Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα, έπαιζα το καινούργιο game της Riot το VALORANT και πρόσεξα πως κάποιες στιγμές το ping ανέβαινε από 49 που ήταν συνήθως σε 120+ και μερικές φορές 250+ με 50% και πάνω packet loss. Στο router δεν μου αυξάνονται στα CRC Errors. Έτσι έκανα δυο tracert να δω τι γίνεται και ιδού τα αποτελέσματα. Εσείς έχετε συναντήσει κάποιο πρόβλημα με το online gaming? Να σημειώσω πως είμαι σε interleaved αλλά μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο θέμα. Το ένα tracert είναι στον EUNE server της Riot και το άλλο στους DNS Server της Google. Επίσης και στο discord έχω την ίδια στιγμή υψηλό ping και packet loss. Ποια είναι η αποψή σας; Τέλος να σημειώσω πως το πρόβλημα δεν είναι μόνιμο αλλά σποραδικό.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tracert1.png 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  1.020,4 KB 
ID: 216425
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tracert2.png 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  953,8 KB 
ID: 216426

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μπορεί να έχει "μπουκώσει" η διασύνδεση του dslam με τον bbras

  3. #3
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να έχει "μπουκώσει" η διασύνδεση του dslam με τον bbras
    Δηλαδή ότι υπάρχει υψηλό traffic στη περιοχή μου και "μπουκώνει" η σύνδεση με την Αθήνα; Άρα θα έχουν και άλλοι πρόβλημα σωστά;

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή ότι υπάρχει υψηλό traffic στη περιοχή μου και "μπουκώνει" η σύνδεση με την Αθήνα; Άρα θα έχουν και άλλοι πρόβλημα σωστά;
    Και άλλοι με τον ίδιο τύπο σύνδεσης στον ίδιο πάροχο με εσένα.
    Αν είσαι σε καμπίνα τότε έχεις και την διασύνδεση της καμπίνας με το ΑΚ, μετά έχεις την διασύνδεση ΑΚ με bbras

  5. #5
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Περιοχή
    katerini
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105417 /10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, έπαιζα το καινούργιο game της Riot το VALORANT και πρόσεξα πως κάποιες στιγμές το ping ανέβαινε από 49 που ήταν συνήθως σε 120+ και μερικές φορές 250+ με 50% και πάνω packet loss. Στο router δεν μου αυξάνονται στα CRC Errors. Έτσι έκανα δυο tracert να δω τι γίνεται και ιδού τα αποτελέσματα. Εσείς έχετε συναντήσει κάποιο πρόβλημα με το online gaming? Να σημειώσω πως είμαι σε interleaved αλλά μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο θέμα. Το ένα tracert είναι στον EUNE server της Riot και το άλλο στους DNS Server της Google. Επίσης και στο discord έχω την ίδια στιγμή υψηλό ping και packet loss. Ποια είναι η αποψή σας; Τέλος να σημειώσω πως το πρόβλημα δεν είναι μόνιμο αλλά σποραδικό.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tracert1.png 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  1.020,4 KB 
ID: 216425
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  tracert2.png 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  953,8 KB 
ID: 216426
    fps παιχνιδι με interleave ξεχασετο..... ζητα fastpath

  6. #6
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    fps παιχνιδι με interleave ξεχασετο..... ζητα fastpath
    Το θέμα είναι πως παίρνω VDSL από Α/Κ και ήδη ζοριζεται η γραμμή. Αν βάλω και fastpath άστο. Αλλά γίνονται έργα στη περιοχή μου για FTTH άρα ίσως βρούμε εκεί σωτηρία.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.970
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    και εγώ παρατήρησα αλλαγή με Cloudflare DNS... 24ping! (πριν ήτανε 13~14ms)

    Google..

  8. #8
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    fps παιχνιδι με interleave ξεχασετο..... ζητα fastpath
    Το μόνο που κάνει το fast path είναι να σου κόψει σχεδόν όλο το latency με το πρώτο hop (μετά το router). Τίποτα παραπάνω. Αν έχεις 35 και πας στα 22 είναι μεγάλη διαφορά. Αν έχεις 100 και πας στα 88 δεν θα το καταλάβεις. Για 300αρια δεν θα μιλήσω καν. Οπότε γενικεύσεις "δεν κάνει το interleaved για fps" δεν ισχύουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2017
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    440
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    34(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που κάνει το fast path είναι να σου κόψει σχεδόν όλο το latency με το πρώτο hop (μετά το router). Τίποτα παραπάνω. Αν έχεις 35 και πας στα 22 είναι μεγάλη διαφορά. Αν έχεις 100 και πας στα 88 δεν θα το καταλάβεις. Για 300αρια δεν θα μιλήσω καν. Οπότε γενικεύσεις "δεν κάνει το interleaved για fps" δεν ισχύουν.
    Τώρα πάντως εμένα η κατάσταση έχει φτιάξει και έχω σταθερά 48-49 ms ping στο Valorant με interleaved. (Αν και με συνδέει συνεχώς σε σέρβερ της Τουρκίας αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία )

  10. #10
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Περιοχή
    katerini
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105417 /10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    "Αν έχεις 35 και πας στα 22 είναι μεγάλη διαφορά. Αν έχεις 100 και πας στα 88 δεν θα το καταλάβεις."

    και αν η γιαγια μου ειχε ροδες θα ηταν καροτσι. Αν εισαι ασχετος με fps παιχνιδια φυσικα και δεν πειραζει. Στη σημερινη εποχη για παιχνιδια fps αγοραζονται μονιτορ με 1ms αποκριση εκατονταδων ευρω, gaming mouses μηχανικα και υβριδικα πληκτρολογια , μονο και μονο για να κερδισουν κατι ελαχιστο στην συνολικη καθυστερηση... στο call of duty warzone μπορεις να παρακολουθεις realtime απο το ιδιο το παιχνιδι ποσα ms αργει cpu , gpu, γραμμη κτλ. και συ λες στον ανθρωπο που ρωταει για ping, οτι δεν παιζει ρολο, το μοναδικο και εντελως δωρεαν πραγμα που μπορει να κανει.... να παει απο Interleave σε fast και να πεσει κατευθειαν το ping του. Οσο μικροτερο ειναι το ping σε fps παιχνιδια τοσο καλυτερο για τον παιχτη. Εχεις δει καναν επαγγελματια ή streamer παιχτη fps να μην ασχολειται με το ping του?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stathoulas : 15-07-20 στις 02:50.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που κάνει το fast path είναι να σου κόψει σχεδόν όλο το latency με το πρώτο hop (μετά το router). Τίποτα παραπάνω. Αν έχεις 35 και πας στα 22 είναι μεγάλη διαφορά. Αν έχεις 100 και πας στα 88 δεν θα το καταλάβεις. Για 300αρια δεν θα μιλήσω καν. Οπότε γενικεύσεις "δεν κάνει το interleaved για fps" δεν ισχύουν.
    Φυσικά και ισχύουν. Δεν θα μιλήσω προσωπικά αλλά έχω φίλο που καταλαβαίνει και τα 5ms. Κάθε μείωση είναι ευπρόσδεκτη και αισθητή όταν μιλάμε για <100ms. Με interleaved παιζεις fps, αλλά όχι σε υψηλό επίπεδο, και είναι και κρίμα από τη στιγμή που μπορείς να πας σε fast και να κερδίσεις από 5 ~ 30ms. Οι επαγγελματίες δεν ασχολούνται γενικώς με τα ping γιατί σχεδόν όλοι έχουν FTTH(/LAN στα τουρνουά), αυτά είναι προβλήματα τριτοκοσμικά. Εκτός από τα παραπάνω περί καθυστερήσεων των περιφερειακών, πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το tick rate των σέρβερ καθώς και η τοποθεσία τους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από InternetMaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα πάντως εμένα η κατάσταση έχει φτιάξει και έχω σταθερά 48-49 ms ping στο Valorant με interleaved. (Αν και με συνδέει συνεχώς σε σέρβερ της Τουρκίας αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία )
    Με τέτοια νούμερα είσαι πολύ καλά για δεδομένα Ελλάδας. Παρ`όλα αυτά συμφέρει το fast.

  12. #12
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.446
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κι όμως υπάρχει διαφορά...

  13. #13
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stathoulas Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Αν έχεις 35 και πας στα 22 είναι μεγάλη διαφορά. Αν έχεις 100 και πας στα 88 δεν θα το καταλάβεις."

    και αν η γιαγια μου ειχε ροδες θα ηταν καροτσι. Αν εισαι ασχετος με fps παιχνιδια φυσικα και δεν πειραζει. Στη σημερινη εποχη για παιχνιδια fps αγοραζονται μονιτορ με 1ms αποκριση εκατονταδων ευρω, gaming mouses μηχανικα και υβριδικα πληκτρολογια , μονο και μονο για να κερδισουν κατι ελαχιστο στην συνολικη καθυστερηση... στο call of duty warzone μπορεις να παρακολουθεις realtime απο το ιδιο το παιχνιδι ποσα ms αργει cpu , gpu, γραμμη κτλ. και συ λες στον ανθρωπο που ρωταει για ping, οτι δεν παιζει ρολο, το μοναδικο και εντελως δωρεαν πραγμα που μπορει να κανει.... να παει απο Interleave σε fast και να πεσει κατευθειαν το ping του. Οσο μικροτερο ειναι το ping σε fps παιχνιδια τοσο καλυτερο για τον παιχτη. Εχεις δει καναν επαγγελματια ή streamer παιχτη fps να μην ασχολειται με το ping του?
    Έπαιζα (και παίζω) online όταν εσύ ακόμα δεν ήξερες τι είναι το pc. Χαλάρωσε λοιπόν και κοίτα μη σκίσεις κανένα καλσόν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BeyondMAD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά και ισχύουν. Δεν θα μιλήσω προσωπικά αλλά έχω φίλο που καταλαβαίνει και τα 5ms. Κάθε μείωση είναι ευπρόσδεκτη και αισθητή όταν μιλάμε για <100ms. Με interleaved παιζεις fps, αλλά όχι σε υψηλό επίπεδο, και είναι και κρίμα από τη στιγμή που μπορείς να πας σε fast και να κερδίσεις από 5 ~ 30ms. Οι επαγγελματίες δεν ασχολούνται γενικώς με τα ping γιατί σχεδόν όλοι έχουν FTTH(/LAN στα τουρνουά), αυτά είναι προβλήματα τριτοκοσμικά. Εκτός από τα παραπάνω περί καθυστερήσεων των περιφερειακών, πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το tick rate των σέρβερ καθώς και η τοποθεσία τους.
    30ms απο fastpath μπορείς να κερδίσεις μόνο στα όνειρα σου. Εκτός αν υπάρχει τεράστιο πρόβλημα στη γραμμή σου και έχεις 30ms στο πρώτο hop. Οπότε έχεις ΠΟΛΥ σοβαρότερα προβλήματα απο το interleaved. Όσο για το φίλο σου που καταλαβαίνει τα 5ms πες του να διαβάσει λίγο τον ορισμό του placebo effect.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    30ms απο fastpath μπορείς να κερδίσεις μόνο στα όνειρα σου. Εκτός αν υπάρχει τεράστιο πρόβλημα στη γραμμή σου και έχεις 30ms στο πρώτο hop. Οπότε έχεις ΠΟΛΥ σοβαρότερα προβλήματα απο το interleaved. Όσο για το φίλο σου που καταλαβαίνει τα 5ms πες του να διαβάσει λίγο τον ορισμό του placebo effect.
    Μην το λες, σε πιο απαιτητικα παιχνίδια που η σφαίρα δεν πάει και ευθεία (π.χ. CSGO) η διαφορά στα 50ms με 40ms είναι λίγο πιο χαοτική απο ότι φαίνεται...
    Scuderia Ferrari

  15. #15
    Εγγραφή
    24-03-2020
    Περιοχή
    πρώην Ιωάννινα
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Κανένας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπαιζα (και παίζω) online όταν εσύ ακόμα δεν ήξερες τι είναι το pc. Χαλάρωσε λοιπόν και κοίτα μη σκίσεις κανένα καλσόν.



    30ms απο fastpath μπορείς να κερδίσεις μόνο στα όνειρα σου. Εκτός αν υπάρχει τεράστιο πρόβλημα στη γραμμή σου και έχεις 30ms στο πρώτο hop. Οπότε έχεις ΠΟΛΥ σοβαρότερα προβλήματα απο το interleaved. Όσο για το φίλο σου που καταλαβαίνει τα 5ms πες του να διαβάσει λίγο τον ορισμό του placebo effect.
    30ms το έχει δει στην πράξη, από 110ms σε 80 και η διαφορά μεγάλη. Είσαι 43 χρονών, πίστεψε ότι είναι placebo ή ό,τι άλλο θες, αυτός το καταλαβαίνει και θα προτιμήσω τα λεγόμενά του γιατί ξέρει τι λέει. Λογικό να μην πείθεσαι αλλά δεν με ενδιαφέρει κιόλας, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Τα 5ms είναι αισθητά ανάλογα με το tickrate του εκάστοτε παιχνιδιού.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BeyondMAD : 20-07-20 στις 15:06.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας