Σελ. 82 από 89 ΠρώτηΠρώτη ... 627277808182838487 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.216-1.230 από 1322

Θέμα: ZTE H288A (Nova)

  1. #1216
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από majingo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν διορθώσουν τη "βλάβη" με το πειραγμένο firmware δεν έχεις θέμα γιατί θα έχεις όλους τους κωδικούς και τους περνάς από GUI σε όποιο firmware θέλεις. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιες φορές δουλεύει και παίρνει τα credentials μόνο του και κάποιες όχι. Όταν βρω χρόνο θα ξαναφλασάρω το πειραγμένο firmware να τσεκάρω τα original TR069 settings.

    Αν δηλώσεις βλάβη εμένα μου το έκαναν σε 1-2 μέρες. Θέλει και λίγο κυνήγημα στο 13700.

    Άσχετο αλλά ξέρει κάποιος πότε είναι η διορία να δώσουν τους κωδικούς VoIP?
    η διορια εληξε
    απο 1/10/2023 πρεπει να δινουν Οι αλλοι παροχοι το κανουν Η Νοβα επισημα πλεον δεν δινει (για αυτο δοκιμασα τον "αλλο τροπο χτες αλλα δεν δουλεψε σε εμενα)

    Η EETT δεν κανει απολυτος τιποτα γιατι με ενημερωσε οτι
    Η καταγγελία έχει αποσταλεί στην επιχείρηση
    η επιχειρηση με εχει ηδη ενημερωση οτι δεν θα εφαρμοσει το νομο και δεν δωσει κωδικους οποτε δε ξερω τι νοημα εχει που την ενημερώνει οτι καποιος παραπονεθηκε ... το ξερουν ηδη
    Δεν τους λενε εφαρμοστε το νομο οποτε για αυτο μπορουν να κανουν οτι θελουν
    Δεν υπαρχει ελεγχος απο καποιο φορεα στη πραξη
    Επισης της δινει το δικαιωμα να απαωτηση οποτε εκεινη θελει....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 04-10-23 στις 15:18.

  2. #1217
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.789
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Την τελευταία εβδομάδα, εκεί που για μήνες όλα ήταν μια χαρά με το 288Α(Wind f/w T16), έχουν αρχίσει κάτι κουλαμαρίτσες...

    Αργούν να συνδεθούν/χάνονται συσκευές, μπλοκάρει όλο το δίκτυο χωρίς προφανή λόγο, πέφτει η σύνδεση ενώ τα υπόλοιπα (και η VoIP τηλεφωνία) λειτουργούν κανονικά. Με επανεκκίνηση στρώνει η κατάσταση, αλλά αυτή η ιστορία πάει ανά 2-3 μέρες.

    Επιπλέον, βλέπω αυξημένο atn (όχι κάτι συγκλονιστικό, αλλά κάπου +1.5) και πεσμένη μέγιστη εφικτή ταχύτητα συγχρονισμού (από 130 που είχα σε 100ρα με 110 κλείδωμα τώρα είμαι κάπου στα 118, αλλά δεν έχω προσέξει το κλείδωμα).

    Ταράχτηκε το ρούτερ και το χάνουμε ή να σκεφτώ άλλα σενάρια?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  3. #1218
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    620
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το πειραγμένο firmware ειναι της ZΤΕ η της NOVA??Εεχω το t17 φορεμενο ηδη αλλα δεν εχω voip..Αξιζει να το περασω??

  4. #1219
    Εγγραφή
    20-03-2022
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Hellas On Line BBS
    Router
    V42bis
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πειραγμένο firmware ειναι της ZΤΕ η της NOVA??Εεχω το t17 φορεμενο ηδη αλλα δεν εχω voip..Αξιζει να το περασω??
    Το πειραγμένο βασίζεται στο T16 και σου επιτρέπει:
    1. Να αποκρυπτογραφήσεις τα exported settings (config.bin) με το γνωστό python project στο github και άρα να πάρεις όλα τα passwords (PPoE, VoIP, TR069). H κρυπτογράφηση αυτού του αρχείου φαίνεται να αλλάζει από έκδοση σε έκδοση.
    2. Να έχεις root access στο router με κωδικούς root/admin. Αυτό σου επιτρέπει να έχεις πλήρη έλεγχο του router ειδικά σε iptables και running processes.

    Το έχει γράψει ένας από το group πίσω από το Python project και άρα δεν είναι εγκεκριμένο. Το βάζεις με δικό σου ρίσκο.

    Αν θέλεις μπορείς ανά πάσα στιγμή να γυρίσεις σε εγκεκριμένο firmware άπαξ και έχεις τα passwords που θέλεις. Αν το κάνεις αυτό θα σταματήσεις να έχεις root access στο router.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος majingo : 04-10-23 στις 15:37.

  5. #1220
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    620
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από majingo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πειραγμένο βασίζεται στο T16 και σου επιτρέπει:
    1. Να αποκρυπτογραφήσεις τα exported settings (config.bin) με το γνωστό python project στο github και άρα να πάρεις όλα τα passwords (PPoE, VoIP, TR069). H κρυπτογράφηση αυτού του αρχείου φαίνεται να αλλάζει από έκδοση σε έκδοση.
    2. Να έχεις root access στο router με κωδικούς root/admin. Αυτό σου επιτρέπει να έχεις πλήρη έλεγχο του router ειδικά σε iptables και running processes.

    Το έχει γράψει ένας από το group πίσω από το Python project και άρα δεν είναι εγκεκριμένο. Το βάζεις με δικό σου ρίσκο.

    Αν θέλεις μπορείς ανά πάσα στιγμή να γυρίσεις σε εγκεκριμένο firmware άπαξ και έχεις τα passwords που θέλεις. Αν το κάνεις αυτό θα σταματήσεις να έχεις root access στο router.
    εχω ηδη τους root κωδικους ομως..μπορω να κανω downgrade η θα μπρικαρει?

  6. #1221
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    delete
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 05-10-23 στις 08:16.

  7. #1222
    Εγγραφή
    20-03-2022
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Hellas On Line BBS
    Router
    V42bis
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tolis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω ηδη τους root κωδικους ομως..μπορω να κανω downgrade η θα μπρικαρει?
    Όταν μπαίνεις στο shell έχεις $ ή # ; Αν έχεις $ δεν είσαι root. Αν εννοείς ότι μπαίνεις με κωδικούς και μετά δίνεις άλλους κωδικούς δημοσιευμένους δεν είσαι root.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος majingo : 05-10-23 στις 08:20.

  8. #1223
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    οπως ειχα ξαναπει σε εμενα δεν δουλευει το πειραγμεο firmware γιατι δεν κανει register to voip
    εχω την Τ17 και το πειραγμενο ειναι Τ16
    δοκιμασα απ την Τ17 αυθεντικη και πηγα Τ16 αυθεντική (Ολα δουλευαν οκ)
    και μετα
    απο Τ16 αυθεντικη σε Τ16 πειραγμενο
    Δυστηχος παλι δεν κανει register voip το πειραγμενο

  9. #1224
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dim80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως ειχα ξαναπει σε εμενα δεν δουλευει το πειραγμεο firmware γιατι δεν κανει register to voip
    εχω την Τ17 και το πειραγμενο ειναι Τ16
    δοκιμασα απ την Τ17 αυθεντικη και πηγα Τ16 αυθεντική (Ολα δουλευαν οκ)
    και μετα
    απο Τ16 αυθεντικη σε Τ16 πειραγμενο
    Δυστηχος παλι δεν κανει register voip το πειραγμενο
    Τα ίδια έκανα κι εγώ....
    μέχρι και config backup έκανα στην 16 και μετά πήγα στην πειραγμένη T16 αλλά δεν του αρέσει το backup της κανονικής Τ16....(λογικό αφού έχει αλλάξει η κρυπτογράφηση)

  10. #1225
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thodoris85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια έκανα κι εγώ....
    μέχρι και config backup έκανα στην 16 και μετά πήγα στην πειραγμένη T16 αλλά δεν του αρέσει το backup της κανονικής Τ16....(λογικό αφού έχει αλλάξει η κρυπτογράφηση)
    εχω δοκιμασει και το restore bac up με του αυθεντικου firmware και ουτε εμενα το πηρε

    επισης τσεκαρα και τι serial number δειχνει η συσκευη γιατι το οτι δεν κανει register voip αλλα δουλευει υο internet ειναι κλασικο αν αλλαξεις ρουτερ και αυτο γιατι δεν ειναι περασμενo to serial ρουτερ στη Νοβα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dim80 : 05-10-23 στις 10:22.

  11. #1226
    Εγγραφή
    20-03-2022
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    56 kbps
    ISP
    Hellas On Line BBS
    Router
    V42bis
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thodoris85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια έκανα κι εγώ....
    μέχρι και config backup έκανα στην 16 και μετά πήγα στην πειραγμένη T16 αλλά δεν του αρέσει το backup της κανονικής Τ16....(λογικό αφού έχει αλλάξει η κρυπτογράφηση)
    Εφόσον έχεις backup της original 16, δοκίμασες να την αποκρυπτογραφήσεις με το Python project? Δεν είμαι σίγουρος αν έχει το ίδιο signature αλλά αξίζει να το δοκιμάσεις.

  12. #1227
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από majingo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον έχεις backup της original 16, δοκίμασες να την αποκρυπτογραφήσεις με το Python project? Δεν είμαι σίγουρος αν έχει το ίδιο signature αλλά αξίζει να το δοκιμάσεις.
    Νομίζω το είχα δοκιμάσει και δεν δούλεψε.
    Θα το ξαναδοκιμάσω όμως, και σε περίπτωση που έχω θετικά αποτελέσματα θα ενημερώσω (κατά 99,9999% δε θα δουλέψει όμως)

  13. #1228
    Εγγραφή
    20-02-2023
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    VDSL 50
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από majingo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν διορθώσουν τη "βλάβη" με το πειραγμένο firmware δεν έχεις θέμα γιατί θα έχεις όλους τους κωδικούς και τους περνάς από GUI σε όποιο firmware θέλεις. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιες φορές δουλεύει και παίρνει τα credentials μόνο του και κάποιες όχι. Όταν βρω χρόνο θα ξαναφλασάρω το πειραγμένο firmware να τσεκάρω τα original TR069 settings.

    Αν δηλώσεις βλάβη εμένα μου το έκαναν σε 1-2 μέρες. Θέλει και λίγο κυνήγημα στο 13700.

    Άσχετο αλλά ξέρει κάποιος πότε είναι η διορία να δώσουν τους κωδικούς VoIP?
    το δοκιμασα δεν γινεται
    δηλωσα βλαβη με περασμενο το πειραγμενο firmware που δε κανει register to voip
    για να φτιαξουν την βλαβη θελουν TR69 και την διορθωνουν περνοντας απομακρυσμενο νεο firmware Τ17

  14. #1229
    Εγγραφή
    14-10-2023
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπερα μετα απο reset στο router δεν μπορω να συνδεθω σε καποιες μη επωνυμες σελιδες πχ πανεπιστημιακες πλατφορμες η προγραμματα skype,discord etc ενω μπορω να μπω youtube facebook κτλπ με οποια συσκευη και αν προσπαθησω γινεται ακριβως το ιδιο τι εχει συμβει???

  15. #1230
    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περιοχή
    C:/Temp
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG 585 v8
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jsh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα μετα απο reset στο router δεν μπορω να συνδεθω σε καποιες μη επωνυμες σελιδες πχ πανεπιστημιακες πλατφορμες η προγραμματα skype,discord etc ενω μπορω να μπω youtube facebook κτλπ με οποια συσκευη και αν προσπαθησω γινεται ακριβως το ιδιο τι εχει συμβει???
    Λογικα ουτε steam μπορουσες να μπεις ουτε github και σε ΠΟΛΛΕΣ αλλες σελιδες & υπηρεσιες.

    Ειχα και εγω θεμα αλλα φαινεται να εστρωσε.

Σελ. 82 από 89 ΠρώτηΠρώτη ... 627277808182838487 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας