Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα σας.

    Θα ήθελα να ρωτήσω όσους κατέχουν μια πολύ και επαγγελματική άποψη για το χώρο του διαδικτύου και της οικιακής δικτύωσης.

    Και έρχομαι στο ερώτημα:

    Για πιο λόγο έχω ακούσει πολλούς κυρίως επαγγελματίες του χώρου να λένε ότι οι συσκευές all in one(Modem/router/splitter/switch) είναι ότι χειρότερο να έχει κανείς ακόμα και στο σπίτι του????

    Γιατί όλοι προτείνουν να έχουμε το αρχικό modem που δίνει ο παροχέας μόνο για να κάνει κλήση στο παροχέα και να συνδέεται στο ίντερνετ και όλα τα άλλα να τα κάνει ξεχωριστό switch/splitter κ.τ.λ.

    Μιλάω πάντα για οικιακές απαιτήσεις και όχι επαγγελματικές.

    Αλλά στη χρονιά που διανύουμε με τις vdsl50 & vdsl100 & fiber όλοι έχουμε μεγαλύτερες απαιτήσεις από τους παρόχους ίντερνετ μιας και πλέον έχουμε μεταβεί για τα καλά στο 4k και στις ταινίες και στα παιχνίδια κ.τ.λ.

    Δεν μπορεί δηλαδή μια συσκευή all in one να τα κάνει όλα καλά???
    Και αν όχι γιατί όχι?

  2. #2
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Είναι απλό, αν το σκεφτείς ο πάροχος σου δίνει την συσκευή δωρεάν, οπότε το οικονομικό κίνητρο είναι να είναι η συσκευή να είναι η πιο φτηνή που απλά κάνει την δουλειά.

    Θα έχεις περιορισμούς στο wireless κομμάτι σίγουρα, είτε από άποψη ακτίνας, παρεμβολών από άλλα router ή αριθμού συσκευών που μπορούν να συνδεθούν και να εξυπηρετηθούν την ίδια στιγμή χωρίς να πέφτει η απόδοση.

    Γενικά καλό είναι, ειδικά για το wifi, να πάρεις ξεχωριστό router, θα είναι πιο γρήγορο και αξιόπιστο.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Εκτός αν είσαι σε πάροχο που επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις δικό σου, σοβαρό all in one router, όπως ένα AVM 7590 σς πούμε.
    Αυτό είναι για μένα βασικός λόγος επιλογής παρόχου.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Το πιο εύκολο είναι να βάλεις δικό σου switch και mesh wifi. Ή κάτι σαν αυτό: https://store.google.com/product/nes...wifi_first_gen

    Το μοντεμ δίνει ντατα, και τα μοιράζεσαι από δικά σου μηχανήματα.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    To Βασικό θέμα που έχουν τα all in one είναι το single point of failure, ειδικά σε έναν επαγγελματικό χώρο που συνήθως έχεις και κάποιο τοπικό δίκτυο είναι πρόβλημα.
    Απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποιο θέμα με τα all in one, θέμα υπάρχει με τα φθηνά all in one που δίνουν οι πάροχοι που συνήθως έχουν θέμα με το ασύρματο, με το ανύπαρκτο qos συνήθως και με θέματα μερικές φόρες με πολλαπλές συνδέσεις, αλλα ακόμα και αυτά είναι υπεραρκετά για εναν απλό χρήστη.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εγώ έχω nova vdsl50 με αυτό ZXHN H168N και έχω συνδέσει πάνω σε ένα tp-link switch 8 θέσεων όλες τις συσκευές μου.

    Μπορώ για να τεστάρω κάτι να περιορίσω την ταχύτητα του ίντερνετ σε ότι ταχύτητα θέλω?

    Αν ναι με πιο τρόπο το κάνω ακριβώς?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός αν είσαι σε πάροχο που επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις δικό σου, σοβαρό all in one router, όπως ένα AVM 7590 σς πούμε.
    Αυτό είναι για μένα βασικός λόγος επιλογής παρόχου.
    Αυτό πιστεύω το κάνουν όλοι οι πάροχοι.
    Δεν νομίζω να υπάρχει πάροχος στην Ελλάδα που δεν σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις δικό σου μηχάνημα και να μην χρησιμοποιήσεις καθόλου αυτό που σου δίνει αυτός.
    Τουλάχιστον οι 3 γνωστοί που υπάρχουν στην Ελλάδα και είναι οι Cosmote, Vodafone, Nova σε αφήνουν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Βασικό θέμα που έχουν τα all in one είναι το single point of failure, ειδικά σε έναν επαγγελματικό χώρο που συνήθως έχεις και κάποιο τοπικό δίκτυο είναι πρόβλημα.
    Απο εκεί και πέρα δεν υπάρχει κάποιο θέμα με τα all in one, θέμα υπάρχει με τα φθηνά all in one που δίνουν οι πάροχοι που συνήθως έχουν θέμα με το ασύρματο, με το ανύπαρκτο qos συνήθως και με θέματα μερικές φόρες με πολλαπλές συνδέσεις, αλλα ακόμα και αυτά είναι υπεραρκετά για εναν απλό χρήστη.
    Τι εννοείς πολλαπλές συνδέσεις????
    Μπορείς δηλαδή σε ένα και μόνο δίκτυο να έχεις π.χ. 3 πάροχους ίντερνετ και να συνδυάζεις το ίντερνετ και από τους 3??????

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Τι εννοείς πολλαπλές συνδέσεις????
    Μπορείς δηλαδή σε ένα και μόνο δίκτυο να έχεις π.χ. 3 πάροχους ίντερνετ και να συνδυάζεις το ίντερνετ και από τους 3??????
    Όχι πολλαπλές συνδέσεις απο τις εσωτερικές συσκευές, συνήθως έχει να κάνει με p2p που ανοίγουν πολλές συνδέσεις με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ανταπεξέλθει ο επεξεργαστής και η μνήμη της συσκευής.

    Με τον ανάλογο εξοπλισμό ναι μπορείς να έχεις και 3 και παραπάνω πάροχους, αλλά όχι ακριβώς συνδυασμό αλλά Load balance

  8. #8
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.662
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό πιστεύω το κάνουν όλοι οι πάροχοι.
    Δεν νομίζω να υπάρχει πάροχος στην Ελλάδα που δεν σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις δικό σου μηχάνημα και να μην χρησιμοποιήσεις καθόλου αυτό που σου δίνει αυτός.
    Τουλάχιστον οι 3 γνωστοί που υπάρχουν στην Ελλάδα και είναι οι Cosmote, Vodafone, Nova σε αφήνουν.
    Εκτός αν έχεις Voip, που προς το παρόν μόνο η Cosmote δίνει τους κωδικούς. Οι υπόλοιποι πάροχοι δεν δίνουν τους κωδικούς για το voip, οπότε αναγκαστικά πρέπει να έχεις και το δικό τους μηχάνημα συνδεδεμένο. Φυσικά μπορείς να χρησιμοποιείς το μηχανάκι του παρόχου παράλληλα με το δικό σου, αλλά δεν γίνεται να το ξεφορτωθείς εντελώς με ότι αυτό συνεπάγεται.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  9. #9
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    696
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκτός αν έχεις Voip, που προς το παρόν μόνο η Cosmote δίνει τους κωδικούς. Οι υπόλοιποι πάροχοι δεν δίνουν τους κωδικούς για το voip, οπότε αναγκαστικά πρέπει να έχεις και το δικό τους μηχάνημα συνδεδεμένο. Φυσικά μπορείς να χρησιμοποιείς το μηχανάκι του παρόχου παράλληλα με το δικό σου, αλλά δεν γίνεται να το ξεφορτωθείς εντελώς με ότι αυτό συνεπάγεται.
    αν το χρησιμοποιείς Μόνο σαν modem δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα

  10. #10
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.662
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν το χρησιμοποιείς Μόνο σαν modem δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα
    Σαφώς, αλλά έχω ακούσει και περιπτώσεις, σίγουρα εδώ τα παιδιά θα ξέρουν καλύτερα, που σε ορισμένες περιπτώσεις το μηχανάκι του παρόχου είναι κλειδωμένο και δεν σε αφήνει να το βάλεις ούτε καν σε bridge mode με ότι αυτό συνεπάγεται (πχ διπλό nat, πρόβλημα με άνοιγμα πορτών) ή δεν μπορείς να ρυθμίσεις το qos για να δίνει προτεραιότητα και να δουλεύει σωστά το voip.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  11. #11
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    696
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφώς, αλλά έχω ακούσει και περιπτώσεις, σίγουρα εδώ τα παιδιά θα ξέρουν καλύτερα, που σε ορισμένες περιπτώσεις το μηχανάκι του παρόχου είναι κλειδωμένο και δεν σε αφήνει να το βάλεις ούτε καν σε bridge mode με ότι αυτό συνεπάγεται (πχ διπλό nat, πρόβλημα με άνοιγμα πορτών) ή δεν μπορείς να ρυθμίσεις το qos για να δίνει προτεραιότητα και να δουλεύει σωστά το voip.
    μπορεί Εγώ πάντως στη Wind με το ZTE το έχω από την αρχή μόνο modem για την τηλεφωνία και είμαι κομπλέ

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το καταφέρνεις διότι είτε στο επιτρέπει η συσκευή είτε έχεις βρεις τον κωδικό του χρήστη root.
    Υπάρχουν όμως συσκευές που δίνουν οι πάροχοι, που δεν είναι εφικτό αυτό.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας