Σελ. 12 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 243
  1. #166
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.178
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το laptop αν το ξεσκίζεις πόση ώρα κρατάει άραγε;

    Τόση ώρα δεν έχετε καταλάβει ότι όλοι οι κατασκευαστές (mobile/laptop) δίνουν τον μέγιστο χρόνο αυτονομίας σε λειτουργία ρελαντί, όχι ξέσκισμα/full load. Άρα η σύγκριση είναι δίκαιη.

    Ένα laptop σε gaming δεν κρατάει πάνω από 1-2 ώρες.
    Ούτε το ένα άκρο ούτε το άλλο.
    Αν σε σκισημο αντέχει 3 ώρες και idle 20 , τότε μια μέση χρήση είναι ξέρω γω 6 ώρες.

    Παίζουν πολλά ρόλο και υπάρχουν κάποια στάνταρ που τα μετράνε αλλά κάθε περίπτωση είναι μοναδική όταν ένα και μόνο πρόγραμμα κακογραμμενο μπορεί να σου τρώει μόνιμα 5-10% cpu τότε πάνε όλα στραφι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #167
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε το ένα άκρο ούτε το άλλο.
    Αν σε σκισημο αντέχει 3 ώρες και idle 20 , τότε μια μέση χρήση είναι ξέρω γω 6 ώρες.

    Παίζουν πολλά ρόλο και υπάρχουν κάποια στάνταρ που τα μετράνε αλλά κάθε περίπτωση είναι μοναδική όταν ένα και μόνο πρόγραμμα κακογραμμενο μπορεί να σου τρώει μόνιμα 5-10% cpu τότε πάνε όλα στραφι.
    Οι μετρήσεις γίνονται σε ευνοϊκές συνθήκες, για να τους βγαίνουν μεγάλα τα νούμερα... don't blame me, blame companies (PR/marketing).

    Όσο για τα κακογραμμένα προγράμματα, ναι, υπάρχουν πολλά δυστυχώς. Γιατί νομίζεις έχω γράψει τόσες φορές ότι οι in-order uarch CPUs δεν κάνουν για general purpose κώδικα; Ανάθεμα κι αν κατάλαβε κανείς...

    Να το πω και με απλά λογάκια λοιπόν τι εστί OoO (out-of-order processing):

    Όταν πάμε στο supermarket, υπάρχει ένα pipeline (ταμείο λέγεται) όπου περιμένουν οι πελάτες με τα πράγματα τους (εντολές CPU/opcodes).

    Κάποιες εντολές θέλουν λίγα CPU cycles για να εκτελεστούν, κάποιες άλλες θέλουν πολλούς κύκλους.

    Οπότε τι συμφέρει να κάνεις για αύξηση του efficiency/IPC; Κάνεις re-ordering και βάζεις μπροστά όσους έχουν λίγα πράγματα και πίσω όσους έχουν πολλά.

    Αυτό έχει ένα κόστος σε transistor/TDP budget και για αυτό από όταν οι ARM πήραν το OoO, έβαλαν και συμπληρωματικούς in-order πυρήνες για low-power tasks. Όχι όμως ως main CPU, γιατί θα σερνόταν ακόμα και το browsing (τα sites είναι βαριά πλέον και τίγκα στην JavaScript).

  3. #168
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Να γράψω και μια χαζομάρα. Ίσως βρισκόμαστε μπροστά σε νέα εποχή και δεν το καταλαβαίνουμε. Ας εξηγηθώ.

    Πριν 40 χρόνια κυριαρχούσε το Big Iron. Δηλαδή τα Mainframes στυλ S/360 και οι mioni computers στυλ PDP και VAX. Δειλά δειλά με το UNIX άρχιζαν να εμφανίζονται και εταιρίες που έφτιαχναν Workstations και σε αυτό βοήθησε και ο εξαιρετικός Motorolla 68xxx. Ξεπήδησαν εταιρίες που έγιναν κολοσσοί όπως η SUN και η SGI. Και όλοι οι παλιοί τελικά αναγκάστηκαν να υποχωρήσουν ή να κλείσουν. Βέβαια κάποιοι υποστήριζαν πως δεν υπάρχει λόγος να έχεις υπολογιστή στο σπίτι όπως ο Ken Olsen της DEC αλλά τελικά υποχώρησαν και πήγαν και αυτοί με τους "μικρούς" και "χειρότερους".

    Πριν 20 χρόνια η MS και η Intel έκαναν το μεγάλο βήμα. Η MS παρουσίασε τα NT - 2000 και η Intel τους Pentium X που είχαν και κάποια στοιχεία RISC. Πάλι τότε οι "μεγάλοι" έλεγαν τα δικά τους μέχρι που τα σάρωσε όλα το κύμα. Πάλι οι "παλιοί " είτε προσαρμόστηκαν, είτε χρεοκόπησαν. Πάλι η "αδύναμη" τεχνολογία έφαγε την ισχυρή.

    Σήμερα θεωρώ πως είμαστε στο ίδιο μεταίχμιο. Οι σημερινές ανάγκες του ανθρώπου απαιτούν κίνηση και όχι μόνο. Οπότε ο ισχυρός επεξεργαστής του χτες σήμερα είναι ακατάλληλος. Ένας αδύναμος μεν αλλά με ελάχιστη κατανάλωση ίσως είναι πολύ καλύτερος για το τώρα. Πχ δείτε πόσα Rpi χρησιμοποιούνται καθημερινά σε διάφορες εργασίες. Και το μόνο που ζητάνε οι χρήστες είναι ένα σωστό HDD interface αντί της αναξιόπιστης SD.

    Τα Mainframes ποτέ δεν έφυγαν αλλά έμειναν στο Back End. Τα WS κατέληξαν να χρησιμοποιούνται μόνο από τους μεγάλους δημιουργούς με τα πολλά χρήματα και τα PC μπήκαν σε κάθε σπίτι. Μήπως ήρθε η ώρα να περάσουμε στο επόμενο βήμα;

  4. #169
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να γράψω και μια χαζομάρα. Ίσως βρισκόμαστε μπροστά σε νέα εποχή και δεν το καταλαβαίνουμε. Ας εξηγηθώ.

    Πριν 40 χρόνια κυριαρχούσε το Big Iron. Δηλαδή τα Mainframes στυλ S/360 και οι mioni computers στυλ PDP και VAX. Δειλά δειλά με το UNIX άρχιζαν να εμφανίζονται και εταιρίες που έφτιαχναν Workstations και σε αυτό βοήθησε και ο εξαιρετικός Motorolla 68xxx. Ξεπήδησαν εταιρίες που έγιναν κολοσσοί όπως η SUN και η SGI. Και όλοι οι παλιοί τελικά αναγκάστηκαν να υποχωρήσουν ή να κλείσουν. Βέβαια κάποιοι υποστήριζαν πως δεν υπάρχει λόγος να έχεις υπολογιστή στο σπίτι όπως ο Ken Olsen της DEC αλλά τελικά υποχώρησαν και πήγαν και αυτοί με τους "μικρούς" και "χειρότερους".

    Πριν 20 χρόνια η MS και η Intel έκαναν το μεγάλο βήμα. Η MS παρουσίασε τα NT - 2000 και η Intel τους Pentium X που είχαν και κάποια στοιχεία RISC. Πάλι τότε οι "μεγάλοι" έλεγαν τα δικά τους μέχρι που τα σάρωσε όλα το κύμα. Πάλι οι "παλιοί " είτε προσαρμόστηκαν, είτε χρεοκόπησαν. Πάλι η "αδύναμη" τεχνολογία έφαγε την ισχυρή.

    Σήμερα θεωρώ πως είμαστε στο ίδιο μεταίχμιο. Οι σημερινές ανάγκες του ανθρώπου απαιτούν κίνηση και όχι μόνο. Οπότε ο ισχυρός επεξεργαστής του χτες σήμερα είναι ακατάλληλος. Ένας αδύναμος μεν αλλά με ελάχιστη κατανάλωση ίσως είναι πολύ καλύτερος για το τώρα. Πχ δείτε πόσα Rpi χρησιμοποιούνται καθημερινά σε διάφορες εργασίες. Και το μόνο που ζητάνε οι χρήστες είναι ένα σωστό HDD interface αντί της αναξιόπιστης SD.

    Τα Mainframes ποτέ δεν έφυγαν αλλά έμειναν στο Back End. Τα WS κατέληξαν να χρησιμοποιούνται μόνο από τους μεγάλους δημιουργούς με τα πολλά χρήματα και τα PC μπήκαν σε κάθε σπίτι. Μήπως ήρθε η ώρα να περάσουμε στο επόμενο βήμα;
    Μην ξεχνάς τα supercomputers (πολλοί τα μπερδεύουν με τα mainframes που είναι πιο γενικής χρήσης), στα οποία χρωστάμε την κληρονομιά του vector processing/SIMD paradigm shift.

    Σκέψου ένας Cray στα mid-80s έβγαζε 100 Megaflops, έκαιγε τα κέρατα του και έκανε προσομοίωση καιρού (διανύσματα/πράξεις πινάκων). Σήμερα έχεις μια μικρή πλακέτα (GPU) που βγάζει Teraflops και καίει XXX watts. Οι περισσότεροι έχουν κολλήσει στο "Can it run Crysis?" meme, αλλά λίγοι γνωρίζουν ότι οι GPGPUs είναι miniaturized supercomputers.

    Ακόμα και τα mobile SoC είναι γύρω στις 1000-2000 φορές πιο ισχυρά από Cray supercomputer των 80s... έτσι υπολογίζουν από 3D graphics (gaming) μέχρι neural networks (AI facial recognition).

    Το bold που λες θέλουν να το υλοποιήσουν μέσω του cloud και των γρήγορων γραμμών. Όλοι από ένα dumb terminal και όλα στο cloud (gaming, βαριά apps κλπ.) με μια συνδρομούλα εφ' όρου ζωής. Τέλος στην ιδιοκτησία hardware/software.

    Ο λόγος που δεν τους βγήκε στα 70s/80s (όπως επιθυμούσαν διακαώς), είναι γιατί οι τότε γραμμές ήταν πολύ αργές (μόνο για text terminal επαρκούν) και είχε ήδη ξεκινήσει η επανάσταση του GUI... τότε δεν υπήρχε ούτε real-time video (de)compression, ούτε xDSL/FTTH.

    Είσαι σίγουρος ότι θες το «επόμενο βήμα» όπως λες; Δηλαδή να παραδώσεις πλήρη έλεγχο στις πολυεθνικές στα δεδομένα σου; Εγώ δεν εμπιστεύομαι ούτε τον εαυτό μου να έχει τόσο μεγάλη εξουσία και φυσικά δεν θα εμπιστευτώ κανέναν άλλο άνθρωπο επί γης.

    Δες τι έγινε με Dr Disrespect και πόσο εύκολα σου κόβουν την πρόσβαση με 1 κλικ. Zero accountability. Ούτε το κράτος δεν σε πετάει στην μπουζού πριν σου αποδώσει κατηγορίες.

    Προτιμώ ιδιοκτησία και αποκέντρωση (p2p σχήματα), όχι συγκεντρωτισμό (όλα σε dedicated servers) που αναπόφευκτα αργά ή γρήγορα οδηγεί σε διαφθορά.

  5. #170
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Ενώ τώρα με τα PC είναι όλα ρόδινα; Η αλλαγή αρχιτεκτονικής θα σε "φακελώσει". Ήμαρτον. Μας ξεζουμίζει η Intel εδώ και χρόνια την ίδια στιγμή που στους άλλους όλα πάνε σφαίρα. Έχεις στα χέρια σου κινητό των 200€ με 8 πυρήνες την ίδια στιγμή που οι άλλοι ζητάνε ένα νεφρό. Και θερμική απόδοση στο μηδέν ενώ οι άλλοι θέλουν ολόκληρο AC.

    Δηλαδή τι θα αλλάξει αν έχεις αντί για κουτί που καίει 300W ένα NUC που καίει 50; Πόσοι χρειάζονται σήμερα τους "κανονικούς" υπολογιστές σε σχέση με τους υποτιθέμενους μελλοντικούς;

    Είπαμε να έχουμε αντιρρήσεις αλλά όχι και έτσι. Στο τέλος θα γράψει κάποιος ότι οι ARM προκαλούν στείρωση.

  6. #171
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενώ τώρα με τα PC είναι όλα ρόδινα; Η αλλαγή αρχιτεκτονικής θα σε "φακελώσει". Ήμαρτον. Μας ξεζουμίζει η Intel εδώ και χρόνια την ίδια στιγμή που στους άλλους όλα πάνε σφαίρα. Έχεις στα χέρια σου κινητό των 200€ με 8 πυρήνες την ίδια στιγμή που οι άλλοι ζητάνε ένα νεφρό. Και θερμική απόδοση στο μηδέν ενώ οι άλλοι θέλουν ολόκληρο AC.

    Δηλαδή τι θα αλλάξει αν έχεις αντί για κουτί που καίει 300W ένα NUC που καίει 50; Πόσοι χρειάζονται σήμερα τους "κανονικούς" υπολογιστές σε σχέση με τους υποτιθέμενους μελλοντικούς;

    Είπαμε να έχουμε αντιρρήσεις αλλά όχι και έτσι. Στο τέλος θα γράψει κάποιος ότι οι ARM προκαλούν στείρωση.
    Δεν μιλάω για φακέλωμα (αυτό υπάρχει και τώρα), αλλά να σου κόβουν την πρόσβαση εντελώς.

    Δεν είναι «ήμαρτον» φίλτατε... food for thought είναι. Δεν νομίζω ότι απαξίωσα τα γραφόμενα σου, για να κάνεις το ίδιο εσύ με εμένα. Τι καρκίνος είναι αυτός στα fora; Νόμιζα ότι θα κάνουμε ωραία συζήτηση, αλλά έκανα λάθος. Καλή καρδιά.

    - - - Updated - - -

    Το δε overpriced hardware είναι βούτυρο στο ψωμί των εταιριών για να τα πάνε όλα στο cloud.

    2 χιλιάρικα η RTX 3090; Απλησίαστη για τις μάζες -> πάρε GeForce Now να χαρείς ενοικιαζόμενη GPU (αν καταφέρεις να βρεις ελεύθερο slot).

  7. #172
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.178
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχνάς τα supercomputers (πολλοί τα μπερδεύουν με τα mainframes που είναι πιο γενικής χρήσης), στα οποία χρωστάμε την κληρονομιά του vector processing/SIMD paradigm shift.

    Σκέψου ένας Cray στα mid-80s έβγαζε 100 Megaflops, έκαιγε τα κέρατα του και έκανε προσομοίωση καιρού (διανύσματα/πράξεις πινάκων). Σήμερα έχεις μια μικρή πλακέτα (GPU) που βγάζει Teraflops και καίει XXX watts. Οι περισσότεροι έχουν κολλήσει στο "Can it run Crysis?" meme, αλλά λίγοι γνωρίζουν ότι οι GPGPUs είναι miniaturized supercomputers.

    Ακόμα και τα mobile SoC είναι γύρω στις 1000-2000 φορές πιο ισχυρά από Cray supercomputer των 80s... έτσι υπολογίζουν από 3D graphics (gaming) μέχρι neural networks (AI facial recognition).

    Το bold που λες θέλουν να το υλοποιήσουν μέσω του cloud και των γρήγορων γραμμών. Όλοι από ένα dumb terminal και όλα στο cloud (gaming, βαριά apps κλπ.) με μια συνδρομούλα εφ' όρου ζωής. Τέλος στην ιδιοκτησία hardware/software.

    Ο λόγος που δεν τους βγήκε στα 70s/80s (όπως επιθυμούσαν διακαώς), είναι γιατί οι τότε γραμμές ήταν πολύ αργές (μόνο για text terminal επαρκούν) και είχε ήδη ξεκινήσει η επανάσταση του GUI... τότε δεν υπήρχε ούτε real-time video (de)compression, ούτε xDSL/FTTH.

    Είσαι σίγουρος ότι θες το «επόμενο βήμα» όπως λες; Δηλαδή να παραδώσεις πλήρη έλεγχο στις πολυεθνικές στα δεδομένα σου; Εγώ δεν εμπιστεύομαι ούτε τον εαυτό μου να έχει τόσο μεγάλη εξουσία και φυσικά δεν θα εμπιστευτώ κανέναν άλλο άνθρωπο επί γης.

    Δες τι έγινε με Dr Disrespect και πόσο εύκολα σου κόβουν την πρόσβαση με 1 κλικ. Zero accountability. Ούτε το κράτος δεν σε πετάει στην μπουζού πριν σου αποδώσει κατηγορίες.

    Προτιμώ ιδιοκτησία και αποκέντρωση (p2p σχήματα), όχι συγκεντρωτισμό (όλα σε dedicated servers) που αναπόφευκτα αργά ή γρήγορα οδηγεί σε διαφθορά.
    Πάνω σε αυτό που λες είμαι στη δουλειά σε αυτό το δίλημμα. Έχω 6 Hp esxi γαϊδουράκια με κοινή συστοιχία Msa2040 hybrid και για τα 49vm που έχω είναι τελείως χαλαρό το σύστημα.
    Το δίλημμα είναι αν πάω όλη την εταιρεία στο cloud ή όχι. Υπολογίζω κόστη για upgrade και συντήρηση ή βλάβες και είναι οριακά πιο φτηνό το onsite όπως είμαι, αλλά πας cloud? Έχω μέσα μου μια άρνηση κυρίως ασφαλείας παρά για οικονομικούς λόγους.
    Μπορεί να είναι δεινόσαυρος, που είμαι οκ αλλά ακόμα δεν το κάνω.

  8. #173
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλλαγή αρχιτεκτονικής θα σε "φακελώσει". Ήμαρτον.
    Άλλα ντάλα της Παρασκευής το γάλα. Δεν μίλησα πουθενά για αλλαγή αρχιτεκτονικής (λες κι έχει καμία σημασία η ISA στα όσα έγραψα).

    Δηλαδή αν είχαν επικρατήσει καθολικά οι Atom (τότε που η Intel είχε το αβαντάζ στην λιθογραφία) δεν θα πηγαίναμε πάλι προς την ίδια (cloud-based) κατεύθυνση; Ποιά η διαφορά;

    Προς το παρόν ευτυχώς είμαστε στο προαιρετικό στάδιο με τις υπηρεσίες/συνδρομές. Θα έρθει όμως και η εποχή που το PC hardware του αύριο θα είναι σαν το βινύλιο του σήμερα (audiophiles). Hobby για λίγους με πολύ χρήμα για κάψιμο.

  9. #174
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Μα πως θα σου κόψει ο άλλος την πρόσβαση; Τι λογική είναι αυτή; Αντί να πας στο μαγαζί να αγοράσεις Intel Laptop θα αγοράσεις ARM. Ποια η διαφορά; Αν θες θα τρέξεις Linux, Windows, FreeBSD, NetBSD και ότι άλλο τραβάει η ψυχή σου. Πως θα φακελωθείς δεν έχω καταλάβει.

    Και τώρα μια χαρά μπορούν να τα καταφέρουν όπως λες. Ή μάλλον το έχουν ήδη κάνει. Δες για παράδειγμα το Steam. Ή την Adobe που έχει καταργήσει τις αγορές.

    Εγώ πάντως θα επιμείνω ότι είναι μια εξαιρετική κίνηση και μακάρι να πιάσει. Μπας και δούμε λίγο ανταγωνισμό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλα ντάλα της Παρασκευής το γάλα. Δεν μίλησα πουθενά για αλλαγή αρχιτεκτονικής (λες κι έχει καμία σημασία η ISA στα όσα έγραψα).

    Δηλαδή αν είχαν επικρατήσει καθολικά οι Atom (τότε που η Intel είχε το αβαντάζ στην λιθογραφία) δεν θα πηγαίναμε πάλι προς την ίδια (cloud-based) κατεύθυνση; Ποιά η διαφορά;

    Προς το παρόν ευτυχώς είμαστε στο προαιρετικό στάδιο με τις υπηρεσίες/συνδρομές. Θα έρθει όμως και η εποχή που το PC hardware του αύριο θα είναι σαν το βινύλιο του σήμερα (audiophiles). Hobby για λίγους με πολύ χρήμα για κάψιμο.
    Τι σχέση έχει αυτό όμως με την κίνηση της Apple δεν έχω καταλάβει. Εδώ σχολιάζουμε αυτό το πράγμα και όχι τις συνδρομές.

  10. #175
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα πως θα σου κόψει ο άλλος την πρόσβαση; Τι λογική είναι αυτή; Αντί να πας στο μαγαζί να αγοράσεις Intel Laptop θα αγοράσεις ARM. Ποια η διαφορά; Αν θες θα τρέξεις Linux, Windows, FreeBSD, NetBSD και ότι άλλο τραβάει η ψυχή σου. Πως θα φακελωθείς δεν έχω καταλάβει.

    Και τώρα μια χαρά μπορούν να τα καταφέρουν όπως λες. Ή μάλλον το έχουν ήδη κάνει. Δες για παράδειγμα το Steam. Ή την Adobe που έχει καταργήσει τις αγορές.

    Εγώ πάντως θα επιμείνω ότι είναι μια εξαιρετική κίνηση και μακάρι να πιάσει. Μπας και δούμε λίγο ανταγωνισμό.
    Ακόμα έχεις κολλήσει στο φακέλωμα;

    Ρώτα το Twitch γιατί έκοψε την πρόσβαση στον Dr Disrespect, να μάθουμε κι οι υπόλοιποι.

    Δεν θα ήταν προτιμότερο να υπάρχει ένα αποκεντρωμένο σύστημα p2p streaming; Και όχι μόνο εκεί, αλλά παντού. Και για Twitter, FB κλπ.

    Κάτι τέτοιο όμως απαιτεί ως baseline γρήγορες FTTH γραμμές με υψηλό upload και καλό connectivity (IPv6). Η ασυμμετρία ευνοεί την εξάρτηση από dedicated servers.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχέση έχει αυτό όμως με την κίνηση της Apple δεν έχω καταλάβει. Εδώ σχολιάζουμε αυτό το πράγμα και όχι τις συνδρομές.
    Άμα θες να πάει ο κόσμος σε dumb terminals που δεν καίνε πολύ ρεύμα και όλο το βαρύ processing να γίνεται στο cloud, τότε οι συνδρομές σου φαίνεται να μην κολλάνε στο όλο cloud-based σχήμα;

    - - - Updated - - -

    Γενικά αυτό που παρατηρώ είναι ότι πολύς κόσμος δυσκολεύεται να δει το big picture, παρά μόνο κάποια ελάχιστα σκόρπια κομμάτια του παζλ. Αν τα συνθέσεις, τότε μπορείς να δεις την μεγάλη εικόνα.

    Όλες αυτές οι επιτυχημένες εταιρίες έχουν ανθρώπους-οραματιστές που βλέπουν ποιά είναι η μεγάλη εικόνα... για τους πελάτες τους δεν είμαι και τόσο σίγουρος, γιατί τους φαίνονται όλα ασύνδετα/άσχετα.

  11. #176
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Δεν με ενδιαφέρει ο κύριος αυτός. Τα ίδια άλλωστε συμβαίνουν και στην καθημερινότητα μας. Δεν έχει διαφορά η οθόνη. Γι αυτό θα πρέπει να αλλάξεις τους νόμους και είναι κυριολεκτικά μια άλλη κουβέντα άσχετη.

    Και πάλι κολλάς στην ισχύ. Θεωρείς δεδομένη την μικρή ισχύ τους χωρίς να έχουμε δει ακόμη τίποτα. Και ρωτάω πάλι. Τι χρειάζεται ένας ολόκληρος υπολογιστής σε μια δημόσια υπηρεσία και πόσο ρεύμα θα γλίτωναμε σε χώρα αν όλα αυτά ήταν ARM των μερικών watt; Και σε ένα κατάστημα που εκδίδει τιμολόγια; Και εδώ θες i7; Η μήπως οι αρχαιολογίες που έχουν μερικοί είναι καλύτεροι από έναν ARM του 2020;

  12. #177
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν με ενδιαφέρει ο κύριος αυτός.
    Δεν σε ενδιαφέρει ο κύριος αυτός, αλλά αύριο μπορεί να είσαι εσύ ή εγώ. Ούτε τότε θα σε ενδιαφέρει;

    Καλή η πρόοδος της τεχνολογίας, αρκεί να μην κάνουμε πισωγυρίσματα σε άλλα πράγματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρείς δεδομένη την μικρή ισχύ τους χωρίς να έχουμε δει ακόμη τίποτα.
    Γιατί βάζεις λόγια στο στόμα μου; Μήπως είσαι από αυτούς που είναι εθισμένοι στο mobile swiping και δεν διαβάζουν ΟΛΟ το νήμα;

    Τρανή απόδειξη ότι δεν διάβασες ΚΑΝ το post #137: https://www.adslgr.com/forum/threads...=1#post6844316

    Κάνε μου την χάρη σε παρακαλώ και διάβασε τι έγραψα για in-order vs OoO, έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τα γράφω.

    Δεν έγραψα πουθενά ότι όλοι οι ARM είναι ανεπαρκείς, οπότε σταματήστε να βάζετε λόγια στο στόμα μου. Έγραψα ένα σωρό επεξηγηματικά posts, που ανάθεμα αν τα διαβάζει κανείς από τους mobile swipers (καλό-χρυσό το mobile efficiency, αλλά θα μου επιτρέψεις να θεωρώ καρκίνο αυτή την μόδα του σύγχρονου dumbed down computing που ρίχνει την ποιότητα των συζητήσεων στα fora).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ρωτάω πάλι. Τι χρειάζεται ένας ολόκληρος υπολογιστής σε μια δημόσια υπηρεσία και πόσο ρεύμα θα γλίτωναμε σε χώρα αν όλα αυτά ήταν ARM των μερικών watt; Και σε ένα κατάστημα που εκδίδει τιμολόγια; Και εδώ θες i7; Η μήπως οι αρχαιολογίες που έχουν μερικοί είναι καλύτεροι από έναν ARM του 2020;
    Δεν νομίζω ότι το ελληνικό δημόσιο έχει λεφτά για Apple συσκευές. Η Αμερικάνικη κυβέρνηση ίσως, αλλά αυτοί έχουν και την πρέσα της FED.

    Τώρα αν εννοείς να γεμίσεις το δημόσιο με Raspberry και Linux, χμμμ ναι, καλή τύχη με το support...

    Εναλλακτικά υπάρχει και η λύση ενός low-power PC (AMD APU) με τα γνώριμα στους ΔΥ Windows και LCD οθόνες, αντί για μπεζ tower εποχής Σημίτη (τότε είχαμε λεφτά, τότε πήραμε PCιά) με Pentium 4 και μπαούλα CRT οθόνες.

  13. #178
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάνω σε αυτό που λες είμαι στη δουλειά σε αυτό το δίλημμα. Έχω 6 Hp esxi γαϊδουράκια με κοινή συστοιχία Msa2040 hybrid και για τα 49vm που έχω είναι τελείως χαλαρό το σύστημα.
    Το δίλημμα είναι αν πάω όλη την εταιρεία στο cloud ή όχι. Υπολογίζω κόστη για upgrade και συντήρηση ή βλάβες και είναι οριακά πιο φτηνό το onsite όπως είμαι, αλλά πας cloud? Έχω μέσα μου μια άρνηση κυρίως ασφαλείας παρά για οικονομικούς λόγους.
    Μπορεί να είναι δεινόσαυρος, που είμαι οκ αλλά ακόμα δεν το κάνω.
    Καλή η μόδα του cloud, αλλά δεν είναι για όλους, ούτε είναι πάντα φθηνότερο, ούτε πάντα καλύτερο (σε θέματα performance, features, κτλ). Κάτσε με τους HP κι αν θες κάτι φθηνότερο δες και τη Supermicro (εξαρτάται βέβαια πόση παρουσία έχει στην Ελλάδα και πόσο καλό είναι το support τους). Η όλη συζήτηση περί cloud μου θυμίζει αντίστοιχη πριν 6-7 χρόνια όταν οι block storage λύσεις έπαιρναν τα πάνω τους λόγω ESXi. Έψαχνα τότε file storage για το μικρό compute farm στην εταιρεία που ήμουν. Γινόταν χαμός τότε με κάτι start ups τύπου Nimble, Pure Storage, κτλ και όταν τους ρώταγα για NAS έπαιρνα απαντήσεις του στυλ «Ποιος χρησιμοποιεί σήμερα NAS;»
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  14. #179
    Το avatar του μέλους calcvita
    calcvita Guest
    Το γεγονος οτι ΟΛΟΙ (ειτε χρησιμοποιουνε mac os ή οχι) ασχολουντε με την apple, που εχει 15-20% marketshare στα desktop πραγματικα δεν ξερω πως να το ερμηνευσω. Βλεπεις οτι ατομα που ουδεποτε ειχαν mac και ουτε προκειται να παρουν στο αμεσο μελλον, να εκφραζουν (αρνητικες κυριως) αποψεις λες και αφορα εκεινους η αλλαγη στην αρχιτεκτονικη των cpu’s.

    Και πριν πεσετε να με φατε, macbook air και pixel 3a user here. Το σκεφτηκα πολλες φορες να παω σε ios, αλλα δεν….

    (και κατι ασχετο….τα ακουσατε φανταζομαι τα rumors οτι το νεο iphone πολυ πιθανον να μην εχει charger μεσα στην συσκευασια, θα πρεπει να το αγοραζεις εξτρα. Αν το κανει αυτο η apple, τοτε ειναι απλα για ξυλο)

  15. #180
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από calcvita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γεγονος οτι ΟΛΟΙ (ειτε χρησιμοποιουνε mac os ή οχι) ασχολουντε με την apple, που εχει 15-20% marketshare στα desktop πραγματικα δεν ξερω πως να το ερμηνευσω. Βλεπεις οτι ατομα που ουδεποτε ειχαν mac και ουτε προκειται να παρουν στο αμεσο μελλον, να εκφραζουν (αρνητικες κυριως) αποψεις λες και αφορα εκεινους η αλλαγη στην αρχιτεκτονικη των cpu’s.
    Μάλλον έχεις μανία καταδίωξης γιατί το thread είναι γεμάτο εξαιρετικά posts και πολύ τεκμηριωμένες αναλύσεις και απόψεις, και μπαίνεις ξαφνικά να πεις ότι όσοι δεν έχουν Apple δεν θα έπρεπε να εκφράζουν τη γνώμη τους. Και μάλιστα τα περισσότερα posts είναι θετικά προς αυτήν την κίνηση της Apple, ακόμα και από ανθρώπους που δεν έχουν και δεν πρόκειται να πάρουν Apple στο άμεσο μέλλον.
    Προφανώς αυτό θα έγραφες ανεξάρτητα από το τι έχουν γράψει οι άλλοι.
    Προσωπικά δεν έχω γράψει τίποτα γιατί δεν το κατέχω το hardware αλλά έμαθα πολλά πράγματα από τα σχόλια σε αυτό το thread.

Σελ. 12 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας