Σελ. 4 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 901

Θέμα: Starlink

  1. #46
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.937
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια περιοχή είσαι?
    Πλάκα κερατεας 7 χιλιόμετρα από ΛΑΥΡΙΟ και περνώ από καμπίνα VDSL2 με απόσταση από το σπιτι μου 1170 μέτρα ..
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομιζω η λύση ειναι κάποιο 4G στην περίπτωση σου.

    Αν έχεις καλό σήμα τα 80/20 για πλάκα είναι στο τσεπακι σου και με 55 ευρώ το μήνα.

    Εχω χτυπήσει και 120/50 αλλα το νορμάλ είναι αυτό που σου δείχνω.

    Επαρχία κάνω τέστ επιτόπου και ΚΛΙΚ
    Δυστηχως στην περιοχή μου δεν υπάρχει 3G-4G λόγο αεροπορικής βάσης όποτε ξεχνάμε 4G και Booster
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν διαφωνώ, και γω με 4mbps ειμαι. Το θέμα είναι πόσα από αυτά τα χιλιάδες νοικοκυριά μπορούν να δίνουν το 75αρι χωρίς τηλεφωνία μάλιστα.
    Ειλικρινά θα κόψω από κάπου άλλου για να μπορέσω να πάρω μια σύνδεση 50+ αλλά από τι φαίνεται θα είναι 100σταρα

  2. #47
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλάκα κερατεας 7 χιλιόμετρα από ΛΑΥΡΙΟ και περνώ από καμπίνα VDSL2 με απόσταση από το σπιτι μου 1170 μέτρα ..


    Δυστηχως στην περιοχή μου δεν υπάρχει 3G-4G λόγο αεροπορικής βάσης όποτε ξεχνάμε 4G και Booster


    Ειλικρινά θα κόψω από κάπου άλλου για να μπορέσω να πάρω μια σύνδεση 50+ αλλά από τι φαίνεται θα είναι 100σταρα
    Εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα πάρα πολύ σοβαρά εφόσον σε καίει τόσο, τη μεταφορά ασύρματα μιας καλής γραμμής ίντερνετ αν υπάρχει οπτική επαφή με κάποιο φιλικό ή γνωστό σου σπίτι. Με λίγα λόγια αν καταφέρεις να βρεις κάποιον που έχεις οπτική επαφή και έχει καλό ίντερνετ σου δίνει ίντερνετ εκείνος και με κόστος μια φορά γύρω στο 300άρι(2 κεραίες σοβαρές και ιστό κλπ υπολογίζω) θα έχεις μια χαρά ίντερνετ. Η απόσταση μπορεί να είναι ανα λινκ 25-30χλμ.

    Άλλη λύση είναι το παλιό καλό AWMN
    Mπες εδώ (https://wind.awmn.net/?page=nodes) και πήγαινε κοντά σε σένα και ψάξε αν υπάρχει κάποιος με κόμβο AWMN κοντά σου. Μπορεί να είναι παρατημένο το δίκτυο λόγο του μεγαλώματος του ιντερνετ εδώ και πολλά χρόνια αλλά λειτουργεί και τα παιδιά που έχουν κόμβους τους έχουν ζωντανούς.
    Δες το λίγο στο AWMN και πες μου γιατί έχω άκρες να δούμε τι μπορεί να γίνει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #48
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν διαφωνώ, και γω με 4mbps ειμαι. Το θέμα είναι πόσα από αυτά τα χιλιάδες νοικοκυριά μπορούν να δίνουν το 75αρι χωρίς τηλεφωνία μάλιστα.
    Δεκάδες, δε νομίζω να είναι τριψήφιο νούμερο. Ωστόσο οι τιμές μπορεί να κυμάινονται γιατί υπάρχουν και άλλες πολλές χώρες με παρόμοια κατάσταση σαν τη δικιά μας και πολύ πιο αδύναμο νόμισμα ή οικονομία.

  4. #49
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.937
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα πάρα πολύ σοβαρά εφόσον σε καίει τόσο, τη μεταφορά ασύρματα μιας καλής γραμμής ίντερνετ αν υπάρχει οπτική επαφή με κάποιο φιλικό ή γνωστό σου σπίτι. Με λίγα λόγια αν καταφέρεις να βρεις κάποιον που έχεις οπτική επαφή και έχει καλό ίντερνετ σου δίνει ίντερνετ εκείνος και με κόστος μια φορά γύρω στο 300άρι(2 κεραίες σοβαρές και ιστό κλπ υπολογίζω) θα έχεις μια χαρά ίντερνετ. Η απόσταση μπορεί να είναι ανα λινκ 25-30χλμ.

    Άλλη λύση είναι το παλιό καλό AWMN
    Mπες εδώ (https://wind.awmn.net/?page=nodes) και πήγαινε κοντά σε σένα και ψάξε αν υπάρχει κάποιος με κόμβο AWMN κοντά σου. Μπορεί να είναι παρατημένο το δίκτυο λόγο του μεγαλώματος του ιντερνετ εδώ και πολλά χρόνια αλλά λειτουργεί και τα παιδιά που έχουν κόμβους τους έχουν ζωντανούς.
    Δες το λίγο στο AWMN και πες μου γιατί έχω άκρες να δούμε τι μπορεί να γίνει.
    Δυστηχως δεν έχω κανένα γνωστό εδώ γύρω. τώρα όσο αναφορά το AWMN ένας κόμβος είναι στο Λαύριο αλλά δεν έχω οπτική επαφή

  5. #50
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστηχως δεν έχω κανένα γνωστό εδώ γύρω. τώρα όσο αναφορά το AWMN ένας κόμβος είναι στο Λαύριο αλλά δεν έχω οπτική επαφή
    Λίγο δύσκολο αυτό που λες εκτός αν είσαι σε γούβα ή έχει γύρω γύρω βουνά αλλά εφόσον δεν ξέρω το ακριβές σημείο σου δεν μπορώ να το δω και στο Awmn γιατί έχει εργαλείο που μεταξύ 2 σημείων δείχνει σε 2d αν υπάρχουν εμπόδια με βουνά κλπ.

  6. #51
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.937
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο δύσκολο αυτό που λες εκτός αν είσαι σε γούβα ή έχει γύρω γύρω βουνά αλλά εφόσον δεν ξέρω το ακριβές σημείο σου δεν μπορώ να το δω και στο Awmn γιατί έχει εργαλείο που μεταξύ 2 σημείων δείχνει σε 2d αν υπάρχουν εμπόδια με βουνά κλπ.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2020-09-12 at 09.59.54.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  581,3 KB 
ID: 218732

    είμαι μέσα σε γούβα δυστηχως με βουνά γύρω γύρω. βρίσκομαι εκεί που έχω σχεδίασει το μαύρο στίγμα πάνω αριστερά γωνία και το καφαο που παίρνω Ίντερνετ είναι το 151 που φαίνεται στο google maps , δες αποσταση . γιαυτο λεω οτι η μονη λυση στο σπιτι μου ειναι Starlink. Σαν το δικο μου σπιτι και ολα τα αλλα σπιτια εκει γύρω , αφου εχω μιλησει στους γειτονες και μου ειπαν οταν βαλω με το καλο και ειναι διαθεσιμο για ελλαδα να τους ενημερωσω για να βαλουν και αυτοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 2048dsl : 12-09-20 στις 12:04.

  7. #52
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πλάκα κερατεας 7 χιλιόμετρα από ΛΑΥΡΙΟ και περνώ από καμπίνα VDSL2 με απόσταση από το σπιτι μου 1170 μέτρα ..
    πόσο συγχρονίζεις; Λογικά 25-30 mbps θα τα έχεις, σωστά;

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  8. #53
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.937
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    πόσο συγχρονίζεις; Λογικά 25-30 mbps θα τα έχεις, σωστά;
    Λόγο Fritz7590 με πειραγμένο το SNR στα 3db απο 22 και φτάνει και καμια φορα 26. Mε κανονικο SNR δηλαδή 10db γύρω στα 16-17. Το Maximum DSLAM throughput ειτε σε 24αρι ειτε σε 50νταρι παει μεχρι 27400kbit/s. Το δικτυο εαν δεν ηταν σαπιο στη περιοχη και εαν δεν υπηρχαν και τα PCM στις κολονες λογικα θα εβγαζα 30-35.

  9. #54
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Αν με πειραγμένο SNR είσαι stable, και όντως κατεβάζεις με 2.2 εώς 2.5 megabyte/second δεν είναι άσχημα. Αν έπαιρνες και δευτερή γραμμή, ο ΟΤΕ προσφέρει bonding;

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  10. #55
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.937
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netlag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν με πειραγμένο SNR είσαι stable, και όντως κατεβάζεις με 2.2 εώς 2.5 megabyte/second δεν είναι άσχημα. Αν έπαιρνες και δευτερή γραμμή, ο ΟΤΕ προσφέρει bonding;
    Ναι είναι σταθερό το fritz καμια φορα παιζει απο μονο του και στα 2 SNR
    .Δεν γνωρίζω εάν παρέχει η Cosmote αλλά και να ήθελα δεύτερη γραμμή επίσημα από τον ΟΤΕ δεν υπάρχει στην περιοχή μου ζευγάρι χαλκού ελεύθερο

  11. #56
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.937
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Starlink 13th mission live . 60 ακομη δορυφοροι σε 35 λεπτα θα ειναι στο διαστημα
    https://www.youtube.com/watch?v=8O8Z2yPyTnc


    update :αναβλήθηκε λόγο Καιρικών συνθηκών .

  12. #57
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.937
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit


    Στέφθηκε με επιτυχία η εξ αναβολής λόγο καιρικών συνθηκών αποστολή Starlink 13th.
    Μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας ο Elon musk με tweet από τον προσωπικό του λογαριασμό ενημέρωσε ότι μόλις φτάσουν στην θέση τους και οι σημερινοί 60 δορυφόροι εντός τον επόμενων ημερών θα ξεκινήσει η public beta στην Βόρεια Αμερική και στον νότιο Καναδά.
    Για τις υπόλοιπες χώρες θα δίνεται μόλις θα λαμβάνουν την έγκριση από το κάθε κράτος και τις ρυθμιστικές αρχές τις κάθε χώρας.

    https://twitter.com/elonmusk/status/...778157569?s=20
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 2048dsl : 07-10-20 στις 07:50.

  13. #58
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Για τις υπόλοιπες χώρες θα δίνεται μόλις θα λαμβάνουν την έγκριση από το κάθε κράτος και τις ρυθμιστικές αρχές τις κάθε χώρας.
    ...
    Άρα ξέρουμε ότι εδώ δεν...

  14. #59
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε τέτοια θέματα υπάρχει κεντρική απόφαση στην ΕΕ από το BEREC, όπως εξάλλου ισχύει με την FCC για την Β. Αμερική.

  15. #60
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.937
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τέτοια θέματα υπάρχει κεντρική απόφαση στην ΕΕ από το BEREC, όπως εξάλλου ισχύει με την FCC για την Β. Αμερική.
    Στον Καναδά έχουν τρελό θέμα πάντως με την κυβέρνηση όπως λένε υποψήφιοι για την Public beta χρήστες

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα ξέρουμε ότι εδώ δεν...
    Ελπίζω να μην έχουμε θέμα εδώ διότι από την Starlink εξαρτιέμαι από θέμα Ίντερνετ στο βουνό που βρίσκομαι για να βάλω κάποια στιγμή μέσα στο 2021 άντε αρχές 2022

Σελ. 4 από 61 ΠρώτηΠρώτη ... 2345691424 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας