Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 60
  1. #16
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κρίνω το τι θέλει ο καθένας να έχει. Γιατί δηλαδή δεν θέλει Tesla το γραφείο-σπίτι; Δεν κάνουν όλοι λίγα χιλιόμετρα στο κέντρο της πόλης για commute.
    Δεν σου είπα να μην πάρεις. Απλά τα μεγάλα αυτοκίνητα που κυρίως λειτουργούν εντός των πόλεων είναι σπατάλη είτε ηλεκτρικά είτε όχι. Θα μου πείς τα δύο αυτοκίνητα διαφορετικών ρόλων δεν είναι;

    Όπως βλέπεις δεν κρίνω κανένα. Δεν ξέρω γιατί αντιδράς έτσι. Απλά αν η κυρία χρήση χρήση είναι για daily commute και έχεις να φορτίσεις, την δουλειά σου την κάνεις και με ακτινα 100 -150χλμ που για τους περισσότερους είναι υπαραρκετα για την Αθήνα και για το πορτοφόλι. Έτσι δεν ξεκίνησε άλλωστε και το ev; Κύριο επιχείρημα ήταν τι μας πρήζεται για το καθημερινό πηγαινελα;

    Για μένα η Ελλάδα δεν έχει υποδομές για ηλεκτροκινηση και όποιος το πάρει θα είναι σε ας πούμε ιδιάζουσα πολύ κατάσταση. Αύριο δεν σημαίνει ότι δεν το χρειαζόμαστε.

    - - - Updated - - -

    Απλά το έγραψε και εδώ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυρεμπορα σε κάποιο περίεργο μικρόκοσμο ζεις γιατί αυτά που λες για ηλεκτροκίνηση φορτιστές και υποδομές είναι μακριά πολύ για την Ελλάδα και δη την πυκνοκατοικημένη Αθήνα.

  2. #17
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.244
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Αν δεν έχει υποδομές η Ελλάδα να μη κοιτά για ηλεκτροκίνηση αλλά πρώτα να κάνει υποδομές.
    Ολα σαν τον κάβουρα.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  3. #18
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναφέρεις όμως σε αρκετά μηνύματα φόρτιση στο εταιρικό πάρκινγκ και αναρωτιέμαι ποια εταιρεία στην Αθήνα δίνει εταιρικό πάρκινγκ.
    Το Δημόσιο . Δε λέμε για γραφεία στο Σύνταγμα και στην Ομόνοια, δες τη μεγάλη εικόνα. Όλες οι βιομηχανίες εχουν χώρους σταθμευσης (και σχεδόν πάντα μέση τάση,η οποία ειναι πολύ βολική), όπως και τα υπερκαταστηματα σουπερ μάρκετ ή στυλ ΙΚΕΑ/Praktiker. Αλλά ακόμη και στα γραφεια στο Σύνταγμα και στην Ομόνοια, πολλοί παρκάρουν σε αυτα τα εξαώροφα πάρκινγκ με το μήνα, τα οποία ήδη προμηθεύονται σταθμούς φόρτισης. Σίγουρα καποιοι (μάλλον κάμποσοι) θα θελουν ηλεκτρικο αυτοκινητο και πρακτικά δε θα μπορούν να εχουν, αλλά αν σας διαβασει κανείς, θα νομίζει ότι φόρτιση θα μπορεί να κάνει περίπου το 0,01% του πληθυσμου, κάτι το οποίο απέχει πολύ από την πραγματικότητα.

    Επίσης, το Δημαρχείο Ηλιουπολης με τις θέσεις δωρεάν φόρτισης σε υπαίθριο πάρκινγκ μπορεί να γίνει παράδειγμα προς μιμηση. Και φυσικά δεν είμαι ο μόνος που τυχαινει να μπορεί να φορτίσει και στη δουλεια του (πάρκινγκ δημοσιας υπηρεσίας) και στο σπιτι (κλειστό γκαράζ μεσα στο κτιριο μου). Στη δε επαρχία τα πράγματα ειναι πολύ πιο εύκολα και απλά. All in all, ο στόχος ειναι για 15.000 ηλεκτρικα αμαξια (ΙΧ+ταξί+εταιρικά) μεχρι τις αρχές του 2022. Μόνο οι white-collars των βου-που και της Γλυφάδας να πάρουν, φτάσαμε τον στόχο, αλλά δε μιλάμε μόνο γι'αυτό. Αν δεν μπορείς να φορτιζεις ηλεκτρικο αυτοκινητο, δε θα παρεις ηλεκτρικο αυτοκινητο, προφανές δεν ειναι; δεν ειναι για ολους, πραγματι, αλλά δεν ειναι και για σχεδόν κανένα , όπως θα νόμιζε κάποιος διαβάζοντάς σας. Για σύγκριση, το πρώτο τετραμηνο του 2020 ταξινομήθηκαν ~200 ηλεκτρικά αυτοκινητα πανελλαδικά.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια, υπάρχουν σταθμοί φόρτισης πουθενά; Σκοπεύουν να βάλουν οι δήμοι; Γιατί αν όχι, εκτός του αρχικού κόστους ενός Tesla, υπάρχουν τα πρακτικά προβλήματα της φόρτισης όταν ταξιδεύεις και δεν πας γραφείο-σπίτι.
    Δε με διαβαζεις και με πληγώνεις, όπως κάθε σεβάσμιο μέλος που δε με διαβαζει .

    Δες το λινκ μου εδω (συγκεκριμένα αυτό το λινκ, κάνοντας zoom-in). Για την Tesla γνωρίζουμε αυτό. Για τους Δημους υπάρχει η σχετικη ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ στο παρόν νομοσχέδιο που συζητάμε.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τυρεμπορα σε κάποιο περίεργο μικρόκοσμο ζεις γιατί αυτά που λες για ηλεκτροκίνηση φορτιστές και υποδομές είναι μακριά πολύ για την Ελλάδα και δη την πυκνοκατοικημένη Αθήνα.
    Ε, ας φάτε παντεσπάνι . Πέρα από την πλάκα, απάντησα παραπάνω σχετικά. Ναι, δεν ειναι για όλους, αλλά δεν ειναι και για το 0,01%. Και κάποια δεν είναι και τόσο ακριβα. Τα μικρά ηλεκτρικά της Skoda και της VW κοστιζουν , εμ την επιδότηση υπολογισμένη, τελικη τιμή με ολα μεσα 14.500-15.000 ευρω, δεν τα λες και αμάξια της πλουτοκρατίας. Αν μάλιστα εχεις και δωρεάν φόρτιση, μπορεί να αποσβέσεις και το 100% του κόστους από την εξοικονόμηση βενζίνης στην 8ετια που δίνουν εγγυηση στις μπαταριες συνηθως οι κατασκευαστές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κρίνω το τι θέλει ο καθένας να έχει. Γιατί δηλαδή δεν θέλει Tesla το γραφείο-σπίτι; Δεν κάνουν όλοι λίγα χιλιόμετρα στο κέντρο της πόλης για commute.
    Καλά τα λες. Αρχικά κοιτούσα για BMW i3 , αλλά τωρα που ηρθε η Tesla στην Ελλάδα, θα παω για το πιο μικρο μοντέλο της , το Model 3 το απλό. Ειναι πιο electric-specific εταιρεια, ασχολείται μόνο με αυτο, δίνει updates συνεχεια, ειναι (για μενα) πιο όμορφο το 3αρι από την i3 και ειδικά στο εσωτερικο εχει μια τεράστια οθόνη 15 ιντσών και όλα ειναι εκεί με οθόνη αφης, ενω στην BMW i3 εχεις κυριολεκτικά δεκάδες κουμπια για να χειριζεσαι την (μη αφής) οθονούλα σου. Στη δε εμβέλεια, η διαφορά ειναι συντριπτικη (το απλό 3αρι εχει περίπου διπλάσιο range σε σχεση με την i3). Και γενικα όλο το Tesla ecosystem με ψηνει αγρια.

    - - - Updated - - -

    διορθώση: οι ~200 ταξινομησεις εχουν και τα υβριδικά μεσα: αν δειτε τα αμιγως ηλεκτρικά αμάξια παμε στις ~50 ταξινομησεις για το πρώτο τετράμηνο του 2020

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε όλες τις χώρες αν υπάρξει υιοθετήσει του ηλεκτρικού αυτοκινήτου σε τεράστια μικρά θα είμαστε σε μόνιμο black out.
    Αυτό ειναι το main concern μου, για να είμαι ειλικρινης. Αλλά αυτο θα ισχυει είτε πάρω ηλεκτρικο αμάξι είτε όχι .

    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  4. #19
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Service θα ανοίξουν; Μην δείτε τις επιδοτήσεις που δίνει η Γερμανία σε σχέση με την Ελλάδα, θα κλάψετε.

  5. #20
    Εγγραφή
    06-01-2006
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    FritzBox 7530
    Πρσωπικά επειδή σκέφτομαι για καινούριο αυτοκίνητο, έχω μπει και λίγο στο τρυπάκι του ηλεκτρικού. Χώρο έχω όπου μπορώ να το φορτίζω, αλλά εμένα με προβληματίζει η μεταπωλητική τους αξία. Οι μπαταρίες, όπως κάθε μπαταρία, να φανταστώ ότι εξασθαινούν μετά από κάποιες φορτίσεις; Θα συμφέρει η αντικατάστασή τους ώστε μετά από κάποια χρόνια να σκεφτεί κάποιος να αγοράσει ένα μεταχειρισμένο ηλεκτρικό όχημα ή είναι ασύμφορο αυτό το ενδεχόμενο; έχει κανείς καμιά ιδέα για το συγκεκριμένο θέμα;

  6. #21
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Δημόσιο . Δε λέμε για γραφεία στο Σύνταγμα και στην Ομόνοια, δες τη μεγάλη εικόνα. Όλες οι βιομηχανίες εχουν χώρους σταθμευσης (και σχεδόν πάντα μέση τάση,η οποία ειναι πολύ βολική), όπως και τα υπερκαταστηματα σουπερ μάρκετ ή στυλ ΙΚΕΑ/Praktiker. Αλλά ακόμη και στα γραφεια στο Σύνταγμα και στην Ομόνοια, πολλοί παρκάρουν σε αυτα τα εξαώροφα πάρκινγκ με το μήνα, τα οποία ήδη προμηθεύονται σταθμούς φόρτισης. Σίγουρα καποιοι (μάλλον κάμποσοι) θα θελουν ηλεκτρικο αυτοκινητο και πρακτικά δε θα μπορούν να εχουν, αλλά αν σας διαβασει κανείς, θα νομίζει ότι φόρτιση θα μπορεί να κάνει περίπου το 0,01% του πληθυσμου, κάτι το οποίο απέχει πολύ από την πραγματικότητα.

    Επίσης, το Δημαρχείο Ηλιουπολης με τις θέσεις δωρεάν φόρτισης σε υπαίθριο πάρκινγκ μπορεί να γίνει παράδειγμα προς μιμηση. Και φυσικά δεν είμαι ο μόνος που τυχαινει να μπορεί να φορτίσει και στη δουλεια του (πάρκινγκ δημοσιας υπηρεσίας) και στο σπιτι (κλειστό γκαράζ μεσα στο κτιριο μου). Στη δε επαρχία τα πράγματα ειναι πολύ πιο εύκολα και απλά. All in all, ο στόχος ειναι για 15.000 ηλεκτρικα αμαξια (ΙΧ+ταξί+εταιρικά) μεχρι τις αρχές του 2022. Μόνο οι white-collars των βου-που και της Γλυφάδας να πάρουν, φτάσαμε τον στόχο, αλλά δε μιλάμε μόνο γι'αυτό. Αν δεν μπορείς να φορτιζεις ηλεκτρικο αυτοκινητο, δε θα παρεις ηλεκτρικο αυτοκινητο, προφανές δεν ειναι; δεν ειναι για ολους, πραγματι, αλλά δεν ειναι και για σχεδόν κανένα , όπως θα νόμιζε κάποιος διαβάζοντάς σας. Για σύγκριση, το πρώτο τετραμηνο του 2020 ταξινομήθηκαν ~200 ηλεκτρικά αυτοκινητα πανελλαδικά.




    Δε με διαβαζεις και με πληγώνεις, όπως κάθε σεβάσμιο μέλος που δε με διαβαζει .

    Δες το λινκ μου εδω (συγκεκριμένα αυτό το λινκ, κάνοντας zoom-in). Για την Tesla γνωρίζουμε αυτό. Για τους Δημους υπάρχει η σχετικη ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ στο παρόν νομοσχέδιο που συζητάμε.




    Ε, ας φάτε παντεσπάνι . Πέρα από την πλάκα, απάντησα παραπάνω σχετικά. Ναι, δεν ειναι για όλους, αλλά δεν ειναι και για το 0,01%. Και κάποια δεν είναι και τόσο ακριβα. Τα μικρά ηλεκτρικά της Skoda και της VW κοστιζουν , εμ την επιδότηση υπολογισμένη, τελικη τιμή με ολα μεσα 14.500-15.000 ευρω, δεν τα λες και αμάξια της πλουτοκρατίας. Αν μάλιστα εχεις και δωρεάν φόρτιση, μπορεί να αποσβέσεις και το 100% του κόστους από την εξοικονόμηση βενζίνης στην 8ετια που δίνουν εγγυηση στις μπαταριες συνηθως οι κατασκευαστές.



    Καλά τα λες. Αρχικά κοιτούσα για BMW i3 , αλλά τωρα που ηρθε η Tesla στην Ελλάδα, θα παω για το πιο μικρο μοντέλο της , το Model 3 το απλό. Ειναι πιο electric-specific εταιρεια, ασχολείται μόνο με αυτο, δίνει updates συνεχεια, ειναι (για μενα) πιο όμορφο το 3αρι από την i3 και ειδικά στο εσωτερικο εχει μια τεράστια οθόνη 15 ιντσών και όλα ειναι εκεί με οθόνη αφης, ενω στην BMW i3 εχεις κυριολεκτικά δεκάδες κουμπια για να χειριζεσαι την (μη αφής) οθονούλα σου. Στη δε εμβέλεια, η διαφορά ειναι συντριπτικη (το απλό 3αρι εχει περίπου διπλάσιο range σε σχεση με την i3). Και γενικα όλο το Tesla ecosystem με ψηνει αγρια.

    - - - Updated - - -

    διορθώση: οι ~200 ταξινομησεις εχουν και τα υβριδικά μεσα: αν δειτε τα αμιγως ηλεκτρικά αμάξια παμε στις ~50 ταξινομησεις για το πρώτο τετράμηνο του 2020

    - - - Updated - - -



    Αυτό ειναι το main concern μου, για να είμαι ειλικρινης. Αλλά αυτο θα ισχυει είτε πάρω ηλεκτρικο αμάξι είτε όχι .

    Καλά τα λες και ναι πρέπει να πάρουν λίγοι για να πάρουν και οι περισσότεροι. Αλλά εγώ πιστεύω ότι η ελληνική πραγματικότητα, εκτός και αν έρθουν εξωγήινοι, δεν μπορεί μεταπηδήσει από τους λίγους στους λίγο περισσότερους(αλλά και πάλι λίγους)στην Αθήνα και γενικά τα αστικά κέντρα.

    Αν έρθουν οι εξωγήινοι θα έχει λυθεί κάπως μαγικά το θέμα πάρκινγκ στην Ελλάδα ή θα έχει φορτιστές σε όλες τις παράνομες θέσεις με μεγάλα καλώδια με iot κάμερα σε κάθε καλώδιο. Απλά δεν γίνεται. Αν λύσουν το θέμα της αναρχης στάθμευσης τότε πρέπει να μειωθούν τα αυτοκίνητα στα μισά, ηλεκτροκίνητα ή μη και τότε θα έχουν έρθει άλλοι εξωγήινοι.

    Στις ελληνικές πόλεις, μόνο αν όλα τα βενζινάδικα γίνουν καφέ και κανονίζουμε εκεί για φόρτιση και εφόσον έρθουν 2-3x range batteries ή ουσιαστικά υιοθετήσουμε την τεχνολογία της μπαταρίας που αντικαθιστάς (NIO). Αν έρθουν αυτοί οι εξωγήινοι θα είναι από το δικό μας ηλιακό σύστημα.

    Επειδή τώρα οι κατασκευαστές το έχουν θέσει στόχο, εγώ πιστεύω ότι μόνο με αντικατάσταση. Η λύση αυτή προς το παρών είναι για άλλα κέντρα. Και είναι ότι πιο κοντά στο car sharing. Car sharing όμως δεν θα γίνει ποτέ στην Ελλάδα. Θέλει εξωγήινους Έλληνες από το multiverse.

    Τυρεμπορας δεν σε χλευάζω. Απλά πιστεύω ότι δεν γίνεται, τουλάχιστον όχι στην επόμενη 20ετια. Ελπίζω να έχω δίκιο και να έχεις δίκιο εσύ όμως.

  7. #22
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    καμιά φορά 768..
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
    Router
    speedtouch 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voithostyrempora2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, ας φάτε παντεσπάνι . Πέρα από την πλάκα, απάντησα παραπάνω σχετικά. Ναι, δεν ειναι για όλους, αλλά δεν ειναι και για το 0,01%. Και κάποια δεν είναι και τόσο ακριβα. Τα μικρά ηλεκτρικά της Skoda και της VW κοστιζουν , εμ την επιδότηση υπολογισμένη, τελικη τιμή με ολα μεσα 14.500-15.000 ευρω, δεν τα λες και αμάξια της πλουτοκρατίας. Αν μάλιστα εχεις και δωρεάν φόρτιση, μπορεί να αποσβέσεις και το 100% του κόστους από την εξοικονόμηση βενζίνης στην 8ετια που δίνουν εγγυηση στις μπαταριες συνηθως οι κατασκευαστές.

    Που τις είδες αυτές τις τιμές? Για α μικρομεσαίο (π.χ. corsa θέλεις 27.000 -δηλαδή 28+ στην πράξη) και ένα εικοσάρικο για τα μικρά vw που είναι αυστηρά πόλης. Μιλάμε δηλαδή για διπλή τιμή από τα αντίστοιχα συμβατικά. Οπότε μόνο "πλούσιοι" θα τα πάρουνε όπου το κορόιδο (μικρομεσαίος) θα τους επιδοτήσει για την αγορά θα τους πληρώνει και το ρεύμα, μην πληρώνουν οι καημένοι από την τσέπη τους. Στα λέω αυτά γιατί το έψαξα κι εγώ αλλά δυστυχώς είναι μόνο για τα μεγάλα βαλάντια.

    Τιμές ηλεκτρικών https://www.gocar.gr/news/feed/31403...trika_ayt.html
    Schiller : Ενάντια στη βλακεία ακόμα και οι θεοί μάταια αγωνίζονται.

  8. #23
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Service θα ανοίξουν; Μην δείτε τις επιδοτήσεις που δίνει η Γερμανία σε σχέση με την Ελλάδα, θα κλάψετε.
    Ναι,
    https://www.autoblog.gr/2020/08/01/h...s-sthn-athhna/

  9. #24
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikeone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρσωπικά επειδή σκέφτομαι για καινούριο αυτοκίνητο, έχω μπει και λίγο στο τρυπάκι του ηλεκτρικού. Χώρο έχω όπου μπορώ να το φορτίζω [..]
    Αποκλείεται, ζεις σε κάποιο περίεργο μικρόκοσμο.



    Ναι, η μπαταρία είναι ενα τεράστιο θεμα: και στο πόσο κοστίζει και στο πόσα χιλιομετρα βγαζει και στο πως πέφτει η απόδοσή της και στο πόσα χρόνια εχει νόημα να την κρατήσεις και στο πώς κατασκευάζεται και στο πώς (δεν) ανακυκλώνεται. Είναι το μεγάλο ένοχο μυστικό της ηλεκτροκίνησης, bingo. Γενικα δίνεται εγγύηση για 8 χρόνια ή για 100/150 χιλιαδες χιλιομετρα (ό,τι ερθει πρώτο). Επειδη το έψαχνα για BMW i3, διάβασα ότι από τα 41.000 ευρω της τελικής τιμης, θα πληρωνες σχεδόν 15.000 ευρω για να αλλάξεις την μπαταρία με καινουρια. Ouch. Όπως το βλέπω θεωρητικα τωρα στο μυαλό μου, εχει νόημα να παρεις ενα ηλεκτροκινητο με επιδότηση, να αλλάξεις μπαταρια στα 8 χρόνια και να το πουλήσεις ως μεταχειρισμενο στα 12, με τη δευτερη μπαταρία να εχει ακομα μια γεματη 4ετια να δωσει. Θα μαι και 45 σε 12 χρόνια, καλά να μαστε, οπότε θα με πιάσει η mid-life crisis .





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα λες και ναι πρέπει να πάρουν λίγοι για να πάρουν και οι περισσότεροι. Αλλά εγώ πιστεύω ότι η ελληνική πραγματικότητα, εκτός και αν έρθουν εξωγήινοι, δεν μπορεί μεταπηδήσει από τους λίγους στους λίγο περισσότερους(αλλά και πάλι λίγους)στην Αθήνα και γενικά τα αστικά κέντρα.

    Αν έρθουν οι εξωγήινοι θα έχει λυθεί κάπως μαγικά το θέμα πάρκινγκ στην Ελλάδα ή θα έχει φορτιστές σε όλες τις παράνομες θέσεις με μεγάλα καλώδια με iot κάμερα σε κάθε καλώδιο. Απλά δεν γίνεται. Αν λύσουν το θέμα της αναρχης στάθμευσης τότε πρέπει να μειωθούν τα αυτοκίνητα στα μισά, ηλεκτροκίνητα ή μη και τότε θα έχουν έρθει άλλοι εξωγήινοι.

    Στις ελληνικές πόλεις, μόνο αν όλα τα βενζινάδικα γίνουν καφέ και κανονίζουμε εκεί για φόρτιση και εφόσον έρθουν 2-3x range batteries ή ουσιαστικά υιοθετήσουμε την τεχνολογία της μπαταρίας που αντικαθιστάς (NIO). Αν έρθουν αυτοί οι εξωγήινοι θα είναι από το δικό μας ηλιακό σύστημα.

    Επειδή τώρα οι κατασκευαστές το έχουν θέσει στόχο, εγώ πιστεύω ότι μόνο με αντικατάσταση. Η λύση αυτή προς το παρών είναι για άλλα κέντρα. Και είναι ότι πιο κοντά στο car sharing. Car sharing όμως δεν θα γίνει ποτέ στην Ελλάδα. Θέλει εξωγήινους Έλληνες από το multiverse.

    Τυρεμπορας δεν σε χλευάζω. Απλά πιστεύω ότι δεν γίνεται, τουλάχιστον όχι στην επόμενη 20ετια. Ελπίζω να έχω δίκιο και να έχεις δίκιο εσύ όμως.
    Συμφωνουμε, αν και η 20ετια μου ακούγεται μάλλον απαισιοδξη. Το VDSL ξεκινησε πριν 10 ακριβως χρόνια (παρά 35 μερες) στην Ελλάδα και έπρεπε να περασουν 9+ χρόνια, για να εχουμε ικανοποιητική κάλυψη σε VDSL vectoring (η οποία ειναι ακόμα απαράδεκτη κατά τόπους, πχ Ηράκλειο Κρήτης). Οπότε,ναι, σε ~10 χρονια σκαφτηκε σχεδόν όλη η Ελλάδα,περίπου. Βεβαια και σε αυτό το θεμα δυστυχως κάνεις δουλειά μόνο με ατομικές λύσεις. Νομίζω ότι σε πολύ λιγα χρόνια το να έχει κάποιος ηλεκτρικο αμάξι δε θα τον κάνει να ακούγεται εξωγηινος, όπως σημερα δεν ακούγεται εξωγηινος κάποιος που εχει 100αρα/200αρα γραμμη (εκτός και αν ειναι FTTH )

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mplamplampla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που τις είδες αυτές τις τιμές? Για α μικρομεσαίο (π.χ. corsa θέλεις 27.000 -δηλαδή 28+ στην πράξη) και ένα εικοσάρικο για τα μικρά vw που είναι αυστηρά πόλης. Μιλάμε δηλαδή για διπλή τιμή από τα αντίστοιχα συμβατικά. Οπότε μόνο "πλούσιοι" θα τα πάρουνε όπου το κορόιδο (μικρομεσαίος) θα τους επιδοτήσει για την αγορά θα τους πληρώνει και το ρεύμα, μην πληρώνουν οι καημένοι από την τσέπη τους. Στα λέω αυτά γιατί το έψαξα κι εγώ αλλά δυστυχώς είναι μόνο για τα μεγάλα βαλάντια.

    Τιμές ηλεκτρικών https://www.gocar.gr/news/feed/31403...trika_ayt.html
    Τις ειδα στην επίσημη παρουσιαση του Υπουργειου , στο συνημμενο αυτου του άρθρου, δεξιά από το κείμενο. Σελίδα 34 από 36:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  epidot.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  345,8 KB 
ID: 217569

    - - - Updated - - -

    Και μόλις πρόσεξα ότι ειναι η ΛΤΠΦ (Λιανική Τιμή Προ Φόρων), λάθος μου.

    - - - Updated - - -

    Το Citigo με τους φόρους βγαίνει στα 22.300 ευρω, οπότε με επιδότηση ~3.600 ευρω , κοστιζει τελικά 18.700 ευρω. Ενταξει, όχι 15 χιλιάδες που έγραψα, αλλά και πάλι αμάξι της πλουτοκρατίας δεν το λες.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  10. #25
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Service θα ανοίξουν; Μην δείτε τις επιδοτήσεις που δίνει η Γερμανία σε σχέση με την Ελλάδα, θα κλάψετε.
    Να δειτε το service tesla στη Ζυριχη να κλαψετε. Ανταλλακτικα στοκ δεν υπαρχουν. Ολα παραγγελια και περιμενε. Οι τιμες απλα φωτια. Εργασια; Να πω που ξεχασαν σε γνωστο να βαλουν φρεον στο κυλωμα ψυξης μετα απο επισκευη; Να πω για την αναβαθμιση απο 3g σε lte που δεν δουλευει σωστα και το ψαχνουν. Το κλειδι που περιμενε 3 ωρες να το προγραμματισουν; Τα 2 και μονο επισημα συνεργεια που ειναι ο ενας πανω στον αλλο; Να το σκεφτειτε πριν αγορασετε τεζλα. Οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος. Καλο σαν τεχνολογια αλλα για τοσα λεφτα και after sales μαλλον δεν λεει.

  11. #26
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mplamplampla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που τις είδες αυτές τις τιμές? Για α μικρομεσαίο (π.χ. corsa θέλεις 27.000 -δηλαδή 28+ στην πράξη) και ένα εικοσάρικο για τα μικρά vw που είναι αυστηρά πόλης. Μιλάμε δηλαδή για διπλή τιμή από τα αντίστοιχα συμβατικά. Οπότε μόνο "πλούσιοι" θα τα πάρουνε όπου το κορόιδο (μικρομεσαίος) θα τους επιδοτήσει για την αγορά θα τους πληρώνει και το ρεύμα, μην πληρώνουν οι καημένοι από την τσέπη τους. Στα λέω αυτά γιατί το έψαξα κι εγώ αλλά δυστυχώς είναι μόνο για τα μεγάλα βαλάντια.

    Τιμές ηλεκτρικών https://www.gocar.gr/news/feed/31403...trika_ayt.html
    Το ότι είναι καλό για το περιβάλλον και την ποιότητα του αέρα δεν μας ενδιαφέρει; Το ότι σε βάθος χρόνου κάνεις πολύ γρήγορα απόσβεση και αρχίζεις να βγάζεις κέρδος από το ότι δεν αγοράζεις βενζίνη; Αλλά όχι, πάλι οι πλούσιοι φταίνε που ζουν σε βάρος των φτωχών...

  12. #27
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Κανείς δεν εμποδίζει κανένα να γίνει beta tester της ηλεκτροκίνησης στην Ελλάδα. Αλλά μην κοροϊδευόμαστε ότι έχει έστω και ένα πλεονέκτημα σε σύγκριση με ένα υβριδικό ή ακόμα και με οικονομικό συμβατικό. Θα περάσουν χρόνια.

    Μέχρι τότε απλά είναι για όσους γουστάρουν την τεχνολογία, να πουλάνε μούρη στο 0-100 ή να το παίζουν φιλικοί προς το περιβάλλον.

    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  13. #28
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά μην κοροϊδευόμαστε ότι έχει έστω και ένα πλεονέκτημα σε σύγκριση με ένα υβριδικό ή ακόμα και με οικονομικό συμβατικό.
    Φυσικά και έχει πλεονεκτήματα. Απλά έχει και μειονεκτήματα, που θα εξαλειφθούν σιγά σιγά σε μεγάλο βαθμό. Νομίζεις ότι η Τέσλα ήρθε για να ανοίξει ένα μαγαζί και 2 συνεργεία; Ασφαλώς και θα ρίξει τρελά λεφτά για να προωθήσει τις απαραίτητες τεχνολογίες για να μπορέσει να υποστηρίξει τα αυτοκίνητά της. Εδώ είμαστε, σύντομα η Τέσλα θα δίνει λεφτά στους δήμους για να φτιάξουν σταθμούς φόρτισης.

  14. #29
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μιλάω για το τώρα όχι σε 2-3-5 χρόνια. Δεν βλέπω κανένα πλεονέκτημα στην ηλεκτροκίνηση στην Ελλάδα βραχυπρόθεσμα σε προσωπικό πάντα επίπεδο. Αν απλά θέλει κάποιος να ζήσει το μέλλον τώρα και να κάνει πολλές θυσίες δεκτό.

    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

  15. #30
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Ορίστε βρε πώς φορτίζουν τα ηλεκτρικά και τα υβριδικά (PHEV) αυτοκίνητα οι μόνιμοι κάτοικοι στο δρόμο. Μπροστά ένα Tesla 3, στο βάθος ένα Volvo XC60 PHEV.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  EV_PHEV_on_street_charging.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  847,8 KB 
ID: 217574


    Κανένα από αυτά δεν είναι δικό μου
    Ανυπόγραφος

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας