Σελ. 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 243
  1. #31
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.898
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Θυμίσου οτι για να κλείσεις ένα κενό ασφαλείας στους intel, έχανες κάθε φορά και ένα 30% της ταχύτητας που είχες χρυσοπληρώσει για να είναι future proof. Αυτό στα ipad με επεξεργαστή της Apple δεν έχει συμβεί ποτέ.

  2. #32
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Πιστευω πως η apple ειναι απο τις λιγες εταιριες που μπορουν να προχωρησουν σε μια τετοια κινηση. Το καλο γι αυτην ειναι οτι απαγκιστρωνεται απο το update cycle της intel και σιγουρα θα εχει προηγηθει πολυ testing πριν αποφασισουν να ανακοινωσουν αυτη τη μεταβαση στο κοινο. Παντως ολα οσα εδειξαν στην παρουσιαση ετρεχε σε arm based mac, αν δεν κανω λαθος

  3. #33
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.597
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμίσου οτι για να κλείσεις ένα κενό ασφαλείας στους intel, έχανες κάθε φορά και ένα 30% της ταχύτητας που είχες χρυσοπληρώσει για να είναι future proof. Αυτό στα ipad με επεξεργαστή της Apple δεν έχει συμβεί ποτέ.
    Πολύ σίγουρο σε βλέπω.

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμίσου οτι για να κλείσεις ένα κενό ασφαλείας στους intel, έχανες κάθε φορά και ένα 30% της ταχύτητας που είχες χρυσοπληρώσει για να είναι future proof. Αυτό στα ipad με επεξεργαστή της Apple δεν έχει συμβεί ποτέ.
    Αλήθεια πόσο της % έχανε με την αναβάθμιση και την και καλά προβληματική μπαταρία, ξέρω παλιά μοντέλα, όπως και με την Intel

  5. #35
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμίσου οτι για να κλείσεις ένα κενό ασφαλείας στους intel, έχανες κάθε φορά και ένα 30% της ταχύτητας που είχες χρυσοπληρώσει για να είναι future proof. Αυτό στα ipad με επεξεργαστή της Apple δεν έχει συμβεί ποτέ.
    Ούτε με AMD Ryzen έχει υπάρξει τέτοιο φιάσκο, δεν είναι αποκλειστικότητα των ARM.

  6. #36
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Απο τη στιγμή που έχει και εκεί ενα σχεδόν κλειστό οικοσύστημα γιατί να μην το κάνει; Θα τα φτιάχνει όλα μόνη της και θα έχει και μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους. Άλλωστε το 99,99% των πελατών της δεν έχει την παραμικρή ιδέα τι έχει μέσα το κουτί που αγοράζουν. Μόνο το μήλο πάνω τους ενδιαφέρει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θυμίσου οτι για να κλείσεις ένα κενό ασφαλείας στους intel, έχανες κάθε φορά και ένα 30% της ταχύτητας που είχες χρυσοπληρώσει για να είναι future proof. Αυτό στα ipad με επεξεργαστή της Apple δεν έχει συμβεί ποτέ.
    Δε χρειάζεται κενά ασφαλείας τη apple. Μειώνει τις επιδόσεις απο μόνη της για να σε αναγκάσει να πάρεις το επόμενο. Και οι οπαδοί απο κάτω ζητωκραυγάζουν "πάρε όλα τα λεφτά μας". Ούτε η Σαιεντολογία τέτοιο marketing.

  7. #37
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Πόσο δυνατοί είναι οι arm επεξεργαστές σε σύγκριση με τους x86;
    Τους έχω δει σε κάποια ρούτερ.
    Αλλά για desktop;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #38
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Ξεχνάτε πως το κάνει και για εμπορικούς λόγους. Τα πάντα μετά από OsX θα τρέχουν σε arm οπότε οι πάντες θα πρέπει να πετάξουν MacBook κλπ. γιατί το νέο software δεν θα τρέχει στα παλιά.
    Τρελή κίνηση οικονομική

  9. #39
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.235
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χρειάζεται κενά ασφαλείας τη apple. Μειώνει τις επιδόσεις απο μόνη της για να σε αναγκάσει να πάρεις το επόμενο. Και οι οπαδοί απο κάτω ζητωκραυγάζουν "πάρε όλα τα λεφτά μας". Ούτε η Σαιεντολογία τέτοιο marketing.
    Εγω παντως αυτο, ως κατοχος Macbook και Iphone 6S δεν το εχω δει.
    Με οποια ταχυτητα ετρεχαν οι εφαρμογες μου την ημερα της αγορας, με την ιδια ταχυτητα τρεχουν και τωρα.
    Το μονο μελανο σημειο αναμεσα στα updates της Apple ειναι η μπαταρια, το οποιο αυτο βελτιωνεται οταν ολοκληρωνεται ο κυκλος της καθε εκδοσης.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχνάτε πως το κάνει και για εμπορικούς λόγους. Τα πάντα μετά από OsX θα τρέχουν σε arm οπότε οι πάντες θα πρέπει να πετάξουν MacBook κλπ. γιατί το νέο software δεν θα τρέχει στα παλιά.
    Τρελή κίνηση οικονομική
    Καπου υπερβαλεις.
    Θα υπαρξει transition period 2 ετων - απο 'κει και περα οι εφαρμογες που δεν εκαναν τη μεταβαση, θα τρεχουν μεσω emulation.
    Προσωπικα δεν εχω καμια αμφιβολια οτι θα γινει σωστα το transition, απλα ειμαι δυσπιστος για το αν η τοση φασαρια θα αξιζει το τελικο οφελος για τον καταναλωτη.

  10. #40
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παντως αυτο, ως κατοχος Macbook και Iphone 6S δεν το εχω δει.
    Με οποια ταχυτητα ετρεχαν οι εφαρμογες μου την ημερα της αγορας, με την ιδια ταχυτητα τρεχουν και τωρα.
    Το μονο μελανο σημειο αναμεσα στα updates της Apple ειναι η μπαταρια, το οποιο αυτο βελτιωνεται οταν ολοκληρωνεται ο κυκλος της καθε εκδοσης.

    - - - Updated - - -



    Καπου υπερβαλεις.
    Θα υπαρξει transition period 2 ετων - απο 'κει και περα οι εφαρμογες που δεν εκαναν τη μεταβαση, θα τρεχουν μεσω emulation.
    Προσωπικα δεν εχω καμια αμφιβολια οτι θα γινει σωστα το transition, απλα ειμαι δυσπιστος για το αν η τοση φασαρια θα αξιζει το τελικο οφελος για τον καταναλωτη.
    Δεν το έχεις δει αλλά έχουν ζητήσει συγνώμη οι ίδιοι. Οπότε δεν χρειάζεται.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #41
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.263
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Μα δεν γίνεται για τον καταναλωτή. Η νοοτροπία της Apple ήταν ανέκαθεν "κλειστή πλατφόρμα-πλήρης έλεγχος" και "καθετοποίηση παραγωγής". Όταν δεν πάει καλά γίνεται πιο εξωστρεφής, τώρα που είναι οικονομικά δυνατή κάνει πάλι τα δικά της...
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  12. #42
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το έχεις δει αλλά έχουν ζητήσει συγνώμη οι ίδιοι. Οπότε δεν χρειάζεται.
    Από το 6ς και μετά δεν είναι πρόβλημα, στα πιο παλιά μοντέλα το είχα δει. Τώρα έχω το 7, και έχω και ένα ipad 2η γενιά που δουλεύει ακόμα
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  13. #43
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.118
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχνάτε πως το κάνει και για εμπορικούς λόγους. Τα πάντα μετά από OsX θα τρέχουν σε arm οπότε οι πάντες θα πρέπει να πετάξουν MacBook κλπ. γιατί το νέο software δεν θα τρέχει στα παλιά.
    Τρελή κίνηση οικονομική
    Το ίδιο δεν έκανε και όταν πέρασε σε x86 από powerpc και όταν παράτησε τα macos για το macosx;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος deniSun : 23-06-20 στις 19:21.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #44
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο δεν έκανε και όταν πέρασε σε x86 από powerpc και όταν παράτησε τα macos και macosx;
    Παράτησε το MacOS X; Πότε;

    Το απλό MacOS είναι σαν να λέμε Windows 9x σε PC, cooperative multitasking με παλιό πυρήνα. Το εγκατέλειψαν για να πάνε στο OSX, όπως η MS πήγε σε NT kernel.

  15. #45
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Αν της κάτσει καλά η "μπίλια" με τις επιδόσεις τότε θα δούμε τεράστιες αλλαγές στο HW. Ήδη διαβάζω πως τα iPads είναι τρομερά στην επεξεργασία video. Και όπως έχει γραφτεί μιλάμε για battery based επεξεργαστές. Δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει αν στριμώξει καμιά δεκαριά από δαύτους σε ένα Mac Pro με κανονική τροφοδοσία.

    Ίσως αρχίσουν και οι υπόλοιποι να αποχαιρετάνε σιγά σιγά την x64 αρχιτεκτονική ή αναγκαστούν οι Intel και η AMD να αλλάξουν ριζικά πλάνα.

    - - - Updated - - -

    https://arstechnica.com/gadgets/2020...ay-from-intel/

    For the new macOS 11 Big Sur, all of the included apps are adding native ARM binaries. Xcode developers can "just open their apps and recompile" to get an ARM binary. Microsoft Office and Adobe Photoshop were demoed as native ARM apps. Final Cut Pro has an ARM version too, along with features that run on the "Neural Engine" in the Apple SoC.
    Αν ισχύει αυτό που γράφει τότε τα πράγματα θα είναι πολύ ωραία.

Σελ. 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 12345813 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας