Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας παιδιά.

    Αρχικά να πω ότι δεν είμαι σίγουρος αν το παρόν θέμα ταιριάζει σε αυτή την κατηγορία. Αν όχι, παρακαλώ να μετακινηθεί όπου κρίνετε ότι πρέπει να βρίσκεται.

    Σήμερα το πρωί βρήκα ένα κινητό τηλέφωνο στο δρόμο και προτίθεμαι να το επιστρέψω στον κάτοχό του. Εδώ όμως αντιμετωπίζω κάποια θέματα και θα ήθελα παρακαλώ τις ιδέες σας.

    Όταν βρήκα το τηλέφωνο ήταν ξεφόρτιστο. Το φόρτισα και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Έχει δύο κάρτες SIM διαφορετικών εταιρειών, οι οποίες απαιτούν PIN κι έχει και κωδικό στο Android. Από τις πληροφορίες που μπόρεσα να αντλήσω από τα εξωτερικά χαρακτηριστικά της συσκευής, μάλλον πρόκειται για ένα Xiaomi Redmi 6.

    Σε αυτή την κατάσταση που είναι το τηλέφωνο τώρα, δυστυχώς δε μπορεί να δεχθεί κλήσεις (μήπως και το καλέσει ο κάτοχος) ή να πραγματοποιήσει (για να μπορούσα ίσως να καλέσω κάποια επαφή με όνομα μαμά, μπαμπάς, μωρό μου, κλπ ή να καλέσω τον αριθμό μου για να δω ποιος είναι ο αριθμός του τηλεφώνου, ώστε να τον αναζητήσω μετά στο Internet – κάτι που παραδόξως είχε 100% επιτυχία τον περασμένο Μάρτιο που κάποιος υπάλληλος του Δήμου Βριλησσίων έχασε τη συσκευή του, την οποία κι επέστρεψα στο δήμο αφού ο αριθμός κινητού ήταν αναρτημένος στην ιστοσελίδα του δήμου).

    Το να παραδώσω το τηλέφωνο στην αστυνομία θεωρώ πως δεν αποτελεί λύση στο αρχικό ζητούμενο, που είναι φυσικά να φτάσει το τηλέφωνο πίσω στα χέρια του κατόχου, οπότε και την αποκλείω.

    Η μόνη ιδέα που έχω είναι να πάω με τη μία κάρτα SIM στην αντίστοιχη εταιρεία και να τους πω ότι ο κάτοχος αυτής της SIM έχασε το τηλέφωνό του και να τους αφήσω τα δικά μου στοιχεία ώστε να με καλέσει ο κάτοχος για να κανονίσουμε να του το επιστρέψω. Για να αποφύγω την (πιθανή/απίθανη) περίπτωση να με καλέσει αργότερα π.χ. ο υπάλληλος/φίλος της εταιρείας που άφησα τα στοιχεία μου για να του δώσω το τηλέφωνο, θα απαιτήσω από τον φερόμενο ως κάτοχο να ξεκλειδώσει μπροστά μου και τις δύο κάρτες SIM, καθώς και το κινητό.

    Μήπως έχετε κάποια άλλη ιδέα, ώστε να πετύχω το ζητούμενο να φτάσει το τηλέφωνο πίσω στον κάτοχό του;

  2. #2
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Είδες μήπως υπάρχει στη lock screen κάτι σχετικό με emergency contacts;

    Στο δικό μου τηλέφωνο (OnePlus 7T) έχω καταχωρήσει διάφορα στοιχεία επικοινωνίας για περιπτώσεις ανάγκης. Αυτά είναι διαθέσιμα στο σημείο που μπορεί κάποιος να κάνει κλήση έκτακτης ανάγκης από τη lock screen.
    Ανυπόγραφος

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Δεν κατάλαβα γιατί το κινητό δεν μπορεί να δεχτεί κλήσεις.
    Α, από το κλείδωμα sim.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Απλά να πω, μπράβο σου και χαρά στο κουράγιο σου.

    Εγώ θα επέλεγα την λύση της αστυνομίας, 1ον για να μην έχω τρεχάματα και να με χαρακτηρίσουν κλέφτη και 2ο οτι δύσκολα θα βρεις βοήθεια απο το κατάστημα κινητής.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox
    Αν συνδέσεις το τηλέφωνο στον υπολογιστή σου με USB καλώδιο ενδεχομένως θα μπορούσες να δεις αρχεία μέσα σε αυτό.

    Όσο κλειδωμένο και να είναι το τηλέφωνο θεωρητικά θα πρέπει να σε αφήνει να καλέσεις το 112. Βέβαια, θα ήταν ανήθικο να τους καλέσεις για μη-επείγον περιστατικό. Και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα σου απαντήσουν στο ερώτημα «από ποιον αριθμό σας καλώ»;

  6. #6
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είδες μήπως υπάρχει στη lock screen κάτι σχετικό με emergency contacts;
    Στο δικό μου τηλέφωνο (OnePlus 7T) έχω καταχωρήσει διάφορα στοιχεία επικοινωνίας για περιπτώσεις ανάγκης. Αυτά είναι διαθέσιμα στο σημείο που μπορεί κάποιος να κάνει κλήση έκτακτης ανάγκης από τη lock screen.
    Πολύ καλή η ιδέα σου! Μόλις το δοκίμασα αλλά δυστυχώς δεν έχει κάτι Βγάζει μόνο το Dialpad για να καλέσω και το Back για να επιστρέψω στην οθόνη εισαγωγής PIN.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά να πω, μπράβο σου και χαρά στο κουράγιο σου.
    Εγώ θα επέλεγα την λύση της αστυνομίας, 1ον για να μην έχω τρεχάματα και να με χαρακτηρίσουν κλέφτη και 2ο οτι δύσκολα θα βρεις βοήθεια απο το κατάστημα κινητής.
    Θα το προσπαθήσω κι ό,τι καταφέρω Σπύρο. Να μην πέσουμε κι αμαχητί Αύριο υπολογίζω να πεταχτώ σε κάποιο κατάστημα κινητής. Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mitsos3000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συνδέσεις το τηλέφωνο στον υπολογιστή σου με USB καλώδιο ενδεχομένως θα μπορούσες να δεις αρχεία μέσα σε αυτό.
    Όσο κλειδωμένο και να είναι το τηλέφωνο θεωρητικά θα πρέπει να σε αφήνει να καλέσεις το 112. Βέβαια, θα ήταν ανήθικο να τους καλέσεις για μη-επείγον περιστατικό. Και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα σου απαντήσουν στο ερώτημα «από ποιον αριθμό σας καλώ»;
    Θα ήθελα να αποφύγω κάποια διαδικασία που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως hacking. Για το 112, καλή ιδέα, αλλά όπως κι εσύ υποθέτω κι εγώ ότι υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να μην μου απαντήσουν. Θα το κρατήσω if everything else fails.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.996
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mitsos3000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν συνδέσεις το τηλέφωνο στον υπολογιστή σου με USB καλώδιο ενδεχομένως θα μπορούσες να δεις αρχεία μέσα σε αυτό.

    Όσο κλειδωμένο και να είναι το τηλέφωνο θεωρητικά θα πρέπει να σε αφήνει να καλέσεις το 112. Βέβαια, θα ήταν ανήθικο να τους καλέσεις για μη-επείγον περιστατικό. Και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα σου απαντήσουν στο ερώτημα «από ποιον αριθμό σας καλώ»;
    Νομίζω ότι το 112 μπορείς να το καλέσεις και χωρίς sim κάρτα στο κινητό. Δε πρέπει να έχει σχέση ο αριθμός.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  8. #8
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Αν μπορείς να κάνεις κλήση, δοκίμασε να καλέσεις το 100, πες τους ότι βρήκες ένα κινητό, να δούνε τον αριθμό από την αναγνώριση (αν τον εμφανίσει) και να καλέσουν τον κάτοχο να επικοινωνήσει μαζί σου. Αλλιώς με τον πάροχο, ίσως αξίζει να δοκιμάσεις, πιστευω θα ενδιαφερθεί ο πάροχος για τον πελάτη του.
    (προφανώς ο κάτοχος θα έχει προβεί σε αντικατάσταση SIM, ίσως η δοκιμή με το 100 να μην φέρει αποτέλεσμα, οπότε με τον παροχο μόνο, αν δεν βγάλεις άκρη, στειλε email στο support)
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  9. #9
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας παιδιά. Ευχαριστώ για τις ιδέες σας. Λόγω φόρτου εργασίας, τελικά σήμερα κατάφερα να ασχοληθώ ξανά με αυτό. Συνομίλησα με τον TOBI της Vodafone και μου βρήκε αμέσως λύση! Εντάξει, εντάξει. Πλάκα κάνω Ο TOBI με παρέπεμψε σε εκπρόσωπο, στον οποίο έδωσα τον αριθμό της κάρτας SIM, καθώς και τα στοιχεία μου, για να επικοινωνήσει ο κάτοχος του κινητού μαζί μου. Ο εκπρόσωπος μου είπε ότι ενημέρωσε το αρμόδιο τμήμα, αλλά δε γνωρίζει ακριβώς ποια είναι η διαδικασία σε αυτή την περίπτωση. Οπότε ίσως έχω νεότερα από τη Vodafone, ίσως απευθείας από τον ενδιαφερόμενο.

    Αν προλάβω αύριο, θα κάνω το ίδιο και με την άλλη εταιρεία κινητής

  10. #10
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Νέο επεισόδιο στο σίριαλ διαδραματίστηκε την προηγούμενο εβδομάδα. Η απάντηση της Cosmote πραγματικά αποτελεί ντροπή για την ίδια την εταιρεία. Ενώ το αίτημα έγινε εγγράφως, η απάντηση ήρθε τηλεφωνικά από εκπρόσωπο του 13888. Ίσως γιατί τέτοιες μπούρδες δεν θα τολμούσε κανείς να γράψει. Ιδού η απάντηση της ντροπής:

    «Σύμφωνα με τον αριθμό της κάρτας SIM που μας έχετε αναφέρει, δυστυχώς δεν εντοπίζουμε να ανήκει σε κάποιον συνδρομητή μας. Αυτό που μπορείτε να κάνετε αν θέλετε, είναι να επισκεφθείτε κάποιο κατάστημα Cosmote ή Γερμανός με τη συσκευή για να σας εξυπηρετήσουν από εκεί.»

    Ενώ υπάρχει νομοθεσία επί σειρά ετών που υποχρεώνει τις εταιρείες κινητής να φυλάσσουν τα πλήρη στοιχεία ταυτότητας των συνδρομητών, η Cosmote κινείται πιο πάνω από το νόμο και δε μπορεί να εντοπίσει σε ποιον συνδρομητή της ανήκει μια κάρτα SIM! Η ρητορική στη συνέχεια ήταν να αναγνωριστεί ο κάτοχος από το IMEI της συσκευής. Αλήθεια, γνωρίζει κανείς αν οι εταιρείες κινητής διατηρούν λίστα με IMEI/κατόχους;

    Η συνέχεια ήταν ακόμη πιο ντροπιαστική για την Cosmote... Κατά την τηλεφωνική επικοινωνία πρότεινα να τους αναφέρω το IMEI της συσκευής ώστε να το αναζητήσουν, αλλά και πάλι «δε γίνεται» γιατί θα πρέπει να πάω στο κατάστημα.

    Η εκπρόσωπος υπέπεσε και σε άλλο σφάλμα λογικής, λέγοντάς μου ότι «Ούτως ή άλλως εγώ δεν μπορώ να καλέσω τον συγκεκριμένο πελάτη και να δώσω τα δικά σας στοιχεία. Αυτό απαγορεύεται. Θα επισκεφθείτε ένα κατάστημα και το κατάστημα θα σας εξυπηρετήσει.» Δηλαδή απαγορεύεται να δώσει τα στοιχεία μου, τα οποία εγώ ζήτησα/εξουσιοδότησα να δώσει σε αυτόν που έχασε το κινητό. Και φυσικά απάντηση στο ερώτημα «ποιος και με ποια διαδικασία βάζει αυτή την απαγόρευση;»

    - Ρε συ Κώστα, πες σε παρακαλώ στον Νίκο να με καλέσει στο 69ΧΧΧΧΧΧΧΧ
    - Αδύνατον! Απαγορεύεται να του δώσω το τηλέφωνό σου!

    Περιττό να πω ότι διπλοτσέκαρα τον αριθμό της SIM, αλλά τους έστειλα και φωτο! Οπότε αποκλείεται η πιθανότητα να είναι λάθος ο αριθμός. Επίσης ζήτησα να δώσουν τα δικά μου στοιχεία στον συνδρομητή τους, οπότε αποκλείεται και οποιαδήποτε αιτιολογία περί προστασίας προσωπικών δεδομένων.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.077
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλά μην ορκίζεσαι για αυτό με τα προσωπικά δεδομένα. Είναι περίπλοκα. Μιλούσα με μία φίλη δικηγόρο και μου εξηγούσε τις απαιτήσεις που της έχουν σταλεί και ζητηθεί για το θέμα αυτό. Έπαθα πλάκα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας