Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μιας που το θέμα με το τηλέφωνο λύθηκε ήρθε η ώρα αντιμετωπίσω και το θέμα της Νοva VDSL 50.
    Για να μην μακρυγορώ και σας κουράζω, παρακάτω παραθέτω τα στοιχεία της γραμμής μου και ένα Speedtest.

    Ερώτημα: Πιστεύετε πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην εσωτερική μου εγκατάσταση που μου ''κόβει'' MBPS?
    Αξίζει δηλαδή να φέρω τεχνικό για να το κοιτάξω?


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.jpg 
Εμφανίσεις:  110 
Μέγεθος:  131,2 KB 
ID: 216073

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    επικοινώνησε με το τεχνικό τμήμα ώστε να κάνουν τις απαραίτητες ρυθμίσεις

    η σωστή μέτρηση είναι κατέβασμα αρχείων από ftp της νοβα

    κατεβάζεις ένα αρχείο μεγάλο σε μέγεθος και βλέπεις με πόση ταχύτητα το κατεβάζει
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οπως σου εχουμε αναφερει και στο αλλο νημα, πρεπει να ελεγξεις την εσωτερικη σου καλωδιωση.

    Spoiler:

    Aν δεν έχει κάποιο πρόβλημα το ρούτερ, θα πρέπει να τσεκάρεις την εσωτερική σου εγκατάσταση

    και την γραμμή σου.

    Κάνε μια επανεκκίνηση στο ρούτερ από την πρίζα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και μετά ξαναβάλτο.

    Βγάλε όλα ότι έχεις στις τηλ. πρίζες και βάλε το ρούτερ κατευθείαν στην τηλ. πρίζα, ΧΩΡΙΣ το splitter.


    EΛΕΓΧΟΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ


    ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!

    ΟΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ

    ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΣΥΝΔΕΣΗ.

    ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΜΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ

    ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥ.


    Η ποιό ασφαλής μέθοδος για να κάνουμε έλεγχο στην εσωτερική εγκατάσταση του σπιτιού μας

    είναι η εξής:

    Στην αρχή Θα πρέπει να κάνουμε μία μέτρηση στον κατανεμητή του ΟΤΕ του κτηρίου, ώστε να

    ξεκινήσουμε τον έλεγχο από την είσοδο της γραμμής, για να το έχουμε σαν σημείο αναφοράς.

    Θα ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΟΥΜΕ την γραμμή του ΟΤΕ από την οριολωρίδα, ώστε να την απομονώσουμε από την

    υπόλοιπη εσωτερική εγκατάσταση.

    Θα συνδέσουμε το ρούτερ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ πάνω σε αυτήν, ΧΩΡΙΣ να παρεμβάλουμε το splitter.

    Μετά θα επαναλάβουμε την ίδια μέτρηση στην πρίζα του σπιτιού που έχουμε συνδεδεμένο το ρούτερ.

    ΔEN θα παρεμβάλουμε πάλι το splitter και θα φροντίσουμε να αφαιρέσουμε όλες τις συσκευές

    (τηλέφωνα,fax κ.λ.π.), που είναι συνδεδεμένα στις τηλεφωνικές πρίζες.

    Αν έχουμε πολύ μικρή απόκλιση, από την μέτρηση που κάναμε στον κατανεμητή, είμαστε OK.

    Aν δούμε ότι έχουμε μεγάλη διαφορά θα πρέπει να βρούμε την πρίζα του σπιτιού στην οποία έρχεται

    το καλώδιο από τον κατανεμητή.

    Θα ΑΦΑΙΡΕΣΟΥΜΕ το υπόλοιπο δίκτυο που πηγαίνει στο σπίτι, ώστε να κάνουμε πάλι μέτρηση ΜΟΝΟ με

    το καλώδιο που πάει μέχρι τον κατανεμητή.

    Αν είμαστε ΟΚ σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, αν όχι, σημαίνει ότι

    έχει πρόβλημα το καλώδιο από το σπίτι μέχρι τον κατανεμητή.

    Τέλος, αν υπάρχει η δυνατότητα, καλό θα ήταν να επαναλάβουμε τις μετρήσεις και με άλλο ρούτερ,

    ώστε να έχουμε ποιο ολοκληρωμένη εικόνα.

    Για τις εργασίες στον κατανεμητή, θα χρειαστούμε ένα τέτοιο εργαλείο.



    Να θυμήσω ότι αν δεν ξέρεις τι κάνεις μην κάνεις τίποτε στον κατανεμητή και πρεπει να φερεις τεχνικο.

    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλά τα λέτε άλλα το θέμα είναι για τι κέρδος μιλάμε? Δηλαδή να κάνω βαβούρα για κέρδος... 2 MBPS? Αξίζει?
    Σύμφωνα με τα στοιχεία της γραμμής μου, πόσο θα έπρεπε να είχα με μία σχετικά μετριοπαθή εκτίμηση?

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αυτο θα εξαρτηθει απο την μετρηση που θα κανεις απευθειας στον κατανεμητη με αποσυνδεδεμενη ολη την υπολοιπη καλωδιωση.

    Απο παλιοτερες περιπτωσεις εχουν αναφερθει " θαυματα" οπως τα ονομασανε. ακομα και περιπτωση απο 78Mbps πηγε στο 94 Mbps . προσπαθω να βρω το νημα να στο κανω Link.

    Αν εχεις ορεξη παντως κανα 10λεπτο θα σου παρει. δεν εχεις να χασεις κατι.
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα λέτε άλλα το θέμα είναι για τι κέρδος μιλάμε? Δηλαδή να κάνω βαβούρα για κέρδος... 2 MBPS? Αξίζει?
    Σύμφωνα με τα στοιχεία της γραμμής μου, πόσο θα έπρεπε να είχα με μία σχετικά μετριοπαθή εκτίμηση?
    Με 21dB εξασθένιση και κλειδωμένο προφίλ (άλλη κουβέντα αυτή) είμαι σταθερά στα 38Mbps. Με ξεκλείδωτο (όσο ήταν) έπαιζα στα 44-46Mbps.
    Οπότε εσύ με τα 16dB, φυσιολογικά πρέπει να τερματίζεις το 50άρι πακέτο.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ jkoukos & Griniaris. Θα το ψάξω με τεχνικό στο άμεσο μέλλον και θα ξαναγράψω όταν θα έχω νέα!

  8. #8
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απίστευτα πράγματα συμβαίνουν. Με πήρε υπάλληλος πριν 30 λεπτά από την Nova να με ρωτήσει αν είναι νεκρό το τηλέφωνο. Του εμφάνιζε κάποιες ''περίεργες μετρήσεις'' μου είπε και πίστευε πως δεν θα είχα τηλέφωνο. Απάντησα πως το τηλέφωνο δουλεύει μια χαρά από το Σάββατο και με έβαλε να κάνω κάποια Tests με τις πρίζες του τηλεφώνου του χώρου και να αλλάξω το τηλεφωνικό καλώδιο με άλλο καλώδιο έως 2 μέτρων. Τελικώς για να μην τα πολυλογώ, μετά από πολλά Tests που κάναμε, βγάλαμε κάποια συμπεράσματα ,όχι ιδιαιτέρως σημαντικά, αλλά ας τα αναφέρω.

    1) Από τις 4 τηλεφωνικές πρίζες του κομμωτηρίου δουλεύει μόνο η 1! Οι άλλες μάλλον έχουν απομονωθεί. Πριν χρόνια μάλλον το έκανε ο ηλεκτρολόγος μου αν θυμάμαι καλά, ίσως σε απόπειρα να αυξήσουμε τα MBPS. Νομίζω με είχε ρωτήσει αν τις χρειάζομαι όλες τις πρίζες, του είχα απαντήσει όχι και πιθανολογώ τις απομόνωσε. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν κέρδισα κάτι σε MPBS. Αρχές Alzheimer στα 37 μου? Βέβαια έχουν περάσει >5 έτη. Αυτό που μπορώ να θυμηθώ όμως είναι πως όταν μετρήσαμε απευθείας από τον κατανεμητή η διαφορά ήταν μόλις +1 MBPS.

    2) Η ταχύτητα δεν άλλαξε παρά τις αλλαγές που κάναμε με το τηλεφωνικό καλώδιο όπως μου είπε στο τηλέφωνο. Νέο καλώδιο και μήκος κατώτερο των 2 μέτρων. Σταθερά χαμηλή παρέμεινε ακόμα και όταν αφαιρέσαμε το Splitter.

    3) Βρήκαμε τι έφταιγε και του εμφάνιζε False ένδειξη για βλάβη. Είναι ένα Call Blocker που έχω εγκαταστήσει εδώ και τουλάχιστον 5 χρόνια. Μόλις το έβγαλα αμέσως οι μετρήσεις του τεχνικού στο τηλέφωνο ομαλοποιήθηκαν. Αλλά δεν μου είπε να το βγάλω. Άλλωστε το πρόβλημα που είχα ήταν από το ΑΚ και ουδεμία σχέση είχε το Call Blocker. Κάτι σαν False ένδειξη βλάβης φανταστείτε το.

    4) Μου είπε πως θα έρθει τεχνικός να το ελέγξει το θέμα με την VDSL. Ισχυρίστηκε πως δεν θα με χρεώσει ακόμα και αν η βλάβη αφορά τον χώρο μου, καθώς την δίνει αυτός την βλάβη, από Nova δηλαδή. Πάντως περίεργο που με πήραν από μόνοι τους ενώ η βλάβη του τηλεφώνου έχει φτιαχτεί από το Σάββατο. Μάλλον το βύσμα θα είναι ,δεν εξηγείται αλλιώς.

    * Αυτό που έχω ξεχάσει να σας αναφέρω είναι πως εδώ και χρόνια έχω αρκετά CRC & HEC Errors τα οποία αρχίζουν να εμφανίζονται σε Uptime 2-3 ημερών.

    ** Ψυλλιάζομαι πως εκτός και άλλης ενδεχόμενης βλάβης ,κάτι μάλλον παίζει και με το Router. Τον ρώτησα αν θα είχε νόημα να δοκίμαζα άλλο Router και μου είπε ναι. Αν είναι άλλου παρόχου, θα παίξει μου είπε. Αν είναι εμπορίου, θέλει ρυθμίσεις.

    - - - Updated - - -


    Update:

    Άσχημα νέα εντέλει... Μόλις ήρθε ο τεχνικός. Η καλωδίωση μου είναι σωστή.
    Πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός μπροστά μου και του είπαν πως οι τιμές των 25ΜΒPS στην VDSL είναι αποδεκτές από τον ΟΤΕ και δεν μπορεί να καταχωρηθεί ως Βλάβη.
    Ο ίδιος ισχυρίζεται πως ακόμα και στην COSMOTE να πάω δεν θα αλλάξει κάτι. Εγώ έχω κάποιες αμφιβολίες για αυτό όμως.
    Όσον αφορά το γιατί η αρχική ταχύτητα των 32MBPS πριν 5 χρόνια έχει γίνει 25MBPS , η απάντηση ήταν πως ενδεχόμενες νέες ενεργοποιήσεις στην γραμμή προκαλούν θόρυβο και απώλειες!

    Περαστικά μας! Δεν μπορεί να γίνει κάτι άρα το αποδεχόμαστε!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος STAVROS7 : 17-06-20 στις 20:44.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    νομίζω πως αν ο πάροχος δηλώσει αδυναμία μπορείς να φύγεις χωρίς πρόστιμο αν θέλεις όντως να αποχωρήσεις
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  10. #10
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mόλις τώρα μίλησα με το τεχνικό τμήμα. Δεν μπορούν να κάνουνε κάτι μου είπαν.
    Ούτε να μου μειώσουν το Μargin ώστε να μου αυξηθεί η ταχύτητα. Παλιά είχα SN Margin 0.5 db και δεν είχα αποσυνδέσεις.
    Ούτε αυτό μπορούν να κάνουν. Απόλυτη Αδυναμία!

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αναφερεις ηρθε ο τεχνικος.

    Αυτος ηταν δικος σου ή του παροχου ?

    Αν ηταν παροχου .... οι μετρησεις που πηρε με το δικο του μηχανημα στον κατανεμητη σου ... ποσο ηταν ?
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απίστευτα πράγματα συμβαίνουν. Με πήρε υπάλληλος πριν 30 λεπτά από την Nova να με ρωτήσει αν είναι νεκρό το τηλέφωνο. Του εμφάνιζε κάποιες ''περίεργες μετρήσεις'' μου είπε και πίστευε πως δεν θα είχα τηλέφωνο. Απάντησα πως το τηλέφωνο δουλεύει μια χαρά από το Σάββατο και με έβαλε να κάνω κάποια Tests με τις πρίζες του τηλεφώνου του χώρου και να αλλάξω το τηλεφωνικό καλώδιο με άλλο καλώδιο έως 2 μέτρων. Τελικώς για να μην τα πολυλογώ, μετά από πολλά Tests που κάναμε, βγάλαμε κάποια συμπεράσματα ,όχι ιδιαιτέρως σημαντικά, αλλά ας τα αναφέρω.

    1) Από τις 4 τηλεφωνικές πρίζες του κομμωτηρίου δουλεύει μόνο η 1! Οι άλλες μάλλον έχουν απομονωθεί. Πριν χρόνια μάλλον το έκανε ο ηλεκτρολόγος μου αν θυμάμαι καλά, ίσως σε απόπειρα να αυξήσουμε τα MBPS. Νομίζω με είχε ρωτήσει αν τις χρειάζομαι όλες τις πρίζες, του είχα απαντήσει όχι και πιθανολογώ τις απομόνωσε. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν κέρδισα κάτι σε MPBS. Αρχές Alzheimer στα 37 μου? Βέβαια έχουν περάσει >5 έτη. Αυτό που μπορώ να θυμηθώ όμως είναι πως όταν μετρήσαμε απευθείας από τον κατανεμητή η διαφορά ήταν μόλις +1 MBPS.

    2) Η ταχύτητα δεν άλλαξε παρά τις αλλαγές που κάναμε με το τηλεφωνικό καλώδιο όπως μου είπε στο τηλέφωνο. Νέο καλώδιο και μήκος κατώτερο των 2 μέτρων. Σταθερά χαμηλή παρέμεινε ακόμα και όταν αφαιρέσαμε το Splitter.

    3) Βρήκαμε τι έφταιγε και του εμφάνιζε False ένδειξη για βλάβη. Είναι ένα Call Blocker που έχω εγκαταστήσει εδώ και τουλάχιστον 5 χρόνια. Μόλις το έβγαλα αμέσως οι μετρήσεις του τεχνικού στο τηλέφωνο ομαλοποιήθηκαν. Αλλά δεν μου είπε να το βγάλω. Άλλωστε το πρόβλημα που είχα ήταν από το ΑΚ και ουδεμία σχέση είχε το Call Blocker. Κάτι σαν False ένδειξη βλάβης φανταστείτε το.

    4) Μου είπε πως θα έρθει τεχνικός να το ελέγξει το θέμα με την VDSL. Ισχυρίστηκε πως δεν θα με χρεώσει ακόμα και αν η βλάβη αφορά τον χώρο μου, καθώς την δίνει αυτός την βλάβη, από Nova δηλαδή. Πάντως περίεργο που με πήραν από μόνοι τους ενώ η βλάβη του τηλεφώνου έχει φτιαχτεί από το Σάββατο. Μάλλον το βύσμα θα είναι ,δεν εξηγείται αλλιώς.

    * Αυτό που έχω ξεχάσει να σας αναφέρω είναι πως εδώ και χρόνια έχω αρκετά CRC & HEC Errors τα οποία αρχίζουν να εμφανίζονται σε Uptime 2-3 ημερών.

    ** Ψυλλιάζομαι πως εκτός και άλλης ενδεχόμενης βλάβης ,κάτι μάλλον παίζει και με το Router. Τον ρώτησα αν θα είχε νόημα να δοκίμαζα άλλο Router και μου είπε ναι. Αν είναι άλλου παρόχου, θα παίξει μου είπε. Αν είναι εμπορίου, θέλει ρυθμίσεις.

    - - - Updated - - -


    Update:

    Άσχημα νέα εντέλει... Μόλις ήρθε ο τεχνικός. Η καλωδίωση μου είναι σωστή.
    Πήρε τηλέφωνο ο τεχνικός μπροστά μου και του είπαν πως οι τιμές των 25ΜΒPS στην VDSL είναι αποδεκτές από τον ΟΤΕ και δεν μπορεί να καταχωρηθεί ως Βλάβη.
    Ο ίδιος ισχυρίζεται πως ακόμα και στην COSMOTE να πάω δεν θα αλλάξει κάτι. Εγώ έχω κάποιες αμφιβολίες για αυτό όμως.
    Όσον αφορά το γιατί η αρχική ταχύτητα των 32MBPS πριν 5 χρόνια έχει γίνει 25MBPS , η απάντηση ήταν πως ενδεχόμενες νέες ενεργοποιήσεις στην γραμμή προκαλούν θόρυβο και απώλειες!

    Περαστικά μας! Δεν μπορεί να γίνει κάτι άρα το αποδεχόμαστε!
    Η ταχύτητες που είναι αποδεκτές απο τον ΟΤΕ για 50αρα είναι απο 35 και πάνω!!!!!!!!Φούμαρα, μέχρι και η επιτροπή το έχει πει, απο 35 και πάνω στην 50αρα, απο 75 και πάνω στην 100αρα και 160 και πάνω στην 200αρα

  13. #13
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταχύτητες που είναι αποδεκτές απο τον ΟΤΕ για 50αρα είναι απο 35 και πάνω!!!!!!!!Φούμαρα, μέχρι και η επιτροπή το έχει πει, απο 35 και πάνω στην 50αρα, απο 75 και πάνω στην 100αρα και 160 και πάνω στην 200αρα
    Υπαρχει καποιο επισημο λινκ για τις "αποδεκτές " ταχυτητες ?
    The gr81 .

  14. #14
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο Τεχνικός που επισκέφθηκε σήμερα τον χώρο μου ήταν αυτός που μου επιδιόρθωσε την βλάβη του τηλεφώνου στο ΑΚ. Έγραφε Nova το αμάξι του.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  353,0 KB 
ID: 216194

    Ανεβαίνει με σκάλα πάνω στο εξωτερικό κουτί, μετράει και είχα 26.2 MBPS έξω και 26.1 MBPS μέσα!
    Και μου λέει ''Σταύρο, η καλωδίωση σου είναι μια χαρά''!
    Κάτσε να πάρουμε τηλέφωνο να το δώσουμε σαν βλάβη να δούμε αν το αποδέχεται ο ΟΤΕ. Και τέλικα φάγαμε ήττα.
    Να κάνω καταγγελία σε καμιά ΕΕΤΤ ,συνήγορο καταναλωτή ή τζάμπα χρόνος και φθορά ψυχική?

  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω καταγγελία σε καμιά ΕΕΤΤ ,συνήγορο καταναλωτή ή τζάμπα χρόνος και φθορά ψυχική?
    και τι θα κερδισεις ? βασικα τι ακριβως θελεις να κανεις ? γιατι και φορητοτητα να κανεις... ποσο παραπανω πιστευεις θα κλειδωσει ?

    εγω ειμαι υπερ του να κατσεις στη νοβα. εχει την καλυτερη αναλογια τιμη/παροχες κατα την γνωμη μου..
    The gr81 .

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας