθετο αποθηκευτικό χώρο είτε εσωτερικά είτε εξωτερικά αλλιώς απλά θα γεμίσει (5 παιχνίδια αρκούν) και θα πρέπει να σβήνεις και να γράφεις με την ανάλογη φθορά του μέσου αποθήκευσης φυσικά.
    Αν παίζεις λίγα κάθε φορά, δεν έχεις πρόβλημα, αλλιώς κοτσάρεις USB HDD όπως είπα.

    - - - Updated - - -

    Και κάτι ακόμα: θα δίνουν επιλογή να εγκαθιστάς εσύ τις γλώσσες που θες, SP or MP κλπ. Κακώς δεν το έκαναν μέχρι τώρα. Smart Delivery το λέει η MS αυτό, η Sony θα έχει κάτι ανάλογο (το είχαν πειραματικά και στο PS3).

  14. #59
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι devs λένε ότι θα μικρύνουν τα παιχνίδια, γιατί δεν θα χρειάζονται duplicated assets.

    Επίσης θα μπορείς να βάλεις USB HDD ως cold storage (αποθηκευμένα εκεί τα PS5 παιχνίδια) και μεταφορά στον SSD για παίξιμο. Τα του PS4 μπορεί να τα τρέχει απευθείας από USB HDD, όπως γίνεται και τώρα δηλαδή.

    only time will tell

    - - - Updated - - -

    πάντως η microsoft δεν με πειθει μεχρι στιγμης.....

  15. #60
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι devs λένε ότι θα μικρύνουν τα παιχνίδια, γιατί δεν θα χρειάζονται duplicated assets.

    Επίσης θα μπορείς να βάλεις USB HDD ως cold storage (αποθηκευμένα εκεί τα PS5 παιχνίδια) και μεταφορά στον SSD για παίξιμο. Τα του PS4 μπορεί να τα τρέχει απευθείας από USB HDD, όπως γίνεται και τώρα δηλαδή.


    Αν παίζεις λίγα κάθε φορά, δεν έχεις πρόβλημα, αλλιώς κοτσάρεις USB HDD όπως είπα.

    - - - Updated - - -

    Και κάτι ακόμα: θα δίνουν επιλογή να εγκαθιστάς εσύ τις γλώσσες που θες, SP or MP κλπ. Κακώς δεν το έκαναν μέχρι τώρα. Smart Delivery το λέει η MS αυτό, η Sony θα έχει κάτι ανάλογο (το είχαν πειραματικά και στο PS3).
    κράτα μικρό καλάθι σε όσα λένε...στα δύο XBOX One και XBOX One X έχω τον εσωτερικό τους χώρο και έχω εξωτερικούς δίσκους USB 3.0 4TB έκαστος ξέρεις για πότε γεμίζουν...(αν και είμαι insider αυτό το Smart Delivery που λέει η MS εγώ δεν το έχω δει ακόμα σε καμία κονσόλα που γεμίζουν για πλάκα τα GB με κάθε αναβάθμιση (update) που κάνουν τα παιχνίδια.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας