Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    26-07-2007
    Περιοχή
    Καβάλα - Σέρρες
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys DSL-G624T
    SNR / Attn
    (dB) / 7(dB)
    Question
    Χαιρετώ!

    Σε πολλές εγκαταστάσεις (σπίτι, συνέταιροι, δουλειά, κ.ο.κ) κάνω το κλασικό, Mikrotik πίσω από το Router,
    PPPoE Passthrough, PPPoE client στο Mikrotik, κουμπώνει/παίρνει IP το Mikrotik και τα πάντα τα κάνει το Mikrotik.
    Cosmote Router είναι "dummy" και δεν με νοιάζει ούτε η τηλεφωνία σε μερικές περιπτώσεις (σε άλλες απλά κουμπώνω το τηλ. στο VoIP 1/2).


    Αλλά επειδή είχαμε ευτράπελα στη δουλειά και είδα πως το Business πακέτο προσφέρει 4G Failover και "γλυκάθηκα" τι γίνετε σε αυτή τη περίπτωση αν έχω το Mikrotik ακριβώς από πίσω
    και κάνει αυτό PPPoE client login?

    α) Θα παίξει το failover σε επίπεδο Router OTE? (Άρα δεν κάνω τίποτα και το ίδιο PPPoE client interface στο Mikrotik αρκεί

    β)Θα πρέπει να έχω 2ο PPPoE login και route distance 2 για παράδειγμα;

    γ)Δίνουν κάρτα SIM και πρέπει να την κουμπώσω σε LTE μοντέλο (πχ hap ac lte)?

    δ) Κάτι άλλο;


    Πώς δουλεύει το failover γενικά πίσω από Mikrotik αν κοπεί ο χαλκός; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

  2. #2
    Εγγραφή
    26-11-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB751G-2HnD & HAP Lite TC
    Αν πέσει το net σημαίνει πως έπεσε και το pppoe client του tik. Μπορείς με δεύτερο ethernet cable να κάνεις double nat και με το που πέσει το main route του αρχικού pppoe client να κάνει fallback σε double nat. Το failover γίνεται σε επίπεδο speedport
    α) Θα παίξει το failover σε επίπεδο Router OTE? (Άρα δεν κάνω τίποτα και το ίδιο PPPoE client interface στο Mikrotik αρκεί
    Όταν κάνεις pppoe από τικ, δεν ωφελείσαι από το failover. Δες το παραπάνω που έγραψα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zark : 17-06-20 στις 02:36.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Εξαρταται απο το failover που θα φτιαξεις. Αν ειναι recursive θα παιξει. Εγω ετσι τα βαζω και με booster ουτε καν pppoe passthrough, απλα κανω ενα dmz στο ΜΤ και παιζουν ολα μια χαρα.
    Άλλα Ντάλλα....

  4. #4
    Εγγραφή
    26-11-2018
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB751G-2HnD & HAP Lite TC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαρταται απο το failover που θα φτιαξεις. Αν ειναι recursive θα παιξει. Εγω ετσι τα βαζω και με booster ουτε καν pppoe passthrough, απλα κανω ενα dmz στο ΜΤ και παιζουν ολα μια χαρα.
    Άρα double ΝΑΤ κάνεις από την αρχή .

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.883
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    *Δεν* το έχω δοκιμάσει.
    Λογικά (φαντάζομαι):
    1. κόβεται ο χαλκός.
    2. πέφτει το wan στο speedport (και το pppoe session του tik).
    3. το speedport αντιλαμβάνεται την διακοπή και δρομολογεί την κίνηση μέσω lte
    4. το tik στο επόμενο redial σηκώνει νεο pppoe session (πιθανότατα πίσω από cg-nat) ???

    Αν είναι έτσι, μάλλον δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι στο config του tik.

    ...

    Τώρα που το σκέφτομαι... δεν έχω ποτέ δοκιμάσει να κάνω pppoe πάνω από LTE,
    δεν ξέρω καν αν επιτρέπεται/υποστηρίζεται upstream... μάλλον όχι.
    Αυτά τυπικά απλώς παίρνουν μια ip και ένα gateway από το δίκτυο με auth. μέσω της sim.

    Αν δεν παίζει μέσω του speeport θα χρειαστεί να βάλεις ένα lte με την sim της υπηρεσίας πάνω στο tik,
    αλλά μετά δεν θα έχεις reduduncy στο speedport και την τηλεφωνία του (αν την έχεις ενεργή στο speedport).

    Για δοκίμσε το και γράψε τί είδες.
    Με ενδιαφέρει και εμένα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα double ΝΑΤ κάνεις από την αρχή .
    Δε με χαλαει καθολου και στο σπιτι και στην εταιρεια που εχω triple NAT. Ολα δουλευουν 2 χαρες.
    Άλλα Ντάλλα....

  7. #7
    Εγγραφή
    26-07-2007
    Περιοχή
    Καβάλα - Σέρρες
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys DSL-G624T
    SNR / Attn
    (dB) / 7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    *Δεν* το έχω δοκιμάσει.
    Λογικά (φαντάζομαι):
    1. κόβεται ο χαλκός.
    2. πέφτει το wan στο speedport (και το pppoe session του tik).
    3. το speedport αντιλαμβάνεται την διακοπή και δρομολογεί την κίνηση μέσω lte
    4. το tik στο επόμενο redial σηκώνει νεο pppoe session (πιθανότατα πίσω από cg-nat) ???

    Αν είναι έτσι, μάλλον δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι στο config του tik.

    ...

    Τώρα που το σκέφτομαι... δεν έχω ποτέ δοκιμάσει να κάνω pppoe πάνω από LTE,
    δεν ξέρω καν αν επιτρέπεται/υποστηρίζεται upstream... μάλλον όχι.
    Αυτά τυπικά απλώς παίρνουν μια ip και ένα gateway από το δίκτυο με auth. μέσω της sim.

    Αν δεν παίζει μέσω του speeport θα χρειαστεί να βάλεις ένα lte με την sim της υπηρεσίας πάνω στο tik,
    αλλά μετά δεν θα έχεις reduduncy στο speedport και την τηλεφωνία του (αν την έχεις ενεργή στο speedport).

    Για δοκίμσε το και γράψε τί είδες.
    Με ενδιαφέρει και εμένα.
    Σε πολλές εγκαταστάσεις το PPPoE δουλεύει μακράν καλύτερα από DMZ/Double NAT/dhcp client/whatever.
    Το router "ξέρει" οτι πέφτει η γραμμή χωρίς κάποιο ping script και απλά περνάει στο επόμενο route με distance 2/3/4/whatever.
    Ενώ με dhcp / nat απλά "βλέπει" μόνο οτι το 192.168.1.1 is reachable και μένει εκεί dummy.
    Με scripting που είχα κάνει μία εγκατάσταση (ping using x route, ping using y route - switch route distance if ping is dead...) θα δούλευε αλλά είναι χρονοβόρο σε κάθε εγκατάσταση.
    + δεν θέλω να γίνετε complex, όχι scheduler, όχι scripts όχι το ένα όχι το άλλο.
    Ένα ip address list + masquerade και βλέπω και το router κανονικά πίσω από το interface.


    Επίσης βολεύει λόγω IPSEC/L2TP, OpenVPN, Port Forward, SNMP κ.ο.κ ασυζητητί.

    Μάλλον θα το "ρισκάρω" με το SSFB κουπόνι, θα αφήσω την 200άρα VDSL ως έχει και με το κουπόνι θα ζητήσω αν γίνετε μία 200άρα Business να παίξω.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismfz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πολλές εγκαταστάσεις το PPPoE δουλεύει μακράν καλύτερα από DMZ/Double NAT/dhcp client/whatever.
    Το router "ξέρει" οτι πέφτει η γραμμή χωρίς κάποιο ping script και απλά περνάει στο επόμενο route με distance 2/3/4/whatever.
    Ενώ με dhcp / nat απλά "βλέπει" μόνο οτι το 192.168.1.1 is reachable και μένει εκεί dummy.
    Με scripting που είχα κάνει μία εγκατάσταση (ping using x route, ping using y route - switch route distance if ping is dead...) θα δούλευε αλλά είναι χρονοβόρο σε κάθε εγκατάσταση.
    + δεν θέλω να γίνετε complex, όχι scheduler, όχι scripts όχι το ένα όχι το άλλο.
    Ένα ip address list + masquerade και βλέπω και το router κανονικά πίσω από το interface.


    Επίσης βολεύει λόγω IPSEC/L2TP, OpenVPN, Port Forward, SNMP κ.ο.κ ασυζητητί.

    Μάλλον θα το "ρισκάρω" με το SSFB κουπόνι, θα αφήσω την 200άρα VDSL ως έχει και με το κουπόνι θα ζητήσω αν γίνετε μία 200άρα Business να παίξω.
    Ενω οπως ανεφερα αν κανεις recursive failover......... ζωαρα.
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #9
    Εγγραφή
    26-07-2007
    Περιοχή
    Καβάλα - Σέρρες
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys DSL-G624T
    SNR / Attn
    (dB) / 7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενω οπως ανεφερα αν κανεις recursive failover......... ζωαρα.
    Τσιμπάω τη business και δοκιμάζω... Αλλιώς όπως ανέφερες, routes - distances - check ping - gateway και βλέπουμε.
    Εγώ ήλπιζα σε κάποια λύση εντός Mikrotik (ή Mikrotik με LTE) αν έχει δοκιμάσει ήδη κανείς χωρίς π.χ NAT ή να ανοίγω πόρτες στο x y z Router του ΟΤΕ.

    Ακόμα και σε reset ή σε αλλαγή εξοπλισμού να παίζει out of the box. Να τα αναλαμβάνει όλα το τικ. Αυτό να κάνει "κλήση" αυτό να τραβάει την IP/σύνδεση
    και αυτό γενικά να παίζει μπάλα.

    Will see.

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.883
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    θα μπορούσες πάντα να πάρεις ένα lte usb modem συμβατό με tik,
    και να το βάλεις πάνω στο tik με την sim της υπηρεσίας.
    Άν/όταν πέσει η pppoe wan κάνεις failover στο lte interface.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Υπαρχουν και MT με LTE interface.....
    Άλλα Ντάλλα....

  12. #12
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.102
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Μπορεις απλα να να βαλεις ενα usbstick 4G σε οποιοδηποτε μοντελο mikrotik με USB, το ειχα κανει για χρονια σε ενα 951 με πακετο cosmote mobile internet συμβολαιου με failover gw σε ενα αλλο 951 με ιντερνετ απο awmn (απο δικο μου κομβο το ιντερνετ).

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας