Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-30 από 30
  1. #16
    Εγγραφή
    27-01-2020
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agmarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Άσχετοι developers συνεργάστηκαν με άσχετους γραφίστες για να παράξουν ασήκωτα από τις γραμμές της εποχής προϊόντα δημιουργώντας το κακό όνομα στην αγορά.

    2. Η Adobe πάνω στον πυρετό των .com εξαγόρασε την Macromedia και την εξαφάνισε. Ούτε ένα προϊόν της δεν επιβίωσε.

    3. Ίσως να αναπολώ τα νιάτα μου και όχι την πλατφόρμα αλλά το flash πρωτοπόρησε σε πάρα πολλά.
    Όλα αυτά είναι σωστά. Το flash ήταν καινοτόμο και κάθε τι που έχει τέτοιες δυνατότητες γίνεται abuse για μία συγκεκριμένη που είχε, οι διαφημίσεις. Οι άσχετοι φυσικά ξεχνάνε τις δυνατότητες 2d/3d vector drawing/animation που είχε. Το ίδιο έχουμε και σήμερα, ένα εργαλείο που τα έχει όλα αυτά (html 5) αλλά γίνεται abuse (τιγκαρισμένες διαφημίσεις). Βέβαια επειδή είναι 'open' πέφτει στάχτη στα μάτια των αφελών.

  2. #17
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.087
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Νομίζω ότι το πρόβλημα το βασικό ήταν η ασφάλεια. Κάθε μήνα διαβάζαμε για τρύπες.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #18
    Εγγραφή
    02-10-2005
    Περιοχή
    Νοτιοανατολική Πελοπόννησος
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    800/?
    ISP
    ΠΟΤΕ
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι το πρόβλημα το βασικό ήταν η ασφάλεια. Κάθε μήνα διαβάζαμε για τρύπες.
    Κοιτώντας από άλλη οπτική γωνιά ακόμα κι αυτό καλό είναι αν αναλογιστείς πόσοι διδάχθηκαν
    Blackened Is The End, Winter It Will Sent

  4. #19
    Εγγραφή
    12-09-2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.430
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    11(dB) / 25.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agmarios Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Άσχετοι developers συνεργάστηκαν με άσχετους γραφίστες για να παράξουν ασήκωτα από τις γραμμές της εποχής προϊόντα δημιουργώντας το κακό όνομα στην αγορά.

    2. Η Adobe πάνω στον πυρετό των .com εξαγόρασε την Macromedia και την εξαφάνισε. Ούτε ένα προϊόν της δεν επιβίωσε.

    3. Ίσως να αναπολώ τα νιάτα μου και όχι την πλατφόρμα αλλά το flash πρωτοπόρησε σε πάρα πολλά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι το πρόβλημα το βασικό ήταν η ασφάλεια. Κάθε μήνα διαβάζαμε για τρύπες.
    Πιστεύω πως συνδυαστικά οι δυο αυτές τοποθετήσεις μπορούν να αποδώσουν τέλεια και χωρίς υπερβολές (υπέρ ή κατά) την ιστορία του.
    https://365meres.wordpress.com/

    Σκέφτομαι άρα υπάρχω.Ή μήπως...σκέφτομαι πως υπάρχω ενώ... (???) Όπως και να 'χει, σκέφτομαι !!


  5. #20
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironfist Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω πως συνδυαστικά οι δυο αυτές τοποθετήσεις μπορούν να αποδώσουν τέλεια και χωρίς υπερβολές (υπέρ ή κατά) την ιστορία του.
    αυτό που λείπει είναι η αναγνώριση στην αξία που είχε. Μετά από 30 χρόνια εύκολα κρίνουμε αλλά τότε το νο3 δεν είναι απλά θέμα πρωτοπορίας αλλά και διείσδυσης της αγοράς. Και η αγορά τότε έχει win9X και XP με IE και ελάχιστο JQUERY. Με την εξέλιξη όλων, η αρχιτεκτονική πάνω στην οποία είχε στηθεί και η μη προθυμία για εξέλιξη απλά αναδείξαν το πρόβλημα και έκαναν την βιομηχανία να καταλάβει την σημασία και ανάγκη του html5. Μέχρι τότε όμως, ευτυχώς που είχαμε flash και ευτυχώς που υπήρξε IE αν σκεφτόμαστε τι ωραία που έχω internet και browser σήμερα για όλα. Και ξέρω ότι θα πέσουν να με φάνε αλλά η MS έβαλε τον υπολογιστή στο κάθε σπίτι, ο IE έσπρωξε το ιντερνετ σε κάθε σπίτι (μιας και ερχόταν με το OS) και το Flash έδωσε rich websites στον λαό για να γλυκαθεί με τον browser μέχρι η τεχνολογία να ωριμάσει. Και ας μην ξεχνάμε τι ζόρι ήταν να φτιαχτεί οτιδήποτε για browsers και να τεσταριστεί εκείνη την εποχή που ακόμα ο κάθε browser έκανε τα δικά του. Μερικές τεχνολογίες ήταν το αναγκαίο κακό που σήμερα εύκολα λέμε good ridens (σωστά) αλλά κακώς κράζουμε out of context. Και αυτό δεν αναδυκνείεται.

  6. #21
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.161
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό που λείπει είναι η αναγνώριση στην αξία που είχε. Μετά από 30 χρόνια εύκολα κρίνουμε αλλά τότε το νο3 δεν είναι απλά θέμα πρωτοπορίας αλλά και διείσδυσης της αγοράς. Και η αγορά τότε έχει win9X και XP με IE και ελάχιστο JQUERY. Με την εξέλιξη όλων, η αρχιτεκτονική πάνω στην οποία είχε στηθεί και η μη προθυμία για εξέλιξη απλά αναδείξαν το πρόβλημα και έκαναν την βιομηχανία να καταλάβει την σημασία και ανάγκη του html5. Μέχρι τότε όμως, ευτυχώς που είχαμε flash και ευτυχώς που υπήρξε IE αν σκεφτόμαστε τι ωραία που έχω internet και browser σήμερα για όλα. Και ξέρω ότι θα πέσουν να με φάνε αλλά η MS έβαλε τον υπολογιστή στο κάθε σπίτι, ο IE έσπρωξε το ιντερνετ σε κάθε σπίτι (μιας και ερχόταν με το OS) και το Flash έδωσε rich websites στον λαό για να γλυκαθεί με τον browser μέχρι η τεχνολογία να ωριμάσει. Και ας μην ξεχνάμε τι ζόρι ήταν να φτιαχτεί οτιδήποτε για browsers και να τεσταριστεί εκείνη την εποχή που ακόμα ο κάθε browser έκανε τα δικά του. Μερικές τεχνολογίες ήταν το αναγκαίο κακό που σήμερα εύκολα λέμε good ridens (σωστά) αλλά κακώς κράζουμε out of context. Και αυτό δεν αναδυκνείεται.
    +1 , οκ τελείωσε η εποχή του και προχωράμε από εδώ και πέρα μπροστά αλλά αν δεν έχετε ζήσει τη χαρά του να φτιάχνεις ένα flash και να το βλέπεις σε site για μένα ήταν μοναδική. Ακόμα έχω από τα πρώτα βιβλία για Flash που είχα πάρει από Παπασωτηρίου. RIP Flash.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #22
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό που λείπει είναι η αναγνώριση στην αξία που είχε. Μετά από 30 χρόνια εύκολα κρίνουμε αλλά τότε το νο3 δεν είναι απλά θέμα πρωτοπορίας αλλά και διείσδυσης της αγοράς. Και η αγορά τότε έχει win9X και XP με IE και ελάχιστο JQUERY. Με την εξέλιξη όλων, η αρχιτεκτονική πάνω στην οποία είχε στηθεί και η μη προθυμία για εξέλιξη απλά αναδείξαν το πρόβλημα και έκαναν την βιομηχανία να καταλάβει την σημασία και ανάγκη του html5. Μέχρι τότε όμως, ευτυχώς που είχαμε flash και ευτυχώς που υπήρξε IE αν σκεφτόμαστε τι ωραία που έχω internet και browser σήμερα για όλα. Και ξέρω ότι θα πέσουν να με φάνε αλλά η MS έβαλε τον υπολογιστή στο κάθε σπίτι, ο IE έσπρωξε το ιντερνετ σε κάθε σπίτι (μιας και ερχόταν με το OS) και το Flash έδωσε rich websites στον λαό για να γλυκαθεί με τον browser μέχρι η τεχνολογία να ωριμάσει. Και ας μην ξεχνάμε τι ζόρι ήταν να φτιαχτεί οτιδήποτε για browsers και να τεσταριστεί εκείνη την εποχή που ακόμα ο κάθε browser έκανε τα δικά του. Μερικές τεχνολογίες ήταν το αναγκαίο κακό που σήμερα εύκολα λέμε good ridens (σωστά) αλλά κακώς κράζουμε out of context. Και αυτό δεν αναδυκνείεται.
    Προσωπικά προτιμώ τις λιτές ιστοσελίδες, παρά αυτό το wannabe multimedia τσίρκο με ενοχλητικά pop-ups και video auto-play (άμα θέλω θα πατήσω εγώ play, τι μου το χώνεις στον λαιμό με το ζόρι βρε web designer της συμφοράς?).

  8. #23
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.087
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πλέον οι ιστοσελίδες με βαριά γραφικά και φρου φρου είναι εντελώς αποκρουστικές.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #24
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά προτιμώ τις λιτές ιστοσελίδες, παρά αυτό το wannabe multimedia τσίρκο με ενοχλητικά pop-ups και video auto-play (άμα θέλω θα πατήσω εγώ play, τι μου το χώνεις στον λαιμό με το ζόρι βρε web designer της συμφοράς?).
    Και εγώ, αλλά όπως έχουμε αναφέρει παρά πολλές φορές η τεχνολογικη διείσδυση δεν γίνεται από τους ευσυνείδητους χρήστες. Με εξαίρεση την Google search page, δεν έχει υπάρξει άλλο mass tech adoption χωρίς φανφάρες, ανεξαρτήτως αν είναι περιττές ή χρήσιμες. Προφανώς εξαίρω από την φανφάρα την ταχύτητα και αποτελεσματικότητα. Και προφανώς νο2, υπάρχουν και άλλες εξαιρέσεις αλλά απλά ήθελα να make a point και επίσης δεν μου έρχεται στο μυαλό τώρα κάποια άλλη εξαίρεση.

    Για μένα το flash έχει υπάρξει τεχνολογική ευλογία για την ανθρωπότητα. Όπως και κάποια άλλα αλλά αν τα αναφέρω θα πέσει φωτιά να με κάψει. Εύκολα μπορώ να πω ότι θα ερχόταν μια άλλη καλύτερη λύση κάποια στιγμή αλλά το hindsight είναι πολύ εύκολο. Ίσως και να μην γίνονταν και όπως άλλες φανταστικές ιδέες να έμενε στο καδο της ιστορίας λόγω timing ή απλά να πρέπει να περιμένω 10 χρόνια ακόμα να κάνω download για να δω ένα βίντεο πρώτα.

    Το flash όπως και το silverlight έδωσε binary featured στο πολύ αδυναμο για mass adoption html, μέχρι να προχωρήσουν οι browser και η βιομηχανία. Κακια μίξη runtime, πολύ unsafe ειδικά χωρίς την ύπαρξη στάνταρντ (πες με webassembky) αλλά απαραίτητη βρωμιά.

  10. #25
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ, αλλά όπως έχουμε αναφέρει παρά πολλές φορές η τεχνολογικη διείσδυση δεν γίνεται από τους ευσυνείδητους χρήστες. Με εξαίρεση την Google search page, δεν έχει υπάρξει άλλο mass tech adoption χωρίς φανφάρες, ανεξαρτήτως αν είναι περιττές ή χρήσιμες. Προφανώς εξαίρω από την φανφάρα την ταχύτητα και αποτελεσματικότητα. Και προφανώς νο2, υπάρχουν και άλλες εξαιρέσεις αλλά απλά ήθελα να make a point και επίσης δεν μου έρχεται στο μυαλό τώρα κάποια άλλη εξαίρεση.

    Για μένα το flash έχει υπάρξει τεχνολογική ευλογία για την ανθρωπότητα. Όπως και κάποια άλλα αλλά αν τα αναφέρω θα πέσει φωτιά να με κάψει. Εύκολα μπορώ να πω ότι θα ερχόταν μια άλλη καλύτερη λύση κάποια στιγμή αλλά το hindsight είναι πολύ εύκολο. Ίσως και να μην γίνονταν και όπως άλλες φανταστικές ιδέες να έμενε στο καδο της ιστορίας λόγω timing ή απλά να πρέπει να περιμένω 10 χρόνια ακόμα να κάνω download για να δω ένα βίντεο πρώτα.

    Το flash όπως και το silverlight έδωσε binary featured στο πολύ αδυναμο για mass adoption html, μέχρι να προχωρήσουν οι browser και η βιομηχανία. Κακια μίξη runtime, πολύ unsafe ειδικά χωρίς την ύπαρξη στάνταρντ (πες με webassembky) αλλά απαραίτητη βρωμιά.
    Προσωπικά αν θες την γνώμη μου θεωρώ λάθος το ότι ανοίξανε διάπλατα τις πόρτες σε τόσο κόσμο στο internet, χωρίς να έχει προηγηθεί η κατάλληλη εκπαίδευση (πολλοί δεν ξέρουν καν τι εστί netiquette).

    Είναι και ο λόγος που το internet έχει καταντήσει μια τεράστια χαβούζα τοξικότητας... από τα light τύπου "ΙΑΣΟ ΚΟΚΛΑ" μέχρι τα χοντρά τύπου death threats και γενικώς όλος αυτός ο καρκίνος που βλέπουμε στα σόσιαλ μύδια.

    Ναι, καταλαβαίνω γιατί το έκαναν οι Αμερικάνοι (εμπορική κονόμα αρχικά και παρακολούθηση αργότερα, από εκεί που το internet αρχικά ήταν μόνο για Στρατό/Πανεπιστήμια), αλλά δεν παύει να είναι λάθος IMHO.

  11. #26
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά αν θες την γνώμη μου θεωρώ λάθος το ότι ανοίξανε διάπλατα τις πόρτες σε τόσο κόσμο στο internet, χωρίς να έχει προηγηθεί η κατάλληλη εκπαίδευση (πολλοί δεν ξέρουν καν τι εστί netiquette).
    Από αυτή την οπτική και εγώ μαζί σου. Αλλά mass adoption και education δεν πάνε μαζί.

  12. #27
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    ξερεις κανεις εαν υπαρχουν ακομα flash based sites?ειχα ψαξει 2 χρονια και υπηρχαν καποια--μετρημενα στα δακτυλα φυσικα-- αλλα τωρα δεν βρισκω με ενα προχειρο Googlarisma .εχει κανεις καμια ιδεα?

  13. #28
    Εγγραφή
    21-11-2011
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.696
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109.998/10.999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    17(dB) / 3.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    zoo.gr Ειναι μονο flash. Αναρωτιεμαι τί θα απογινει οταν παψει να υπαρχει το flash. Θα κλεισει η σελιδα? Ή εχουν προβλεψει κατι γι' αυτο? Και καποια παιχνιδια στο fb που παιζω οπως π.χ. το dominoes. Επειδη μου αρεσει το συγκεκριμενο παιχνιδι, ευχομαι να εχουν βρει μια λυση.
    ΝΕΟ PC! :yahoo:

    CoolerMaster Mastercase H500P Mesh White || ASRock X570 Steel Legend || Ryzen 5600X || G.Skill Ripjaws V F4-4000C16D-16GVK || EVGA GeForce GTX960 4GB FTW Gaming ACX 2.0+
    Samsung 980 PRO MZ-V8P500BW || Kingston HyperX SSD SH103S3B/120G || WD WD4003FZEX - 4TB || WD WD4002FΥΥZ - 4TB || EVGA SuperNOVA 550 G2 (220-G2-0550-Y1) || Dell UltraSharp U2414H ||
    Dell Alienware AW3420DW

  14. #29
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.663
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Archon Εμφάνιση μηνυμάτων
    zoo.gr Ειναι μονο flash. Αναρωτιεμαι τί θα απογινει οταν παψει να υπαρχει το flash. Θα κλεισει η σελιδα? Ή εχουν προβλεψει κατι γι' αυτο? Και καποια παιχνιδια στο fb που παιζω οπως π.χ. το dominoes. Επειδη μου αρεσει το συγκεκριμενο παιχνιδι, ευχομαι να εχουν βρει μια λυση.
    Η εγκατάλειψη του flash έχει ανακοινωθεί εδώ και χρόνια. Αν υπάρχουν σελίδες που δεν έχουν σκεφτεί κάτι για τη μετάβαση και πέφτουν από τα σύννεφα, θα βρουν τη μοίρα που τους αξίζει.

  15. #30
    Εγγραφή
    02-12-2005
    Μηνύματα
    159
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αισθάνομαι γέρος.

    Ποιός θυμάται τότε που σχεδόν κάθε σελίδα είχε splash page με κάποιο flash animation;

    Προσυπογράφω το μήνυμα του φίλου για τα βιβλία του Παπασωτηρίου. Πάνε κι αυτά.

    Ο χρόνος είναι ένα τσουνάμι που παρασέρνει τα πάντα.


Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας