Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    06-06-2007
    Περιοχή
    Βυρωνας
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    564
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus (FTTH)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημερα.
    Φιλος εχει αυτα τα στατιστικα γραμμης.

    Για 100/10, ειναι φυσιολογικος αυτος ο συγχρονισμος?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vdsl.png 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  38,2 KB 
ID: 216051

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να πάρει την τεχνική υποστήριξη του παρόχου του και να δηλώσει βλάβη.

    Έχω κάνει αίτηση στην Nova για γραμμή 100Mbps. Στην συνομιλία που είχαμε μου είπαν ότι η ελάχιστη αποδεκτή ταχύτητα σύνδεσης πάνω από την οποία θεωρείτε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα είναι τα 88Mbps. Αν συγχρονίζω κάτω από αυτό το δηλώνω βλάβη. Αν δεν μπορεί να πιάσει κατά ελάχιστον αυτό τον συγχρονισμό μετά από επέμβαση του τεχνικού τμήματος, τότε μπορώ να προβώ σε καταγγελία της σύμβασης.

    Από όσο ξέρω όλοι οι ISP δίνουν ανάλογες εγγυήσεις για την ελάχιστη ταχύτητα συγχρονισμού που θα έχει ο συνδρομητής του στις συνδέσεις VDSL2.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  3. #3
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πάρει την τεχνική υποστήριξη του παρόχου του και να δηλώσει βλάβη.

    Έχω κάνει αίτηση στην Nova για γραμμή 100Mbps. Στην συνομιλία που είχαμε μου είπαν ότι η ελάχιστη αποδεκτή ταχύτητα σύνδεσης πάνω από την οποία θεωρείτε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα είναι τα 88Mbps. Αν συγχρονίζω κάτω από αυτό το δηλώνω βλάβη. Αν δεν μπορεί να πιάσει κατά ελάχιστον αυτό τον συγχρονισμό μετά από επέμβαση του τεχνικού τμήματος, τότε μπορώ να προβώ σε καταγγελία της σύμβασης.

    Από όσο ξέρω όλοι οι ISP δίνουν ανάλογες εγγυήσεις για την ελάχιστη ταχύτητα συγχρονισμού που θα έχει ο συνδρομητής του στις συνδέσεις VDSL2.
    Το όριο των 88Mbps αφορά το άθροισμα του download & του upload. Το όριο αυτό έχει καθορίσει η ΕΕΤΤ και όχι οι πάροχοι υπηρεσίας και δεν αφορά το δικαίωμα καταγγελίας συμβασης αλλά την δυνατότητα του παρόχου υπηρεσίας να δήλωση βλάβη στον παρόχου δικτύου.
    Στην περίπτωση του φίλου πιο πάνω, όπου το upload είναι 11, πρέπει πάροχος υπηρεσίας να στείλει τεχνικό. Αν στην εισαγωγή του κτιρίου το download είναι κάτω από 77(88-11) τότε δίνεται βλάβη στον πάροχο δικτύου.
    Συνήθως όμως το πρόβλημα βρίσκεται στην κάθετη ή την οριζόντια καλωδίωση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spyridop : 14-06-20 στις 20:27.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyridop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το όριο των 88Mbps αφορά το άθροισμα του download & του upload. Το όριο αυτό έχει καθορίσει η ΕΕΤΤ και όχι οι πάροχοι υπηρεσίας και δεν αφορά το δικαίωμα καταγγελίας συμβασης αλλά την δυνατότητα του παρόχου υπηρεσίας να δήλωση βλάβη στον παρόχου δικτύου.
    Στην περίπτωση του φίλου πιο πάνω, όπου το upload είναι 11, πρέπει πάροχος υπηρεσίας να στείλει τεχνικό. Αν στην εισαγωγή του κτιρίου το download είναι κάτω από 77(88-11) τότε δίνεται βλάβη στον πάροχο δικτύου.
    Συνήθως όμως το πρόβλημα βρίσκεται στην κάθετη ή την οριζόντια καλωδίωση
    Εμένα τουλάχιστον μου τα είπαν διαφορετικά. Μου είπαν ότι θεωρείται βλάβη αν το download είναι κάτω από 88 ή το upload κάτω από 8 ή 8,8 δεν θυμάμαι ακριβώς για το upload ήταν 8 ή 8 και κάτι.
    Αυτό που μου είπαν ακριβώς είναι ότι σε περίπτωση που μετά από επέμβαση του τεχνικού τμήματος δεν μπορεί η γραμμή σας να πιάσει αυτά τα όρια, τότε εσείς αποφασίζετε τι θέλετε να γίνει με την γραμμή σας.

    Θα μου πεις επειδή στο είπε προφορικά ισχύει κιόλας; Πάντως η συζήτηση αυτή έγινε αφού ήδη είχα συμφωνήσει στην αναβάθμιση, οπότε κανονικά δεν είχε κάποιο κίνητρο να με παραμυθιάσει.

    Αλλά και έτσι να είναι όπως τα λέτε πάλι είναι κάτω από το όριο και χρειάζεται διερεύνηση ποια είναι η αιτία.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας