Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    20-04-2012
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    363
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus
    Σύμφωνα με τεχνικούς Forthnet και OTE που είχαν έρθει όταν ήμουν στη Forthnet πριν λίγο καιρό, το αποδεκτό (βάσει ΕΕΤΤ) όριο για 100Mbps είναι 78Mbps και για τα 50Mbps το όριο είναι 35Mbps.

    Βέβαια έχοντας "φάει" τον κόσμο, δεν έχω βρει πουθενά τα παραπάνω. Βρήκα μόνο αυτό το PDF που αφορά την ΕΕΤΤ. Προσωπικά το διάβασα όλο.
    Όποιος έχει διάθεση και ώρα να το διαβάσει ίσως καταλάβει κάποια πράγματα.

    https://www.nextdeal.gr/sites/defaul...ap876-007b.pdf
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ap876-007b.pdf  


  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Υπάρχει σχετικό θέμα στο φόρουμ. Έχει πάρει παράταση, το συγκεκριμένο για τις αναμενόμενες ταχύτητες, έως τέλος του 2020.
    Αλλά αναφέρεται σε άλλο πράγμα και όχι ακριβώς σε αυτό που που θεωρούν πολλοί.

  3. #18
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ζήτησα ποτέ να κλειδώσω στα 50 MBPS.
    Αλλά δείτε το 2016 τι στατιστικά είχα! Σίγουρα υπήρχαν προβλήματα αλλά αργότερα λύθηκαν και ήμουν στα 32MBPS.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...lp!?highlight=

  4. #19
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    867
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Οι "εγγυημένες" ταχύτητες (download rate + upload rate τουλάχιστον 44Mbps στις 50άρες συνδέσεις και τουλάχιστον 88Mbps στις 100άρες συνδέσεις) αφορούν υπηρεσίες που παρέχονται μέσω καμπίνας (VPU & VLU) και όχι υπηρεσίες VDSL 50 μέσω Αστικού Κέντρου όπως είναι αυτή του Stavros7 στο θέμα.
    Για το άλλο ζήτημα, διαφημιζόμενες/πραγματικές ταχύτητες, είναι όπως τα γράφει ο jkoukos.
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  5. #20
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φαντάζομαι εμείς εδώ στην τριτοκοσμική Παιανία που παίρνουμε ακόμα από ΑΚ, ο ΟΤΕ θεωρεί αποδεκτή ακόμα και ταχύτητητα 1 MBPS σε VDSL 50!

    - Μπορείτε κύριε να κάνετε Browsing με 1 MBPS? Μπορείτε! Ε τότε σκάστε και μην παραπονιέστε!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος STAVROS7 : 19-06-20 στις 10:33.

  6. #21
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Δεν φταιει κανενας αλλος αλλα εμεις οι καταναλωτες που δεν τους τριζουμε λιγο τα δοντακια.
    Φιλος στην αγγλια που ειναι πλεον μονιμος κατοικος μου εχει πει οτι εκει ακομα και η καλωδιωση του να εχει προβλημα ερχεται του την αλλαζει χωρις χρεωση για να εχουν ευχαριστημενο τον πελατη.
    Αλλα στην ελλαδα,οπως το ειπες,μπαινεις στο ιντερνετ με 1mbp/s?! ε τοτε εισαι μια χαρα.

  7. #22
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.740
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καλα ας ανεβασει ο φιλος τον λογαριασμο του ιντερνετ για να εχουμε να συγκρινουμε ομοια .
    Και ειναι και διαφορετικη η υποδομη εκει. Ειτε εναερια καλωδια ειτε προσφατα περασμενα ( οχι 50ετιας ) .

    Εδω ο καθενας αφηνεις απληρωτους 1-2 λογαριασμους , κανει φορητοτητες ψαχνοντας το 1-2 ευρω φτηνοτερα , κλπ κλπ


    Εγω παντως εχω να πω οτι ειμαι ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ απο 3 παροχους . cosmote-nova-vodafone.

    Ειδικα cosmote-nova ( vdsl-100 ) με ταυτοχρονη βλαβη προ λιγων ημερων ... δηλωσα την βλαβη στις 3.30 τα ξημερωματα και μεχρι το απογευμα της επομενης διορθωθηκαν και οι δυο.

    Η vodafone απλα παιζει χωρις προβληματα ( adsl me voip ) .

    Με την wind παντα ειχα προβληματα με το λογιστηριο τους. αν καποια στιγμη διορθωθουν ( η διορθωθηκαν ) ισως δωσω μια 4η ευκαιρια.

    Και για να ειμαι δικαιος ..... ισως παιζει ρολο η περιοχη. Σε περιστερι και Πετρουπολη αναφερομαι. καινουριες καμπινες και οικοδομες μεχρι 20ετιας.

    Αν δεν βοηθαει η περιοχη ... τι να κανει ο καθε παροχος? απλα θα ακολουθησει το χρονοδιαγραμμα αναβαθμισης των καμπινων.
    αλλα δεν γινεται σε ολη την επικρατεια ταυτοχρονα να αλλαξει ολη η υποδομη. Οποτε υπομονη.
    The gr81 .

  8. #23
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα ας ανεβασει ο φιλος τον λογαριασμο του ιντερνετ για να εχουμε να συγκρινουμε ομοια .
    Και ειναι και διαφορετικη η υποδομη εκει. Ειτε εναερια καλωδια ειτε προσφατα περασμενα ( οχι 50ετιας ) .

    Εδω ο καθενας αφηνεις απληρωτους 1-2 λογαριασμους , κανει φορητοτητες ψαχνοντας το 1-2 ευρω φτηνοτερα , κλπ κλπ


    Εγω παντως εχω να πω οτι ειμαι ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ απο 3 παροχους . cosmote-nova-vodafone.

    Ειδικα cosmote-nova ( vdsl-100 ) με ταυτοχρονη βλαβη προ λιγων ημερων ... δηλωσα την βλαβη στις 3.30 τα ξημερωματα και μεχρι το απογευμα της επομενης διορθωθηκαν και οι δυο.

    Η vodafone απλα παιζει χωρις προβληματα ( adsl me voip ) .

    Με την wind παντα ειχα προβληματα με το λογιστηριο τους. αν καποια στιγμη διορθωθουν ( η διορθωθηκαν ) ισως δωσω μια 4η ευκαιρια.

    Και για να ειμαι δικαιος ..... ισως παιζει ρολο η περιοχη. Σε περιστερι και Πετρουπολη αναφερομαι. καινουριες καμπινες και οικοδομες μεχρι 20ετιας.

    Αν δεν βοηθαει η περιοχη ... τι να κανει ο καθε παροχος? απλα θα ακολουθησει το χρονοδιαγραμμα αναβαθμισης των καμπινων.
    αλλα δεν γινεται σε ολη την επικρατεια ταυτοχρονα να αλλαξει ολη η υποδομη. Οποτε υπομονη.
    Καλά η wind όντως έχει θέματα με το λογιστήριο τους,2 περιπτώσεις που ξέρω, ια του αδερφού μου και μια του κουμπάρου μου,του αδερφού μου άργησαν να του πιστωθούν λεφτά σε λογαριασμό γιατί στην περιοχή που έμενε είχε πρόβλημα το καφαο,τηλέφωνο δεν είχε και το Ίντερνετ κλείδωνε μέχρι 1mb,το αποτέλεσμα,ο ΟΤΕ δεν το άλλαζε το καφαο (ήταν σάπιο εντελώς και παλιό) και απλα ο αδερφός μου διέκοψε και έφυγε από εκεί.Ο κουμπάρος από την άλλη σε ανανέωση συμβολαίου της σταθερής,χωρίς να έχει ζητήσει τίποτα,το νούμερο του το έκαναν καρτοσυνδεση,μέχρι να βγάλει άκρη να του το ακυρώσουν κτλ πέρασαν 4 μήνες και αυτοί να συνεχίζουν να τον χρεώνουν,η πλήρης πίστωση έγινε μετά από 2 μήνες αφού τελείωσε η ιστορία αυτή.

  9. #24
    Εγγραφή
    30-05-2017
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Η τιμή δεν είναι το ζητούμενο αλλά τι παίρνεις για τα λεφτά που πληρώνεις.
    Μακρια απο φορθνετ-νοβα για να χετε την ηρεμία σας.
    Τώρα για τις απαντήσεις που τυχών να πέσουν βροχή απο τα παπαγαλάκια του σάιτ, ούτε θα απαντήσω ούτε και με νοιάζει τι θα πείτε.
    Το νοβα support τα λέει όλα εδω μέσα. Εαν τολμάτε αφηστε ξεκλείδωτες τις απαντήσεις που δίνουν "οι τεχνικοί" να μπορούν να έχουν συνέχεια για να βλέπουν οι αναγνώστες τη "βοήθεια" που δίνουν οι χορηγοί σας.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας