Σελ. 41 από 89 ΠρώτηΠρώτη ... 2131363940414243465161 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 601-615 από 1322

Θέμα: ZTE H288A (Nova)

  1. #601
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bigsam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινάμε ότι ο τεχνικός έχει αρμοδιότητα μέχρι την είσοδο της γραμμής του κτιρίου. Δεν είναι υποχρεωμένος να μπει σε κάθε σπίτι να κάνει εργασίες.
    Θα διαφωνησω σε αυτο .

    Ερχεται κανονικα ο τεχνικος , τελειωνει τον κατανεμητη , και ερχεται ΜΕΣΑ στο σπιτι , συνδεει το ρουτερ , βεβαιωνεται οτι δουλευουν ολα σωστα και μετα φευγει .
    Αυτα σε NOVA kai COSMOTE μεχρι και τον Μαιο .
    The gr81 .

  2. #602
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα διαφωνησω σε αυτο .

    Ερχεται κανονικα ο τεχνικος , τελειωνει τον κατανεμητη , και ερχεται ΜΕΣΑ στο σπιτι , συνδεει το ρουτερ , βεβαιωνεται οτι δουλευουν ολα σωστα και μετα φευγει .
    Αυτα σε NOVA kai COSMOTE μεχρι και τον Μαιο .
    Και σε wind ισχύει, αλλά πολλά συνεργεία έχουν "δικό τους" πρωτόκολλο. Παράδειγμα επειδή λες για NOVA. Σε συγγενικό μου άτομο σε 24αρα από wind σε nova μετατροπή σε voip απλά έστειλαν τον εξοπλισμό. Δεν εμφανίστηκαν καν, όταν για αντίστοιχη εργασία σε Cosmote ήρθε συνεργείο κανονικά.

  3. #603
    Εγγραφή
    02-04-2020
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109953/10998
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    11.2(dB) / 5.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η καλωδιωση του σπιτιου ειναι ενταξει σε άλλο ζεύγος καλωδίου η γραμμη ηταν εντάξει για αυτο και εκανα αιτηση διακοπής ,ην τυχον υπαρξει κατι καλύτερο στην νέα. επιστροφη τηλεφωνίας τι συμαίνει ακριβώς;

  4. #604
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Neontheone Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η επιστροφη τηλεφωνίας τι συμαίνει ακριβώς;
    Η τεχνικη να στελνουμε πισω στην γραμμη την voip τηλεφωνια .
    Επηρεαζει ολο και περισσοτερο την γραμμη προς το χειροτερο , οσο ανεβαινουμε σε ταχυτητες .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  epistrofi-grammis-tilefonou.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  144,4 KB 
ID: 239131
    The gr81 .

  5. #605
    Εγγραφή
    02-04-2020
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109953/10998
    ISP
    Nova
    Router
    H288A
    SNR / Attn
    11.2(dB) / 5.8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν το εκανα ποτε αυτο. κατευθειαν τηλεφωνια απο το ρουτερ. Ευχαριστω για τις απαντησεις.

  6. #606
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    620
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τελευταιο fw ειναι το Τ16??

  7. #607
    Εγγραφή
    03-10-2018
    Μηνύματα
    1.017
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    1
    Ναι το T16.

  8. #608
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ds12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το T16.
    Το έχω εδώ και αρκετούς μήνες με το συγκεκριμένο firmware, σε ISDN γραμμή ΟΤΕ με 100αρα VDSL.

    Το έχω μόνο σαν modem και το κάνω bridge με το pfSense μου.

    Σαν modem τουλάχιστον που το έχω εγώ, είναι βράχος. Και η γραμμή μου έχει κάποια θέματα λόγω κακής επισκευής που είχαν κάνει πριν κανένα χρόνο στο υπόγειο καλώδιο από την καμπίνα ως την κολόνα.

    Συγχρονίζω φουλ στα 110 download / 11 upload και δεν κάνει καμία αποσύνδεση, εκτός αν κοπεί το ρεύμα ή αρχίσει πάλι τα δικά της η γραμμή.

  9. #609
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Καλησπέρα παιδιά.

    Μου το έφεραν σήμερα δωρεάν μιας και είχα να αλλάξω μόντεμ από τον καιρό του Νώε.

    Σε 100αρα VDSL Νόβα από καμπίνα ΟΤΕ που συγχρονίζει στα 93-100 (ανάλογα τον καιρό) έχω το speedport plus που είχα από πριν στον ΟΤΕ σε Bridge mode πάνω στο ASUS router μου.

    Αξίζει να βάλω το συγκεκριμένο αντί του Speedport plus για modem? Το speedport αργεί αισθητά να συγχρονίσει και έχει γράψει και 4-5 χρονάκια λειτουργίας.

    Ευχαριστώ.
    Are you with Us?

  10. #610
    Εγγραφή
    29-01-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    620
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    18461/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ
    Router
    tg585 v8
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά.

    Μου το έφεραν σήμερα δωρεάν μιας και είχα να αλλάξω μόντεμ από τον καιρό του Νώε.

    Σε 100αρα VDSL Νόβα από καμπίνα ΟΤΕ που συγχρονίζει στα 93-100 (ανάλογα τον καιρό) έχω το speedport plus που είχα από πριν στον ΟΤΕ σε Bridge mode πάνω στο ASUS router μου.

    Αξίζει να βάλω το συγκεκριμένο αντί του Speedport plus για modem? Το speedport αργεί αισθητά να συγχρονίσει και έχει γράψει και 4-5 χρονάκια λειτουργίας.

    Ευχαριστώ.
    Μια δοκιμη θα σε πεισει...

  11. #611
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά.

    Μου το έφεραν σήμερα δωρεάν μιας και είχα να αλλάξω μόντεμ από τον καιρό του Νώε.

    Σε 100αρα VDSL Νόβα από καμπίνα ΟΤΕ που συγχρονίζει στα 93-100 (ανάλογα τον καιρό) έχω το speedport plus που είχα από πριν στον ΟΤΕ σε Bridge mode πάνω στο ASUS router μου.

    Αξίζει να βάλω το συγκεκριμένο αντί του Speedport plus για modem? Το speedport αργεί αισθητά να συγχρονίσει και έχει γράψει και 4-5 χρονάκια λειτουργίας.

    Ευχαριστώ.
    Είχα και εγώ το Speedport Plus σε bridge και με ενοχλούσαν αρκετά 2 πράγματα:

    1) Αργούσε πολύ να συγχρονίσει
    2) Αν έκανε αποσυγχρονισμό και συγχρονιζόταν ξανά, το router σου δεν μπορούσε να κάνει κλήση PPPoE. Έπρεπε να βγει και να ξαναμπεί στο ρεύμα το speedport

    Αξίζει με 1000 να το βάλεις σαν modem. Bridge αν θυμάμαι καλά δεν σε αφήνει να κάνεις αν μπεις στο μενού με τους κωδικούς που έχει στο αυτοκόλλητο, πρέπει να μπεις με root.

  12. #612
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To H288A το έχω 2 χρόνια σε bridge, είναι σκυλί. Τώρα που αναβαθμίστηκα από τα 100 στα 200 στην Cosmote, είδα ότι στη γραμμή μου τα πάει καλύτερα απ όλα τα άλλα


    https://www.adslgr.com/forum/attachm...hmentid=238973

    Η288Α: 220Mbps
    H1600: 199Mbps
    Smart: 201Mbps
    Plus: 98Mbps (ναι 98, σε 35b, με SNR 8db) - δε ξέρω τι φάση

  13. #613
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Καλησπέρα ,

    Λοιπόν το δοκίμασα χθες μιας και βρίσκομαι Ελλάδα αυτό το διάστημα.
    Εντυπώσεις :

    - Συγχρονίζει πιο γρήγορα από το Speedport Plus και λίγο πιο ψηλά σε κάθε προσπάθεια.
    - O οδηγός για bridge είναι πολύ πιο απλός και εύκολος σε σύγκριση με το Speedport Plus.
    - Δεν ξέρω αν φταίνε οι ρυθμίσεις , πάντως το λαμπάκι internet ήταν κλειστό στο Speedport όσο το είχα σε bridge mode. Τώρα είναι αναμμένο και το internet.
    - Στο Speedport είχα βάλει και 2ο καλώδιο ethernet που πήγαινε σε θύρα Lan του Asus router για να μπορώ να συνδέομαι στο graphic interface. Επίσης είχα αλλάξει την ip του Speedport ώστε να μπορώ να το βρίσκω μέσα στο δίκτυο. Βέβαια για να γίνουν όλα αυτά και να συνδεθώ στο Speedport έπρεπε να αλλάξω IPs και gateway στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή. Τώρα είδα ότι μπορώ απλά να πατήσω το κουμπάκι του WIFI στο 288Α και να μπω σε αυτό ασύρματα ενώ συνεχίζει να είναι σε bridge.

    Τα στατιστικά της γραμμής είναι τα παρακάτω από καμπίνα ΟΤΕ
    Πως τα βλέπετε ; Σε μελλοντικό διπλασιασμό με το 35 profile θα φτάσω τα 150-160;

    Ευχαριστώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-07-02 at 10.50.10.png 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  502,6 KB 
ID: 239164
    Are you with Us?

  14. #614
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα ,

    Λοιπόν το δοκίμασα χθες μιας και βρίσκομαι Ελλάδα αυτό το διάστημα.
    Εντυπώσεις :

    - Συγχρονίζει πιο γρήγορα από το Speedport Plus και λίγο πιο ψηλά σε κάθε προσπάθεια.
    - O οδηγός για bridge είναι πολύ πιο απλός και εύκολος σε σύγκριση με το Speedport Plus.
    - Δεν ξέρω αν φταίνε οι ρυθμίσεις , πάντως το λαμπάκι internet ήταν κλειστό στο Speedport όσο το είχα σε bridge mode. Τώρα είναι αναμμένο και το internet.
    - Στο Speedport είχα βάλει και 2ο καλώδιο ethernet που πήγαινε σε θύρα Lan του Asus router για να μπορώ να συνδέομαι στο graphic interface. Επίσης είχα αλλάξει την ip του Speedport ώστε να μπορώ να το βρίσκω μέσα στο δίκτυο. Βέβαια για να γίνουν όλα αυτά και να συνδεθώ στο Speedport έπρεπε να αλλάξω IPs και gateway στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή. Τώρα είδα ότι μπορώ απλά να πατήσω το κουμπάκι του WIFI στο 288Α και να μπω σε αυτό ασύρματα ενώ συνεχίζει να είναι σε bridge.

    Τα στατιστικά της γραμμής είναι τα παρακάτω από καμπίνα ΟΤΕ
    Πως τα βλέπετε ; Σε μελλοντικό διπλασιασμό με το 35 profile θα φτάσω τα 150-160;

    Ευχαριστώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2022-07-02 at 10.50.10.png 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  502,6 KB 
ID: 239164
    - Δεν ξέρω αν φταίνε οι ρυθμίσεις , πάντως το λαμπάκι internet ήταν κλειστό στο Speedport όσο το είχα σε bridge mode. Τώρα είναι αναμμένο και το internet.

    Θέμα ρυθμίσεων είναι, εγώ έσβησα από το ZTE όλες τις συνδέσεις δικτύου και άφησα μόνο αυτή που βγαίνει το VLAN 835 bridged. Είναι σβηστό σε εμένα το λαμπάκι του internet


    Στο Speedport είχα βάλει και 2ο καλώδιο ethernet που πήγαινε σε θύρα Lan του Asus router για να μπορώ να συνδέομαι στο graphic interface. Επίσης είχα αλλάξει την ip του Speedport ώστε να μπορώ να το βρίσκω μέσα στο δίκτυο. Βέβαια για να γίνουν όλα αυτά και να συνδεθώ στο Speedport έπρεπε να αλλάξω IPs και gateway στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή. Τώρα είδα ότι μπορώ απλά να πατήσω το κουμπάκι του WIFI στο 288Α και να μπω σε αυτό ασύρματα ενώ συνεχίζει να είναι σε bridge.

    Και αυτό θέμα ρυθμίσεων είναι. Έχω βάλει το bridge για το VLAN ID 835 να βγαίνει μόνο στην θύρα LAN1. Έχω κλείσει τον DHCP, το WiFi και το firewall και του έχω δώσει IP στο ίδιο range με το router μου. Έχω βάλει ένα δεύτερο καλώδιο ethernet στην LAN2 το οποίο πάει στο switch μου και βλέπω κανονικά το interface του από οποιονδήποτε υπολογιστή μέσα στο δίκτυό μου.


    Πάντως σαν modem που το έχω τόσους μήνες, είναι βράχος, δεν έχει κάνει κιχ ποτέ. Μου θυμίζει σε σταθερότητα τα θρυλικά Speedtouch 585iv6 που είχα σε ADSL.

  15. #615
    Εγγραφή
    03-04-2004
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Καλησπέρα
    υπάρχει περίπτωση με την επιλογή Dial Plan στο VOiP να ¨μπλοκάρουμε" πχ αριθμούς που ξεκινάν με 69* ή πχ κλήσεις προς 4ψήφια κλπ ?

Σελ. 41 από 89 ΠρώτηΠρώτη ... 2131363940414243465161 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας