Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 60
  1. #31
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω για το τώρα όχι σε 2-3-5 χρόνια. Δεν βλέπω κανένα πλεονέκτημα στην ηλεκτροκίνηση στην Ελλάδα βραχυπρόθεσμα σε προσωπικό πάντα επίπεδο. Αν απλά θέλει κάποιος να ζήσει το μέλλον τώρα και να κάνει πολλές θυσίες δεκτό.
    Δεκτό. Αλλά αν δεν ζήσει κανείς το μέλλον τώρα, αυτό το μέλλον δεν θα έρθει ποτέ. Προσφορά και ζήτηση.

  2. #32
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    καμιά φορά 768..
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
    Router
    speedtouch 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι είναι καλό για το περιβάλλον και την ποιότητα του αέρα δεν μας ενδιαφέρει; Το ότι σε βάθος χρόνου κάνεις πολύ γρήγορα απόσβεση και αρχίζεις να βγάζεις κέρδος από το ότι δεν αγοράζεις βενζίνη; Αλλά όχι, πάλι οι πλούσιοι φταίνε που ζουν σε βάρος των φτωχών...
    Δεν αγοράζεις βενζίνη, αλλά πληρώνεις ρεύμα. Εκτός αν το κοινωνικό σύνολο σου πληρώνει το ρεύμα υποχρεωτικά βάση νόμου όπως στην Ελλάδα. Υποθέτω στις ΗΠΑ δεν υπάρχει αυτό. Όσο για το ότι είναι καλό για το περιβάλλον εξαρτάται από τον τρόπο παραγωγής ρεύματος* και τι θα γίνει με τη διάθεση των μπαταριών. Μέχρι στιγμής δεν έχουμε ορθό οικολογικό τρόπο διάθεσης μπαταριών ενώ στην Ελλάδα η κύρια παραγωγή ρεύματος δε θα έλεγα ότι είναι περιβαλλοντικά καλύτερη (λιγνίτης ). Πιστεύω σε μερικά χρόνια τα ηλεκτρικά θα είναι ανταγωνιστικά των συμβατικών - ιδίως στη επαρχία με ιδιωτικό χώρο στάθμευσης και δυνατότητα εγκατάστασης αυτοπαραγωγής ρεύματος- και το πρόβλημα διάθεσης των μπαταριών θα ενταθεί.

    *Σε αντίθετη περίπτωση απλώς δεν βλέπουμε τη μόλυνση στην πόλη μας αλλά την έχουμε μεταφέρει απλώς σε άλλο σημέιο, nimbyd.
    Schiller : Ενάντια στη βλακεία ακόμα και οι θεοί μάταια αγωνίζονται.

  3. #33
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Εδώ παίζει ρόλο και η στρατηγική, αλλά και η αποφασιστικότητα της εκάστοτε χώρας αναφορικά με τον τρόπο παραγωγής του ρεύματος. Υπάρχουν χώρες που έχουν θέσει εθνικούς στόχους για μείωση της βρώμικης παραγωγής ρεύματος και απεξάρτησης από ορυκτά καύσιμα.

    Παράλληλα θα δούμε αν και πώς τεχνολογίες όπως V2G (vehicle-to-grid) συμβάλλουν στη μείωση της απαιτούμενης παραγωγής ενέργειας.
    Ανυπόγραφος

  4. #34
    Εγγραφή
    28-05-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.857
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    49999 /4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    DSL-AC56U
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 22.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι και όπως είπε κι ο Ηλον, θα κάνουμε πραξικόπημα όπου γουστάρουμε. Φέρτε μας το λίθιό σας. Αρκεί να ρίξουμε το carbon footprint μας και μόνο.
    Οικολογία και "δημοκρατία""

  5. #35
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.747
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα ηλεκτροκίνητα στην Ελλάδα, είναι "παιχνίδια" για βολεμένους, έχοντες και κατέχοντες. Το 99% δεν μπορεί να πάρει είτε για λόγους χρημάτων, είτε για πρακτικούς λόγους αδυναμίας φόρτισης.

    Αν κάποιος έχει περίσσευμα μια 50άρα τον χρόνο, μπορεί να χτυπήσει κάποιο, γιο να παίζει.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  6. #36
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ παίζει ρόλο και η στρατηγική, αλλά και η αποφασιστικότητα της εκάστοτε χώρας αναφορικά με τον τρόπο παραγωγής του ρεύματος. Υπάρχουν χώρες που έχουν θέσει εθνικούς στόχους για μείωση της βρώμικης παραγωγής ρεύματος και απεξάρτησης από ορυκτά καύσιμα.

    Παράλληλα θα δούμε αν και πώς τεχνολογίες όπως V2G (vehicle-to-grid) συμβάλλουν στη μείωση της απαιτούμενης παραγωγής ενέργειας.
    Κατά την γνώμη μου αυτό είναι το παγκόσμιο θέμα. Με την λογική ότι η παραγωγή θα εξορθολογιστεί, κάθε μετατροπή κατανάλωσης σε ηλεκτρική από θερμική θα κάνει την διαφορά, και στην πόλη για την ποιότητα και στον πλανήτη. Κάθε ανακάλυψη και βελτίωση στην τεχνολογία της ηλεκτρικής ενέργειας μόνο θετική θα είναι.



    +1 Απλά τυρεμπορας, εγώ είμαι απαισιόδοξος. Εκτός και αν η τεχνολογία δώσει την λύση για την Ελλάδα. Άντε πες και έχεις εμπειρία φόρτιση όπως με το βενζινάδικο. Με ποιες ηλεκτρικές υποδομές θα το πετύχουμε αυτό;


    All and all, ωραία η γερμανικες εταιρείες ανακοινώνουν το τέλος των θερμικών κινητήρων αλλά αν δεν βάλουν το χέρι στην τσέπη για τις υποδομές όπως δίδαξε η Τέσλα καληνύχτα. Στο τέλος δεν θα πουλάνε τίποτα και θα πάνε όλοι σε οποιαδήποτε μορφής car sharing.

    Και δεν είναι μόνο η Αθήνα το πρόβλημα. Και στις Βρυξέλλες και γενικά όπου υπάρχουν άναρχα αλλά κέντρα με περισσότερα αυτοκίνητα από τις διαθέσιμες θέσεις, καληνύχτα. Μόνο με αντικατάσταση ή φόρτιση εφάμιλλη με σήμερινο γέμισμα.

  7. #37
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Στην Αμερική η Tesla όχι μόνο έφτιαξε δίκτυο με φορτιστές αλλά έδωσε και δωρεάν φόρτιση και τώρα που έπιασε τα μαζεύει ώστε να βγάλει κέρδος και από εκεί. Στην Ευρώπη το κόστος μεταφέρεται στους πολίτες και στην κρατική επιδότηση, μέχρι 6000€ σε εμάς, μέχρι 9000€ αλλού.
    Οι τιμές των EV είναι ψηλές και έχουν μικρό κόστος λειτουργίας μέχρι την τρομακτική στιγμή που θα πιάσει δεκαετία. Απόσβεση χωρίς επιδότηση θα έκανες τότε που θα έμενες με ένα αμάξι που θα έπρεπε να επενδύσεις άλλα 10-15000€ για να αλλάξεις μπαταρίες. Υπόσχονται ότι θα πέσει η τιμή αλλάζοντας μόνο τα προβληματικά στοιχεία αλλά μέχρι τότε...

    Σε κάθε περίπτωση τώρα συμφέρει οικονομικά να το πάρεις αν και θα έχεις προβλήματα καθημερινότητας. Αργότερα δεν θα έχει ούτε επιδότηση χιλιάδων ευρώ, ούτε φθηνή φόρτιση, ούτε δωρεάν τέλη και δωρεάν στάθμευση.

  8. #38
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά την γνώμη μου αυτό είναι το παγκόσμιο θέμα. Με την λογική ότι η παραγωγή θα εξορθολογιστεί, κάθε μετατροπή κατανάλωσης σε ηλεκτρική από θερμική θα κάνει την διαφορά, και στην πόλη για την ποιότητα και στον πλανήτη. Κάθε ανακάλυψη και βελτίωση στην τεχνολογία της ηλεκτρικής ενέργειας μόνο θετική θα είναι.



    +1 Απλά τυρεμπορας, εγώ είμαι απαισιόδοξος. Εκτός και αν η τεχνολογία δώσει την λύση για την Ελλάδα. Άντε πες και έχεις εμπειρία φόρτιση όπως με το βενζινάδικο. Με ποιες ηλεκτρικές υποδομές θα το πετύχουμε αυτό;


    All and all, ωραία η γερμανικες εταιρείες ανακοινώνουν το τέλος των θερμικών κινητήρων αλλά αν δεν βάλουν το χέρι στην τσέπη για τις υποδομές όπως δίδαξε η Τέσλα καληνύχτα. Στο τέλος δεν θα πουλάνε τίποτα και θα πάνε όλοι σε οποιαδήποτε μορφής car sharing.

    Και δεν είναι μόνο η Αθήνα το πρόβλημα. Και στις Βρυξέλλες και γενικά όπου υπάρχουν άναρχα αλλά κέντρα με περισσότερα αυτοκίνητα από τις διαθέσιμες θέσεις, καληνύχτα. Μόνο με αντικατάσταση ή φόρτιση εφάμιλλη με σήμερινο γέμισμα.
    Ίσως σε μερικές χώρες ταιριάζει καλύτερα το σύστημα με τις μπαταρίες που αντικαθίστανται.
    https://electrek.co/2020/06/02/nio-b...-500000-swaps/

  9. #39
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mplamplampla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αγοράζεις βενζίνη, αλλά πληρώνεις ρεύμα.
    Το ρεύμα είναι ΠΟΛΥ φτηνότερο από τη βενζίνη! Δεν ξέρω για τιμές Ελλάδας, αλλά στις ΗΠΑ συνάδελφος με Τέσλα πάει σε σταθμό φόρτισης και γεμίζει το αμάξι του με κάτω από $10. Πόσα χιλιόμετρα κάνεις εσύ με $10 βενζίνη; Μέχρι το περίπτερο;

  10. #40
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως σε μερικές χώρες ταιριάζει καλύτερα το σύστημα με τις μπαταρίες που αντικαθίστανται.
    https://electrek.co/2020/06/02/nio-b...-500000-swaps/
    Αυτό εχώ γράψει και εγώ αρκετές φορές. Μάλιστα είχα αναφέρω την nio. Παλαιότερα, πριν η Τέσλα στήσει δίκτυο αυτό θεωρούσαν ότι είναι η λύση. Υπήρχε μάλιστα μια και στο Ισραήλ που δεν έπιασε όμως. Το πρόβλημα είναι ότι για να έχει κάποια αξία και να γίνεται εύκολα, πρέπει να αυξηθεί πολύ η πυκνότητα αλλιως θέλει μηχάνημα. Καλύτερα να αλλάξεις αυτοκίνητο και να πάρεις φορτισμένο και πάμε στο car sharing.

  11. #41
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    393
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    καμιά φορά 768..
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΝΙΚΟΛΑΟΥ
    Router
    speedtouch 585
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρεύμα είναι ΠΟΛΥ φτηνότερο από τη βενζίνη! Δεν ξέρω για τιμές Ελλάδας, αλλά στις ΗΠΑ συνάδελφος με Τέσλα πάει σε σταθμό φόρτισης και γεμίζει το αμάξι του με κάτω από $10. Πόσα χιλιόμετρα κάνεις εσύ με $10 βενζίνη; Μέχρι το περίπτερο;
    Αφού είναι πολύ φθηνότερο τότε γιατί να επιδοτήσουμε την αγορά του και κυρίως την κατανάλωση του? Ας τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης.
    Εν πάση περιπτώση ένα ηλεκτρικό έχει μέση κατανάλωση 20 kwh / 100 χμ ήτοι περίπου 4,6 ευρώ στα 100 χμ (Θα είσαι σίγουρα σε ψηλή κλίμακα κατανάλωσης ρεύματος)) ή 3,5 ευρώ /100χμ αν φορτίζεις μόνο στο νυχτερινό. Ενώ με τη βενζίνη περίπου 5,5*1,4= 7,7 ευρώ ανά 100 χμ. Άρα τα 14000 διαφορά (συμπεριλαμβανομένης επιδότησης) πότε θα τα αποσβέσεις? Και δε σου σύγκρινα με diesel γιατί το θεωρώ ανεπίτρεπτο να κυκλοφορούν στην πόλη. Οποιονδήποτε τον βολεύει καλώς κάνει και το αγοράζει, εγώ γιατί τον επιδοτώ για την αγορά και κυρίως για τη χρήση δεν μπορώ να καταλάβω.

    ΥΓ κι αφού σου απάντησα με νούμερα, σε ενημερώνω ότι σε ερωτήσεις του στυλ ένας φίλος μου αυτό , ένας φίλος μου το άλλο και αν πάω μέχρι το περίπτερο συνήθως δεν κάνω καν τον κόπο να απαντήσω.

    Edited , χωρίς διάθεση ειρωνίας γιατί σε θεωρώ αξιόλογο συμφορουμίτη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mplamplampla : 03-08-20 στις 18:14.
    Schiller : Ενάντια στη βλακεία ακόμα και οι θεοί μάταια αγωνίζονται.

  12. #42
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mplamplampla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού είναι πολύ φθηνότερο τότε γιατί να επιδοτήσουμε την αγορά του και κυρίως την κατανάλωση του? Ας τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης.
    Εν πάση περιπτώση ένα ηλεκτρικό έχει μέση κατανάλωση 20 kwh / 100 χμ ήτοι περίπου 4,6 ευρώ στα 100 χμ (Θα είσαι σίγουρα σε ψηλή κλίμακα κατανάλωσης ρεύματος)) ή 3,5 ευρώ /100χμ αν φορτίζεις μόνο στο νυχτερινό. Ενώ με τη βενζίνη περίπου 5,5*1,4= 7,7 ευρώ ανά 100 χμ. Άρα τα 14000 διαφορά (συμπεριλαμβανομένης επιδότησης) πότε θα τα αποσβέσεις? Και δε σου σύγκρινα με diesel γιατί το θεωρώ ανεπίτρεπτο να κυκλοφορούν στην πόλη. Οποιονδήποτε τον βολεύει καλώς κάνει και το αγοράζει, εγώ γιατί τον επιδοτώ για την αγορά και κυρίως για τη χρήση δεν μπορώ να καταλάβω.

    ΥΓ κι αφού σου απάντησα με νούμερα, σε ενημερώνω ότι σε ερωτήσεις του στυλ ένας φίλος μου αυτό , ένας φίλος μου το άλλο και αν πάω μέχρι το περίπτερο συνήθως δεν κάνω καν τον κόπο να απαντήσω.
    Γιατί θέλεις την αντικατάσταση των θερμικών ως υποδομή που προτιμά ο πλανήτης για το μέλλον. Βέβαια γιατί το σταματάνε μετά, άλλου παπά ευαγγέλιο το ερώτημα.

  13. #43
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mplamplampla Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού είναι πολύ φθηνότερο τότε γιατί να επιδοτήσουμε την αγορά του και κυρίως την κατανάλωση του? Ας τα πληρώσει ο ιδιοκτήτης.
    Εν πάση περιπτώση ένα ηλεκτρικό έχει μέση κατανάλωση 20 kwh / 100 χμ ήτοι περίπου 4,6 ευρώ στα 100 χμ (Θα είσαι σίγουρα σε ψηλή κλίμακα κατανάλωσης ρεύματος)) ή 3,5 ευρώ /100χμ αν φορτίζεις μόνο στο νυχτερινό. Ενώ με τη βενζίνη περίπου 5,5*1,4= 7,7 ευρώ ανά 100 χμ. Άρα τα 14000 διαφορά (συμπεριλαμβανομένης επιδότησης) πότε θα τα αποσβέσεις? Και δε σου σύγκρινα με diesel γιατί το θεωρώ ανεπίτρεπτο να κυκλοφορούν στην πόλη. Οποιονδήποτε τον βολεύει καλώς κάνει και το αγοράζει, εγώ γιατί τον επιδοτώ για την αγορά και κυρίως για τη χρήση δεν μπορώ να καταλάβω.

    ΥΓ κι αφού σου απάντησα με νούμερα, σε ενημερώνω ότι σε ερωτήσεις του στυλ ένας φίλος μου αυτό , ένας φίλος μου το άλλο και αν πάω μέχρι το περίπτερο συνήθως δεν κάνω καν τον κόπο να απαντήσω.

    Edited , χωρίς διάθεση ειρωνίας γιατί σε θεωρώ αξιόλογο συμφορουμίτη
    Η επιδότηση χρειάζεται γιατί δεν υπάρχουν ακόμα υποδομές, οπότε πρέπει να δώσεις κίνητρα στον κόσμο να ξεβολευτούν, κυρίως όσον αφορά το ότι δεν θα έχουν βενζινάδικο σε κάθε χιλιόμετρο. Για τα νούμερά σου, δεν ξέρω τις καταναλώσεις των ηλεκτρικών, αλλά ποιο συμβατικό αμάξι (συγκρίσιμο με τα τέσλα, όχι ένα 700αράκι) καίει 5.5 λίτρα ανά 100 χλμ κατά μέσο όρο;

  14. #44
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.059
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η επιδότηση χρειάζεται γιατί δεν υπάρχουν ακόμα υποδομές, οπότε πρέπει να δώσεις κίνητρα στον κόσμο να ξεβολευτούν, κυρίως όσον αφορά το ότι δεν θα έχουν βενζινάδικο σε κάθε χιλιόμετρο. Για τα νούμερά σου, δεν ξέρω τις καταναλώσεις των ηλεκτρικών, αλλά ποιο συμβατικό αμάξι (συγκρίσιμο με τα τέσλα, όχι ένα 700αράκι) καίει 5.5 λίτρα ανά 100 χλμ κατά μέσο όρο;
    Εγώ πάντως θεωρώ πιο χρήσιμη την επιδότηση προς την δημιουργία της υποδομής. Δεν συμφωνώ όχι για την Ελλάδα αλλά ούτε και για όπου έγινε. Αυτό που χρειάζεται είναι υποδομές και δέσμευση των κατασκευαστών ότι θερμικοί κινητής τέλος, που έχει γίνει σε κάποιο βαθμό.

  15. #45
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρεύμα είναι ΠΟΛΥ φτηνότερο από τη βενζίνη! Δεν ξέρω για τιμές Ελλάδας, αλλά στις ΗΠΑ συνάδελφος με Τέσλα πάει σε σταθμό φόρτισης και γεμίζει το αμάξι του με κάτω από $10. Πόσα χιλιόμετρα κάνεις εσύ με $10 βενζίνη; Μέχρι το περίπτερο;
    Ναι πάω στο αγαπημένο μου περίπτερο στην Αθήνα

    Το γεμίζω το αμάξι δεν λέει κάτι απο μόνο του, πόσα χλμ βγάζει με κάθε γέμισμα;

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας