Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-18 από 18
  1. #16
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από ότι φαίνεται, δεν σέβεσαι τον συνομιλητή σου, στο ότι απαγορεύετε η συζήτηση να στραφεί σε άσκοπα συγκριτικά και περί επεξεργαστών.
    Ο Κυριάκος από το Βόλο έχει μητρική διαστημόπλοιο με DDR3 και πλέον x64 λειτουργικό όπου μετά από ένα μήνα ψάξιμο, τα eventlog είναι πεντακάθαρα
    Διαθέτουμε επίσης το ποιο δημοφιλή τούβλο με οχτώ σωλήνες για ψύξη επεξεργαστή prolimantec Armagedon και 750W τροφοδοτικό από σοβαρή εταιρεία, και ένα Tower θηρίο με αποσπώμενα καθοριζόμενα φίλτρα αέρος.
    Το δε διαστημόπλοιο από 2.4G Q6600 έχει δοκιμαστεί στα 3.2G και φυσάει .. και έχει πατήσει από κάτω ένα σκασμό i5.
    Εαν μου χρηματοδοτήσεις την κάρτα γραφικών θα σου κάνω μια επίδειξη για να την τραβήξεις σε βίντεο.
    Χαλάρωσε βρε Κυριάκο που βλέπεις παντού επίθεση... ο Q6600 είναι χειρότερος κι από τον Jaguar των κονσολών (η σωστή αναλογία είναι με τον Q9550, που είναι νεότερος και με πληρέστερο instruction set).

    Βασικά βρες κανά μεταχειρισμένο Xeon αν δεν έχεις σκοπό να αλλάξεις mobo, αν και σε λίγο καιρό δεν θα φτουράνε ούτε αυτοί.

    - - - Updated - - -

    Άκυρος και ο Q9550 τελικά (πολλοί λένε ότι ο Jaguar είναι παρόμοιος με αυτόν σε MT tasks), είναι unplayable το BFV (20 fps και κάτω σε μερικά σημεία):



    Μάλλον το παιχνίδι θέλει και AVX για τα physics (destruction) του.

  2. #17
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.964
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Απορία:
    Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να έχει DVI?
    Hdmi θα έχει.
    HDMI και DVI* είναι πολύ κοντινά πρωτόκολλα,
    και πλην hdcp και ήχου η μετατροπή HDMI -> DVI είναι εύκολη είτε με αντάπτορα είτε με καλώδιο,
    και απ'ότι έχω δει παίζει πάντα.
    Οπότε, έχει νόημα να περιορίζεις τις επιλογές σου μόνο σε ότι έχει dvi out?
    *όσο μιλάμε για dvi-d πάντα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος K1m0n : 22-06-20 στις 14:57. Αιτία: * διευκρίνισις.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #18
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εμένα η VGA είναι πάντα επένδυση και όχι σώβρακο που το αλλάζω κάθε δυο χρόνια, δεν είμαι πλέον θύμα και χρηματοδότης της βιομηχανίας του Gaming.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η 1660S θεωρώ ότι είναι μια καλούτσικη mid-range καρτούλα και ιδανικά δεν θα έπρεπε να κοστίζει πάνω από €200, μιας και είναι μεταβατική κάρτα.

    Και λέω μεταβατική γιατί στην νέα γενιά δεν έχει ψωμιά, αφού δεν περιλαμβάνει το πλήρες DX12U feature set. Υποστηρίζει mesh shaders και VRS, αλλά της λείπει το HW RT.
    Συμφωνώ πως δεν ειναι και η καλύτερη επένδυση για πολλά χρόνια αλλά αν άλλαζες κάρτες συχνά αξίζει γιατί έχει σχετικά καλό performance per dollar.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    1660 super με Q6600 αν έχω καταλάβει καλά, είναι το απόλυτο overkill. Textbook bottleneck.


    Και το BF5 είναι unplayable σε Q6600.
    Ο Q6600 είναι σχεδόν 14 ετών επεξεργαστής που πλήν της χαμηλής απόδοσης του λείπουν και εντολές. Όσο overclock κλπ να φάει, θα κρατάει την 1660 Super πίσω. Η κάρτα θα δουλευει σαν μια πολύ πιο αδύναμη/φθηνότερη.

    Αν σκοπευεις να αλλάξεις μητρική και επεξεργαστή σύντομα μια χαρά μου φαίνεται η 1660 Super. Αν σκοπευεις όμως να μείνεις με Q6600, κοίτα για μια καρτούλα μικρότερη/παλιοτερη/φθηνότερη.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απορία:
    Γιατί πρέπει οπωσδήποτε να έχει DVI?
    Hdmi θα έχει.
    HDMI και DVI* είναι πολύ κοντινά πρωτόκολλα,
    και πλην hdcp και ήχου η μετατροπή HDMI -> DVI είναι εύκολη είτε με αντάπτορα είτε με καλώδιο,
    και απ'ότι έχω δει παίζει πάντα.
    Οπότε, έχει νόημα να περιορίζεις τις επιλογές σου μόνο σε ότι έχει dvi out?
    *όσο μιλάμε για dvi-d πάντα...
    αυτό είναι πολύ σωστό. Μια εξοδος hdmi πανευκολα μπορεί να οδηγήσει ένα dvi monitor (με πάμφθηνο καλώδιο/αντάπτορα) επομένως δεν βλέπω λόγο για περιορισμό των διαθέσιμων επιλογών σε κάρτες. Παίζει πάντα, και δεν υπάρχει καμιά απώλεια ποιότητας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netlag : 23-06-20 στις 11:03.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας