Σελ. 12 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 1317

Θέμα: ZTE H288A (Nova)

  1. #166
    Εγγραφή
    08-04-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Actual Rate(Up/Down) 10996/109993 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 59554/127744 kbps

    Attainable Rate δεν ειναι το θεωρητικο μεγιστο της γραμμης που μπορω να συνδεθω??Ελα μηπως μπορω και το πιασω-το ξερω ακουγομαι απληστος
    Επισης το zte 168 εχει 100Mbps θυρα lan εαν δεν κανω λαθος οποτε τα 109mbps δεν μπορω να τα παρω,σωστα??

  2. #167
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmeles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Actual Rate(Up/Down) 10996/109993 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 59554/127744 kbps

    Attainable Rate δεν ειναι το θεωρητικο μεγιστο της γραμμης που μπορω να συνδεθω??Ελα μηπως μπορω και το πιασω-το ξερω ακουγομαι απληστος
    Επισης το zte 168 εχει 100Mbps θυρα lan εαν δεν κανω λαθος οποτε τα 109mbps δεν μπορω να τα παρω,σωστα??
    Ναι, είναι το μέγιστο θεωρητικό εφόσον ο πάροχος δεν σε "έκοβε" ώστε να έχεις το πακέτο σύνδεσης που έχεις ζητήσεις. Το ότι το ρούτερ σου έχει θύρα LAN 100mbps δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑΝ ρολο στον συγχρονισμό της γραμμής, αλλά στην μέγιστη ταχύτητα μεταφορά δεδομένων ανάμεσα στις συσκευές που συνδέονται σε αυτές.

    Το ZTE 288, έχει 4 LAN του 1gbit, αλλά η μέγιστη ταχύτητα που μπορεί να έχει κάποιος μέσω αυτών είναι τα 300mbps που είναι και η σημερινή μέγιστη ταχύτητα που διατίθεται εμπορικά για οικιακή χρήση. 300mbps δίνει η HCN, ενώ οι υπόλοιπες μέχρι 200. Τώρα αν υπάρχει κάποια άλλη που δίνει μεγαλύτερη ας μου απαντήσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα.

    Στα επαγγελματικά, η HCN δίνει μέχρι 10gbps συμμετρική, αλλά από όσο φαντάζομαι θα δίνει και διαφορετικό εξοπλισμό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 19-11-20 στις 19:11.

  3. #168
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η 100άρα LAN θύρα ενός ρούτερ σε μια γραμμή με συγχρονισμό 110Mbps, θα περιορίσει την μέγιστη ταχύτητα download που θα βλέπουν οι συσκευές σε 93-95Mbps, ενώ με μια 1000άρα Gigabit LAN θα έδινε 101-103Mbps αντίστοιχα.
    Το upload καθότι πολύ μικρότερο, δεν επηρεάζεται.

  4. #169
    Εγγραφή
    08-04-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Το 288 kanei 20 ευρω απο την forthnet αλλα το κακο ειναι οτι τωρα στο lockdown παρολο που ειναι ανοιχτο το καταστημα της δεν πουλανε,ετσι με ειπαν τουλαχιστον στο τηλεφωνο.Πρεπει να μου το στειλουν με κουριερ

  5. #170
    Εγγραφή
    20-11-2020
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Καλησπέρα! Έχω το ίδιο Router ΖΤΕ Η288Α και αντιμετωπίζω ξαφνικά (μετά από 9μήνες χρήσης στα 100mbps σταθερά και μηδέν αποσυνδέσεις) χιλιάδες error CRC & FEC και εκατοντάδες disconnects. Οι τεχνικοί μου ανέφεραν ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση της πολυκατοικίας, καθώς από μετρήσεις στον κατανεμητή έπιανε όλη τη ταχύτητα δίχως προβλήματα και από κει κ πέρα το χάος. Επίσης ξέχασα να προσθέσω ότι εκτός από αποσυνδέσεις είχα και μείωση της ταχύτητας στα 30-40 mbps κάθε φορά που συγχρόνιζε το ρουτερ μετά τις αποσυνδέσεις. Ένας από τους τεχνικούς, αρχές Σεπτέμβρη, μου ανέφερε πως κάθε φορά που καλεί κάποιος το ασανσέρ της πολυκατοικίας δημιουργούνται σφάλματα στην καλωδίωση και ως επακόλουθο αυτό προκαλεί και όλα τα υπόλοιπα προβλήματά. Έκτοτε άρχισα να παρακολουθώ την σύνδεση μου σε συνάρτηση με την κίνηση του ασανσέρ και διαπίστωσα πως όντως έχει δίκιο ο τεχνικός. Κάθε φορά που κάποιος το καλεί ανεβάζει ο δρομολογητής χιλιάδες σφάλματα (CRC & FEC errors) και φυσικό επακόλουθο οι αποσυνδέσεις. Έφερα τεχνικό της προάλλες και μου πρότεινε να τραβήξω καλώδιο εξωτερικά πράγμα το οποίο και έκανα. Συνεχίζω να έχω χιλιάδες errors στο Router πατοτι τράβηξα εξωτερική καλωδίωση με UTP και PET καλώδιο (2 ξεχωριστές δοκιμές).

    Σήμερα ήρθε για 6η φορά τεχνικός της NOVA στο σπίτι και αφού κάναμε όλες τις δοκιμές μου λέει, πρέπει να κάνουμε upgrade το firmware και διαπιστώνω πως πάει κάπως καλύτερα το όλο θέμα σε σφάλματα, δηλαδή καλούν το ασανσέρ και ανεβάζω λιγότερα errors. Παίζει να έφταιγε αυτό τελικά ???

  6. #171
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akhs7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα! Έχω το ίδιο Router ΖΤΕ Η288Α και αντιμετωπίζω ξαφνικά (μετά από 9μήνες χρήσης στα 100mbps σταθερά και μηδέν αποσυνδέσεις) χιλιάδες error CRC & FEC και εκατοντάδες disconnects. Οι τεχνικοί μου ανέφεραν ότι φταίει η εσωτερική καλωδίωση της πολυκατοικίας, καθώς από μετρήσεις στον κατανεμητή έπιανε όλη τη ταχύτητα δίχως προβλήματα και από κει κ πέρα το χάος. Επίσης ξέχασα να προσθέσω ότι εκτός από αποσυνδέσεις είχα και μείωση της ταχύτητας στα 30-40 mbps κάθε φορά που συγχρόνιζε το ρουτερ μετά τις αποσυνδέσεις. Ένας από τους τεχνικούς, αρχές Σεπτέμβρη, μου ανέφερε πως κάθε φορά που καλεί κάποιος το ασανσέρ της πολυκατοικίας δημιουργούνται σφάλματα στην καλωδίωση και ως επακόλουθο αυτό προκαλεί και όλα τα υπόλοιπα προβλήματά. Έκτοτε άρχισα να παρακολουθώ την σύνδεση μου σε συνάρτηση με την κίνηση του ασανσέρ και διαπίστωσα πως όντως έχει δίκιο ο τεχνικός. Κάθε φορά που κάποιος το καλεί ανεβάζει ο δρομολογητής χιλιάδες σφάλματα (CRC & FEC errors) και φυσικό επακόλουθο οι αποσυνδέσεις. Έφερα τεχνικό της προάλλες και μου πρότεινε να τραβήξω καλώδιο εξωτερικά πράγμα το οποίο και έκανα. Συνεχίζω να έχω χιλιάδες errors στο Router πατοτι τράβηξα εξωτερική καλωδίωση με UTP και PET καλώδιο (2 ξεχωριστές δοκιμές).

    Σήμερα ήρθε για 6η φορά τεχνικός της NOVA στο σπίτι και αφού κάναμε όλες τις δοκιμές μου λέει, πρέπει να κάνουμε upgrade το firmware και διαπιστώνω πως πάει κάπως καλύτερα το όλο θέμα σε σφάλματα, δηλαδή καλούν το ασανσέρ και ανεβάζω λιγότερα errors. Παίζει να έφταιγε αυτό τελικά ???
    Αυτό μου θυμίζει το δικό μου πρόβλημα που είχα στο παλιό σπίτι που εμένα,πολυκατοικία χωρίς ασανσέρ,δεκαετίας 70,όποτε έβαζε πλυντήριο η γειτόνισσα από κάτω μου ανέβαζε τα error στο θεό όπου μου έκανε συνεχείς αποσυνδέσεις μέχρι να τελειώσει το πλυντήριο.

  7. #172
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Υπάρχει κάποιο ρύθμιση στο μόντεμ για να κλείνει το Wi-Fi κάποιες ώρες; Δεν το έχω βρει μέχρι στιγμής…
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  8. #173
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chriszah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο ρύθμιση στο μόντεμ για να κλείνει το Wi-Fi κάποιες ώρες; Δεν το έχω βρει μέχρι στιγμής…
    Σε ορισμένα ζτε γίνεται.. Στο 108n v2.5 νομίζω γίνεται..
    Να και του λόγου το αληθές.. (Nομίζω αυτή είναι η σχετική επιλογή).
    https://i.imgur.com/eflVXko.png

    Θα ψάξω γενικά στο διαδίκτυο και αν βρω κάτι θα σου πω..

    - - - Updated - - -

    Σε 267a voda που κοίταξα λείπει το schedule στο wifi..
    https://i.imgur.com/VYCgWlJ.png
    Στο entry όμως υπάρχει..
    https://i.imgur.com/Vf7AKmj.png
    Έχω την εντύπωση ότι όλα αυτά ζτε είναι.. Οπότε είναι θέμα αν ο πάροχος στο fw του το έχει κρυφό η όχι..
    Ίσως με κωδικούς root να εμφανιζόταν.. Αλλιώς παράπονα-παράκληση στο support και ότι κάτσει..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 02-12-20 στις 17:47.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #174
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παιδιά καλησπέρα. Πρώην κάτοχος του 267Ν και σήμερα το άλλαξα με το 288! Από το πρωί που το έχω βάλει δεν έχει συγχρονίσει ούτε μια φορά. Μου λένε πως χρειάζεται αναβάθμιση από τεχνικό. Έχει τύχει σε κανέναν; Πρώτη φορά το ακούω! Εχω δοκιμάσει και το ρούτερ ενός φίλου μου που είναι το ίδιο (adsl σύνδεση έχει όμως ) και δεν δουλεύει. Δεν έχω ίντερνετ αλλά το σημαντικότερο είναι πως δεν έχω και τηλέφωνο από το πρωί!!!

  10. #175
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ισχύει, το 288 σε ορισμένες περιπτώσεις δε συγχρονίζει και χρειάζεται update από τεχνικό.

  11. #176
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Δεν μπορώ με κάποιο τρόπο να το κάνω μόνος μου ε ; Είμαι Νοσηλευτής και εχω πολύ δύσκολο ωράριο να δω ποτε θα έρθει... Ευχαριστώ πολύ φίλε μου

  12. #177
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.440
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δυστυχώς δεν το δίνουν, και δε βρίσκω και το λόγο, θα γλίτωνε τόσα ραντεβού και τόση ταλαιπωρία. Μέχρι τότε, με οποιοδήποτε VDSL router θα μπορέσεις να έχεις έστω internet

    Καλη δυναμη!

  13. #178
    Εγγραφή
    05-02-2009
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ηρθε σήμερα και σε 5 λεπτά ήταν έτοιμο! Τηλεφωνία δεν εχω ακόμα αλλα αυτό θα γίνει απο το τεχνικό τους τμήμα άμεσα απ'ότι μου είπαν...

  14. #179
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από play Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηρθε σήμερα και σε 5 λεπτά ήταν έτοιμο! Τηλεφωνία δεν εχω ακόμα αλλα αυτό θα γίνει απο το τεχνικό τους τμήμα άμεσα απ'ότι μου είπαν...
    Φαίνεται ότι είναι κοινό "πρόβλημα" η αλλαγή από 267 σε 288 για το VOIP. Και σε μένα έτυχε αυτό. Σάββατο πήρα το ρούτερ, Τρίτη-Τετάρτη είχα τηλεφωνία αλλά μάλλον επειδή μεσολάβησε και το ΣΚ

    Y.Γ. με βάση την μέχρι τώρα εμπειρία μου από το συγκεκριμένο μπορώ να πω ότι για ρούτερ παρόχου, τα "σπάει"

  15. #180
    Εγγραφή
    02-05-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    104
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΘΗΝΑ
    Router
    ZTE- H288A
    SNR / Attn
    31(dB) / 0.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπαρχει κανα τιπ για το προβλημα της μπαντας των 5ghz που χανει συνεχως το ρουτερ?
    Κατα τα αλλα στα 2.4ghz μια χαρα δουλευει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να μπεις με forthnet γι αυτο δε στα εμφανιζει.
    Πως μπαινουμε με forthnet σε αυτο το μενου ρε παιδια?

Σελ. 12 από 88 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας