Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εξηγήστε μου αν μπορείτε γιατί συμβαίνει το παρακάτω πανκουλο πράγμα είτε έχω βάλει dns της Google, είτε dns της Cloudflare στο ρουτερ(ZXHN H168N).

    Έχω στο ίδιο ακριβώς ρουτερ συνδεδεμένους 3 υπολογιστές(Netbook, Desktop, laptop) και σταθερά ένα κινητό(Samsung galaxy s9+ με google chrome) και το θέμα είναι ότι παρόλο που σε κανέναν, το τονίζω σε κανέναν δεν έχω βάλει κανέναν dns από τις ρυθμίσεις του firefox browser που χρησιμοποιώ στα win7 sp1 γιατί μια συγκεκριμένη σελίδα δεν φαίνεται μετά από επανεκκίνηση συστήματος σε κανέναν υπολογιστή, ούτε στο κινητό, μετά από λίγη ώρα σερφαρισματος σχεδόν πάντα στο netbook μπορεί και εμφανίζεται κανονιά η σελίδα ενώ αρχικά μου έδειχνε το κλασικό μήνυμα.

    Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι στο καλό συμβαίνει γιατί εγώ δοκίμασα ακόμα και να βάλω χειροκίνητα σε κάθε υπολογιστή και κινητό τους dns της Google ή Cloudflare αλλά πάλι κυρίως στο desktop & laptop δεν εμφανίζεται η σελίδα.

    Μερικές φορές αν σερφαρω για τουλάχιστον πάνω από 5 λεπτά σε laptop & desktop ίσως μπορέσει και εμφανιστεί σωστά η σελίδα ακόμα και στου desktop & laptop και κινητό.

    Δεν σας φαίνεται πανκουλο σαν θέμα αυτό?

    Κανονικά δεν θα έπρεπε από τη στιγμή που έχω τον Google dns ή Cloudflare dns server στο ρουτερ οποιαδήποτε συσκευή συνδέεται πάνω του ασύρματα(Κινητά) ή ενσύρματα(Netbook, desktop, laptop) να μπορεί κανονικά να δει όλες τις σελίδες χωρίς κανένα πρόβλημα?


    Σημείωση:
    Αν από τον firefox ρυθμίσω να είναι με τους cloudflare dns τότε συνήθως σχεδόν πάντα πηγαίνει κανονικά στο site. Αν όμως ρυθμίσω πάλι από τον firefox τους Google dns δεν.

    Πως το εξηγείτε κάτι τέτοιο? Είναι δυνατόν οι cloudflare dns να είναι πιο ενημερωμένοι από τους google dns?????

    Πως δηλαδή γίνεται να δουλεύει στον firefox σχεδόν πάντα όταν βάζω τους cloudflare dns ενώ αν τους έχω στο ρουτερ όποιοι και να είναι αυτοί δεν δουλεύει από την αρχή.

    Γενικότερα το σκηνικό είναι πολύ μπερδεμένο όπως καταλαβαίνετε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 18-06-20 στις 04:04.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Όπως τα περιγράφεις, είσαι σίγουρος ότι δεν είναι θέμα caching? Δηλαδή δοκίμασες να κάνεις force refresh τη σελίδα στον browser μετά την αλλαγή των dns? CTRL+F5

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μην εστιαζεις στους dns. το προβλημα σου μπορει να ειναι αλλου. πχ adblock , cache , cookies , firewall , antivirus κλπ κλπ κλπ

    Με αλλους browser το βλεπεις κανονικα ?

    Ποια σελιδα ειναι ? μηπως το κανει σε ολους αυτο.
    The gr81 .

  4. #4
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως τα περιγράφεις, είσαι σίγουρος ότι δεν είναι θέμα caching? Δηλαδή δοκίμασες να κάνεις force refresh τη σελίδα στον browser μετά την αλλαγή των dns? CTRL+F5
    Όχι αυτό δεν έχω δοκιμάσει αλλά καθαρίζοντας όλα τα cache κάθε φορά που κλείνει ο firefox δεν θα έπρεπε να δουλεύει?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην εστιαζεις στους dns. το προβλημα σου μπορει να ειναι αλλου. πχ adblock , cache , cookies , firewall , antivirus κλπ κλπ κλπ

    Με αλλους browser το βλεπεις κανονικα ?

    Ποια σελίδα ειναι ? μηπως το κανει σε ολους αυτο.
    Το site είναι αυτό.
    Δοκιμάστε το κι εσείς.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι αυτό δεν έχω δοκιμάσει αλλά καθαρίζοντας όλα τα cache κάθε φορά που κλείνει ο firefox δεν θα έπρεπε να δουλεύει?

    - - - Updated - - -


    Το site είναι αυτό.
    Δοκιμάστε το κι εσείς.
    κανονικα ανοιξε. και πολυ γρηγορα.

    Οποτε δοκιμασε σε πρωτη φαση με αλλο browser.
    The gr81 .

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Μα δεν είπα ότι δεν ανοίγει ποτέ.
    Είπα ότι απλά ανοίγει μόνο αν σερφαρω λίγη ώρα στον browser και μετά όχι με το που τον ανοίξω.

    Και το ίδιο κάνει και με chrome.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Έχεις βάλει ipv6 dns servers ?
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  8. #8
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Πολύ to the point η ερώτηση σου γιατί ξέχασα να το αναφέρω.

    Εννοείτε ότι πάντα βάζω και τις δυο dns (ipv4 & ipv6) των Google και Cloudflare αντιστοιχα.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.165
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Και εγώ είχα θεματα και ξηλωσα το ipv6 από παντού και ηρέμησε όλο το δίκτυο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #10
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Δοκίμασε αυτό στον firefox
    Type about:config in the address bar and press Enter.
    A warning page may appear. Click Accept the Risk and Continue to continue to the about:config page.
    In the Search field, enter network.dns.disableIPv6.
    In the list of preferences, click the Toggle Fx71aboutconfig-ToggleButton button next to network.dns.disableIPv6 to set its value to true
    Και αν συνεχίσει δοκίμασε να απενεργοποίησεις και το dns prefetching να δούμε τι γίνεται .

    Κάπου προφανώς γίνεται dns caching , πιο πιθανό στο router σου και όταν λήξει το ttl μετά μπορείς να μπεις στην σελίδα, απλώς πρέπει να δεις από που και ποια συσκευή κάνει αυτό το caching και από ποιον dns
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Που είναι αυτό το prefetching και τι ακριβώς κάνει?

    Μην ξεχνάτε ότι έχω δηλώσει κάθε φορά που κλείνω τον firefox να σβήνει όλα τα προσωρινά αρχεία και τα cookies έτσι.


    Αν στην ουσία το όλο πρόβλημα προκαλείτε από τους ipv6 dns server τότε καλύτερα να το βγάλω εντελώς και να βάλω τα μηδενικά στο ρουτερ μου που σημαινει οτι δεν εχει dns.

    Δεν υπάρχει λόγος να μπαίνω στις "κρυφές" ρυθμίσεις του firefox(Όχι ότι δεν το έχω ξανακάνει άπειρες φορές π.χ. κάθε φορά που βγαίνει μια νέα έκδοση firefox πρέπει πάντα να κάνω "browser.launcherProcess.enabled" σε false για να μπορώ να κάνω drag & drop τα links από τον firefox στην επιφάνεια εργασίας του υπολογιστή μου.)

    Μα δεν υποτίθεται ότι για να δουλεύουν σωστά οι dns servers πρέπει να βάζεις και τους δυο(ipv4 & ipv6)?


    Και κάτι άλλο πολλές φορές αν δεν βάλω χειροκίνητα τον cloudflare dns στο firefox μέσα από τις ρυθμίσεις του δεν δουλεύει στο site που σας είπα πιο πάνω, παρόλο που το έχω στο ρουτερ που είναι συνδεδεμένο οι υπολογιστές.


    Edit:

    Δοκίμασα με μόνο τους ipv4 cloudflare dns στο ρουτερ αλλά δεν άλλαξε απολύτως τίποτα ακριβώς το ίδιο θέμα μου εμφανίζει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 21-06-20 στις 22:53.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε ποιο σημείο στο router σου δηλώνεις τους DNS;

    Παίζουν διάφορα προβλήματα με ZTE. Είτε δεν τους λαμβάνουν ποτέ υπόψιν, είτε τους δίνουν μέσω DHCP αλλά μαζί με την gateway οπότε πάλι δεν παίζει σωστά.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova

  14. #14
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στα περισσότερα ZTE που το έχω ρυθμίσει αυτό το feature, δεν παίζει καθόλου
    Το router συνεχίζει να κάνει resolve χρησιμοποιώντας τους DNS του ISP, οπότε αυτούς βλέπουν και οι συσκευές.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.358
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αν δεν δουλεύει τότε για πιο λόγο το έχουν?????

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας