Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εχουμε ενα quiz test με διαφορες κατηγοριες ερωτησεων. To back end περιλαμβανει τη δημιουργια του quiz και εχει ενα χρηστη τον administrator. Υπαρχει μια βαση δεδομενων με τις ερωτησεις.

    Οι χρηστες βλεπουν σελιδες html με τις ερωτησεις και απαντουν. Αυτο ειναι το front end. Οι απαντησεις αποθηκευονται στο back end.

    Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω javascript. Μπορει καποιος να μου κανει μια σουμα ολα τα εργαλεια που θα χρειαστω και να με βοηθησει λιγο στο ξεκινημα δηλαδη το πως θα κινηθω για να φτασω στο τελικο αποτελεσμα?

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Javascript όχι για back end.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και javascript για το backend. Τι υποδομή έχεις ή τι άλλες απαιτήσεις υπάρχουν από θέματα υποδομής; Είναι τελείως ανοιχτό με τις τεχνολογίες μπορείς να το φτιάξεις;

  4. #4
    Ναι τελειως ανοιχτο.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Τον μεγαλύτερο ρόλο στην απάντηση παίζει η πληροφορία που λείπει: πρόκειται για θεωρητική άσκηση/πειραματισμός ή πραγματικό προϊόν? Οι πιθανές απαντήσεις είναι πάρα πολλές ανάλογα τις απαιτήσεις.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Πέρα από αυτά που αναφέρει ο @konc, τι γνώσεις έχεις εσύ ή οποιοσδήποτε κάνει την ανάπτυξη;

  7. #7
    Προκειται για πραγματικο project που πρεπει να φτιαξω αλλα λειπουν στοιχεια για να ειναι μια πραγματικη εφαρμογη οπως το login των χρηστων.

    Εγω εχω ασχοληθει με κατασκευη websites κυριως με cms, εχω ασχοληθει με javascript λιγο , με android λιγο , με unity λιγο , με c# και xamarin λιγο .... με python ειχα φτιαξει ενα προγραμμα σοβαρουτσικο ... με databases αρκετα καλα γενικα τα ψιλοκαταφερνω με την πληροφορικη χωρις να εχω εξιδεικευτει καπου ... για παραδειγμα εαν πιασω ενα βιβλιο PHP και διαβασω τη θεωρια μπορω να κουτσοπαλεψω να κανω κατι υλοποιησιμο. Εχω αρκετο χρονο στην διαθεση μου.

    Ετσι οπως το βλεπω το project θα χρειαστω HTML, css , javascript, php, mysql, apache server , αλλα ακομα τα εχω σε ψιλομπαχαλο στο μυαλο μου και δεν ξερω πως να αρχισω.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaranero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι οπως το βλεπω το project θα χρειαστω HTML, css , javascript, php, mysql, apache server , αλλα ακομα τα εχω σε ψιλομπαχαλο στο μυαλο μου και δεν ξερω πως να αρχισω.
    Αυτό είναι το θέμα, η παραπάνω γραμμή μπορεί να είναι και εντελώς διαφορετική πχ java, spring, angular, tomcat, postgre.
    Υπάρχουν λύσεις ώστε το backend να μην σε δεσμεύει στο τι θα κάνεις για frontend. Μετά και αφού όλο θα το κάνεις μόνος σου να σχεδιάσεις/σκεφτείς τις ανάγκες του API ώστε να υλοποιήσεις/τεστάρεις το backend. Και τέλος να παίξεις όπως θέλεις στο frontend έχοντας ήδη κάτι που λειτουργεί από πίσω. Αυτά είναι τα βασικά, ανάλογα με τις ανάγκες μπορεί να μεγαλώσει όσο θέλεις, πχ με ένα ενδιάμεσο gateway(s) να διαχειρίζεται το authentication. Δεν ξέρω το μέγεθος, τις απαιτήσεις σε χρήστες/απόδοση ούτε που θα γίνει το deployment γι' αυτό και τα γράφω έτσι. Γενικά δεν είναι κάτι πολύ μεγάλο και δύσκολο ώστε να χρειάζεται πολύπλοκες λύσεις, αλλά μπορεί να γίνει ανάλογα τις απαιτήσεις και την πιθανή ανάγκη για scalability.

  9. #9
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.447
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Ποιά γλώσσα θεωρείς ότι ξέρεις καλύτερα για το backend; Javascript, Python, Java, C#, PHP ή κάποια άλλη;

    Για το FrontEnd η HMTL/Javascript είναι σχεδόν μονόδρομος, αφού έχεις και εμπειρία.

  10. #10
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Κάτι άλλο που πρέπει να σκεφτείς είναι το που θα το κάνεις host αυτο το πράγμα. Πολλές φορές το stack σου ορίζεται απο τον host (πχ αν βρεις ένα πολύ καλό και φθηνό host με PhP+Apache θα πάς εκεί). Για frontend θα πρότεινα κάποιο πολυδουλεμένο συνδυασμό frameworks (πχ Bootstrap+Jquery) που θα σε γλιτώσει πολύ κόπο.

  11. #11
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.081
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200Mbps/200Mbps
    ISP
    INALAN - OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    HAUWEI HG8546M
    php για το έργο & mysql για βάση δεδομένων. javasript - ajax για την λειτουργία του quiz
    ουδέν μονιμότερο του προσωρινού

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας