Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Παιδιά καλησπέρα

    Μια απορία αν μου επιτρέπετε. Βασικά να πω ότι δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις περί του θέματος, όπως έχουν οι περισσότεροι απ΄ότι βλέπω εδώ. Τις τελευταίες μέρες ψάχνομαι για αναβάθμιση (και αλλαγή παρόχου), γιατί οι ταχύτητές μου στο νετ είναι εκνευριστικά αργές. Εδώ και λίγα χρόνια είμαι nova adsl 24. Στα διάφορα speedtest που κάνω για να δω τί γίνεται, βλέπω γύρω στα 11-13 (down) και 0.8-0.9 (up). Το ρούτερ όμως (techinicolor td 5130) μου δείχνει Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  52,2 KB 
ID: 216405. Γιατί τόση διαφορά στο download; Βασικά είμαι μέσος χρήστης, απλό σερφάρισμα, αλλά είναι εκνευριστικό να περιμένεις κάποιες φορές να ανοίξει σελίδα 1-4 δευτερόλεπτα, αναλόγως την ώρα βεβαίως. Το pc είναι 5-6 ετών αλλά σχετικά ικανό, (ssd, 3+ GHz επεξεργαστής , 8 gb ram κλπ). Ευελπιστώ ότι αν πάω σε vdsl 50, (υπάρχει καμπίνα λίγο πιο κάτω από το σπίτι μου), να διπλασιαστεί - τουλάχιστον σε αίσθηση - η ταχύτητα, ασχέτως των αριθμών.

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    λογικά τα βλέπω τα νούμερα για 24ρα

    με vdsl δεν θα έχεις τόσες απώλειες

    συνδέεσαι με καλώδιο ή wifi ?

    βοηθάει πολλές φορές το κλείσιμο του ρουτερ για 2-3 λεπτά
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  3. #3
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    λογικά τα βλέπω τα νούμερα για 24ρα

    με vdsl δεν θα έχεις τόσες απώλειες

    συνδέεσαι με καλώδιο ή wifi ?

    βοηθάει πολλές φορές το κλείσιμο του ρουτερ για 2-3 λεπτά

    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είμαι πάντα με ethernet. To ρούτερ ανοίγει το πρωί ή το μεσημέρι και κλείνει αργά το βράδυ. Ενδιάμεσα δεν το κλείνω καθόλου, εκτός αν μπει σε idle το pc, όπου με την επανενεργοποίηση δεν "βλέπει" δίκτυο (win 10), οπότε το κλείνω για 5-10 δευτερόλεπτα.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vasilios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είμαι πάντα με ethernet. To ρούτερ ανοίγει το πρωί ή το μεσημέρι και κλείνει αργά το βράδυ. Ενδιάμεσα δεν το κλείνω καθόλου, εκτός αν μπει σε idle το pc, όπου με την επανενεργοποίηση δεν "βλέπει" δίκτυο (win 10), οπότε το κλείνω για 5-10 δευτερόλεπτα.
    γενικότερα υπάρχουν αυξομοιώσεις στις adsl συνδέσεις
    αν μπορείς οικονομικά θα σου πρότεινα την αναβάθμιση σε vdsl
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  5. #5
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Ήδη το ψάχνω αυτές τις μέρες για vdsl.
    Να είσαι καλά.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Οι μετρήσεις απο τα speedtest δεν μπορούν να θεωρηθούν 100% αξιόπιστες. Σε κάθε περίπτωση δεν μπορούν να μετρήσουν το IP/TCP overhead.
    Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις αυτό το "πρόσφατο" άρθρο

    Μια πρόχειρη λύση είναι να αυξήσεις τις μετρήσεις κατα 10-15% που είναι ένα συνηθισμένο overhead στα TCP/IP πακέτα.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα κι άλλο "ολοκαίνουριο, φρέσκο υλικό"

  7. #7
    Εγγραφή
    24-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι μετρήσεις απο τα speedtest δεν μπορούν να θεωρηθούν 100% αξιόπιστες. Σε κάθε περίπτωση δεν μπορούν να μετρήσουν το IP/TCP overhead.
    Θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις αυτό το "πρόσφατο" άρθρο

    Μια πρόχειρη λύση είναι να αυξήσεις τις μετρήσεις κατα 10-15% που είναι ένα συνηθισμένο overhead στα TCP/IP πακέτα.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα κι άλλο "ολοκαίνουριο, φρέσκο υλικό"

    Eυχαριστώ πολύ.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Εμένα η Nova μου εριξε ξαφνικα την ταχυτητα απο 12-14Mbps (κατεβαζα με 1,1 - 1,2 MB/sec) σε 9-10Mbps. Απαράδεκτοι (και το γραφω με επιεικεια).

    Πληρωνουμε κανονικα τον λογαριασμο και δεν χρωσταμε τιποτα.

    Τι εγινε FORTNET/NOVA ? Μαλλον θελετε να μας διωξετε απο πελάτες. Ετσι θα κρατησετε το μαγαζι σας ανοικτο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος masterfaster : 27-06-20 στις 18:52.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-02-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.218
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Έχω την εντύπωση ότι είσαι λίγο υπερβολικός masterfaster. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν έγινε εσκεμμένα, απλά είναι αποτέλεσμα κάποιων ανεξάρτητων γεγονότων
    Πρώτα από όλα, η μείωση αφορά την ταχύτητα συγχρονισμού, ή την ταχύτητα που "κατεβάζεις" ;


    Αν αναφερόμαστε στην ταχύτητα συγχρονισμού, και δεδομένου ότι έχουμε αποκλείσει την περίπτωση κολλημένου router (με ένα restart συνήθως στρώνει), τότε η μείωση της δυστυχώς εξαρτάται από παράγοντες που δεν ελέγχει η forthnet. Υπάρχουν πολλά φαινόμενα και πολλά ενδεχόμενα:
    * Αύξηση του φαινομένου των συνακροάσεων (επειδή μπήκαν επιπλέον συνδρομητές στο πλέγμα των καλωδίων που βρίσκεται και το δικό σου που πηγαίνει στο Α/Κ). Αυτά ανήκουν πιθανότατα στον ΟΤΕ
    * Κάπου στη διαδρομή κάποιο καλώδιο χτυπήθηκε. Στην περίπτωση αυτή, καλά κρασιά
    * Έβαλες κάποια ασύμβατη συσκευή στην πρίζα του τηλεφώνου.
    * "Κάηκε" κάποιο φιλτράκι, ή τηλέφωνο και επηρρεάζει τον συγχρονισμό.
    * Το router σου έχει αρχίσει να "αφήνει το πνεύμα του"

    Αν θέλεις την ταπεινή μου άποψη, άρχισε να απορρίπτεις περιπτώσεις. πχ δοκίμασε με ένα εναλλακτικό, δανεικό ή παλιότερο αξιόπιστο router. Αν δεις βελτίωση, τότε φταίει το router. Αλλιώς, πάμε να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα στην εσωτερική σου καλωδίωση. Αρχικά, στην πρώτη πρίζα που έρχεται στο σπίτι ελέγχεις συγχρονισμό χωρίς να έχεις άλλη συσκευή πάνω στο τηλεφωνικό δίκτυο (ούτε splitter: το router μόνο). Αν δεις βελτίωση, βάζεις τις συσκευές πάλι στο δίκτυο μία μία, μέχρι να βρεις την υπεύθυνη (υπόψιν, μπορεί να είναι το φιλτράκι και όχι η ίδια η συσκευή). Αν αποτύχεις, πας το router στον κατανεμητή: Εδώ υπάρχει περίπτωση να δεις βελτίωση σχετικά μικρή. Αυτό είναι αναμενόμενο. Αν δεις μεγάλη, τότε υπάρχει θέμα εσωτερικής καλωδίωσης. Η προτεινόμενη λύση εδώ είναι να φωνάξεις ηλεκτρολόγο να στο λύσει (Η δουλειά του παρόχου σταματά στον κατανεμητή). Αν όλα αποτύχουν, πρέπει να απευθυνθείς αρμοδίως στη forthnet ώστε να πράξει τα δέοντα. Υπόψιν οι εταιρείες έχουν κάποιο όριο πάνω από το οποίο θεωρούν αποδεκτή την ταχύτητα συγχρονισμού, βάσει των μετρήσεων που έχουν.

    Αν μιλάμε για μείωση στην ταχύτητα που κατεβάζεις, χωρίς να έχει αλλάξει η ταχύτητα συγχρονισμού, τότε πρέπει να γνωρίζεις ότι εξαρτώνται πολλά από την ώρα και το φόρτο του δικτύου. Και αυτό μπορεί να είναι είτε γενικό (σε όλη τη forthnet), είτε υπερτοπικό (πχ όλη η πόλη, όλος ο νομός κλπ), είτε τελείως τοπικό (έχει μπουκώσει το Α/Κ). Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις μια μέτρηση κάποια "περίεργη ώρα": πχ νωρίς το πρωί (6, 7), ή αργά το βράδυ (12,1,2). Εκείνες τις ώρες τα περισσότερα παιδιά (που τεντώνουν το youtube) θα έχουν αποκοιμηθεί.

    Σε κάθε περίπτωση, κάνε μια ερώτηση στους γείτονές σου (στην ίδια οικοδομή κατά προτίμηση) ανεξαρτήτως παρόχου, για να δεις αν έχουν παρόμοια συμπεριφορά. Ανάλογα αν συμβαίνει μόνο στους της forthnet ή σε όλους βγαίνουν άλλα συμπεράσματα

  10. #10
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση ότι είσαι λίγο υπερβολικός masterfaster. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν έγινε εσκεμμένα, απλά είναι αποτέλεσμα κάποιων ανεξάρτητων γεγονότων
    Πρώτα από όλα, η μείωση αφορά την ταχύτητα συγχρονισμού, ή την ταχύτητα που "κατεβάζεις" ;
    ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ. Δεν θα νευριαζα αν ηταν κατι τυχαιο. Περίμενα μηπως διορθωθει, αλλα μπα. 0,9ΜΒ/sec στην καλυτερη, ενω ειχα τυπικα 1,2ΜΒ/sec και σε "καλα link" επιανα και 1,4MB/sec

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας