Σελ. 40 από 89 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142455060 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 586-600 από 1321

Θέμα: ZTE H288A (Nova)

  1. #586
    Εγγραφή
    29-11-2011
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΟΧΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναρωτιεμαι αν το H228A εχει τετοια επιλογη με αλλο firmware πχ της wind ;
    με της wind ούτε καν.. δεν υπάρχει generic credential όπως στης νόβα.. όσο και αν το εχω ψάξει δεν εχω βρει unbranded πουθενά.

  2. #587
    Εγγραφή
    02-04-2020
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109953/10998
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    11.2(dB) / 5.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα σας. Εχω κανει συνδεση nova fiber 100 ο προηγουμενος στην πολυκατοικια που ειχε και αυτος συδνεση νοβα επιανε Attainable στα 225 εμενα η συνδεση μου πιανει Attainable στα 130 max το μονο που αλλαξε ειναι η πορτα δηλαδη το καλωδιο μου βαλανε σε αλλο αλλα η αποσταση απο το ΚΑΦΑΟ ειναι η ιδια και με το τεχνικο τμημα της νοβα δεν βγαζω ακρη γιατι ειμαι μεσα στα πλαισια δηλαδη >78000 kbps το actual rate.
    Γνωριζει κανεις καποιο τροπο να επανελθω σε σωστη "συδνεση" να το πουμε γιατι κριμα να κλειδωνω στα 100- ενω μπορει να κλειδωνει παντα στα 110. Ευχαριστω εκ των προτέρων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  prev.png 
Εμφανίσεις:  62 
Μέγεθος:  135,0 KB 
ID: 238792Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  after.png 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  21,4 KB 
ID: 238793

  3. #588
    Εγγραφή
    26-01-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπερα, στην φωτογραφεια φαινεται οτι εχεις κλειδωσει στα 100458, μια χαρα ειναι. μπορει καποια στιγμη να σου ανεβει. Δεν βλεπω να εχεις καποιο θεμα.

  4. #589
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παιδιά, βάζω ρυθμίσεις για port forward και δεν τις δέχεται, τι παίζει?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  orrent.png 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  24,7 KB 
ID: 238924
    (έχω βάλει καρφωτή ip και θέλω να ανοίξω την 54000)
    Ζήτησα στο support να αφαιρέσει το cgnat αν υπάρχει και μου είπαν ότι έχω κανονικο ΝΑΤ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hara75gr : 23-06-22 στις 18:05.

  5. #590
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι εννοεις οταν λες οτι δεν τις δεχετε? Οτι στον ελεγχο φαινετε η πορτα κλειστη?
    Φανταζομαι εχεις κανει σωστα την διαδικασια καρφωτης ΙΡ στην καρτα δικτυου, και εχεις περασει και το νουμερο στον client (π.χ. μtorrent). Αν ναι κανε τα εξης...
    1. Αλλαξε την πορτα σε κατι πανω απο 60000 για σιγουρια.
    2. Αν το προβλημα συνεχιζει, κλεισε για λιγο το Antivirus που εχεις (ολοκληρο... και το τειχος προστασιας) και δοκιμασε και παλι. Αν η πορτα φανει ανοιχτη, θα πρεπει να περασεις τον client στις εξαιρεσεις του τειχους προστασιας του Antivirus.

  6. #591
    Εγγραφή
    02-04-2020
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109953/10998
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    11.2(dB) / 5.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ειπα οτι δεν κλειδωνω σχετικα καλα αλλα δεν εχει καμια σχεση τα στατιστικα της μιας γραμμηςκαι της αλλης και ειναι στο ιδιο σπιτι...

  7. #592
    Εγγραφή
    31-07-2012
    Περιοχή
    Χαλάνδρι Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα σε όλους. Μπορεί κάποιος φίλος να ανεβάσει το τελευταίο firmware της νόβα; Έχω το ρουτερ σε bridge mode και δεν παίρνει updates, είμαι ακόμα με το Τ14.
    Επίσης υπάρχει κάποιο generic firmware ή ότι κυκλοφορεί είναι από τους παρόχους; Ευχαριστώ πολύ.

  8. #593
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Neontheone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ειπα οτι δεν κλειδωνω σχετικα καλα αλλα δεν εχει καμια σχεση τα στατιστικα της μιας γραμμηςκαι της αλλης και ειναι στο ιδιο σπιτι...
    Αν εχει γινει αλλαγη ιδιοκτητη μπορει να εχει αλλαξει ολη η καλωδιωση απο τον κατανεμητη μεχρι την καμπινα . Κανεις δεν εχει για παντα το ιδιο ζευγαρι .

    Ενδεχεται αφου ηταν σε καλη κατασταση , να δωσανε το "οριο " σε αλλο συμδρομητη με χειροτερα χαρακτηριστικα .

    Και τωρα που εκανες αιτηση σαν νεα συνδεση , να σου δωσανε αλλο οριο .

    Μια χαρα βλεπω την γραμμη οποτε δεν μπορεις να κανεις κατι .
    The gr81 .

  9. #594
    Εγγραφή
    02-04-2020
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109953/10998
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    11.2(dB) / 5.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κατάλαβα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση από ότι καταλαβαίνω μόνο με νέα σύνδεση και μην τυχόν λόγο τύχης σε κάτι καλύτερο ????????
    Έχω και 2-3 αποσυνδέσεις την ημέρα ο προηγούμενος δεν είχε ήταν πολύ σταθερή η γραμμή του.οποτε πάμε για νέα σύνδεση γιατί δεν έχει ασχολείται κανείς να το μονταρει.

  10. #595
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Δεν μπορει να σου εξασφαλισει κανεις οτι με νεα συνδεση θα εχεις καλο ζευγαρι .

    Αληθεια θα πληρωνεις 2 συνδρομες ?

    Εχεις ελεγξει οτι απο την πλευρα σου ειναι ολα ενταξει ? καλωδιωσεις , πριζες , τηλεφωνα κλπ κλπ ?

    Πολλοι κανουν "επιστροφη τηλεφωνιας " χωρις να γνωριζουν οτι αυτο ειναι πολυ κακο για την γραμμη.
    The gr81 .

  11. #596
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλοι κανουν "επιστροφη τηλεφωνιας " χωρις να γνωριζουν οτι αυτο ειναι πολυ κακο για την γραμμη.

    Που να δεις να το κάνουν και τεχνικοί παρόχων σε σπίτια ηλικιωμένων.

  12. #597
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bigsam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που να δεις να το κάνουν και τεχνικοί παρόχων σε σπίτια ηλικιωμένων.
    Αν κάποιος τεχνικός παρόχου έρθει στον χώρο για νέα σύνδεση ή αν είναι να γίνει μετατροπή από PSTN σε VoIP, η δουλειά του δεν είναι να φτιάξει την καλωδίωση του χώρου. Αν ο πελάτης του πει "θέλω το τηλέφωνο να δουλεύει όπως πριν" , τότε καλώς κάνει την "επιστροφή σήματος" , άσχετα που δεν είναι η βέλτιστη λύση και σε όσους γνωστούς μου έχει χρειαστεί δεν το έχω κάνει ποτέ.

    Όποιος θέλει το βέλτιστο, μπορεί είτε να το κάνει μόνος του αν γνωρίζει ή να φωνάξει ηλεκτρολόγο.

  13. #598
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Eιχε παλια ο οτε μια υπηρεσια που σου εστελνε ηλεκτρολογους που τετοιους απατεωνες δεν ειχα ματαδει . Οχι το βελτιστο αλλα να στριψουν και να συνδεσουν 2 καλωδια σωστα - και να βαλουν τις βιδες αντι να χασκουν τα κουτια εκτεθειμενα στη βροχη . Σε μια θεια της ειχαν κανει 3 επιστροφες και επαιζε και netmod isdn 64 Μετα πηγε ενας τα ξηλωσε και τα πηρε ολα - αφου τους ειχα σκυλοχεσει οτι χρεωναν 1OO ευρα παγιο για το τιποτα

  14. #599
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος τεχνικός παρόχου έρθει στον χώρο για νέα σύνδεση ή αν είναι να γίνει μετατροπή από PSTN σε VoIP, η δουλειά του δεν είναι να φτιάξει την καλωδίωση του χώρου. Αν ο πελάτης του πει "θέλω το τηλέφωνο να δουλεύει όπως πριν" , τότε καλώς κάνει την "επιστροφή σήματος" , άσχετα που δεν είναι η βέλτιστη λύση και σε όσους γνωστούς μου έχει χρειαστεί δεν το έχω κάνει ποτέ.

    Όποιος θέλει το βέλτιστο, μπορεί είτε να το κάνει μόνος του αν γνωρίζει ή να φωνάξει ηλεκτρολόγο.
    Ο Τεχνικός οφείλει να είναι Επαγγελματίας στη δουλειά του με Ε ΚΕΦΑΛΑΊΟ,θα πρέπει να ενημερώσει τον πελάτη, αν στα 50mbps μπορεί αυτή η λύση να είναι οκ στα 100 όχι αναγκάζοντας τον τεχνικό που θα κληθεί άσκοπα η διαφορα με διπλή απο 66 στα 98 με μία μόνο αλλαγή,θα μπορούσε νά έχει διπλή μπρίζα κι να την χρεώνει άν ο πελάτης δεν έχει μία, για μένα θα μπορούσε να σε ενημερώνει με μήνυμα ή στο site όπως λέει να "υπάρχει πρόσβαση στον κατανεμητή" έτσι κι γι αυτό προσωπικά έχω δεί ακόμα κι θερμοσυστελόμενα επάνω στο χάλκινο δίκτυο ΟΤΕ...

  15. #600
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάποιος τεχνικός παρόχου έρθει στον χώρο για νέα σύνδεση ή αν είναι να γίνει μετατροπή από PSTN σε VoIP, η δουλειά του δεν είναι να φτιάξει την καλωδίωση του χώρου. Αν ο πελάτης του πει "θέλω το τηλέφωνο να δουλεύει όπως πριν" , τότε καλώς κάνει την "επιστροφή σήματος" , άσχετα που δεν είναι η βέλτιστη λύση και σε όσους γνωστούς μου έχει χρειαστεί δεν το έχω κάνει ποτέ.

    Όποιος θέλει το βέλτιστο, μπορεί είτε να το κάνει μόνος του αν γνωρίζει ή να φωνάξει ηλεκτρολόγο.
    Ξεκινάμε ότι ο τεχνικός έχει αρμοδιότητα μέχρι την είσοδο της γραμμής του κτιρίου. Δεν είναι υποχρεωμένος να μπει σε κάθε σπίτι να κάνει εργασίες. Ο τεχνικός του παρόχου που έρχεται στον χώρο οφείλει να κάνει σωστά την δουλειά του. Ο συγκεκριμένος, που προς τιμήν του, λόγω ηλικιωμένου ζευγαριού που διέμενε, θέλησε να βοηθήσει, δεν έκανε σωστά την δουλειά του, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί δυσλειτουργία στην υπηρεσία λόγω ενεργειών του και ζητήθηκε έξτρα χρέωση από τον πάροχο για την επίλυση της βλάβης που οι ίδιοι δημιούργησαν.

    Τεχνικά για την συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρω, λογικό ο τεχνικός να μην γνωρίζει την τοπολογία των καλωδιακών συνδέσεων του σπιτιού (παλαιά κατασκευή), αν και όπως είδα άνοιξε την κεντρική μπρίζα του σπιτιού όπου γινόταν η διακλάδωση με τις υπόλοιπες γραμμές του σπιτιού. Οπότε με λίγες γνώσεις θα καταλάβαινε ότι θα δημιουργούταν πρόβλημα η επιστροφή του σήματος από δευτερεύουσα γραμμή που βρισκόταν το modem. Όταν λοιπόν ξεκίνησαν οι βλάβες με διακοπές των τηλεφωνικών κλήσεων η απάντηση του παρόχου ήταν να έρθει συνεργείο με χρέωση για την αποκατάσταση του προβλήματος.
    Δεν λέω ότι είναι κανόνας, καθώς έχω συναντήσει εξαιρετικούς νέους και μεσήλικες που κάνουν επαγγελματική δουλειά με μεράκι.

Σελ. 40 από 89 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142455060 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας