Σελ. 23 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 912

Θέμα: Starlink

  1. #331
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είδα καλά μιλάει το για μέσα με τέλη του 2021 για έναρξη της υπηρεσίας;
    Είχα μείνει με την εντύπωση ότι μέσα στον Απρίλη θα κάνει έναρξη.
    Σε κάθε περίπτωση είμαι σε αναμονή.
    Ναι σωστά είδες απλός θεωρώ ότι θα είναι ποιο γρήγορα μέχρι Μάιο θα είμαστε κομπλέ.

  2. #332
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ο Elon Musk υποστηρίζει το UNICEF-ITU GigaConnect. Αυτή η πρωτοβουλία στοχεύει στη σύνδεση σχολείων με το Διαδίκτυο παγκοσμίως.
    "GIGA data + Starlink + global development financing should connect the next two million schools in... 24 months?"

    Πηγή: twitter

  3. #333
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    2 εκτοξεύσεις σε μια εβδομάδα θα έχουμε εάν όλα πάνε καλά εκτός και αν έχουμε και άλλη καθυστέρηση μιας και ο καιρός δεν το επιτρέπει , παρόλο αυτά με το καλό άλλοι 120 νέοι δορυφόροι θα βρίσκονται σε γήινη τροχιά μέχρι της 16 Φεβρουαρίου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2021-02-13 at 07.35.47.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  643,0 KB 
ID: 224516

  4. #334
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    2 εκτοξεύσεις σε μια εβδομάδα θα έχουμε εάν όλα πάνε καλά εκτός και αν έχουμε και άλλη καθυστέρηση μιας και ο καιρός δεν το επιτρέπει , παρόλο αυτά με το καλό άλλοι 120 νέοι δορυφόροι θα βρίσκονται σε γήινη τροχιά μέχρι της 16 Φεβρουαρίου.
    Εμάς όμως μας μπρίζωσε ο Elon, εκτοξευσεις κάνει αλλά η κολομβία των Βαλκανίων θα έχει starlink από το καλοκαίρι...δώσε δορυφορικά Mb στο λαό πιο νωρίς!!!

  5. #335
    Εγγραφή
    13-04-2007
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Attica
    Router
    ZXHN H268Q
    αν ψησω και τον bro μου να μοιραστούμε το κόστος , 99$ είναι αρκετά ,θα το παραγγείλω

    στην Ακ Πλατωνος ειμαι , αλλα Vdsl ουτε ιχνος ακομα...

  6. #336
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμάς όμως μας μπρίζωσε ο Elon, εκτοξευσεις κάνει αλλά η κολομβία των Βαλκανίων θα έχει starlink από το καλοκαίρι...δώσε δορυφορικά Mb στο λαό πιο νωρίς!!!
    εγώ πιστεύω Απρίλιο με Μάιο θα είμαστε Έτοιμοι

  7. #337
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πιστεύω Απρίλιο με Μάιο θα είμαστε Έτοιμοι
    Μακάρι!!! να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, θα πάρουμε Ip ελληνικες? γενικά μοιράζω ήδη torrents κ σκέφτομαι να δοκιμάσω κ με starlink απλά φοβάμαι αμα πχ έχουμε Ip ξένες οτι θα πέσουμε πάνω σε καμία νομοθεσία για διαμοιρασμό περιεχομένου κτλ..

  8. #338
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι!!! να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος, θα πάρουμε Ip ελληνικες? γενικά μοιράζω ήδη torrents κ σκέφτομαι να δοκιμάσω κ με starlink απλά φοβάμαι αμα πχ έχουμε Ip ξένες οτι θα πέσουμε πάνω σε καμία νομοθεσία για διαμοιρασμό περιεχομένου κτλ..
    αρχικά τουλάχιστον, ουτε καν ξενες, αλλά ολόκληρο subnet που θαναι της Starlink. Και απο πολλές απόψεις είναι το μόνο λογικό. Μπορεί όταν γίνουν πολλοί σταθμοί βάσης, να κάνουν μια διευθυνσιοδότηση ανάλογα με τον σταθμό βάσης. Παίζει και μια δυσκολία η έλλειψη IPv4 διεθύνσεων.

  9. #339
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάπου διάβασα possible support ipv6? θα προτιμούσα να υποστηρίζει πάντως. Επίσης, επειδή τα έχω όλα στημένα πολύ όμορφα σε ένα fritz router κ το δίκτυο μου δουλεύει φοβερά, ελπίζω να υποστηρίζει το starlink router bridge mode για να γίνεται το authentication από το fritz - κ να μην παίξω μέσω wan σε nat το οποίο θα κάνει τα πράγματα πιο πολύπλοκα.

  10. #340
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αυτή είναι και η δική μου ανησυχία.
    Έχω το ρούτερ του ΟΤΕ μόνο για mοdem και όλα τα υπόλοιπα γίνονται από δικές μου συσκευές. Είμαι υπέρ τις κάλυψης υπηρεσιών με δικά μου μέσα αντί να χρησιμοποιώ free online υπηρεσίες έστω και αν η γραμμή μου είναι αργή.
    Η έλλειψη πραγματικής ipv4 από την Starlink με προβλημάτισε (το είχα ρωτήσει και σε κάποιο προηγόύμενο σχόλιο), γιατί ακόμα δεν μπορώ να κάνω όλες μου τις δουλειές από το ipv6. Χρειάζεται ακόμα λίγος χρόνος για την αλλαγή. Ειδικά οι vpn συνδέσεις ακόμα είναι κολλημένες στο ipv4.
    Αλλά και οι υπηρεσίες DDNS απαιτούν κάποια διεύθυνση πραγματική για να δουλέψουν.
    Ότι θα προσφέρουν ipv6 διευθύνσεις είναι σίγουρο αλλά απαιτείται χρόνος για να ξεκολλήσουμε από το ipv4 και να λύσουμε τέτοια προβλήματα.

  11. #341
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    cgnat για οοολους, και ipv6. Δεν υπαρχει καμμια αλλη περιπτωση. Το ipv4 range που θα χρειαζοταν η starlink απλα δεν υφισταται.

    Αμα δεν βολευει το ipv6, υπαρχουν και vpn based λυσεις.

  12. #342
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή είναι και η δική μου ανησυχία.
    ...Ότι θα προσφέρουν ipv6 διευθύνσεις είναι σίγουρο αλλά απαιτείται χρόνος για να ξεκολλήσουμε από το ipv4 και να λύσουμε τέτοια προβλήματα.
    Το router τους πιστεύω θα είναι τρελά κλειδωμένο κ δεν θα επιτρέπει τίποτα, το authentication Θα γίνετια μόνο πιθανόν από το ίδιο-δυστυχώς. χρησιμοποιώ πάρα πολλά χρόνια Ipv6 από την cosmote, δεν με χαλάει καθόλου το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, αρκεί να ανοίγουν κανονικά πόρτες κτλ γιατί χρησιμοποιώ διάφορες υπηρεσίες στη γραμμή μου. Τέλος είδα αυτό το υπέροχο βιντεάκι στο youtube κ προς μεγάλη μου έκπληξη (συγγνώμη αν το έχετε αναφέρει κ δεν μου ξέφυγε), αναφέρει οτι με το δίκτυο οπτικών ινών Λονδίνο Νέα Υόρκη μια εντολή (χρηματιστηρίου) πάει σε 55ms ενώ από την starlink πάει σε 43ms. Φυσικά για εμάς ειναι αδιάφορο, αλλά για τους επαγγελματιές. Αρα δηλαδή εν τέλει σε μακρινές αποστάσεις έχουμε κέρδος σε χρόνους? εχω αρχίσει κ τρελένομαι με την starlink πάντως, μου φαίνεται θα γίνω μεγάλος fan

  13. #343
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Για όσους δεν το έχουν δει

    Κώδικας:
    https://www.youtube.com/watch?v=Sjo4Y6YjCi8

  14. #344
    Εγγραφή
    16-11-2003
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    337
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Daemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το router τους πιστεύω θα είναι τρελά κλειδωμένο κ δεν θα επιτρέπει τίποτα, το authentication Θα γίνετια μόνο πιθανόν από το ίδιο-δυστυχώς. χρησιμοποιώ πάρα πολλά χρόνια Ipv6 από την cosmote, δεν με χαλάει καθόλου το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, αρκεί να ανοίγουν κανονικά πόρτες κτλ γιατί χρησιμοποιώ διάφορες υπηρεσίες στη γραμμή μου. Τέλος είδα αυτό το υπέροχο βιντεάκι στο youtube κ προς μεγάλη μου έκπληξη (συγγνώμη αν το έχετε αναφέρει κ δεν μου ξέφυγε), αναφέρει οτι με το δίκτυο οπτικών ινών Λονδίνο Νέα Υόρκη μια εντολή (χρηματιστηρίου) πάει σε 55ms ενώ από την starlink πάει σε 43ms. Φυσικά για εμάς ειναι αδιάφορο, αλλά για τους επαγγελματιές. Αρα δηλαδή εν τέλει σε μακρινές αποστάσεις έχουμε κέρδος σε χρόνους? εχω αρχίσει κ τρελένομαι με την starlink πάντως, μου φαίνεται θα γίνω μεγάλος fan
    Το router τους εάν θέλει κάποιος το χρησιμοποιεί, εάν δεν θέλει δεν το χρησιμοποιεί, δεν είναι απαραίτητο. Όλη τη δουλειά την κάνει το πιάτο και δίνει διευθύνσεις με DHCP. Δεν υπάρχει κάποιο authentication στην πλευρά του router τους. Μπορείς να συνδέσεις τον υπολογιστή σου κατευθείαν στο πιάτο και να παίξει (το έχουν δοκιμάσει).
    Στις δοκιμές που έκαναν χρήστες (με δικά τους router) φαίνεται ότι δίνει IPv6, αλλά προς το παρόν έχει προβλήματα. Δεν παίζει σταθερά.
    Το router τους δεν υποστηρίζει IPv6, ίσως στο μέλλον με κάποιο firmware update.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aangelis : 15-02-21 στις 10:02.

  15. #345
    Εγγραφή
    01-07-2006
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    673
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    Fritz 7590
    SNR / Attn
    17(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aangelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το router τους εάν θέλει κάποιος το χρησιμοποιεί, εάν δεν θέλει δεν το χρησιμοποιεί, δεν είναι απαραίτητο. Όλη τη δουλειά την κάνει το πιάτο και δίνει διευθύνσεις με DHCP.
    Αρα όλη την δουλειά του authentication την κάνει το πιάτο με τον χ ψ τρόπο...το οποίο δίνει κ διευθύνσεις dhcp. βασικά αυτό ειναι που ήθελα να αποφύγω, γιατί με αυτό τον τρόπο παίζεις αναγκαστικά μέσω wan κ δεν ξέρω πως μπορούν να περάσουν οι ipv6 διευθύνσεις, το καλύτερο για μένα θα ήταν η starlink να έδινε το πιάτο σε bridge mode κ να έκανες κάποιου είδους authentication απευθείας στο router ωστε να μοίραζε αυτό τις διευθύνσεις dhcp είτε Ipv4 είτε ipv6 κ να είχες κ όλο το Handling του firewall εκει απευθείας.

Σελ. 23 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας