Σελ. 1 από 88 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 1317

Θέμα: ZTE H288A (Nova)

  1. #1
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    H Nova φαίνεται πως έχει ξεκινήσει να δίνει το ZTE H288A σε οικιακούς πελάτες, ενώ μέχρι τώρα δινόταν μόνο σε επαγγελματικές συνδέσεις.


    Χαρακτηριστικά


    VDSL2 με υποστήριξη 35b / V.plus / SuperVectoring - 17a / Vectoring / G.Vector - G.INP - SRA
    4 Gigabit Ethernet LAN θύρες / 1 Gigabit Ethernet WAN θύρα
    Dual-Band Wi-Fi: 2.4GHz (802.11b/g/n 2x2) και 5GHz (802.11a/n/ac 2x2) [20/40/80MHz]
    2 FXS θύρες για τηλεφωνική συσκευή (για χρήση με VoIP τηλεφωνία)
    1 USB 2.0 θύρα για εξωτερικό μέσο αποθήκευσης (DLNA/DMS/FTP) / εκτυπωτής / 3G-LTE dongle
    Κουμπιά για Wi-Fi on/off και WPS
    DDNS providers: no-ip, DynDNS, DtDNS, easydns, freedns, tzo


    Προς το παρόν έχει την έκδοση firmware: V1.1.0_GR5.1T8


    > Στο μενού του θα βρούμε την λειτουργία WLAN Radar με την οποία το router σκανάρει για γειτονικά δίκτυα και στις 2 συχνότητες. (Διαδρομή: Local Network -> WLAN και στο tab WLAN Radar)
    Ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο που μας δείχνει πολύ γρήγορα ποια κανάλια χρησιμοποιούνται από τα γειτονικά δίκτυα και ποια είναι τα ισχυρότερα και έτσι γλιτώνουμε τη χρήση του WiFi analyzer. Δεν το έχω ξαναδεί σε κάποιο άλλο ZTE router μέχρι τώρα.





    > Σε speedtest με Android κινητό στην μπάντα των 5GHz, είδα τη μέγιστη ταχύτητα της γραμμής μου. Το σήμα του WiFi είναι αρκετά ικανοποιητικό και για τις δυο συχνότητες.
    Στα 2.4GHz είδα περίπου 50-60Mbps, πολύ καλό και αναμενόμενο.


    > Στη γραμμή μου κατάφερα να δω τον μέγιστο συγχρονισμό και να συγχρονίσω σε 35b profile που υποστηρίζει το DSLAM μου.





    Φωτογραφίες




    Σίγουρα θα βελτιώσει τα πράγματα σε όσους έχουν γραμμή 100Mbps και δεν βλέπουν καλές Wi-Fi ταχύτητες στο H267N λόγω έλλειψης της 5GHz μπάντας και των λίγο-πολύ γνωστών του προβλημάτων, στα θετικά και οι Gigabit θύρες έναντι της μίας που έχει το H267N και σε πολλούς δε λειτουργεί ακόμη και σήμερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manospcistas : 22-06-20 στις 18:24.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-05-2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10/100
    ISP
    Nova
    Router
    TG788 V3
    Path Level
    Fastpath
    Γνωριζουμε στο συγκεκριμενο πως το βαζουμε σε bridge mode? Να τo εχουμε δηλαδη μονο σαν modem.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οδηγός για Bridge Mode στο H288A

    Αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το H288A μόνο για την τηλεφωνία και κάποιο δικό μας για το internet, ακολουθούμε τα παρακάτω.

    1) Μπαίνουμε στο web interface (192.168.1.1) του H288A με κωδικούς forthnet.

    2) Στην διαδρομή Internet -> WAN, θα δούμε κάποια DSL Connections. Διαγράφουμε ένα από τα παρακάτω - στο βήμα αυτό θα χάσουμε για λίγο τη σύνδεση στο Internet:
    >Αν έχουμε σύνδεση από καμπίνα, διαγράφουμε το Internet LE
    >Αν έχουμε σύνδεση από αστικό κέντρο (Α/Κ), διαγράφουμε το Internet VLU/VPU

    3) Δημιουργούμε ένα νέο connection κάνοντας κλικ στο μπλέ σταυρό (Create New Item)
    >Βάζουμε ο,τι θέλουμε στο connection name
    >Επιλέγουμε Type=Bridge Connection
    >Στο VLAN ID βάζουμε 835 για σύνδεση από καμπίνα ή 1102 για σύνδεση από Αστικό Κέντρο
    >Πατάμε apply

    4) Στη διαδρομή Internet -> Port Binding, διαλέγουμε την σύνδεση που μόλις φτιάξαμε, επιλέγουμε μια θύρα LAN στην οποία σκοπεύουμε να συνδέσουμε το δικό μας ρούτερ (έτσι ώστε να "δέσουμε" με εκείνη τη σύνδεση) και πατάμε apply.

    Τώρα μπορούμε να συνδέσουμε το δικό μας router στη θύρα αυτή και να το ρυθμίσουμε σε PPPoE βάζοντας τους κωδικούς internet της σύνδεσής μας.
    Το H288A πλέον κάνει τον συγχρονισμό και λειτουργεί και η VoIP τηλεφωνία. Κλείνουμε το WiFi του με το κουμπάκι που έχει στο πίσω μέρος. Δεν χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Στο θέμα με τα crc errors πως πάει αυτο?!Κανει καλη διαχείριση σε σχέση με το 267?!
    Το πριν και το μετά γενικα?!
    Ευχαριστω πολύ.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προσωπικά δεν είχα πολλά errors, ούτε πριν ούτε τώρα.
    Μην περιμένεις να δεις κάποια ιδιαίτερη διαφορά, δε μπορούν να γίνουν θαύματα ειδικά αν μια γραμμή δεν είναι σε καλή κατάσταση.

    Γνώμη μου βάσει εμπειρίας, αν δεν βλέπεις προβλήματα, μη σε απασχολούν καθόλου τα errors. Και πάντα, στα errors παίζει ρόλο και η χρήση.
    Υπάρχει η αντίληψη ότι 5000 το 24ωρο είναι πολλά. Δεν είναι, αν σκεφτούμε ότι περνάνε εκατομμύρια πακέτα τη μέρα από τη γραμμή μας (σε μια μέση χρήση) και μόνο 5000 χάθηκαν.
    Errors μπορούν να συμβούν για πολλούς λόγους, δεν υπάρχει τέλεια γραμμή ούτε τέλειο ρούτερ με μηδέν σφάλματα.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν είχα πολλά errors, ούτε πριν ούτε τώρα.
    Μην περιμένεις να δεις κάποια ιδιαίτερη διαφορά, δε μπορούν να γίνουν θαύματα ειδικά αν μια γραμμή δεν είναι σε καλή κατάσταση.

    Γνώμη μου βάσει εμπειρίας, αν δεν βλέπεις προβλήματα, μη σε απασχολούν καθόλου τα errors. Και πάντα, στα errors παίζει ρόλο και η χρήση.
    Υπάρχει η αντίληψη ότι 5000 το 24ωρο είναι πολλά. Δεν είναι, αν σκεφτούμε ότι περνάνε εκατομμύρια πακέτα τη μέρα από τη γραμμή μας (σε μια μέση χρήση) και μόνο 5000 χάθηκαν.
    Errors μπορούν να συμβούν για πολλούς λόγους, δεν υπάρχει τέλεια γραμμή ούτε τέλειο ρούτερ με μηδέν σφάλματα.
    Όχι προς θεού δεν περιμένω να εξαλείψει όλα τα crc errors,και εμένα η γραμμή του σπιτιού μου είναι πολυ καλη αλλά τρώει κάποια άσχετα σκαλώματα το 267 τώρα τελευταία.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-01-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    H Nova φαίνεται πως έχει ξεκινήσει να δίνει το ZTE H288A σε οικιακούς πελάτες, ενώ μέχρι τώρα δινόταν μόνο σε επαγγελματικές συνδέσεις.


    Χαρακτηριστικά


    VDSL2 με υποστήριξη 35b / V.plus / SuperVectoring - 17a / Vectoring / G.Vector - G.INP - SRA
    4 Gigabit Ethernet LAN θύρες / 1 Gigabit Ethernet WAN θύρα
    Dual-Band Wi-Fi: 2.4GHz (802.11b/g/n 2x2) και 5GHz (802.11a/n/ac 2x2) [20/40/80MHz]
    2 FXS θύρες για τηλεφωνική συσκευή (για χρήση με VoIP τηλεφωνία)
    1 USB 2.0 θύρα για εξωτερικό μέσο αποθήκευσης (DLNA/DMS/FTP) / εκτυπωτής / 3G-LTE dongle
    Κουμπιά για Wi-Fi on/off και WPS
    DDNS providers: no-ip, DynDNS, DtDNS, easydns, freedns, tzo


    Προς το παρόν έχει την έκδοση firmware: V1.1.0_GR5.1T8


    > Στο μενού του θα βρούμε την λειτουργία WLAN Radar με την οποία το router σκανάρει για γειτονικά δίκτυα και στις 2 συχνότητες. (Διαδρομή: Local Network -> WLAN και στο tab WLAN Radar)
    Ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο που μας δείχνει πολύ γρήγορα ποια κανάλια χρησιμοποιούνται από τα γειτονικά δίκτυα και ποια είναι τα ισχυρότερα και έτσι γλιτώνουμε τη χρήση του WiFi analyzer. Δεν το έχω ξαναδεί σε κάποιο άλλο ZTE router μέχρι τώρα.





    > Σε speedtest με Android κινητό στην μπάντα των 5GHz, είδα τη μέγιστη ταχύτητα της γραμμής μου. Το σήμα του WiFi είναι αρκετά ικανοποιητικό και για τις δυο συχνότητες.
    Στα 2.4GHz είδα περίπου 50-60Mbps, πολύ καλό και αναμενόμενο.


    > Στη γραμμή μου κατάφερα να δω τον μέγιστο συγχρονισμό και να συγχρονίσω σε 35b profile που υποστηρίζει το DSLAM μου.





    Φωτογραφίες




    Σίγουρα θα βελτιώσει τα πράγματα σε όσους έχουν γραμμή 100Mbps και δεν βλέπουν καλές Wi-Fi ταχύτητες στο H267N λόγω έλλειψης της 5GHz μπάντας και των λίγο-πολύ γνωστών του προβλημάτων, στα θετικά και οι Gigabit θύρες έναντι της μίας που έχει το H267N και σε πολλούς δε λειτουργεί ακόμη και σήμερα.
    Καλησπερα,μια ερωτηση. Πως καταφερες να το βαλεις 35b? σε ολους στην 100ρα ειναι 17a.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στις καμπίνες της Wind, τα DSLAMs έχουν ενεργοποιημένο το 35b για όλους εξαρχής, οπότε αρκεί να το υποστηρίζει το modem.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-01-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    εγω στην nova ειμαι αλλα απο καμπινα wind παιρνω. μπορω να τους καλεσω και να ζητησω να με βαλουν σε 35b profile χωρις να εχω απο πριν καποιο θεμα?
    κλειδωνω 10/100 τωρα

  10. #10
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αν είσαι σε καμπίνα Wind είναι ήδη ενεργοποιημένο, χρειάζεσαι απλά συμβατό εξοπλισμό. Αν για κάποιο λόγο δεν είναι ήδη ενεργό στην καμπίνα, δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι.
    Αν έχεις το H267N, δεν υποστηρίζει 35b το συγκεκριμένο

    Γνώμη μου εφόσον είσαι ΟΚ, δε χρειάζεται κάποια αλλαγή

  11. #11
    Εγγραφή
    26-01-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ναι εχω το H267N , δουλευει αψογα. Πραγματικα καταλαβαινω οτι οι περισσοτεροι εδω το κραζουν. Εγω δεν εχω κανενα θεμα,το 2.4ghz μου δινει απο μετρια αποσταση πανω απο 60-80mb/s. Το εχω μαζι με tp-link archer c50 (σε wds bridge επειδη εχω μεγαλη αποσταση μεταξυ τους).
    Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου
    Επισης πριν απο χρονια στις vdsl ειχαν limit 9999/99999, τωρα γιατι συγχρονιζουμε παραπανω ? (εχω τα ιδια στατηστικα με το δικο σου μοδεμ,μονο εχεις παραπανω attainable rateκαι snr margin). Εχω λιγους μηνες την vdsl απο nova. Ειμαι αρκετα κοντα στην καμπινα line att. κοντα 4,8-5dB. Στην 1gb με καλο cat5e σε speed test πιανω 100-102 down / 9.8-10 up οποια ωρα της ημερας θελω.

  12. #12
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σχετικά με τον αυξημένο συγχρονισμό:

    Ο ΟΤΕ στις δικές του καμπίνες έδινε στην αρχή 49999 / 99999
    Η Vodafone στις δικές της καμπίνες έδινε 51200 / 102400 (και δεν έχει κάνει κάποια αλλαγή σε αυτό)
    H Wind είχε το μεγαλύτερο και 10% περισσότερο από τα αντίστοιχα του ΟΤΕ, και από την αρχή έδινε 54999 / 109999

    Τους τελευταίους μήνες ξεκίνησε και ο ΟΤΕ δίνει τα ίδια με την Wind, πιθανόν για να γλιτώσει τηλεφωνήματα με περιπτώσεις "γιατί εγώ 92 και ο άλλος 102";

  13. #13
    Εγγραφή
    26-01-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Στο h267n 10999 / 109999 Κλειδωνω με μαξ που μπορω να φτασω κ καλα 50002 / 138644
    54999 / 109999 δεν εχω δει ποτε,σε κανενα. επειδη μιλαμε για 100ρα και θα εχεις συγχρονισμο μεχρι 10999/109999
    τωρα για το attainable rate οκ,εκει εχω δει 54999 up αλλα στο down πολυ παραπανω,μεχρι και 142.000 (μιλαμε παντα για το 17a)

    ο φιλος μου εβαλε wind 50ρα και στο μοδεμ λεει και actual rate kai att.rate το ιδιο.δεν μπορω να καταλαβω γιατι. αλλα εχουν βαλει κοφτη απο κεντρικα.
    του λεει δλδ actual rate πχ 50002 / 138644 και attainable rate 50002 / 138644
    Μενεις και εσυ καλλιθεα αν καταλαβα καλα?

  14. #14
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δε διευκρίνισα ότι οι τιμές που γράφω παραπάνω είναι για το download των 2 πακέτων (50αρι: 54999 κ 100αρι: 109999 αντίστοιχα) και όχι up. Το up είναι 5499 και 10999.

    Όσο για τη γραμμή του φίλου σου είναι στην παρακάτω περίπτωση: αν κάποιος είναι σε καμπίνα της Wind και ταυτόχρονα πελάτης της, η Wind του δίνει ελεύθερο προφίλ και το modem συγχρονίζει όσο περισσότερο μπορεί (γι΄αυτό βλέπεις το ίδιο σε actual και attainable), αλλά του βάζει κόφτη μετά το DSLAM στην ταχύτητα την οποία πληρώνει. Γι' αυτό θα δεις πολλές φορές ότι στη γραμμή του φίλου σου τα speedtest θα ξεκινάνε με >100 ταχύτητα και αμέσως θα πέφτει και θα φτάνει στα 49-50.

    Ναι, Καλλιθέα κ εγώ

  15. #15
    Εγγραφή
    26-01-2011
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μαλιστα.μπορει να ειμαστε και γειτονες...
    Απ'οτι καταλαβα πρεπει να δουλευεις (σε αναλογο επαγελμα) ή να ασχολησε με ιντερνετ πολυ.
    Εγω δουλευω πολλα χρονια σε επισκευαστικο κεντρο λαπτοπ,ταμπλετ & κινητων. Σχεδον καθε φορα καποιος κανει παραπονα για ιντερνετ,ταχυτητες και ολοι νομιζουν οτι φταιει η συσκευη τους....

Σελ. 1 από 88 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας