Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Μερικά στοιχεία μου:

    Πρόσληψη:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.PNG 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  144,8 KB 
ID: 241714

    Απόλυση:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.PNG 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  125,8 KB 
ID: 241715

    Υπολογισμοί μου:
    Κώδικας:
    Τελευταίος Μήνας 2021: Οκτώμβριος (27 ημέρες) 911.76 - 5,47ευρώ * 8ώρες * 4ημέρες = 736,72 ευρώ (Μισθός Οκτωβρίου)
    ----------------------
    
    (2 ημερομίσθια για κάθε μήνα στο πρώτο έτος μετά την πρόσληψη)
    Ποσό αποζημίωσης Άδειας: 43,76ημερομίσθιο  * 2 = 87,52 * 3μήνες = 262,56 ευρώ
    -----------------------
    
    Σύνολο = 736,72 ευρώ (Μισθός Οκτωβρίου) + 262,56 αποζημίωσης Άδειας= 999,28 ευρώ 
    ------
    
    Συνολική Πληρωμή τον 15 Νοεμβρίου (στην τράπεζα): 1.214 ευρώ 
    ---------------------------
    
    Υπόλοιπο: 1.214 - 999,28 = 214,72 ευρώ. Από που είναι αυτά τα λεφτά;
    ---------
    Τι άλλο με πλήρωσαν και έβγαλα υπόλοιπο στους υπολογισμού μου;

    Edit: Αυτό που γράφει στην απόλυση μεικτά 911.76 είναι και καλά ο τελευταίος μου μισθός + την απόλυση; Άρα με άλλα λόγια με πλήρωσαν έναν μισθό (χωρίς αποζημίωση αφού μόνο 4 μέρες έμειναν για την λύξη ορισμένου χρόνου);
    Άρα αυτό που υπολόγισα 736,72 ευρώ (Μισθός Οκτωβρίου) είναι λάθος.

    Άρα Σύνολο = 911.76 ευρώ (Μισθός Οκτωβρίου) + 262,56 αποζημίωσης Άδειας= 1.174,32 ευρώ

    Υπόλοιπο: 1214 - 1.174,32 = 39,68 από που είναι αυτά; Δεν υπολόγισα καλά την αποζημίωση Άδειας;

    α) Κατά το πρώτο ημερολογιακό έτος που έγινε η πρόσληψή του, δικαιούται να λάβει 2 ημερομίσθια ή 2/25 του μισθού για κάθε μήνα απασχόλησης, όπως και 2 ημερομίσθια σαν επίδομα αδείας (με τον περιορισμό του μισού μισθού ή των 13 ημερομισθίων).
    Δεν καταλαβαίνω αυτό που λέει για το επίδομα αδείας. Μήπως τα 39,68 είναι από αυτό;

    Παρεπιπτώντως δείτε τι με πληρώνουν φέτος:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  309441450_519604390178598_6384983764618619926_n.png 
Εμφανίσεις:  94 
Μέγεθος:  44,0 KB 
ID: 241718
    750 μικτό, 4,5 ωρομίσθιο.

    Καλά τα λένε... Δεν ήξερα τι μου γινόταν. Ένα χρόνο εμπειρίας χρειάστηκα για να τα μάθω όλα όμως! Άλλη δουλεύουν
    χρόνια σε ξενοδοχεία και λένε μια χαρά είναι, παίρνεις αποζημίωση... Αρκι@ια. 9 ώρες δούλευα με μισή ώρα υπερωρία + κυριακές
    και δες και συμβόλαιο που με βάλαν να υπογράψω και οι άλλοι λένε τα πληρώνουνε ρε στην αποζημίωση... Εγώ γιατί δεν τα βγάζω αν βάλω και την 75% προσαύξηση τις κυριακές + το έξτρα μισάωρω υπερωρία κάθε μέρα;

    Δεύτερο Edit:
    Τελικά μπήκα στον εφκα και λέει αποδοχές 900 ευρώ. Τα μικτά δεν είναι αυτά; Γιατί στον εφκα λέει τόσα και στην σύμβαση 750?
    Βοηθήστε με ρε παιδιά με όλες αυτές τις απορίες να καταλάβω τι μου γίνεται... Να καταλάβω και τις πονηριές που κάνουν.

    Ο πατέρας μου με βρίζει "σκύβε το κεφάλι, θα πεινάσεις" μου λέει... Δεν σπουδάζω τζάμπα, θέλω να ξέρω τι μου γίνεται
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babaliaris : 28-09-22 στις 22:10.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.457
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Καταρχήν, στις ορισμένου χρόνου και γενικότερα σε συμβάσεις αορίστου που γίνεται απόλυση πριν συμπληρωθεί 1 χρόνος, δεν δικαιούσαι αποζημίωση.

    Επίσης, το δώρο χριστουγένων ξεκινάει να υπολογίζεται από 1 Μαίου, οπότε για το 4μηνο που δούλεψες, θα πάρεις γύρω στο 60% του δώρου, δηλαδή το 60% ενός μηνιαίου μισθού.

    Τέλος, επειδή είσαι ημερομίσθιος στη σύμβαση και όχι μισθωτός, αυτό σημαίνει πως θα πληρωθείς μόνο για τις ημέρες που δούλεψες.

    Αν ήσουν μισθωτός, θα πληρωνόσουν φιξ μισθό, είτε δούλεψες 22 ημέρες, είτε 18, είτε 15, κλπ.

    Τα 911,76 είναι μικτά, το αναφέρει ξεκάθαρα (σύνολο μεικτών αποδοχών).

    Δεν βλέπω κάποια εξόφθαλμη πονηριά πάντως.

    Το έξτρα ρεπό στο έδιναν; Δούλευες 5νθήμερο δηλαδή;
    Γιατί αν δεν δούλευες με 2 ρεπό την εβδομάδα (η κυριακή θεωρείται ρεπό αν δεν εργάζεσαι), τότε σου έκλεβαν ένα μεροκάματο με αυτό τον τρόπο την εβδομάδα.

    Ρώτα τους αν στο ποσό που θα πληρωθείς, συμπεριλαμβάνεται και το δώρο χριστουγένων (λογικά δεν θα στο 'χουν καταβάλει ακόμα).
    Αν δεν στο έχουν συμπεριλάβει, τότε θα πρέπει να σου καταβάλουν μέχρι τις 21/12 και το δώρο χριστουγένων (το ποσό που προκύπτει αναλογικά με το διάστημα που δούλεψες, γιατί δεν θα είναι ολόκληρο).

    Για το έξτρα μισάωρο υπερωριών που έκανες, που αναφέρεις, σου είπαν ότι θα στο πληρώνουν;
    Γιατί πλέον η νομοθεσία δίνει το δικαίωμα στον εργοδότη να σου το δίνει σε ρεπό, αντί πληρωμής.
    Αν σου έδωσαν κάποιο ρεπό επιπλέον, τότε θα ήταν αυτές οι υπερωρίες.

    Επίσης, το ότι λέει από 24/6 έως 27/10 ενώ στην πράξη τελείωσες 31/10, ίσως να σημαίνει ότι οι 4 αυτές ημέρες, είναι η άδεια που δικαιούσουν.

    Η άδεια είναι 20 ημέρες το χρόνο, οπότε είναι 1,66 ημέρες /μήνα. Για 4 μήνες που δούλεψες είναι 6,66 ημέρες άδειας.

    Αν σου τις έδωσαν πριν λήξει η σύμβαση, τότε δεν θα στις πληρώσουν. Πρέπει να το ρωτήσεις αυτό.

    Αυτά τα λίγα από μέρους μου, με την προσωπική εμπειρία που έχω απ'τα εργασιακά μου.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν, στις ορισμένου χρόνου και γενικότερα σε συμβάσεις αορίστου που γίνεται απόλυση πριν συμπληρωθεί 1 χρόνος, δεν δικαιούσαι αποζημίωση.
    Ναι το ξέρω και το καταλαβαίνω αυτό.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, το δώρο χριστουγένων ξεκινάει να υπολογίζεται από 1 Μαίου, οπότε για το 4μηνο που δούλεψες, θα πάρεις γύρω στο 60% του δώρου, δηλαδή το 60% ενός μηνιαίου μισθού.
    Ναι μου το δώσαν αργότερα 404 ευρώ (Ξεχωριστά δηλαδη από αυτά τα 1.214 ευρώ)



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έξτρα ρεπό στο έδιναν; Δούλευες 5νθήμερο δηλαδή;
    Γιατί αν δεν δούλευες με 2 ρεπό την εβδομάδα (η κυριακή θεωρείται ρεπό αν δεν εργάζεσαι), τότε σου έκλεβαν ένα μεροκάματο με αυτό τον τρόπο την εβδομάδα.
    2 ρεπό έκανα τον μήνα.

    Άλλη μία ερώτηση για το φετινό μου συμβόλαιο. Στην σύμβαση γράφει μικτά 750 ευρώ ενώ στον εφκα 900.
    Τώρα από τα 900 αν αφαιρέσεις στο περίπου τις εισφορές και μετά προσθέσεις και το 75% προσαύξηση για τις Κυριακές τότε όντως βγαίνουν 800 ευρώ, αυτά δηλαδή που βλέπω να μπαίνουν στην τράπεζα και συμφώνησα "σιωπηλά" με τον εργοδότη.
    Με άλλα λόγια με πληρώνει περισσότερα από αυτά που γράφει στο συμβόλαιο.
    Μήπως αυτό το κάνουν για να πληρώνουν λιγότερε αποζημιώσεις;

    Δηλαδή σου λέει, εγώ θα στα δίνω κανονικά αυτά τα 800 ευρώ (900 μικτά) αλλά θα υπογράψεις 750 μικτά στο συμβόλαιο
    για να βγω και εγώ κερδισμένος όταν θα σε απολύσω στο τέλος της σεζόν.

    Διότι όλες αυτές οι αποζημιώσεις υπολογίζονται με βάση τα μικτά του συμβολαίου, ασχέτος αν ο εργοδότης έχει το δικαίωμα να σε βάζει παραπάνω λεφτά αν το θελήσει (όλα αυτά τα διάβασα στους νόμους)

    - - - Updated - - -

    Βασικά 2 τελευταίες ερωτήσεις.

    1) Φέτος θα με απολύσουν 05/10 σε 8 μέρες από τώρα, ενώ το συμβόλαιο μου είναι μέχρι της 31/10. Για τις υπόλοιπες μέρες κερδίζω κάτι;
    Νομίζω πως όχι, αλλά μόνο δικαστηκά. Απότι κατάλαβα διαβάζοντας αυτό
    κανονικά δεν μπορούν να σε απολύσουν χωρίς "σπουδαίο λόγο" και μπορείς δικαστικά να κερδίσεις τις πληρωμές των υπόλοιπων ημερών (μέχρι της 31/10 πχ).
    Δεν θα το κάνω βέβαια δεν αξίζει πιστεύω. Πάντως έμαθα κάποια πράγματα.

    2) Αν με βάλουν να υπογράψω οικειοθελείς αποχώρηση/παραίτηση μετά απο αυτούς τους 6 μήνες δουλειάς, τι θα χάσω;
    Τις αποζημιώσεις πχ για Άδεια τις χάνω;
    Δώρο χριστουγγένων τα χάνω;
    Να βγω στο ταμείο ανεργίας το χάνω;

  4. #4
    Εγγραφή
    20-11-2016
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη Αττικής
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πατέρας μου με βρίζει "σκύβε το κεφάλι, θα πεινάσεις" μου λέει... Δεν σπουδάζω τζάμπα, θέλω να ξέρω τι μου γίνεται
    Πες του πατέρα σου "και κ*λο να δώσω, πάλι θα πεινάσω".

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας