Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 60
  1. #1
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ανοίγω αυτό το topic αποκλειστικά για το επικείμενο νομοσχέδιο επιδότησης της ηλεκτροκίνησης. Προς το παρόν ειναι σε διαβούλευση (αυτό είναι το actual link που μπορούμε να αναρτούμε σχόλια στη διαβούλευση).

    Για ενστάσεις περί ηλεκτροκίνησης εχουμε το παραδιπλανό topic. Ας προσπαθησουμε να κρατησουμε το παρόν τοπικ καθαρό από διαμάχες (και ας γεμίσουμε το άλλο με αυτές ). Εδώ μόνο χρηστικές πληροφορίες.

    Πάμε στα χρηστικά. Προσπαθω να καταλάβω κάτι πολύ συγκεκριμένο: αν μία ΑΕ σε νησί αγοράσει το BMW i3 ως εταιρικό αμάξι , την απλή έκδοση που σημερα εχει 41.300 ευρώ, τί ακριβως θα λάβει ως επιδότηση και τί ως φοροέκπτωση; επίσης, με leasing θα επιδοτηθεί κάπως ; και αν ναι, πόσο;
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ομολογώ ότι περιμενα λίγο περισσότερο ενθουσιασμό όταν άνοιγα το topic . Τα κινητρα ειναι αρκετά γενναία αυτά καθαυτά. Για το ότι θα επιδοτήσουμε και πάλι τις γερμανικές και γαλλικές αυτοκινητοβιομηχανίες ειπαμε να το συζητησουμε στο παραδιπλανό topic.

    Άρθρο 11:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  electr.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  183,6 KB 
ID: 216548

    Με το φορολογικό συντελεστη εταιρικών κερδων πλέον στο 24%, αυτό δημιουργει μια φοροεκπτωση 36% (1,50 Χ 0,24) για τις εταιρείες στην στεριά και 42% (1,75 Χ 0,24) για αυτες σε νησιά. Σε ~2,5 ωρες λήγει η δημόσια διαβούλευση.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ψηφιστηκε το νομοσχέδιο με κάποιες αλλαγές της τελευταιας στγιμής επί τα βελτίω. Συγκεκριμένα, η μέγιστη επιδότηση αυξήθηκε στο 20% (σσ. από 15% αρχικά) για ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα με αξία εως 30.000 ευρώ.

    Η κωδικοποίηση από το capital:

    Πώς και πότε θα πάρετε επιδότηση για αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου


    Spoiler:
    Η ψήφιση στη βουλή του νομοσχεδίου για την ηλεκτροκίνηση ανοίγει τον δρόμο ώστε να ξεκινήσει το νέο πρόγραμμα επιδότησης ηλεκτροκινούμενων οχημάτων και δικύκλων "Ηλεκτροκινούμαι Υπεύθυνα”, μέσω του οποίου οι δικαιούχοι θα μπορούν να αποκτήσουν ηλεκτρικό αυτοκίνητο, δίκυκλο ή ποδήλατο απολαμβάνοντας σημαντικό bonus, που μπορεί να φτάσει τις 7,5 χιλιάδες ευρώ. Συγκεκριμένα το bonus για τα αυτοκίνητα φτάνει έως τις 6 χιλιάδες ευρώ και μπορεί να αυξηθεί κατά χίλια ευρώ σε περίπτωση απόσυρσης του παλαιού οχήματος και κατά 500 ευρώ από την επιδότηση εγκατάστασης του φορτιστή.

    Το συνολικό ποσό που θα διατεθεί μέσω του προγράμματος για τα έτη 2020 – 2021 είναι 100 εκατ. ευρώ και έχει ως στόχο να κυκλοφορήσουν στους ελληνικούς δρόμους 5.500 καινούρια αμιγώς ηλεκτρικά αυτοκίνητα ΙΧ, 12.500 ηλεκτρικά ποδήλατα και δίκυκλα, 3.500 καινούρια ηλεκτρικά ή plug in υβριδικά ΤΑΧΙ καθώς και 6 χιλιάδες καινούργια ηλεκτρικά ή plug in υβριδικά εταιρικά οχήματα. Ταυτόχρονα στόχος είναι να δημιουργηθούν 2.000 έξυπνα οικιακά σημεία επαναφόρτισης.

    Σημειώνεται ότι η μέση ηλικία στόλου οχημάτων στην Ελλάδα είναι τα 15,7 έτη ενώ των ταξί φτάνει τα 12 έτη.

    Μετά την ψήφιση του νόμου 4710/2020, ο οποίος πήρε ΦΕΚ την περασμένη Πέμπτη, απομένει η έκδοση πιθανότατα την επόμενη Τετάρτη της Κοινής Υπουργικής Απόφασης των υπουργείων Ενέργειας, Μεταφορών και Οικονομικών, που θα περιγράφει αναλυτικά το πρόγραμμα, τους δικαιούχους, τη διαδικασία και τις τεχνικές προδιαγραφές. Μόλις η υπουργική απόφαση πάρει ΦΕΚ τότε όποια δαπάνη γίνεται για αγορά ηλεκτρικού αυτοκινήτου, δικύκλου ή ποδηλάτου θα μπορεί να είναι επιλέξιμη για επιδότηση. Σύμφωνα με πληροφορίες η πλατφόρμα αναμένεται να ανοίξει περί τα μέσα Αυγούστου.

    Ποιες όμως είναι οι επιδοτήσεις που προβλέπονται αναλυτικά;

    Φυσικά πρόσωπα
    Για τα φυσικά πρόσωπα που δεν ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα προβλέπονται οι εξής επιδοτήσεις:

    1. Για αμιγώς ηλεκτροκίνητο όχημα αξίας έως 30 χιλιάδες ευρώ:

    -Οικολογικό bonus 20% επί της λιανικής τιμής προ φόρων και έως 6 χιλιάδες ευρώ

    2. Για αμιγώς ηλεκτροκίνητο όχημα από 30 έως 50 χιλιάδες ευρώ:

    -Οικολογικό bonus 15% επί της λιανικής τιμής προ φόρων και έως 6 χιλιάδες ευρώ


    3. Για αγορά και εγκατάσταση έξυπνου οικιακού σημείου επαναφόρτισης:

    -Οικολογικό bonus 500 ευρώ

    4. Για αγορά ηλεκτρικού δικύκλου / τρίκυκλου:

    -Οικολογικό bonus 20% επί της αξίας αγοράς και έως 800 ευρώ

    5. Ηλεκτρικό ποδήλατο:

    -Οικολογικό bonus 40% επί τις αξίας αγοράς και έως 800 ευρώ

    6. Προαιρετική αντικατάσταση παλαιού οχήματος/ δικύκλου:

    -Οικολογικό bonus 1000 και 400 ευρώ αντίστοιχα

    ΤΑΧΙ
    Για τους ιδιοκτήτες ταξί προβλέπονται τα εξής κίνητρα:

    1. Οικολογικό bonus 25% επί της λιανικής τιμής προ φόρων και έως 8 χιλιάδες ευρώ αμιγώς ηλεκτρική όχημα (BEV).

    2. Οικολογικό bonus 15% επί της λιανικής τιμής προ φόρων και έως 5.500€ για υβριδικό όχημα Plug in (PHEV) με εκπομπές αερίων έως 50g CO2/km.

    3. Οικολογικό bonus 2500 ευρώ για την υποχρεωτική αντικατάσταση και τον αποχαρακτηρισμό του παλαιού οχήματος ΤΑΞΙ.

    4. Τέλος για ΑΜΕΑ και πολυτέκνους προβλέπεται επιπλέον ποσό 1.000€.

    Νομικά πρόσωπα
    Για τα νομικά πρόσωπα (εταιρείεες) προβλέπονται τα εξής κίνητρα:

    1. Οικολογικό bonus 15% επί της λιανικής τιμής προ φόρων και έως 5500 ευρώ για αμιγώς ηλεκτρικό και 4000 για υβριδικό όχημα μεταφοράς εμπορευμάτων μέγιστης μάζας έως 3,5 τόνων.

    2. Οικολογικό bonus έως 800 ευρώ για ηλεκτρικό δίκυκλο ή τρίκυκλο.

    3. Οικολογικό bonus 15% επί της λιανικής τιμής προ φόρων και έως 5.500 ευρώ για αμιγώς ηλεκτρικό αυτοκίνητο.

    4. Οικολογικό bonus 1.000 και 400 ευρώ για την προαιρετική απόσυρση παλαιού οχήματος ή δικύκλου αντίστοιχα (εξαιρούνται τα ποδήλατα).

    5. Κάθε νομικό πρόσωπο ανεξαρτήτως μορφής και μεγέθους δικαιούται 3 οχήματα με εξαίρεση τα νησιά όπου ο αριθμός ανεβαίνει στα έξι οχήματα.

    Ποια είναι η διαδικασία:
    Η διαδικασία είναι απλή και απαιτεί καταρχάς την εγγραφή στο πληροφοριακό σύστημα. Στη συνέχεια για τα φυσικά πρόσωπα ακολουθούνται 9 βήματα:

    Βήμα 1 Ο ενδιαφερόμενος εισάγει τα στοιχεία στα πεδία του συστήματος

    Βήμα 2 Επιλογή μοντέλου οχήματος από την καταχωρημένη λίστα

    Βήμα 3 Επιλογή αγοράς ή μίσθωσης

    Βήμα 4 Επιλογή δίκυκλου ή ποδηλάτου

    Βήμα 5 Επιλογή μοντέλου φορτιστή

    Βήμα 6 Επιλογή απόσυρσης ή όχι

    Βήμα 7 Υπολογισμός επιδότησης

    Βήμα 8 Επισύναψη δικαιολογητικών

    Βήμα 9 Υποβολή Αίτησης.

    Εάν δεν υπάρχουν ελλείψεις ή αστοχίες τότε η αίτηση εγκρίνεται και ενημερώνεται ηλεκτρονικά ο δικαιούχος. Σε περίπτωση λάθους τότε θα πρέπει εντός 15 ημερών ο αιτών να ανταποκριθεί και να συμπληρώσει την αίτηση αλλιώς αυτή απορρίπτεται.

    Ιδιοκτήτες Ταξί
    Για τους ιδιοκτήτες ταξί τα 7 βήματα που προβλέπονται είναι:

    Βήμα 1 Εισαγωγή στοιχείων στα πεδία του συστήματος

    Βήμα 2 Επιλογή Μοντέλου από την καταχωρημένη λίστα BEV ή υβριδικού Plug in

    Βήμα 3 Συμπλήρωση στοιχείων απόσυρσης

    Βήμα 4 Επιλογή αγοράς ή μίσθωσης

    Βήμα 5 Υπολογισμός Επιδότησης

    Βήμα 6 Επισύναψη δικαιολογητικών

    Βήμα 7 Υποβολή της αίτησης.

    Νομικά πρόσωπα
    Τέλος για τα νομικά πρόσωπα τα βήματα είναι:

    Βήμα 1 Εισαγωγή στοιχείων στα πεδία του συστήματος

    Βήμα 2 Επιλογή Μοντέλου από την καταχωρημένη λίστα

    Βήμα 3 Επιλογή αγοράς ή μίσθωσης

    Βήμα 4 Επιλογή δίκυκλου

    Βήμα 5 Επιλογή απόσυρσης

    Βήμα 6 Υπολογισμός επιδότησης

    Βήμα 7 Επισύναψη δικαιολογητικών

    Βήμα 8 Υποβολή αίτησης.

    Διαδικασία πληρωμής
    Απλή είναι και η διαδικασία καταβολής του bonus, καθώς με τον επιτυχή έλεγχο των δικαιολογητικών του αιτήματος πληρωμής, γίνεται η έγκριση και ενημερώνεται ηλεκτρονικά ο αιτών και στη συνέχεια πληρώνεται. Σε περίπτωση ελλείψεων ή αστοχιών ο αιτών ενημερώνεται ηλεκτρονικά και πρέπει να ανταποκριθεί σε 15 ημέρες για να γίνει επανέλεγχος αλλιώς το αίτημα απορρίπτεται.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.754
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tesla: Ανοίγει κατάστημα στην Αθήνα

    https://www.capital.gr/epixeiriseis/...box=1596185982
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το μικρό μικρό Tesla είναι επιλέξιμο για επιδότηση (47.000 ευρω τελική τιμή) και μόλις ξεκινησα να το ζαχαρώνω άγρια.

    - - - Updated - - -

    Επική είδηση, nnn.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εγώ πάντως το έχω απορία για τον μέσο Έλληνα που ούτε σε σπίτι μένει και ούτε ιδιωτικό γκαράζ έχει. Τί βλακείες λέει λέει λέει νυχτερινής φόρτισης;

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.754
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως το έχω απορία για τον μέσο Έλληνα που ούτε σε σπίτι μένει και ούτε ιδιωτικό γκαράζ έχει. Τί βλακείες λέει λέει λέει νυχτερινής φόρτισης;
    Εκεί είναι το σημαντικό πρόβλημα, ελάχιστοι έχουν χώρο για να στήσουν σταθμό φόρτισης στο σπίτι τους. Κάποιοι λίγοι τυχεροί θα εκμεταλλευτούν την επιδότηση. Όσοι μένουν σε προάστιο, έχουν χώρο για φόρτιση και τα ανάλογα χρήματα βέβαια.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  8. #8
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εχω πάρκινγκ σε κλειστό χώρο μεσα στο κτίριο που μενω (με τριφασικό ρεύμα το εσωτερικο πάρκινγκ, το διασταυρωσα με τον διαχειριστη πριν κανα μηνα) , αλλά και η πιλοτή μπορεί κάπως να βολέψει. Η πλειοψηφια όμως των αυτοκινήτων θα εχει πρόβλημα με το παρκαρισμα σε εξωτερικους χωρους. Πιστευω ότι θα προχωρησουν σε κατασκευη σημείων φόρτισης οι εταιρειες για τους υπαλλήλους τους. Στο εξωτερικο ειναι αρκετά συνηθισμενο και με μια καρτούλα υπαλλήλου έχεις δωρεάν φόρτιση από την εταιρεία σου ως work benefit (εδω θα το πουλάνε και θα βγαζουν και κέρδος ).

    Οι φορείς του Δημοσίου με χωρο σταθμευσης ειναι υποχρεωμένοι να κατασκευάσουν θέσεις φόρτισης, τουλάχιστον μία ανά 20 θεσεις σταθμευσης (αρθρο 23). Εμείς στην υπηρεσία έχουμε πάρκινγκ 200 θέσεων, οπότε θα έχουμε τουλάχιστον 10 θέσεις φόρτισης. Σχεδιάζω να φορτίζω κυρίως ,αν όχι αποκλειστικά, στη δουλειά. Το νομοσχέδιο εδώ. Οπότε με δωρεάν φόρτιση (κάτι που υπάρχει ήδη, πχ στο Δημαρχείο Ηλιούπολης), θα γίνει ακόμη πιο ελκυστικό το ηλεκτροκίνητο.

    Spoiler:
    2. Το Δημόσιο και οι φορείς της Γενικής Κυβέρνησης, κατά την παρ. 1 του άρθρου 14 του ν. 4270/2014, υποχρεούνται έως την 1η.1.2022 να εγκαταστήσουν θέσεις στάθμευσης με σημείο επαναφόρτισης Η/Ο, σύμφωνα με τα όσα ορίζονται στην παρ. 4 του άρθρου 22, και σε κάθε περίπτωση ένα (1) κατ’ ελάχιστον σημείο επαναφόρτισης Η/Ο, στα υφιστάμενα κτίριά τους που διαθέτουν περισσότερες των είκοσι (20) θέσεων στάθμευσης οχημάτων.

    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Νομίζω μιλάμε για πολύ ουτοπικά σενάρια πάντως. Μόνο στην ελληνική επαρχία. Κλειστό χώρο πάρκινγκ, τριφασικό κτλ

    Στις πυλωτες θα κλέβουν καλώδια. Η φόρτιση στον δρόμο γενικά απαιτεί να μην είσαι σταθμευμένος όταν δεν φορτίζει.

    Εγώ στις ελληνικές πόλεις το βλέπω παρά να παρά πολύ δύσκολο.

  10. #10
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το να δίνει ο εργοδοτης τη δυνατότητα φόρτισης στο πάρκινγκ εργασιας δεν το βλέπω καθόλου ουτοπικο. Το να ειναι δωρεάν η φορτιση (πλην Δημοσίου για τους δ/υ) είναι πράγματι ουτοπικό . Επίσης, πολλές επιχειρησεις δεν εχουν δικό τους πάρκινγκ. Τα παρκινγκ (αυτα τα εξαώροφα στο κέντρο) σίγουρα θα δινουν τη δυνατοτητα φόρτισης, κάποια το κάνουν ηδη και μάλιστα ενα ποσοστό τους με δωρεάν φόρτιση (αυτά που δαγκώνουν όμως, με 10 ευρω χρεωση το παρκάρισμα ). Οι υπάρχοντες σταθμοί φόρτισης στην Ελλάδα βρίσκονται μαζεμένοι εδώ (σσ. κάντε zoom-in στην περιοχη ενδιαφέροντος, δε φαίνονται όλοι οι σταθμοι όταν ειναι zoom-out ο χάρτης), όπου μπορείτε να δειτε ποιοι παρέχουν δωρεάν φορτιση και πόσο χρεώνουν οι περισσοτεροι από αυτους που χρέωνουν (σε κάποιους λείπουν οι τιμές).

    Πάντως, το να εχεις το αμάξι σου σε κλειστό πάρκινγκ, είτε στο κτίριό σου είτε σε παρκινγκ με το μηνα, όπως και το να δουλευεις σε δημοσια υπηρεσία ή ιδιωτική επιχειρηση με σταθμούς φόρτισης δεν ειναι "πολύ ουτοπικά σενάρια". Σίγουρα δε μιλάμε για 100% κάλυψη του γενικου πληθυσμου, αλλά , κακά τα ψέμματα, τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα δεν απευθυνονται προς το παρον στο 100% του πληθυσμου, για προφανείς λόγους. Πιο πολύ με ανησυχει αν παρουμε εδω στη γειτονια 5-6 Tesla και τα φορτιζουμε το βραδυ αν θα αντέξει η διανομή ρεύματος του ΔΕΔΔΗΕ (ή θα σκάνε οι μετασχηματιστές ο ενας μετά τον άλλο) και σε μεγαλυτερη κλίμακα για τα νότια προάστια αν θα αντέξει η μεταφορά ρευματος του ΑΔΜΗΕ. Ευτυχως έχω συναδελφους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς και στις δύο εταιρειες, να τους ψησω να μας αναβαθμισουν το ηλεκτρικο δίκτυο εδώ (οι οποίοι μου λένε ότι αν γινει mainstream το ηλεκτρικο αυτοκινητο, θα εχουμε ενα μόνιμο blackout ) . Ακόμη πιο ευτυχως, θα φορτιζω κυριως και σχεδον αποκλειστικά στο Ελληνικο δωρεάν . Στην επαρχία υπάρχει πολύ μεγαλύτερη άπλα και ευκολία για όλα αυτά.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί βλακείες λέει λέει λέει νυχτερινής φόρτισης;



    Από χθες κρατιόμουν να μην το ποστάρω, αλλά δεν άντεξα άλλο, συγγνωμη .

    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Σε όλες τις χώρες αν υπάρξει υιοθετήσει του ηλεκτρικού αυτοκινήτου σε τεράστια μικρά θα είμαστε σε μόνιμο black out.

    Αναφέρεις όμως σε αρκετά μηνύματα φόρτιση στο εταιρικό πάρκινγκ και αναρωτιέμαι ποια εταιρεία στην Αθήνα δίνει εταιρικό πάρκινγκ. και ρωτάω ειλικρινά γιατί η μόνη εταιρεία που εγώ ξέρω να δίνει πάρκινγκ στους εργαζόμενους στην Αθήνα είναι η Βουλή άντε και κάτι τύποι που σκανε με Μερσεντές και είναι ισχυρά κεφάλια κάτι τραπεζών. Οι υπόλοιποι γενικά από όσο γνωρίζω παρκαρουνε όπου βρούνε στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας και όχι μόνο στο κέντρο. Έχει αλλάξει κάτι;

  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.663
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Αλήθεια, υπάρχουν σταθμοί φόρτισης πουθενά; Σκοπεύουν να βάλουν οι δήμοι; Γιατί αν όχι, εκτός του αρχικού κόστους ενός Tesla, υπάρχουν τα πρακτικά προβλήματα της φόρτισης όταν ταξιδεύεις και δεν πας γραφείο-σπίτι.

  13. #13
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια, υπάρχουν σταθμοί φόρτισης πουθενά; Σκοπεύουν να βάλουν οι δήμοι; Γιατί αν όχι, εκτός του αρχικού κόστους ενός Tesla, υπάρχουν τα πρακτικά προβλήματα της φόρτισης όταν ταξιδεύεις και δεν πας γραφείο-σπίτι.
    Και το γραφείο σπίτι δεν θέλει Τέσλα. Υπάρχουν πιο μικρά και πιο φθηνά just enough city ev

  14. #14
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.663
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το γραφείο σπίτι δεν θέλει Τέσλα. Υπάρχουν πιο μικρά και πιο φθηνά just enough city ev
    Δεν κρίνω το τι θέλει ο καθένας να έχει. Γιατί δηλαδή δεν θέλει Tesla το γραφείο-σπίτι; Δεν κάνουν όλοι λίγα χιλιόμετρα στο κέντρο της πόλης για commute.

  15. #15
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Τυρεμπορα σε κάποιο περίεργο μικρόκοσμο ζεις γιατί αυτά που λες για ηλεκτροκίνηση φορτιστές και υποδομές είναι μακριά πολύ για την Ελλάδα και δη την πυκνοκατοικημένη Αθήνα.

    Παράθεση Παράθεση Posted from Android app

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας