Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    VMG8623-T50B
    Γεια σας. Λόγο κάποιου περιστατικού που έγινε την τρίτη, προς ενημέρωση των φίλων του forum θα αναφέρω από προσωπική εμπειρία τι ισχύει και τι όχι τελικά.

    Την τρίτη έξω από το σπίτι μου και ενώ ήμουν μέσα στο αυτοκίνητο, με απειλή μιας μεγάλης πέτρας και σπάζοντας το τσάμι του οδηγού μου έκλεψαν το κινητό, μια παλιά συσκευή cubot την οποία μάλιστα είχα σκοπό να την αλλάξω σύντομα. Λόγο που πριν είχε γίνει και διάρρηξη στο σπίτι μου, την ίδια στιγμή πήγα στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου. Αφού δήλωσα όλα τα σχετικά ρώτησα τι γίνετε στην περίπτωση με την συσκευή. Η απάντηση που έλαβα ήταν ότι εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, μόνο μέσω της εταίρας που είχατε την κάρτα. Μια και ήταν βράδυ, την επόμενη ημέρα καλώ στο τηλέφωνο την wind για να κάνω φραγή στο νούμερο και με την ευκαιρία να ρωτήσω τι γίνετε με την συσκευή. Και από εκεί έλαβα την απάντηση ότι εμείς μόνο φραγή μπορούμε να βάλουμε στην κάρτα σας και οτι για την συσκευή δεν γνωρίζουν κάτι. Ψάχνοντας το θέμα στο Internet διάβασα πολλά σχετικά άρθρα και πολλές διαφορετικές απόψεις και δεν έβγαζα άκρη.

    Την επόμενη ημέρα πάω στο τοπικό κατάστημα της wind για νέα κάρτα. Ευτυχώς που έπεσα σε μια υπάλληλο που είχε γνώσεις και ήξερε σχετικά με κλοπές και τέτοια μια και το έχει ξανά κάνει από ότι μου είπε αρκετές φορές.

    Αν λοιπών θέλετε την συσκευή που σας έκλεψαν να την μπλοκάρετε μέσω IMEI η διαδικασία είναι η ακόλουθη.

    1 Πάτε στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σας με την ταυτότητα σας και δηλώνετε την κλοπή του κινητού. Από εκεί θα πάρετε ένα έγγραφο που επιβεβαιώνει το περιστατικό που έγινε καθώς και το νούμερο - νούμερα που είχατε στο κινητό.

    2 Πάτε στην εταιρία που είχατε την σύνδεση με ταυτότητα, το έγγραφο από την αστυνομία καθώς και το IMEI του κινητού σας απαραίτητα. Αν είναι δικαρτο χρειάζεται μόνο το ένα το πρώτο δηλαδή. Αφού τα έκανα όλα κανονικά ρώτησα και 2 πράγματα την υπάλληλο. Μου είπε ότι με αυτόν τον τρόπο έχουν βρεθεί χαμένες συσκευές και έχουν επιστραφεί στους κατόχους τους και ρώτησα λεπτομέρειες.

    Όταν γίνει block σε ένα ΙΜΕΙ γίνετε το εξής. Αν κάποιος προσπαθήσει να τοποθετήσει νέα κάρτα ώστε να δουλέψει την συσκευή, τότε αυτόματα η συσκευή αφού είναι δηλωμένη σαν κλεμμένη στέλνει μέσω κεραίας κινητής το στίγμα του στην εταιρία για το που ακριβώς βρίσκετε. Αυτόματα η εταιρία μετά μόλις λάβει το σήμα στέλνει ειδοποίηση στην αστυνομία ώστε να γίνει εύρεση της συσκευής. Αν βρεθεί μετά η αστυνομία στέλνει ειδοποίηση στον κάτοχο της συσκευής για το ότι βρέθηκε το κινητό.

    Το κινητό μου ήταν παλιό και ξεπερασμένο όπως ανάφερα. Αλλά για το γαμώτο της υπόθεσης που λένε, θέλησα να το μπλοκάρω ώστε αν τυχών είναι ακόμα σε λειτουργία να μην μπορεί να δουλέψει σαν κινητό.

    Μέσω του google και από την ενεργοποίηση της (τοποθεσίας) που είχα στο κινητό, το εχω δει μέχρι και την τετάρτη σε λειτουργία να εχει κινηθεί σε μια απόσταση περιπου 20 χιλ από την περιοχή μου και το στίγμα χάνετε ξαφνικά στον δρόμο. Δεν ξέρω τι εγινε, εκλεισε από μπαταριά? το πέταξε? τι να πω.

    Τέλος να αναφέρω οτι το κινητό το είχα αγοράσει μεταχ/νο όχι καινούργιο. Δεν μου ζητήθηκε καμιά απόδειξη αγοράς ούτε από την εταιρία ούτε από την αστυνομία.

    Δημήτρης

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2003
    Περιοχή
    Αθήνα - Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox
    Ευχαριστούμε!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας