Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Σήμερα ενεργοποιήθηκε η υποτιθέμενη κατοστάρα μου με maximum 41 MBPS. Το ξέρω κλισέ το θέμα στην Ελλάδα πλέον, αλλά μου είπαν ότι "φταίει ο ΟΤΕ" και να περιμένω.

    Έκανα άμεσα αίτηση υπαναχώρησης δεδομένου ότι δεν είμαι παιδάκι να παίζει. Τι να περιμένω τώρα; Ξέρει κανένας; Είμαι στις 11 μέρες από την "υπογραφή" του συμβολαίου.
    Sent From My Computer Using Firefox

  2. #2
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Για να συμπληρώσω παρατηρώντας τη γραμμή. βλέπω ότι εμμονικά έχει μία σταθερότητα στα 4.6 mb / sec download. Λέτε να είναι κάποιος κόφτης; Από τη Wind και την υποστήριξη πάντως οι άνθιρωποι μου το είπαν ξεκάθαρα να πάω σε άλλη εταιρεία το οποίο το θεωρώ πρωτοφανές για τα χρονικά μία εταιρεία να απαντάει έτσι σαν να μην την ενδιαφέρει να χάσει χρήματα και μόνιμα συμβόλαια
    Sent From My Computer Using Firefox

  3. #3
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να συμπληρώσω παρατηρώντας τη γραμμή. βλέπω ότι εμμονικά έχει μία σταθερότητα στα 4.6 mb / sec download. Λέτε να είναι κάποιος κόφτης; Από τη Wind και την υποστήριξη πάντως οι άνθιρωποι μου το είπαν ξεκάθαρα να πάω σε άλλη εταιρεία το οποίο το θεωρώ πρωτοφανές για τα χρονικά μία εταιρεία να απαντάει έτσι σαν να μην την ενδιαφέρει να χάσει χρήματα και μόνιμα συμβόλαια
    Περιοχή;

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  4. #4
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περιοχή;
    Ίλιον κέντρο.
    Sent From My Computer Using Firefox

  5. #5
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα ενεργοποιήθηκε η υποτιθέμενη κατοστάρα μου με maximum 41 MBPS. Το ξέρω κλισέ το θέμα στην Ελλάδα πλέον, αλλά μου είπαν ότι "φταίει ο ΟΤΕ" και να περιμένω.

    Έκανα άμεσα αίτηση υπαναχώρησης δεδομένου ότι δεν είμαι παιδάκι να παίζει. Τι να περιμένω τώρα; Ξέρει κανένας; Είμαι στις 11 μέρες από την "υπογραφή" του συμβολαίου.
    Τηλεφωνικά το συμβόλαιο η από κατάστημα; Αν είναι κατάστημα σκούρα τα πράγματα..
    Μόνο troubleshooting μετά κ πράττεις ανάλογα..
    Πάντως μην αρπάζεσαι αμέσως.. Μπορεί ακόμα να μην έχει ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να συμπληρώσω παρατηρώντας τη γραμμή. βλέπω ότι εμμονικά έχει μία σταθερότητα στα 4.6 mb / sec download. Λέτε να είναι κάποιος κόφτης; Από τη Wind και την υποστήριξη πάντως οι άνθιρωποι μου το είπαν ξεκάθαρα να πάω σε άλλη εταιρεία το οποίο το θεωρώ πρωτοφανές για τα χρονικά μία εταιρεία να απαντάει έτσι σαν να μην την ενδιαφέρει να χάσει χρήματα και μόνιμα συμβόλαια
    Χωρίς στατιστικά γραμμής από το ρουτερ ότι και να πούμε..
    Ακόμα έτσι είναι;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #6
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.499
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Αν εισαι Ίλιον κέντρο.. μάλλον για VDSL από ΑΚ σε κόβω και όχι από καμπίνα.. Με άλλα λόγια ενδεχομένως να έχεις περιορισμό λόγω αποστασης - ποιότητας χαλκου.. με άλλα λόγια φταίει κατά πάσα πιθανότητα ο χαλκος..και δε γίνεται κάτι (ϊσως αν το εψαχναν να σου διναν 4-5 mbps αλλά δε νομίζω να σε καλύπτει)...
    Αν ισχυει καλά σου είπαν..Όπου και να πας μέχρι 50 θα πιάσεις.
    Που περίπου είσαι Ιλιον; Ποση απόσταση από τον ΟΤΕ;
    Δώσε και κανενα στατιστικό από το ρουτερ..

  7. #7
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Στέλνω τα στατιστικά μου

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 10997/49498 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 19474/46984 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 17.2/8 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 5.3/13.6 dB
    Output Power(Up/Down) 9/11.7 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 9/255
    Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms
    INP(Up/Down) 0/0.5 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 4/4445
    FEC Errors(Up/Down) 106/333859

    Βασικά αναγνωρίστηκε το πρόβλημα μου είπαν ότι δεν μπορώ να πιάσω πάνω από 50 και μου έκαναν ένα 10% έκπτωση παγίου για να παραμείνω.

    Υποχώρησα στο άρπαγμα που λέει ο φίλος και το δεχτηκα . Η αίτηση ήταν τηλεφωνική πάντως και μου αναγνώρισαν υπαναχώρηση.

    Δεν μπορώ να πώ, έκαναν ότι μπορούσαν γιαυτό και παρέμεινα.

    Υ.Γ. Για πείτε ρε παιδιά τι καταλαβαίνετε από τη γραμμή εκτός από τα βασικά που είναι ότι χρονίζω 10 up / 49 down?
    Sent From My Computer Using Firefox

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στέλνω τα στατιστικά μου

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 10997/49498 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 19474/46984 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 17.2/8 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 5.3/13.6 dB
    Output Power(Up/Down) 9/11.7 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 9/255
    Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms
    INP(Up/Down) 0/0.5 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 4/4445
    FEC Errors(Up/Down) 106/333859

    Βασικά αναγνωρίστηκε το πρόβλημα μου είπαν ότι δεν μπορώ να πιάσω πάνω από 50 και μου έκαναν ένα 10% έκπτωση παγίου για να παραμείνω.

    Υποχώρησα στο άρπαγμα που λέει ο φίλος και το δεχτηκα . Η αίτηση ήταν τηλεφωνική πάντως και μου αναγνώρισαν υπαναχώρηση.

    Δεν μπορώ να πώ, έκαναν ότι μπορούσαν γιαυτό και παρέμεινα.

    Υ.Γ. Για πείτε ρε παιδιά τι καταλαβαίνετε από τη γραμμή εκτός από τα βασικά που είναι ότι χρονίζω 10 up / 49 down?
    Βρες και κάτι ακόμα..
    Κάπου εκεί πέρα πρέπει να έχει και κάτι που λέει: IPv4 Online Duration.
    Κρύψε την ip σου αν δεν θες να φανεί..
    Το θέλω αυτό για να κάνω σύγκριση με τον όγκο των crc error, έχεις αρκετά, αλλά πρέπει να δούμε κ το χρονικό διάστημα (uptime) για να έχουμε εικόνα για την εσωτερική καλωδίωση η τον χαλκό γενικά.. Θέλει ψάξιμο..

    Και το attenuation είναι λίγο ανεβασμένο για 100αρα, αλλά αν θυμάμαι καλά έχουμε δει αντίστοιχες περιπτώσεις που πηγαίναν καλύτερα..
    Δεν κάνεις το κόπο να ζητήσεις προφίλ 35b δοκιμαστικά; Και σταδιακά τα βλέπουμε κ τα άλλα σιγά σιγά..

    Και κάτι ακόμα..
    Δεν βλέπω να αναφέρει το vectoring το ρουτερ.. Ίσως και να μη το γράφει.. Αλλά για ψάξε στις ρυθμίσεις (DSL Modulation Parameters) να δεις αν είναι ενεργό, επίσης δες κ το G.INP αν είναι τικαρισμένο..

    Έτσι κ αλλιώς 100αρες από α/κ δεν δίνουν, οπότε λογικά από καμπίνα παίρνεις.. Η αν έχουν δώσει κανα 50/10 προφίλ από το α/κ; Τι να πω.. Τα δίνουν ακόμα αυτά άραγε; Αλλά σε αυτή τη περίπτωση λογικά θα έδιναν 8b προφίλ.. Σπάνια δίνει η wind 17a από α/κ, νομίζω..
    Αυτό μπορούμε να το δούμε αν γράφει κάποιο νούμερο στο κατανεμητή σου, του τύπου: Κκ χχχ-χχ..
    Και αναφερόμαστε στα παλιά καφάο adsl του οτε που ήταν σε κάθε τετράγωνο, έχουν νούμερο πλάγια η μπροστά.. Αν φαίνεται..
    Καμπίνες νέες vdsl, αυτές τις μεγάλες που κάνουν θόρυβο (ανεμιστήρες) αν περάσεις από δίπλα τους, έχεις δει;
    Ποιου παρόχου είναι; Αν έχεις δει..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 02-07-20 στις 07:47.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #9
    Εγγραφή
    17-01-2006
    Μηνύματα
    2.030
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    Πότε Πάνω / Πό
    ISP
    Wind
    Router
    NetFaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρες και κάτι ακόμα..
    Κάπου εκεί πέρα πρέπει να έχει και κάτι που λέει: IPv4 Online Duration.
    Κρύψε την ip σου αν δεν θες να φανεί..
    Το θέλω αυτό για να κάνω σύγκριση με τον όγκο των crc error, έχεις αρκετά, αλλά πρέπει να δούμε κ το χρονικό διάστημα (uptime) για να έχουμε εικόνα για την εσωτερική καλωδίωση η τον χαλκό γενικά.. Θέλει ψάξιμο..

    Και το attenuation είναι λίγο ανεβασμένο για 100αρα, αλλά αν θυμάμαι καλά έχουμε δει αντίστοιχες περιπτώσεις που πηγαίναν καλύτερα..
    Δεν κάνεις το κόπο να ζητήσεις προφίλ 35b δοκιμαστικά; Και σταδιακά τα βλέπουμε κ τα άλλα σιγά σιγά..

    Και κάτι ακόμα..
    Δεν βλέπω να αναφέρει το vectoring το ρουτερ.. Ίσως και να μη το γράφει.. Αλλά για ψάξε στις ρυθμίσεις (DSL Modulation Parameters) να δεις αν είναι ενεργό, επίσης δες κ το G.INP αν είναι τικαρισμένο..

    Έτσι κ αλλιώς 100αρες από α/κ δεν δίνουν, οπότε λογικά από καμπίνα παίρνεις.. Η αν έχουν δώσει κανα 50/10 προφίλ από το α/κ; Τι να πω.. Τα δίνουν ακόμα αυτά άραγε; Αλλά σε αυτή τη περίπτωση λογικά θα έδιναν 8b προφίλ.. Σπάνια δίνει η wind 17a από α/κ, νομίζω..
    Αυτό μπορούμε να το δούμε αν γράφει κάποιο νούμερο στο κατανεμητή σου, του τύπου: Κκ χχχ-χχ..
    Και αναφερόμαστε στα παλιά καφάο adsl του οτε που ήταν σε κάθε τετράγωνο, έχουν νούμερο πλάγια η μπροστά.. Αν φαίνεται..
    Καμπίνες νέες vdsl, αυτές τις μεγάλες που κάνουν θόρυβο (ανεμιστήρες) αν περάσεις από δίπλα τους, έχεις δει;
    Ποιου παρόχου είναι; Αν έχεις δει..
    Παιδιά που ζητάω 35b και τι είναι αυτό; --> Τους είπα να το ενεργοποιήσουν και σε λίγη ώρα θα το κάνουν.

    Τα vectoring & G.INP είναι ενεργοποιημένα.

    Τώρα αν πάω στο καφάο δεν έχω ιδέα που είναι αυτό. Πως μπορώ να το βρω;

    Σε γενικές γραμμές η γραμμή είναι καλή (για 50/10), χωρίς αποσυνδέσεις και μεγάλες μεταπτώσεις στην ταχύτητα. Το μόνο που παρατηρώ είναι ότι το modem μετά από μέρες μπορεί να δείχνει π.χ. 40 και μόλις το κάνω restart πάει στα 49 μπορεί και 50. Αλλά το 10 παραμένει 10.

    Πάροχος είναι ο ΟΤΕ εδώ γιατί θα έστελναν τεχνικούς οι οποίοι πιστοποίησαν ότι η γραμμή δεν μπορεί να πάει πάνω από 50.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasim : 02-07-20 στις 21:11.
    Sent From My Computer Using Firefox

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά που ζητάω 35b και τι είναι αυτό; --> Τους είπα να το ενεργοποιήσουν και σε λίγη ώρα θα το κάνουν.

    Τα vectoring & G.INP είναι ενεργοποιημένα.

    Τώρα αν πάω στο καφάο δεν έχω ιδέα που είναι αυτό. Πως μπορώ να το βρω;

    Σε γενικές γραμμές η γραμμή είναι καλή (για 50/10), χωρίς αποσυνδέσεις και μεγάλες μεταπτώσεις στην ταχύτητα. Το μόνο που παρατηρώ είναι ότι το modem μετά από μέρες μπορεί να δείχνει π.χ. 40 και μόλις το κάνω restart πάει στα 49 μπορεί και 50. Αλλά το 10 παραμένει 10.

    Πάροχος είναι ο ΟΤΕ εδώ γιατί θα έστελναν τεχνικούς οι οποίοι πιστοποίησαν ότι η γραμμή δεν μπορεί να πάει πάνω από 50.
    Στους τεχνικούς το ζητάς το 35b, στο 13700, αλλά αφού τη βρήκες την άκρη, οκ..
    Όταν γίνει η αλλαγή το βλέπουμε πάλι..

    Ο κατανεμητής του κτιρίου είναι έτσι.. Μονοκατοικία / πολυκατοικία: 1 , 2.. Εκεί λογικά θα έχει τον αριθμό του παλιού καφάο που σε καλύπτει.. Είπαμε επάνω σε τι μορφή θα είναι..

    Επίσης δεν έβαλες το IPv4 Online Duration που σου είπα..

    Αυτό που αναφέρεις για τη ταχύτητα τώρα.. Στη κεντρική πρίζα δοκίμασες; Έχεις άλλες τηλ.πρίζες, φαξ, συναγερμό μήπως;
    Εκεί που έχει τα vectoring & g.inp πρέπει να έχει κ ένα SRA, είναι τικαρισμένο; Αν ναι ίσως γιαυτό κάνει αυξομειώσεις η ταχύτητα ώστε να μη σου κάνει αποσύνδεση όταν η γραμμή π.χ λόγω θορύβου δεν σηκώνει μεγαλύτερη ταχύτητα.. Αν το απενεργοποιήσεις θα παραμένει σε όποια ταχύτητα κλειδώσει αρχικά, αλλά μπορεί να σου κάνει αποσύνδεση αν λόγω θορύβου δεν σηκώνει τη ταχύτητα στην οποία αρχικά έχει κλειδώσει.. Σε μπέρδεψα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 03-07-20 στις 05:23.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας