Σελ. 32 από 89 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334374252 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 466-480 από 1322

Θέμα: ZTE H288A (Nova)

  1. #466
    Εγγραφή
    29-11-2011
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΟΧΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DxL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, έχω κι εγώ το συγκεκριμένο router και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα να αλλαχθούν οι DNS του παρόχου με άλλους, από το ρούτερ, και αν ναι, πως γίνεται αυτό?

    Ευχαριστώ
    Local network -> LAN -> DHCP server -> isp DNS off κ βάζεις τα δικά σου

    (Το ίδιο κ για ipv6)

  2. #467
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psydefects Εμφάνιση μηνυμάτων
    Local network -> LAN -> DHCP server -> isp DNS off κ βάζεις τα δικά σου

    (Το ίδιο κ για ipv6)
    Αυτό αλλάζει τους DNS μόνο στο LAN ή και στις συνδέσεις με wifi?

    Το ipv6 θέλει ξεχωριστή ρύθμιση?

    Πρέπει σε κάθε σύνδεση να δώσω και καρφωτή ip όπως κάνω και όταν ορίζω DNS από το PC ή δε χρειάζεται?

  3. #468
    Εγγραφή
    29-11-2011
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΟΧΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DxL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό αλλάζει τους DNS μόνο στο LAN ή και στις συνδέσεις με wifi?

    Το ipv6 θέλει ξεχωριστή ρύθμιση?

    Πρέπει σε κάθε σύνδεση να δώσω και καρφωτή ip όπως κάνω και όταν ορίζω DNS από το PC ή δε χρειάζεται?
    Το IPv6 θέλει ξεχωριστή ρύθμιση με αντίστοιχους v6 DNS.

    Δε χρειάζεται να δίνεις καρφωτή ip, ο dhcp server θα δίνει τους servers που θα ορίσεις σε οποία requests έχει, είτε είναι wifi είτε με καλώδιο.

  4. #469
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psydefects Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το IPv6 θέλει ξεχωριστή ρύθμιση με αντίστοιχους v6 DNS.

    Δε χρειάζεται να δίνεις καρφωτή ip, ο dhcp server θα δίνει τους servers που θα ορίσεις σε οποία requests έχει, είτε είναι wifi είτε με καλώδιο.
    Τέλεια, θα το δοκιμάσω μόλις γυρίσω σπίτι.

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

    - - - Updated - - -

    Έχω βάλει τους DNS της Google, αλλά όταν τσεκάρω ποιους DNS έχω εδώ https://www.top10vpn.com/tools/what-is-my-dns-server/ για κάποιο λόγο μου εμφανίζει και της FOrthnet μαζί, από που τους παίρνει λες? Αφού έχω επιλέξει ISP DNS OFF...

  5. #470
    Εγγραφή
    29-11-2011
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΟΧΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DxL Εμφάνιση μηνυμάτων

    - - - Updated - - -

    Έχω βάλει τους DNS της Google, αλλά όταν τσεκάρω ποιους DNS έχω εδώ https://www.top10vpn.com/tools/what-is-my-dns-server/ για κάποιο λόγο μου εμφανίζει και της FOrthnet μαζί, από που τους παίρνει λες? Αφού έχω επιλέξει ISP DNS OFF...
    δοκίμασα το tool που έχει στο link κ μου έβγαλε 14 αποτελέσματα από τα οποία τα 12 ήταν λάθος.. συγκεκριμενα
    GR OTENET-GR Athens - Greece 83.235.71.112
    GR OTENET-GR Athens - Greece 83.235.71.110
    GR OTENET-GR Athens - Greece 83.235.71.114
    GR OTENET-GR Athens - Greece 83.235.71.107
    DE HETZNER-AS 176.9.1.117
    DE HETZNER-AS 176.9.93.198
    GR OTENET-GR Athens - Greece 2a02:587:50da:35::110
    GR OTENET-GR Athens - Greece 2a02:587:50da:35::106
    GR OTENET-GR Athens - Greece 2a02:587:50da:35::108
    GR OTENET-GR Athens - Greece 2a02:587:50da:35::113
    GR OTENET-GR Athens - Greece 2a02:587:50da:35::109
    GR OTENET-GR Athens - Greece 2a02:587:50da:35::112
    GR OTENET-GR Athens - Greece 2a02:587:50da:35::107
    GR OTENET-GR Athens - Greece 2a02:587:50da:35::105

    μονο οι Hetzner ειναι σωστοι, η κοσμοτε χρησιμοποιει τους 212.205.212.205 κ 195.170.0.1

    στη δίκη μου περίπτωση επειδή χρησιμοποιώ dns για να κόβω τις διαφημίσεις λειτουργεί απροβλημάτιστα.. με ένα pcap όμως μπορείς να δεις που πάνε τα queries για σιγουριά αν θέλεις, η στο τέρμιναλ nslookup.

    Η μόνη περίπτωση που μπορώ να σκεφτώ είναι αν βάζει τον εαυτό του σαν 3ο dns server το Η288a και αν το query επιστρέψει servfail από τους 2 σέρβερ που έχεις ορίσει τότε ίσως ο host που κάνει τα queries δοκιμάσει και το 3ο όποτε με τη σειρά του το Η288α θα χρησιμοποιήσει τους default dns servers και πάλι ΑΝ πάρει απάντηση διαφορετική που δεν είναι και πολύ πιθανό, εκτός βέβαια από όσα url έχουν λογοκριθεί..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psydefects : 08-02-22 στις 08:58.

  6. #471
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό, γιατί στο πανεπιστήμιο αν αλλάξεις DNS εμφανίζονται στο συγκεκριμένο test μόνο 1 φορά αυτοί που έχεις ορίσει...

    Οπότε κάτι παίζει με τους ISP ή με το ρούτερ, και προφανώς χρησιμοποιεί παράλληλα και τους default του ISP με κάποιο τρόπο, όπως λες...

    Αυτοί οι DNS της HETZNER που κόβουν τις διαφημίσεις όπως λες, είναι δωρεάν? Δε τους είχα ξαναακούσει.... Είναι καλύτεροι από Google, Cloudflare κτλ? Τι διαφορά έχουν?

  7. #472
    Εγγραφή
    29-11-2011
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΟΧΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DxL Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτοί οι DNS της HETZNER που κόβουν τις διαφημίσεις όπως λες, είναι δωρεάν? Δε τους είχα ξαναακούσει.... Είναι καλύτεροι από Google, Cloudflare κτλ? Τι διαφορά έχουν?
    Είναι εντελώς δωρεάν, η διαφορά με τους άλλους είναι ότι διατηρούν λίστα με url που προβάλλουν διαφημίσεις και κάθε φορά που ζητείται resolve για να παρουσιαστεί η διαφήμιση o dns server απαντάει πχ 127.0.0.1 όποτε η διαφήμιση δεν εμφανίζεται ποτέ.. βελτιώνεται κατα πολύ η όλη εμπειρία.

    (dnsforge.de για πληροφορίες σχετικά με hetzner.)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psydefects : 08-02-22 στις 14:49.

  8. #473
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ενδιαφέρον...

    Επίσης, ένας φίλος με cosmote κι αυτός, που έχει αλλάξει DNS από το ρούτερ, μου έστειλε αυτό από το κινητό του.

    Εμφανίζει ως DNS μόνο της Cloudflare, και τίποτε άλλο....
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  dns altoka.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  44,6 KB 
ID: 234797

  9. #474
    Εγγραφή
    29-11-2011
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΟΧΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το έψαξα κ εγώ κ κάποιες συσκευές ανταποκρίνονται σωστά, κάποιες άλλες όχι, όπως πχ αυτό που ποσταρα πριν ήταν από MacBook, παρόμοια αποτελέσματα (λανθασμένα) πήρα κ από 2 ταμπλετ , ένα ipad κ ένα Samsung note , από την άλλη σωστά αποτελέσματα είχα σε ένα κινητό mi , σε ένα iptv stb, κ σε virtual machine με Windows server 2003, όποτε δεν μπορώ να καταλήξω κάπου με τόση διαφοροποίηση..

    Btw βάζοντας adblock dns γλιτώνεις πόρους συστήματος που σε άλλη περίπτωση θα χρησιμοποιούνται για το κατέβασμα κ την προβολή της διαφήμισης. κ κόβονται παντού,όχι μόνο στο browsing, είναι network wide κ δεν ανιχνεύεται από anti adblockers.

  10. #475
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psydefects Εμφάνιση μηνυμάτων
    το έψαξα κ εγώ κ κάποιες συσκευές ανταποκρίνονται σωστά, κάποιες άλλες όχι, όπως πχ αυτό που ποσταρα πριν ήταν από MacBook, παρόμοια αποτελέσματα (λανθασμένα) πήρα κ από 2 ταμπλετ , ένα ipad κ ένα Samsung note , από την άλλη σωστά αποτελέσματα είχα σε ένα κινητό mi , σε ένα iptv stb, κ σε virtual machine με Windows server 2003, όποτε δεν μπορώ να καταλήξω κάπου με τόση διαφοροποίηση..

    Btw βάζοντας adblock dns γλιτώνεις πόρους συστήματος που σε άλλη περίπτωση θα χρησιμοποιούνται για το κατέβασμα κ την προβολή της διαφήμισης. κ κόβονται παντού,όχι μόνο στο browsing, είναι network wide κ δεν ανιχνεύεται από anti adblockers.
    Το δοκίμασα, και βλέπω ότι οι σελίδες ανοίγουν αρκετά πιο γρήγορα σε σχέση με πριν που είχα 2-3 adblocks. Φαίνεται καλό...

  11. #476
    Εγγραφή
    08-09-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    6(dB) / (dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά σε εμένα βρήκα τι έφταιγε. Δεν είχα βάλει τους IPv6 DNS στο PC. Μόλις τους έβαλα, μου βγάζει πλέον μόνο αυτούς που έχω επιλέξει στο what is my DNS, και δεν εμφανίζει καθόλου της Forthnet, όπως έκανε πριν....

    Στο κινητό εξακολουθεί να μου εμφανίζει και της Forthnet, προφανώς επειδή δεν έχω καταφέρει, είναι να βάλω τους IPv6 και στο ρούτερ... Που μπαίνουν??

  12. #477
    Εγγραφή
    18-10-2019
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ρε παιδια μια βοηθεια. Πηρα το μοντεμ (μου το στειλανε απο wind) και μεχρι να ενεργοποιηθει η γραμμη μου ειπα να παιξω λιγο με τις ρυθμισεις και του εκανα και το update 16 της Nova αλλα τωρα δε μπορω να μπω στις ρυθμισεις του μοντεμ γιατι οι κωδικοι ειναι αλλοι. ειναι καποιοι default μετα το update γιατι αυτους που ειχε δε τους παιρνει; υπαρχει καπου το original firmware που φοραει οταν ερχεται απο την wind σε περιπτωση που το χρειαστω; να φανταστω οτι θα χουν χαθει και ολες οι ρυθμισεις που ειχε για internet και voip;

  13. #478
    Εγγραφή
    29-11-2011
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΞΟΧΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    14(dB) / 4.3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από santrikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ρε παιδια μια βοηθεια. Πηρα το μοντεμ (μου το στειλανε απο wind) και μεχρι να ενεργοποιηθει η γραμμη μου ειπα να παιξω λιγο με τις ρυθμισεις και του εκανα και το update 16 της Nova αλλα τωρα δε μπορω να μπω στις ρυθμισεις του μοντεμ γιατι οι κωδικοι ειναι αλλοι. ειναι καποιοι default μετα το update γιατι αυτους που ειχε δε τους παιρνει; υπαρχει καπου το original firmware που φοραει οταν ερχεται απο την wind σε περιπτωση που το χρειαστω; να φανταστω οτι θα χουν χαθει και ολες οι ρυθμισεις που ειχε για internet και voip;
    θα μπεις με

    forthnet
    F0rth@c$n3t#

    Θα έχει τις default της 4νετ αλλά μπορείς να το παραμετροποιησεις με τα παραπάνω credentials

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DxL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά σε εμένα βρήκα τι έφταιγε. Δεν είχα βάλει τους IPv6 DNS στο PC. Μόλις τους έβαλα, μου βγάζει πλέον μόνο αυτούς που έχω επιλέξει στο what is my DNS, και δεν εμφανίζει καθόλου της Forthnet, όπως έκανε πριν....

    Στο κινητό εξακολουθεί να μου εμφανίζει και της Forthnet, προφανώς επειδή δεν έχω καταφέρει, είναι να βάλω τους IPv6 και στο ρούτερ... Που μπαίνουν??
    Ακριβώς όπως έβαλες για v4 στο διπλανό tab γράφει ipv6, θα πας στο dhcpv6 server και θα βάλεις τα δικά σου.

  14. #479
    Εγγραφή
    18-10-2019
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psydefects Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μπεις με

    forthnet
    F0rth@c$n3t#

    Θα έχει τις default της 4νετ αλλά μπορείς να το παραμετροποιησεις με τα παραπάνω credentials
    ok ευχαριστω μπηκα. υπαρχουν καπου οι αρχικες ρυθμισεις της wind για ιντερνετ και voip να τις περασω; να υποθεσω δεν υπαρχει καπου το αρχικο firmwareπου ερχεται απο την wind ε;

  15. #480
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φιλε μου αν εχεις voip και περασες λογισμικο της NOVA απλα εβγαλες OFF το ρουτερ. Δεν υπαρχει τροπος επαναφορας σε wind. Το εχω κανει και εγω, ομως δεν εχω voip. Η WIND δεν δινει κωδικους voip (για ιντερνετ θα σου τους δωσει), δεν υπαρχει καπου το δικο της filmware να κατεβασεις, και πλεον δεν μπορει και η ιδια να "μπει" απομακρυσμενα να σου το περασει.

    Το καλυτερο που θα σου προτεινα ειναι να πεις οτι απλα δεν δουλευει, για να σου στειλουν αλλο. Εγω τους ειχα παρει τηλεφωνο, ειπα την αληθεια (μαλλον σχεδον την αληθεια... οτι το εδωσα δανεικο και εκανε αλλος την λαδια...), και αφου ειδαν οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα αποφασισαν -ανελπιστα θα ελεγα- και μου εστειλαν αλλο.

Σελ. 32 από 89 ΠρώτηΠρώτη ... 1222273031323334374252 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας