Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας,
    Σήμερα μου συνέβηκε κάτι πρωτόγνωρο. Σε VDSL σύνδεση Cosmote, για την οποία είχα ζητήσει παλαιότερα να βγει από το CGN (κάτι που έκαναν αμέσως), αυτή ξαναμπήκε αυτόματα μετά από 3 μήνες περίπου χωρίς καμία ειδοποίηση.

    Μετά από ομολογουμένως μεγάλη αναμονή στην εξυπηρέτηση πελατών, μου είπαν πως:
    • Το σύστημα επιλέγει αυτόματα ποιες συνδέσεις θα μπουν πίσω από CGN
    • Ακόμη κι αν βγάλουμε τη σύνδεση από το CGN, δεν εξασφαλιζόμαστε ότι δεν θα μπει ξανά στο μέλλον. Αν θυμάμαι σωστά, ο εκπρόσωπος μου είπε ότι μετά από κάποιο καιρό θα ξαναμπεί αυτόματα πίσω από CGN
    • Ο μόνος τρόπος για να το γλυτώσει κανείς αυτό είναι να πάρει κάποιο πακέτο με Static IP (το οποίο μου ακούγεται ως Premium υπηρεσία, αν και για να λέω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει ακόμα).


    Μου έκαναν μεγάλη εντύπωση τα παραπάνω, δεδομένου ότι γνωρίζω πολλές περιπτώσεις Cosmote που ζήτησα να βγουν από CGN πριν πολύ καιρό, οι οποίες ακόμα λειτουργούν μια χαρά εκτός CGN. Αν όμως αυτό που μου είπαν είναι σωστό, τότε όλες σιγά-σιγά θα ξεκινήσουν να έχουν πρόβλημα.

    Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω, παρακαλώ να το γράψει.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Σε αυτο συμβαλλουν παρα πολλοι συνδρομητες που δεν γνωριζουν και κανουν 2, 3 ή και περισσοτερες ταυτοχρονες ΡΡΡοΕ κλησεις.

    Και αυτοι που συνειδητα το κανουν εν γνωση τους. οι γνωστοι ΩΧ-ΑΔΕΡΦΙΣΤΕΣ .

    Υπαρχουν παρα πολλα παραδειγματα μεσα στο φορουμ που κανουν ταυτοχρονες ΡΡΡοΕ κλησεις και δεσμευουν IPv4 χωρις λογο. Ενω μπορουν να παρουν CLI credentials για το VoIP .

    Εγω προβλεπω οτι οι παροχοι ( σε νεα συμβολαια) θα μας βαζουν ολους σε ΝΑΤ και οποιος θελει public θα την χρυσοπληρωνει.

    Μακαρι να βγω ψευτης.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.447
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτο συμβαλλουν παρα πολλοι συνδρομητες που δεν γνωριζουν και κανουν 2, 3 ή και περισσοτερες ταυτοχρονες ΡΡΡοΕ κλησεις.

    Και αυτοι που συνειδητα το κανουν εν γνωση τους. οι γνωστοι ΩΧ-ΑΔΕΡΦΙΣΤΕΣ .

    Υπαρχουν παρα πολλα παραδειγματα μεσα στο φορουμ που κανουν ταυτοχρονες ΡΡΡοΕ κλησεις και δεσμευουν IPv4 χωρις λογο. Ενω μπορουν να παρουν CLI credentials για το VoIP .

    Εγω προβλεπω οτι οι παροχοι ( σε νεα συμβολαια) θα μας βαζουν ολους σε ΝΑΤ και οποιος θελει public θα την χρυσοπληρωνει.

    Μακαρι να βγω ψευτης.
    Δεν διαφωνώ αλλά φταίει και ο πάροχος που επιτρέπει παραπάνω από μία ΡΡΡοΕ κλησεις... ΟΚ φταίνε οι χρήστες αλλά ο πάροχος τι κάνει ώστε να αποφεύγεται αυτό ...?

    Θα έπρεπε κανονικά αν username να επιτρέπει μία και μόνο μία σύνδεση ...

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Και εγω αυτης της αποψης ειμαι. Μια κληση ανα συνδεση.

    ΑΛΛΑ υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος. θα βγουν καποιοι και θα πουνε.... μα το κανανε παλια και το σταματησανε . μπ@@@δελο εταιρεια κλπ κλπ
    Εδω λοιπον θα πρεπει να υπαρχει ωριμοτητα και να χρησιμοποιουμε τα πλεονεκτηματα οπως πρεπει και οχι καταχρηστικα.

    πχ υπαρχουν περιπτωσεις που μπορει εστω δοκιμαστικα να βαλεις 2-3 φορες τα ιδια credentials . καθαρα για προσωρινες δοκιμες. γιατι να μην εχεις αυτη την δυνατοτητα ?

    δες και το αλλο παραδειγμα. μονο η cosmote δινει Voip κωδικους. ολοι "βριζουν" τους υπολοιπους παροχους. ακομα και φορητοτητα κανουν για αυτο τον λογο.
    και βαζει καποιος τους κωδικους σε ενα απροστατευτο freepbx . και μπαινουν απο εξωτερικο και τον χρεωνουν 2.000€ -3.000€ . Τι θα πει αυτος? φταιει ο παροχος για τις χρεωσεις.
    Επρεπε να εχει μηχανισμους προστασιας. Μα ρε φιλε εσυ ηθελες να εισαι "ελευθερος" . τωρα τι θελεις?

    Οτι και να γινει ΠΑΝΤΑ θα γκρινιαζουν για καποιο λογο. ετσι απλα. οπως και στην ιναλαν. με 3,5ΤΒ/μηνα cap , και ολοι γκρινιαζουν. κανεις ομως δεν το εχει φτασει με οικιακη χρηση.

    οποτε για να συνοψισω.... τι ειναι προτιμοτερο ? κλειδωμενα ολα ? Ή ελευθερα (οσο γινεται ) αλλα με σωστη χρηση ?
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.743
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαφωνώ αλλά φταίει και ο πάροχος που επιτρέπει παραπάνω από μία ΡΡΡοΕ κλησεις... ΟΚ φταίνε οι χρήστες αλλά ο πάροχος τι κάνει ώστε να αποφεύγεται αυτό ...?

    Θα έπρεπε κανονικά αν username να επιτρέπει μία και μόνο μία σύνδεση ...
    Τσου. Ο καλος μας ποτες να αλλαξει τη τηλεφωνια του σε ipv6 ωστε να απελευθερωθει μπολικο πραγμα..
    Το ενα και μονο login ειναι προβληματικο. Θα πρεπει το νεωτερο να κερδιζει παντα, και μετα ο radius να στελνει σε ολα τα devices disconnect requests το οποιο θεωρειται προχω.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσου. Ο καλος μας ποτες να αλλαξει τη τηλεφωνια του σε ipv6 ωστε να απελευθερωθει μπολικο πραγμα..
    Το ενα και μονο login ειναι προβληματικο. Θα πρεπει το νεωτερο να κερδιζει παντα, και μετα ο radius να στελνει σε ολα τα devices disconnect requests το οποιο θεωρειται προχω.
    Στην τηλεφωνία μέσω cli παίρνει CGN ip, δεν θα αλλάξει κάτι αν το κάνει σε Ipv6

  7. #7
    Εγγραφή
    21-06-2005
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    913
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    αυτό που λέει ο @Tony_Ts το έχω παρατηρήσει πλέον και εγώ ότι γίνεται πιο συχνά σε 2 συνδέσεις που έχω. Υπαίτιος όμως είμαι και εγώ για αυτό να ρωτήσω κάτι, για να βάλω να δουλέψει ένα καλύτερο (σκέτο) ρουτερ κάνω 2η κλήση ΡΡΡοΕ . Πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει αυτό, ώστε να μην χάσω την τηλεφωνία στον ΟΤΕ

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.447
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσου. Ο καλος μας ποτες να αλλαξει τη τηλεφωνια του σε ipv6 ωστε να απελευθερωθει μπολικο πραγμα..
    Το ενα και μονο login ειναι προβληματικο. Θα πρεπει το νεωτερο να κερδιζει παντα, και μετα ο radius να στελνει σε ολα τα devices disconnect requests το οποιο θεωρειται προχω.
    Σωστός επίσης

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasadi Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό που λέει ο @Tony_Ts το έχω παρατηρήσει πλέον και εγώ ότι γίνεται πιο συχνά σε 2 συνδέσεις που έχω. Υπαίτιος όμως είμαι και εγώ για αυτό να ρωτήσω κάτι, για να βάλω να δουλέψει ένα καλύτερο (σκέτο) ρουτερ κάνω 2η κλήση ΡΡΡοΕ . Πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει αυτό, ώστε να μην χάσω την τηλεφωνία στον ΟΤΕ
    Λύση 1η, που την κάνεις μόνος σου.
    Βάζεις τον δικό σου Router να παίρνει σύνδεση από το Speedport (αντί να κάνει και αυτό κλήση) στο οποίο ενεργοποιείς το DMZ προς τη WAN IP που θα έχει το δικό σου Router.

    Λύση 2η, που θα χρειασθεί ο πάροχος.
    Ζητάς να σου δώσουν για σύνδεση του Speedport, άλλο όνομα χρήστη της μορφής clixxxxxxxxxx (όπου x είναι o τηλεφωνικός αριθμός) και τα δικά σου ατομικά credentials τα βάζεις στον δικό σου Router.
    Ναι μεν θα κάνεις 2 κλήσεις ΡΡΡ, αλλά μόνο η δικιά σου θα παίζει σε δημόσια IPv4 και του Speedport πίσω από SGNAT.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας