Σελ. 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 243
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αναμεικτα συναισθηματα για τη συγκεκριμενη κινηση.
    Ενω φαινεται σωστη και πολυ μπροστα απο την εποχη της, αναρωτιεμαι αν θα δουλεψει κι αν θα την αγκαλιασουν οι developers.
    Όταν λές πολύ μπροστά τι έχεις στο μυαλό σου;

    Αυτό που σίγουρα έχει είναι οτι όπως και παλιότερα με τους Powerpc, όπως και με την αλλαγή σε x386 έχει το δικό της κοινό και θα συνεχίσει να το έχει

    Η Ms πχ το έχει δοκιμάσει το τρένο του ARM παλιότερα και το παράτησε και ξεκίνησε πάλι πρόσφατα.

    Σίγουρα πάντως η Apple έχει παραπάνω πιθανότητες να το καταφέρει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 23-06-20 στις 13:26.

  2. #17
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.558
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα επόμενα 3-4 χρόνια θα παίζουν κανονικά. Μετά τέλος.
    Άρα από το 9% περίπου που έχει αυτή τη στιγμή στην παγκόσμια αγορά το OsX, πόσα να είναι τα Hackintosh?

    Καλή κίνηση για μένα.. να ρίξει και λίγο τις τιμές της και μετά ίσως πάλι Ryzen να πάρω με windows
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #18
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από flamelab Εμφάνιση μηνυμάτων
    To οποίο είναι ... gimped (no pun intended) γιατί μάλλον έχουν x86 specific κώδικα στο PS και δεν λειτουργεί πλήρως.

    Απλά εκεί χάνουν πολύ από το Procreate, που με πολύ λίγοτερα χρήματα κάνει παπάδες, ενώ το Photoshop για artwork είναι μανιβέλα.
    Δεν έχω επαφή με δημιουργικούς για να έχω άποψη για την σύγκριση, από αυτά που έχω δει/ακούσει έχει να κάνει πιο πολύ με το workflow και πως κολλάει ένα πρόγραμμα με όλα τα άλλα που χρειάζεσαι, όπως και να έχει κάποιος λόγος πρέπει να υπάρχει για το μερίδιο αγοράς της (ακριβής) Adobe.

    Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι αυτό το κοινό (δημιουργικοί) είναι σημαντικό για την Apple είμαι βέβαιος ότι είναι προτεραιότητα να το φέρουν πλήρως σε ARM.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  4. #19
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.585
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ειναι πιο φθηνα τα ARM based ? Γιατι μιλαμε για την apple...

    - - - Updated - - -



    Θεωρω απιθανο να να μην ακολουθησει η adobe αν και κραταω μικρο καλαθι για το ποσο γρηγορα θα εκτελουνται τα συγκεκριμενα προγραμματα τουλαχιστο στην αρχη.
    Πιστευω οτι για το οικοσυστημα της adobe μικρη εως καθολου διαφορα κανει η πλατφορμα, τουλαχιστο εγω οσες φορες εχω βρεθει με mac την ιδια δουλεια κανω, ομολογω ομως οτι τη κανω ταχυτηρα σε pc μονο και μονο επειδη ειναι πιο γρηγορα.
    αν σκεφτεις πως ειδικα το photoshop θελει ταχυτητα ειναι πολυ δυσκολο...

  5. #20
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.276
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Εγώ είμαι πεπεισμένος πως ακόμα και η apple που έχει καταφέρει το λειτουργικό της να συνεργάζεται πλήρως με όλα τα μέρη του τηλεφώνου και να λειτουργεί άψογα, δεν θα καταφέρει να δώσει arm-based επεξεργαστές με τις μεγάλες αποδόσεις που αναζητούν προγραμματιστές και άνθρωποι που σχετίζονται με photoshop κλπ

  6. #21
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    12.627
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    Δυνατή κίνηση. Η Apple μπορεί εύκολα να αλλάξει πλατφόρμες καθώς είναι στο DNA της και τον αγοραστών της να γίνονται obsolete μέσα σε μια νύχτα λογισμικά και hardware. Δεν είναι Microsoft που ακόμη και τώρα έχεις κώδικα Windows 3.11 στα Windows 10+++++++ Looong edition.

    Αν παραμείνουν ανοικτά για Linux/ARM θα τα τιμήσω.
    Αν αρχίσουν αηδίες με T2,T3 και άλλα terminator chips συμφωνώ με τον προλαλήσαντα μόνο κέρδος, closed ecosystem και το όνειρο της ξανθιάς.

    Να φασταστείτε πως ήδη σε single core o A13 κοιτάει στα μάτια τα Intel. Μιλάμε για τσιπ που σχεδιάστηκε να τραβάει από μια μπαταριούλα με heat dispense μηδενικό.
    Φαντάζεστε σε ένα μεγαλύτερο die τι room θα έχει;
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  7. #22
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.585
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυνατή κίνηση. Η Apple μπορεί εύκολα να αλλάξει πλατφόρμες καθώς είναι στο DNA της και τον αγοραστών της να γίνονται obsolete μέσα σε μια νύχτα λογισμικά και hardware. Δεν είναι Microsoft που ακόμη και τώρα έχεις κώδικα Windows 3.11 στα Windows 10+++++++ Looong edition.

    Αν παραμείνουν ανοικτά για Linux/ARM θα τα τιμήσω.
    Αν αρχίσουν αηδίες με T2,T3 και άλλα terminator chips συμφωνώ με τον προλαλήσαντα μόνο κέρδος, closed ecosystem και το όνειρο της ξανθιάς.

    Να φασταστείτε πως ήδη σε single core o A13 κοιτάει στα μάτια τα Intel. Μιλάμε για τσιπ που σχεδιάστηκε να τραβάει από μια μπαταριούλα με heat dispense μηδενικό.
    Φαντάζεστε σε ένα μεγαλύτερο die τι room θα έχει;
    στα χαρτια η αππλ παντα μπροστα ειναι οταν ομως τα βαζεις διπλα διπλα ακομη και σε mid range κινητα παντα χωλενει...

  8. #23
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.237
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυνατή κίνηση. Η Apple μπορεί εύκολα να αλλάξει πλατφόρμες καθώς είναι στο DNA της και τον αγοραστών της να γίνονται obsolete μέσα σε μια νύχτα λογισμικά και hardware. Δεν είναι Microsoft που ακόμη και τώρα έχεις κώδικα Windows 3.11 στα Windows 10+++++++ Looong edition.

    Αν παραμείνουν ανοικτά για Linux/ARM θα τα τιμήσω.
    Αν αρχίσουν αηδίες με T2,T3 και άλλα terminator chips συμφωνώ με τον προλαλήσαντα μόνο κέρδος, closed ecosystem και το όνειρο της ξανθιάς.

    Να φασταστείτε πως ήδη σε single core o A13 κοιτάει στα μάτια τα Intel. Μιλάμε για τσιπ που σχεδιάστηκε να τραβάει από μια μπαταριούλα με heat dispense μηδενικό.
    Φαντάζεστε σε ένα μεγαλύτερο die τι room θα έχει;
    Θα εξαρτηθεί παρα πολύ από το τι θα γίνει με το θέμα του software, τι θα γίνει με τη μετάβαση, αν θα υπάρξει επαναχρέωση σε αγορά λογισμικού λόγω αλλαγή hardware κλπ.
    Αν είναι seamless αλλαγή τότε μια χαρά. Αν κληθούν άνθρωποι πάλι να πλερώ, δεν ειμαι και τόσο σίγουρος,και ας μιλάμε για apple fanatics.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  9. #24
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.558
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω επαφή με δημιουργικούς για να έχω άποψη για την σύγκριση, από αυτά που έχω δει/ακούσει έχει να κάνει πιο πολύ με το workflow και πως κολλάει ένα πρόγραμμα με όλα τα άλλα που χρειάζεσαι, όπως και να έχει κάποιος λόγος πρέπει να υπάρχει για το μερίδιο αγοράς της (ακριβής) Adobe.

    Αυτό που σίγουρα ξέρω είναι ότι αυτό το κοινό (δημιουργικοί) είναι σημαντικό για την Apple είμαι βέβαιος ότι είναι προτεραιότητα να το φέρουν πλήρως σε ARM.
    Μπα αυτό που λες ίσχυε μέχρι το 1995-1996 περίπου, λόγο του ότι δουλεύω από το 1993 σε ατελιέ γραφικών τεχνών πάντα είχα Mac για αυτό το λόγο... εκείνη την εποχή ξεκίνησαν τα PC και τα software της Adobe έτρεχαν σωστά οπότε και τελείωσαν οι νέες αγορές mac. Οκ για λόγους συμβατότητας και επειδή πολλοί συγγραφείς είχαν mac πάντα είχα και ένα mac σπίτι ή στη δουλειά με τελευταίο ένα imac αλλά πλέον στη δουλειά δεν έχω κανένα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #25
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλά κάνουν και απαγκιστρώνονται από την Intel (θυμίζει φάση IBM που είχε βαλτώσει με τους PowerPC), αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πάνε σε AMD, δεδομένου ότι στις GPUs ήδη έχουν κάνει μετάβαση από nVidia σε AMD.

    Το πάνε για φουλ καθετοποιημένη παραγωγή; Θα φτιάξουν και δικές τους discrete GPUs; Ή μόνο APUs θα έχουν; Γιατί κάτι διάβασα για unified memory, που δεν δουλεύει καλά με discrete chips.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να φασταστείτε πως ήδη σε single core o A13 κοιτάει στα μάτια τα Intel. Μιλάμε για τσιπ που σχεδιάστηκε να τραβάει από μια μπαταριούλα με heat dispense μηδενικό.
    Φαντάζεστε σε ένα μεγαλύτερο die τι room θα έχει;
    Σε IPC ίσως (βέβαια οι x86-64 έχουν πολύ πιο wide vector units), σε GHz ένας mobile ARM δεν ξεπερνάει τα 2-3 GHz. Αν είναι να τον τσιτώσουν στα 5 GHz, το power efficiency μάλλον θα πάει περίπατο.

    Γενικά οι ARM ανά τα χρόνια έχουν κοπιάρει πολλά features που δεν τα λες όλα RISC-ο-ειδή, μέχρι και macro-ops που θεωρείται CISC feature.

    Δεν είναι τυχαίο ότι μόλις έβγαλαν out-of-order ARM cores, αναγκαστικά το γύρισαν σε big.LITTLE με μικρότερα in-order cores για αυξημένο power efficiency. Είναι trade-off αυτό το πράγμα όσο αυξάνεις την πολυπλοκότητα/transistor count.

  11. #26
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος τα hackintosh δε θα παίζουν σε άλλο cpu.
    Πολύ δυνατό χτύπημα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #27
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ δυνατό χτύπημα.
    Ποιός ασχολείται με Hackintosh;

    Πριν 15 χρόνια άξιζε η δοκιμή, γιατί είχαν βαλτώσει τα Windows (XP) και τα (s)Vista ήταν τραγωδία. Έβλεπες Linux (Compiz) και MacOS X (Quartz) να έχουν GPU accelerated GUI και τα Windows με το ζόρι είχαν BitBLT (τεχνολογία του 1985).

    Άσε που τότε δεν υπήρχαν οικοσυστήματα, ενώ τώρα το κάθε OS θέλει να έχεις online account για να το εκμεταλλευτείς στο έπακρο.

    Συνήθως MacOS X προτιμάνε αυτοί που έχουν iPhone/iPad και θέλουν την πλήρη εμπειρία αυτού του οικοσυστήματος.

  13. #28
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.558
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιός ασχολείται με Hackintosh;

    Πριν 15 χρόνια άξιζε η δοκιμή, γιατί είχαν βαλτώσει τα Windows (XP) και τα (s)Vista ήταν τραγωδία. Έβλεπες Linux (Compiz) και MacOS X (Quartz) να έχουν GPU accelerated GUI και τα Windows με το ζόρι είχαν BitBLT (τεχνολογία του 1985).

    Άσε που τότε δεν υπήρχαν οικοσυστήματα, ενώ τώρα το κάθε OS θέλει να έχεις online account για να το εκμεταλλευτείς στο έπακρο.

    Συνήθως MacOS X προτιμάνε αυτοί που έχουν iPhone/iPad και θέλουν την πλήρη εμπειρία αυτού του οικοσυστήματος.
    Όχι διαφωνώ.. είναι ωραίο λειτουργικό και αν ξέρεις τι κάνεις δουλεύει ρολόι. Επίσης είναι mickey maous... εύκολο και απλό. Το 90% των χρηστών δεν θα είχαν πρόβλημα να είχαν osx για office και web.
    Ειλικρινά σε όλη μου τη ζωή αναρωτιόμουν ειδικά όταν βγήκαν οι Mac με Intel γιατί δεν κάνει ένα μπαμ να βγάλει το λειτουργικό επίσημα για pc. Θα ανέβαινε το ποσοστό της στα ταβάνια αλλά όλη τους η ασχολία είναι το IoS οπότε το desktop κομμάτι είναι niche όπως ήταν πάντα για την Apple.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #29
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι διαφωνώ.. είναι ωραίο λειτουργικό και αν ξέρεις τι κάνεις δουλεύει ρολόι. Επίσης είναι mickey maous... εύκολο και απλό. Το 90% των χρηστών δεν θα είχαν πρόβλημα να είχαν osx για office και web.
    Ειλικρινά σε όλη μου τη ζωή αναρωτιόμουν ειδικά όταν βγήκαν οι Mac με Intel γιατί δεν κάνει ένα μπαμ να βγάλει το λειτουργικό επίσημα για pc. Θα ανέβαινε το ποσοστό της στα ταβάνια αλλά όλη τους η ασχολία είναι το IoS οπότε το desktop κομμάτι είναι niche όπως ήταν πάντα για την Apple.
    Αυτό μου θυμίζει το επιχείρημα «γιατί δεν βγάζουν όλα τα console exclusives σε PC οι Sony/Nintendo να χεστούν στο τάληρο». Ε μάλλον γιατί μετά δεν θα υπήρχε κίνητρο να μπεις στο οικοσύστημα τους.

    Και προφανώς σε ένα κλειστό οικοσύστημα τους παίρνει να κάνουν διάφορους (hardware/software) πειραματισμούς, που δύσκολα μπορούν να γίνουν σε PC χωρίς αντιδράσεις... θα καταργούσε π.χ. ποτέ η MS τα OpenGL/DX11 για να προωθήσει Vulkan/DX12 με το ζόρι; Αύριο-μεθαύριο μπορεί να τους την βαρέσει και να πουν τέλος το IPv4, μόνο IPv6 από εδώ και πέρα. Θέλουν κάκαλα τέτοιες κινήσεις, κακά τα ψέματα.

    Όσον αφορά το iOS που λες, κι εκεί ο A13 Bionic είναι exclusive σε αυτό το οικοσύστημα. Θα μπορούσαν να το δίνουν σε άλλους όπως κάνει η Qualcomm με τα Android; Ναι, αλλά δεν έχουν λόγο να το κάνουν. Είναι εμφανές ότι θέλουν καθετοποιημένη παραγωγή (με τα καλά της και τα αρνητικά της).

  15. #30
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα αυτό που λες ίσχυε μέχρι το 1995-1996 περίπου, λόγο του ότι δουλεύω από το 1993 σε ατελιέ γραφικών τεχνών πάντα είχα Mac για αυτό το λόγο... εκείνη την εποχή ξεκίνησαν τα PC και τα software της Adobe έτρεχαν σωστά οπότε και τελείωσαν οι νέες αγορές mac. Οκ για λόγους συμβατότητας και επειδή πολλοί συγγραφείς είχαν mac πάντα είχα και ένα mac σπίτι ή στη δουλειά με τελευταίο ένα imac αλλά πλέον στη δουλειά δεν έχω κανένα.
    Το ανέφερα για την Adobe και πόσο σημαντικό είναι για τα Mac, για το Mac vs PC συμφωνώ ότι θα είναι καλύτερα τα PC.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

Σελ. 2 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1234712 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας