Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    10-11-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Γεια σε όλους.
    Αντικατέστησα τον HDD σε παλιό λαπτοπ Dell Inspiron 11 3000 Series 3138 με SSD Crucial ΒΧ500 250GB. Ο δίσκος είναι συμβατός, μου το επιβεβαίωσαν και με online chat από την Crucial.
    Έκανα cloning με το πρόγραμμα acronis ακολουθώντας τις οδηγίες της crucial. Τον τοποθέτησα στο λαπτοπ και όταν πατάω το power button ξεκινάει σε safe mode. Είναι μια μπλε οθόνη που λέει Επιλογή Διάταξης Πληκτρολογίου. Επιλέγω Ελληνικά (δοκίμασα και με Αγγλικά) και εμφανίζει κάποιες άλλες επιλογές, πάντα σε μπλε οθόνη safe mode. Πατάω "Έξοδος και συνέχιση στα windows 10" και το λαπτοπ κάνει επανεκκίνηση και ξαναβγάζει την ίδια οθόνη safe mode. Οτιδήποτε και να κάνω εκεί μέσα δεν μπορεί με τίποτα να ξεκινήσει τα windows. Επικοινώνησα με την crucial, μου είπαν μήπως φταίει ο SSD, τον συνδέω ως εξωτερικό σε άλλο λαπτοπ και τα αρχεία υπάρχουν κανονικά. Επικοινωνώ με την Dell, μου λένε να κάνω κάτι με το comand prompt, το δοκιμάζω (είδα και βίντεο στο youtube) και πάλι τίποτα. Δοκιμάζω την αυτόματη επιδιόρθωση του safe mode, τίποτα. Με λίγα λόγια, δοκίμασα τα πάντα και κανείς δεν ξέρει γιατί το λαπτοπ έχει κολλήσει στο safe mode. Από την dell μου είπανε να το πάω σε τεχνικό.
    Έχει κανείς καμία ιδέα; Τι μπορεί να φταίει; Έλεγξα ακόμα και ότι ο SSD έχει συνδεθεί καλά μέσα στο λαπτοπ. Έχω κάνει ακριβώς την ίδια διαδικασία αντικατάστασης δίσκου σε άλλο λάπτοπ και όλα λειτούργησαν μια χαρά με την πρώτη.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.956
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Προσπαθησε να κάνεις πάλι την κλωνοποίηση με macrium reflect η το aomei backupper.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.860
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Χωρίς να ξέρω τι μπορεί να φταίει στο συγκεκριμένο,
    να επισημάνω:
    1. οι ssd (στα windows) θέλουν ενεργό ahci για να παίξει το trim.
    Αυτό μπορεί να είναι θέμα αν στο σύστημα/μητρική ο παλιός δίσκος ήταν σε IDE/compatibility mode.
    Οπότε, είτε το γυρνάς σε ahci (και πιθανότατα σου βγάζει μπλέ οθόνη...) ή το αφήνεις σε legacy mode αλλά δεν παίζει το trim.
    2. Οι ssd θέλουν άλλο sector alignment σε σχέση με ένα μηχανικό δίσκο.
    Αυτό με την κλωνοποίηση ίσως είναι θεματάκι.

    3. Δοκίμασε και με το clonezilla.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-11-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Με κάποιο τρόπο έγινε τελικά. Σύνδεσα τον SSD σε ένα laptop ως εξωτερικό δίσκο και αυτόματα έκανε κάποια διόρθωση. Έβγαλε ένα μήνυμα που έλεγε ότι λείπει κάποιο λογισμικό από αυτόν το δίσκο και πάτησα εκεί που έλεγε "εγκατάσταση λογισμικού" και μετά δούλεψε κανονικά. Δεν έχω καταλάβει πώς έγινε και τι έκανε το laptop στον δίσκο αλλά αφού λύθηκε όλα ok.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας