Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Πριν λίγους μήνες το GTX 1660 SUPER - 6GB GDDR6 μπήκε στην γραμμή παραγωγής, και ξεκίνησε μια κούρσα καλύτερης Υλοποίησης από τις εταιρείες κατασκευής καρτών.

    Σήμερα θεωρώ εγώ, (που έφτασα την ηλικία των 51 ετών, και έσκισα από το 1997 τους Celeron , τις κάρτες VGA της 3DFX, κάμποσες ATI , μια Υλοποίηση NVIDIA των 370 Ευρώ, μετέπειτα τις σειρές AMD HD3000 & HD5770 όλες με την καλύτερη Ever υλοποίηση ψύξης από την μαμά, Συν 14 αναβαθμίσεις μητρικών περιφερειακών κλπ.. κλπ.. στην προσωπική μου λίστα) ότι το επόμενο κελεπούρι είναι η GTX 1660 Super.

    Το θέμα το ξεκινώ με τις καλύτερες των διαθέσεων, προκειμένου να είναι μια ωραία κουβέντα που θα λύσει απορίες, και στο σύντομο μέλλων θα καταγραφούν οι καλύτερες Υλοποιήσεις GEFORCE GTX 1660 Super με DVI port (προς τα πίσω συμβατότητα) και όχι άλλες εκδόσεις που περιφρονούν την συμβατότητα.

    Για εμένα η VGA είναι πάντα επένδυση και όχι σώβρακο που το αλλάζω κάθε δυο χρόνια, δεν είμαι πλέον θύμα και χρηματοδότης της βιομηχανίας του Gaming.
    Η μεγάλη πλειοψηφία καταναλωτών δεν γνωρίζει η κλείνει τα μάτια στην μεγάλη αλήθεια.
    Η ηλεκτρονική τεχνολογία και οι δυνατότητες ενός υπολογιστή είναι όλα εμπόρευμα και στην ουσία το Gaming είναι σαν ένα Luna-park όπου κάθε παιχνίδι που θέλεις να ανέβεις επάνω του για βόλτα έχει τιμή εισιτηρίου, εάν την αρνηθείς τότε δεν έχει βόλτα.

    Βέβαια υπάρχει Luna-park για πολύ πλούσιους (άλλη κατηγορία) και Luna-park για αυτούς που εργάζονται και μπορούν να καλύψουν το εισιτήριο και να χαρούν και να λάβουν εγγυημένο βαθμό ικανοποίησης, και τέλος υπάρχουν και τα παζάρια εκεί κουνιέσαι σε μια κούνια κατασκευασμένη πριν 30 χρόνια και έχεις και την γλύκα από το μαλλί της γριάς που πήρες με 2 ευρώ.

    Το εισιτήριο της μεσαίας κατηγορίας Gaming ξεκινούσε και έχει κολλήσει στα 250~350 Ευρώ και αντίστοιχο ποσό σε δραχμές όταν υπήρχαν.

    Οι βιομηχανίες δεν κάνουν δώρα, αλλά που και που όταν δουν ότι δεν πουλάνε τα High-End, τότε βγάζουν μια εκδοχή VGA που ξύνει επιδόσεις High-End και βγαίνει σε φιλικότερη τιμή.
    Το νέο κελεπούρι είναι η ASUS Dual GTX 1660 Super EVO.
    Με μπέρδεψε η περιγραφή Dual για κάμποσες ώρες, νόμισα ότι έβαλαν δυο τσιπάκια σε μια κάρτα, αλλά πρόκειται για το βελτιωμένο σύστημα ψύξης με δυο σωλήνες μεταφοράς θερμότητας.
    Η ψύχτρα είναι προχωρημένου σχεδιασμού και τιμής, μιας και συνδυάζει παθητική και ενεργή ψύξη.

    Η υλοποίηση GTX 1660 Super είναι μια από τεχνολογική άποψη, πέντε πάνω, πέντε κάτω τα ρολογάκια είναι ανούσιο όφελος, πάντα ήταν.

    Τώρα από άποψη έξυπνης καταναλωτικής συνείδησης, μια δεύτερη υλοποίηση που μου τράβηξε την προσοχή είναι η MSI GTX-1660-Super AERO-ITX-OC.
    Το σύστημα ψύξης είναι στην κατηγορία κλασικό αλλά όχι φτωχό.

    Τώρα η μπάλα πετιέται σε εσάς, εάν ανακαλύψετε την επομένη υλοποίηση που αξίζει να μπει στην λίστα των άξιων, τότε να την προσθέσετε.

    Το θέμα εξυπηρετεί τους μελλοντικούς αγοραστές GTX-1660-Super, συγκριτικά με άλλα μοντέλα μας είναι αδιάφορα.
    Εάν θέλαμε να ήμασταν στο λούνα Παρκ της Disney-Land, θα πηγαίναμε χωρίς να ρωτούσαμε την γνώμη των άλλων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kiriakos_ITTSB_EU : 21-06-20 στις 15:20.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικά παίζεις παιχνίδια ή όχι; Μισή απάντηση έδωσες στο άλλο νήμα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν λίγους μήνες το GTX 1660 SUPER - 6GB GDDR6 μπήκε στην γραμμή παραγωγής, και ξεκίνησε μια κούρσα καλύτερης Υλοποίησης από τις εταιρείες κατασκευής καρτών.
    Πριν κανά χρόνο θες να πεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα θεωρώ εγώ, (που έφτασα την ηλικία των 51 ετών, και έσκισα από το 1997 τους Celeron , τις κάρτες VGA της 3DFX, κάμποσες ATI , μια Υλοποίηση NVIDIA των 370 Ευρώ, μετέπειτα τις σειρές AMD HD3000 & HD5770 όλες με την καλύτερη Ever υλοποίηση ψύξης από την μαμά, Συν 14 αναβαθμίσεις μητρικών περιφερειακών κλπ.. κλπ.. στην προσωπική μου λίστα) ότι το επόμενο κελεπούρι είναι η GTX 1660 Super.
    Αν δεν γράψεις τι χρήση θες να κάνεις, δεν μπορεί να σου πει κάποιος αν είναι κελεπούρι ή πεταμένα λεφτά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα το ξεκινώ με τις καλύτερες των διαθέσεων, προκειμένου να είναι μια ωραία κουβέντα που θα λύσει απορίες, και στο σύντομο μέλλων θα καταγραφούν οι καλύτερες Υλοποιήσεις GEFORCE GTX 1660 Super με DVI port (προς τα πίσω συμβατότητα) και όχι άλλες εκδόσεις που περιφρονούν την συμβατότητα.
    Εφόσον ζητάς DVI (μεταξύ άλλων), τότε η nVidia είναι μονόδρομος και για αυτό τον λόγο.

    Στις Navi δεν υπάρχει ούτε μια υλοποίηση με DVI port, πράγμα που μου έκανε αρνητική εντύπωση. ΟΚ, καταλαβαίνω είναι της μόδας το DisplayPort λόγω FreeSync/144 Hz, αλλά υπάρχει και κόσμος που έχει ξεμείνει με παλιά DVI 1080p60 monitors.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ηλεκτρονική τεχνολογία και οι δυνατότητες ενός υπολογιστή είναι όλα εμπόρευμα και στην ουσία το Gaming είναι σαν ένα Luna-park όπου κάθε παιχνίδι που θέλεις να ανέβεις επάνω του για βόλτα έχει τιμή εισιτηρίου, εάν την αρνηθείς τότε δεν έχει βόλτα.
    Πλέον ανεβαίνεις και δωρεάν στο luna park (από F2P μέχρι EGS freebies). Πειρατεία δεν την αναφέρω καν, για μένα είναι γύφτος περιοπής όποιος πειρατεύει εν έτει 2020, με τόσο free και νόμιμο υλικό εκεί έξω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εισιτήριο της μεσαίας κατηγορίας Gaming ξεκινούσε και έχει κολλήσει στα 250~350 Ευρώ και αντίστοιχο ποσό σε δραχμές όταν υπήρχαν.
    Αν και παλιός δεν τα θυμάσαι καλά.

    Η Voodoo 2 είχε $299 (περίπου 90.000 δρχ το 1998) και ήταν η top κάρτα της 3Dfx (την οποία εξαγόρασε η nVidia). Τώρα για ναυαρχίδα θες $1200 (2080 Ti).

    Μπορώ να δώσω ένα μικρό ελαφρυντικό λόγω μεγάλου άλματος σε TDP (άλλωστε έτσι γεννήθηκε η PCMR, τα 15W της Voodoo 2 τα μάτσαρε εύκολα μια κονσόλα), die size και συστήματος ψύξης (η Voodoo 2 είναι τελείως γυμνή από ψύκτρες), αλλά πλέον πληρώνεις σε ένα μεγάλο ποσοστό υπεραξία:



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μπέρδεψε η περιγραφή Dual για κάμποσες ώρες, νόμισα ότι έβαλαν δυο τσιπάκια σε μια κάρτα, αλλά πρόκειται για το βελτιωμένο σύστημα ψύξης με δυο σωλήνες μεταφοράς θερμότητας.
    Δεν υπάρχουν dual chip υλοποιήσεις και τα SLI/CF είναι πεθαμένα εν πολλοίς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ψύχτρα είναι προχωρημένου σχεδιασμού και τιμής, μιας και συνδυάζει παθητική και ενεργή ψύξη.
    Πλέον είναι στάνταρ η dual slot υλοποίηση, αλλιώς δεν χωράει ψύκτρα της προκοπής. Κάποιες είναι και triple slot.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η υλοποίηση GTX 1660 Super είναι μια από τεχνολογική άποψη, πέντε πάνω, πέντε κάτω τα ρολογάκια είναι ανούσιο όφελος, πάντα ήταν.
    Ανούσια δεν είναι (έχει γίνει κι εκεί τεράστια πρόοδος, από 90 MHz κάποτε στα 2000 MHz σήμερα), αλλά σίγουρα δεν αξίζει να πληρώσεις περισσότερα λεφτά για λίγα MHz παραπάνω.

    Άσε που πλέον υπάρχει factory OC (GPU Boost), οπότε θα πιάσεις το μέγιστο δυνατό με μηδενικό κόπο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα η μπάλα πετιέται σε εσάς, εάν ανακαλύψετε την επομένη υλοποίηση που αξίζει να μπει στην λίστα των άξιων, τότε να την προσθέσετε.

    Το θέμα εξυπηρετεί τους μελλοντικούς αγοραστές GTX-1660-Super, συγκριτικά με άλλα μοντέλα μας είναι αδιάφορα.
    Εάν θέλαμε να ήμασταν στο λούνα Παρκ της Disney-Land, θα πηγαίναμε χωρίς να ρωτούσαμε την γνώμη των άλλων.
    Η 1660S θεωρώ ότι είναι μια καλούτσικη mid-range καρτούλα και ιδανικά δεν θα έπρεπε να κοστίζει πάνω από €200, μιας και είναι μεταβατική κάρτα.

    Και λέω μεταβατική γιατί στην νέα γενιά δεν έχει ψωμιά, αφού δεν περιλαμβάνει το πλήρες DX12U feature set. Υποστηρίζει mesh shaders και VRS, αλλά της λείπει το HW RT.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Στα φιλοσοφικά ερωτήματα δεν μπορώ να απαντήσω.
    Όσον αφορά την super,
    αν κάποιος το σκέφτεται (όπως εγώ που έχω μείνει με μια 970... και όντως το σκέφτομαι, αλλά κρατιέμαι μέχρι να δω τι φέρνει η νέα γενιά),
    ίσως θέλει να δώσει κάτι παραπάνω και να δει τις 1660Τι.
    Έχουν χειρότερο performance/$ αλλά καλύτερο performance/watt.
    Και προσωπικά, το performance/watt είναι από τα πρώτα πράγματα που κοιτάω.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα φιλοσοφικά ερωτήματα δεν μπορώ να απαντήσω.
    Όσον αφορά την super,
    αν κάποιος το σκέφτεται (όπως εγώ που έχω μείνει με μια 970... και όντως το σκέφτομαι, αλλά κρατιέμαι μέχρι να δω τι φέρνει η νέα γενιά),
    ίσως θέλει να δώσει κάτι παραπάνω και να δει τις 1660Τι.
    Έχουν χειρότερο performance/$ αλλά καλύτερο performance/watt.
    Και προσωπικά, το performance/watt είναι από τα πρώτα πράγματα που κοιτάω.
    Οι 1660S είναι τα τσιπάκια 1660Τι που δεν κατάφεραν στην γραμμή παραγωγής να έχουν όλα τα Cuba ζωντανά λόγο αστοχίας.
    Έτσι γλυτώνει λεφτά η NVIDIA αρχικά, καθώς μηδενίζει την χασούρα, αλλά ευνοείτε και ο λαός = Win-Win

    Περί κατανάλωσης, ποιο πολύ ενδιαφέρων για το πορτοφόλι μου είναι η κατανάλωση σε 2D, μιας και θα είναι συνεχής και στους 12 μήνες του χρόνου θα προσφέρει ένα μικρο κέρδος στο λογαριασμό ρεύματος, μπορεί να είναι ισάξια με δυο πίτσες και μια μεγάλη κόκα-κόλα.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι 1660S είναι τα τσιπάκια 1660Τι που δεν κατάφεραν στην γραμμή παραγωγής να έχουν όλα τα Cuba ζωντανά λόγο αστοχίας.
    Έτσι γλυτώνει λεφτά η NVIDIA αρχικά, καθώς μηδενίζει την χασούρα, αλλά ευνοείτε και ο λαός = Win-Win
    Αυτό είναι το product segmentation που έλεγες (αν και το παρακάνουν μερικές φορές, βλ. 1660 απλή, Ti, SUPER).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περί κατανάλωσης, ποιο πολύ ενδιαφέρων για το πορτοφόλι μου είναι η κατανάλωση σε 2D, μιας και θα είναι συνεχής και στους 12 μήνες του χρόνου θα προσφέρει ένα μικρο κέρδος στο λογαριασμό ρεύματος, μπορεί να είναι ισάξια με δυο πίτσες και μια μεγάλη κόκα-κόλα.
    Πεταμένα λεφτά λοιπόν η 1660S. Πάρε μια GT 1030, η πιο οικονομική για την χρήση που θες.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά παίζεις παιχνίδια ή όχι; Μισή απάντηση έδωσες στο άλλο νήμα...
    Μια φορά και έναν καιρό ήμουν ιδρυτής Squad Leader της Εθνικής Ελλάδας στο Delta Force 3 της Novalogic με επίσημη κατοχύρωση στην Novalogic.
    Μόλις ανέβηκε λιγάκι η πρεσβυωπία ο πρωταθλητής έπρεπε να αφήσει το κυνήγι και να φροντίζει να ξεκουράζει τα μάτια του.

    Αλλά έχω μια καβάτζα ηθικής ανύψωσης, το Unreal Tournament 1.0, όταν έχω όρεξη κυνηγιόμαστε στα σοκάκια με τον XAN.
    Όταν θα έρθει η ώρα της 1660S για να ξε-πακεταριστεί , θα παμε για τα τελευταία battlefield V και οτι αλλο.
    Ναι οπως ειμαι, με τον Quad core θα φανε σκονη οι αρουρεοι.

    Τώρα πρόσεξε, μην τολμήσεις να μου κάνεις προσωπική κριτική για τα γούστα μου, θα φας βρεμένη σανίδα στο κεφάλι.
    Σε μια δημοκρατία ο καθένας αποφασίζει όπως θέλει, και με τις εμπειρίες που έχει.

    Έχω μια στοίβα από πανάκριβους after market coolers απο τέως Ναυαρχίδες και λυπάμαι να τους πετάξω στην ανακύκλωση.
    Τέρμα τα πεταμένα λεφτά ..

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Ξέρω την τακτική του harvesting.
    Για μένα το κέρδος δεν είναι μετρήσιμο σε χρήματα.
    Είναι λιγότερη ζέστη στο pc, και, με τις λοιπές παραμέτρους ίδιες, χαμηλότερες θερμοκρασίες και λιγότερος θόρυβος.
    Και οι 2 έχουν tdp ~120W, η Ti αυτά τα 120W τα εκμεταλεύεται καλύτερα.
    Προσωπικά, δεδομένης της μικρής διαφοράς, θα προτιμούσα την Ti.
    Όχι ότι οι super είναι κακές πάντως.
    Και οι δύο παίζουν αξιοπρεπώς (σήμερα) σε 1080/1.440,
    και οι δύο, μάλλον θα αναβαθμιστούν γρήγορα αν κανείς είναι gamer λόγω επερχόμενων αλλαγών και λόγω κονσολών/game engines.
    και λόγω έλλειψης tensor cores, οπότε περισσότερο σαν stop-gap κάρτες τις βλέπω.
    Και οι δύο, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση, και δεδομένου ότι περιμένουμε νέα chips,
    είναι +50€ παραπάνω από όσο θα ένιωθα άνετα μαζί τους.
    Αν ομαλοποιηθεί η αγορά, ελπίζω σε κάποια στιγμή να δούμε πάλι mid-range κάρτες (επιπέδου 2070)
    στο sweet spot των ~300$.
    Γιατί μια 5700XT πχ (που επίσης τις ζαχαρώνω αλλά με χαλάει το tdp) δυσκολεύομαι να την πληρώσω στα 450-500 που ζητάνε,
    στα 350 θα το αποφάσιζα, στα 300 θα ήμουν και χαλαρός.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια φορά και έναν καιρό ήμουν ιδρυτής Squad Leader της Εθνικής Ελλάδας στο Delta Force 3 της Novalogic με επίσημη κατοχύρωση στην Novalogic.
    Μόλις ανέβηκε λιγάκι η πρεσβυωπία ο πρωταθλητής έπρεπε να αφήσει το κυνήγι και να φροντίζει να ξεκουράζει τα μάτια του.

    Αλλά έχω μια καβάτζα ηθικής ανύψωσης, το Unreal Tournament 1.0, όταν έχω όρεξη κυνηγιόμαστε στα σοκάκια με τον XAN.
    Όταν θα έρθει η ώρα της 1660S για να ξε-πακεταριστεί , θα παμε για τα τελευταία battlefield V και οτι αλλο.
    Ναι οπως ειμαι, με τον Quad core θα φανε σκονη οι αρουρεοι.

    Τώρα πρόσεξε, μην τολμήσεις να μου κάνεις προσωπική κριτική για τα γούστα μου, θα φας βρεμένη σανίδα στο κεφάλι.
    Σε μια δημοκρατία ο καθένας αποφασίζει όπως θέλει, και με τις εμπειρίες που έχει.

    Έχω μια στοίβα από πανάκριβους after market coolers απο τέως Ναυαρχίδες και λυπάμαι να τους πετάξω στην ανακύκλωση.
    Τέρμα τα πεταμένα λεφτά ..
    Δεν σου έκανα κριτική ρε άνθρωπε, κι εμένα μ' αρέσουν τα arcadey games.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί μια 5700XT πχ (που επίσης τις ζαχαρώνω αλλά με χαλάει το tdp) δυσκολεύομαι να την πληρώσω στα 450-500 που ζητάνε,
    στα 350 θα το αποφάσιζα, στα 300 θα ήμουν και χαλαρός.
    Δεν είναι future-proof ούτε οι Navi/RDNA1, περίμενε τις RDNA2.

    $400-500 που ζητάει η AMD είναι πολλά για mid-range τσιπάκι με ημερομηνία λήξης...

  9. #9
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οι δύο παίζουν αξιοπρεπώς (σήμερα) σε 1080/1.440,
    και οι δύο, μάλλον θα αναβαθμιστούν γρήγορα αν κανείς είναι gamer λόγω επερχόμενων αλλαγών και λόγω κονσολών/game engines.
    ................... δυσκολεύομαι να την πληρώσω στα 450-500 που ζητάνε,
    στα 350 θα το αποφάσιζα, στα 300 θα ήμουν και χαλαρός.
    To target ειναι τα 1080/1.440 παίζοντας με πραγματική άνεση.
    Εγώ πλέον αγοράζω από Ευρώπη, υπάρχει μια βόρια χώρα, όπου εκεί ξεφορτώνουν ποσότητες και έχεις 80 Ευρώ κάτω από Ελλάδα ανεξαρτήτου ΦΠΑ.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σου έκανα κριτική ρε άνθρωπε, κι εμένα μ' αρέσουν τα arcadey games.
    Μα και εγώ από αγάπη είπα να σου φορέσω κράνος .. σώζει ζωές

  10. #10
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δεν είναι future-proof ούτε οι Navi/RDNA1, περίμενε τις RDNA2.

    $400-500 που ζητάει η AMD είναι πολλά για mid-range τσιπάκι με ημερομηνία λήξης...[/QUOTE]

    Ευχαριστώ, το ξέρω.
    Για αυτό περιμένω να δω τι θα φέρει ο Σεπτέμβρης.
    Μέχρι τότε η 970 δείχνει πλέον τα χρόνια της και κάτι φορές με πιάνει η ώρα μου.
    Και να σκεφτείς ότι μόνο WoW παίζω πλέον (τι "παίζω"... δλδ για ψάρεμα πάω και να βρίσκω κανα φίλο μέσα).
    Παρόλα αυτά, αν η 5700ΧΤ ήταν στα 300-350 θα το αποφάσιζα σήμερα και ας άλλαζα πάλι σε 2 χρόνια.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Να 'χαμε να λεγαμε...

    ...κι' εγω δεν εχω

  12. #12
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Υπενθύμιση - επαναφορά στον τίτλο του θέματος.
    Εαν βρείτε καλύτερη υλοποίηση 1660S από την κορυφαία μέχρι στιγμής στην κατηγορία της ASUS Dual GTX 1660 Super EVO ... τότε να μας ενημερώσετε.

  13. #13
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.004
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masterfaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να 'χαμε να λεγαμε...

    ...κι' εγω δεν εχω
    Έχεις δίκιο.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    20.009
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά έχω μια καβάτζα ηθικής ανύψωσης, το Unreal Tournament 1.0, όταν έχω όρεξη κυνηγιόμαστε στα σοκάκια με τον XAN.
    Όταν θα έρθει η ώρα της 1660S για να ξε-πακεταριστεί , θα παμε για τα τελευταία battlefield V και οτι αλλο.
    Ναι οπως ειμαι, με τον Quad core θα φανε σκονη οι αρουρεοι.

    Τώρα πρόσεξε, μην τολμήσεις να μου κάνεις προσωπική κριτική για τα γούστα μου, θα φας βρεμένη σανίδα στο κεφάλι.
    Σε μια δημοκρατία ο καθένας αποφασίζει όπως θέλει, και με τις εμπειρίες που έχει.

    Έχω μια στοίβα από πανάκριβους after market coolers απο τέως Ναυαρχίδες και λυπάμαι να τους πετάξω στην ανακύκλωση.
    Τέρμα τα πεταμένα λεφτά ..

    1660 super με Q6600 αν έχω καταλάβει καλά, είναι το απόλυτο overkill. Textbook bottleneck.

    Και το BF5 είναι unplayable σε Q6600.

    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  15. #15
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    1660 super με Q6600 αν έχω καταλάβει καλά, είναι το απόλυτο overkill. Textbook bottleneck.

    Και το BF5 είναι unplayable σε Q6600.
    Από ότι φαίνεται, δεν σέβεσαι τον συνομιλητή σου, στο ότι απαγορεύετε η συζήτηση να στραφεί σε άσκοπα συγκριτικά και περί επεξεργαστών.
    Ο Κυριάκος από το Βόλο έχει μητρική διαστημόπλοιο με DDR3 και πλέον x64 λειτουργικό όπου μετά από ένα μήνα ψάξιμο, τα eventlog είναι πεντακάθαρα
    Διαθέτουμε επίσης το ποιο δημοφιλή τούβλο με οχτώ σωλήνες για ψύξη επεξεργαστή prolimantec Armagedon και 750W τροφοδοτικό από σοβαρή εταιρεία, και ένα Tower θηρίο με αποσπώμενα καθοριζόμενα φίλτρα αέρος.
    Το δε διαστημόπλοιο από 2.4G Q6600 έχει δοκιμαστεί στα 3.2G και φυσάει .. και έχει πατήσει από κάτω ένα σκασμό i5.
    Εαν μου χρηματοδοτήσεις την κάρτα γραφικών θα σου κάνω μια επίδειξη για να την τραβήξεις σε βίντεο.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας