Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33
  1. #16
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Και το σάλιο αλλά το μικροβίωμα του στόματος παίζει μάλλον τον σημαντικότερο ρόλο.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30687294/

  2. #17
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει και μια καλή προσφορά σήμερα για τις oral b στα 50 ευρώ για δυο

    Μπορείς να πάρεις ανταλλακτικές κεφαλές τύπου soocas και για τις Oral b
    Τι μπαταρίες έχει; Ni-MH;

  3. #18
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτη φορά την ακούω, αν και απ'το όνομα ψιλοκατάλαβα πως είναι.

    Σαν το οδοντικό νήμα και το οδοντικό βουρτσάκι περίπου;
    Είχα δει διαφορά στην Ελλάδα. Δεν ξέρω τι βρήκες αλλά ο σκοπός της είναι να απομακρύνει την τροφή από ανάμεσα τα δόντια κοντά στο ούλο. Ουσιαστικά είναι ένα βουρτσακι που κινείται κάθετα ανάμεσα από τα δόντια και σπρώχνει το φαγητό εξω και ίσως και βουρτσίζει. Φυσικά το βουρτσακι έχει διαφορετικά μεγέθη ανάλογα με τον μέγεθος της τρύπας.

    Το νήμα το ίδιο σπρώχνει την τροφή κάτω και μέσα στο ούλο και δεν μπορεί να αφαιρέσει την τροφή. Η μεσοδοντια είναι τεράστια υπόθεση εδώ, ειδικά αν έχεις φάει κρέας. Η αίσθηση μετά μετά είναι εξαιρετική. Και είναι και πιο απλή στην χρήση από το νήμα σε βαθμό που απορίες γιατί δεν την είχαμε τόσα χρόνια. Όσο μεγαλώνει το διάκενο τόσο μεγαλύτερη αξία αποκτάει γιατί το νήμα δεν είναι αρκετό.

    Εγώ βάζω την ηλεκτρική, μετά νήμα, μετά μεσοδοντια και μετά πάλι την ηλεκτρική. Επίσης έχω αντίστοιχα βούρτσα και για την εταιρεία. Αυτή τηςxiaomi φορτίζεις μια φορά και δουλεύει για μια εβδομάδα.

  4. #19
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Αν το μάθεις το νήμα είναι πολύ γρήγορο.

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μπαταρίες έχει; [FONT="]Ni-MH;[/FONT]
    Δεν ξέρω, αλλά σύμφωνα με την αναζήτηση στο Google μιλάει για λιθιου
    https://www.amazon.co.uk/Smart-4900-.../dp/B07CP4PRP9

    Two plus weeks of brushing with one charge

    The Oral-B Smart 4 4900 has a state of the art Lithium-Ion battery to last more than two weeks. This way you don't need to worry about getting your charger during your holidays.
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα δει διαφορά στην Ελλάδα. Δεν ξέρω τι βρήκες αλλά ο σκοπός της είναι να απομακρύνει την τροφή από ανάμεσα τα δόντια κοντά στο ούλο. Ουσιαστικά είναι ένα βουρτσακι που κινείται κάθετα ανάμεσα από τα δόντια και σπρώχνει το φαγητό εξω και ίσως και βουρτσίζει. Φυσικά το βουρτσακι έχει διαφορετικά μεγέθη ανάλογα με τον μέγεθος της τρύπας.

    Το νήμα το ίδιο σπρώχνει την τροφή κάτω και μέσα στο ούλο και δεν μπορεί να αφαιρέσει την τροφή. Η μεσοδοντια είναι τεράστια υπόθεση εδώ, ειδικά αν έχεις φάει κρέας. Η αίσθηση μετά μετά είναι εξαιρετική. Και είναι και πιο απλή στην χρήση από το νήμα σε βαθμό που απορίες γιατί δεν την είχαμε τόσα χρόνια. Όσο μεγαλώνει το διάκενο τόσο μεγαλύτερη αξία αποκτάει γιατί το νήμα δεν είναι αρκετό.

    Εγώ βάζω την ηλεκτρική, μετά νήμα, μετά μεσοδοντια και μετά πάλι την ηλεκτρική. Επίσης έχω αντίστοιχα βούρτσα και για την εταιρεία. Αυτή τηςxiaomi φορτίζεις μια φορά και δουλεύει για μια εβδομάδα.
    Και αυτό το κάνεις 2 φορές την ημέρα;

  6. #21
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το μάθεις το νήμα είναι πολύ γρήγορο.
    Ίσως είναι θέμα και οδοντοστοιχίας. Εγώ κάποιες φορές δεν μπορώ να το περάσω λες και έχουν αλλάξει τα δόντια θέση αλλά με την μεσοδοντια πάντα και εύκολα ή από μέσα ή απέξω. Γενικά την προτείνω. Βέβαια μιλήσετε και με τον οδοντίατρο σας.

  7. #22
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα δει διαφορά στην Ελλάδα. Δεν ξέρω τι βρήκες αλλά ο σκοπός της είναι να απομακρύνει την τροφή από ανάμεσα τα δόντια κοντά στο ούλο. Ουσιαστικά είναι ένα βουρτσακι που κινείται κάθετα ανάμεσα από τα δόντια και σπρώχνει το φαγητό εξω και ίσως και βουρτσίζει. Φυσικά το βουρτσακι έχει διαφορετικά μεγέθη ανάλογα με τον μέγεθος της τρύπας.
    Ναι, δεν βρήκα αυτό που λες αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει στο εμπόριο και στην Ελλάδα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νήμα το ίδιο σπρώχνει την τροφή κάτω και μέσα στο ούλο και δεν μπορεί να αφαιρέσει την τροφή. Η μεσοδοντια είναι τεράστια υπόθεση εδώ, ειδικά αν έχεις φάει κρέας. Η αίσθηση μετά μετά είναι εξαιρετική. Και είναι και πιο απλή στην χρήση από το νήμα σε βαθμό που απορίες γιατί δεν την είχαμε τόσα χρόνια. Όσο μεγαλώνει το διάκενο τόσο μεγαλύτερη αξία αποκτάει γιατί το νήμα δεν είναι αρκετό.
    Κατάλαβα. Ακούγεται καλό. Περίεργο που δεν το έχω ακούσει καν τόσο καιρό, αλλά παίζει να το έχουν λίγο θαμμένο οι οδοντίατροι γιατί δεν τους συμφέρει να χάνουν απ'τους καθαρισμούς...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ βάζω την ηλεκτρική, μετά νήμα, μετά μεσοδοντια και μετά πάλι την ηλεκτρική.
    Κουράστηκα και μόνο που το διάβασα
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δεν βρήκα αυτό που λες αλλά φαντάζομαι θα υπάρχει στο εμπόριο και στην Ελλάδα.



    Κατάλαβα. Ακούγεται καλό. Περίεργο που δεν το έχω ακούσει καν τόσο καιρό, αλλά παίζει να το έχουν λίγο θαμμένο οι οδοντίατροι γιατί δεν τους συμφέρει να χάνουν απ'τους καθαρισμούς...



    Κουράστηκα και μόνο που το διάβασα
    Και ο δικός μου πρότεινε μεσοδόντια, υπάρχουν στα φαρμακεία αλλά και αυτά

  9. #24
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως είναι θέμα και οδοντοστοιχίας. Εγώ κάποιες φορές δεν μπορώ να το περάσω λες και έχουν αλλάξει τα δόντια θέση αλλά με την μεσοδοντια πάντα και εύκολα ή από μέσα ή απέξω. Γενικά την προτείνω. Βέβαια μιλήσετε και με τον οδοντίατρο σας.
    Υπάρχει και λεπτό και χοντρό νήμα. Αλλά που έχουν τραχιά επιφάνεια και άλλα λεία. Γενικά θέλει ψάξιμο. Βέβαια αυτά που λες δεν τα έχω δοκιμάσει και μου κινήσεις την περιέργεια. Πίστευα πως είναι για αυτούς που δεν την παλεύουν με το νήμα.

    Μου αρέσει πάντως το disclaimer

  10. #25
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο δικός μου πρότεινε μεσοδόντια, υπάρχουν στα φαρμακεία
    Ωραία. Θα το τσεκάρω σίγουρα γιατί έχω θέμα με τον ημερήσιο καθαρισμό γενικότερα.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  11. #26
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Βρήκα

    https://www.farmaline.be/apotheek/be...gLnOPD_BwE:G:s

    Πραγματικά πιο άθλιες φωτογραφίες δεν μπορούσαν να είχαν πάρουν. Με feature phone τις πήραν;

    Έχει φυσικά διαφορετικά μεγέθη.

    Βρήκα και μια φωτογραφία.

    - - - Updated - - -
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails interprox-plus-micro-groen-2-4mm-25-stuks-voordeel.png  


  12. #27
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το σάλιο αλλά το μικροβίωμα του στόματος παίζει μάλλον τον σημαντικότερο ρόλο.
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30687294/
    Και η διατροφή δεν παίζει ρόλο;

    Spoiler:

    Το DNA δεν το διαλέγουμε, είναι λοταρία τι θα κάτσει. Τα υπόλοιπα μπορούμε να τα ελέγξουμε.

  13. #28
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η διατροφή δεν παίζει ρόλο;

    Spoiler:

    Το DNA δεν το διαλέγουμε, είναι λοταρία τι θα κάτσει. Τα υπόλοιπα μπορούμε να τα ελέγξουμε.
    Παίζει εννοείται, είναι και ένας από τους πιο σημαντικούς παράγοντες που επηρεάζουν το μικροβίωμα.

  14. #29
    Εγγραφή
    22-03-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Σχετικά πρόσφατα που ρώτησα οδόντίατρο, μου είπε ότι τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με κλασσική οδοντόβουρτσα, αρκει να χρησιμοποιείται σωστά. Και από ότι μου είπε και φαντάζομαι, είναι πάρα πολλοί που δεν βουρτσίζουν τα δόντια τους σωστά (στα γρήγορα/χρήση υπερβολικής-ελάχιστης δύναμης/παράλειψη σημείων/κτλ).
    Εφόσον το παραπάνω είναι σωστό, τότε ναι, καλύτερα μια ηλεκτρική. Ακόμη καλύτερα όμως είναι να σου δειξει οδοντίατρος πώς να βουρτσίζεις σωστά τα δόντια σου, ακόμη και αν θεωρείς πως το κάνεις σωστά.

    Η πικρή αλήθεια είναι ότι πολλοί από εμάς δεν το σκεφτόμαστε ιδιαίτερα/δεν δίνουμε την δέουσα προσοχή και πολλές φορές είναι αργά όταν το ξεκινάμε.
    You can tell who is skinny dipping when the tide goes away
    Truth is like poetry - and most people hate fucking poetry

  15. #30
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.049
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chingachgook Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά πρόσφατα που ρώτησα οδόντίατρο, μου είπε ότι τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με κλασσική οδοντόβουρτσα, αρκει να χρησιμοποιείται σωστά. Και από ότι μου είπε και φαντάζομαι, είναι πάρα πολλοί που δεν βουρτσίζουν τα δόντια τους σωστά (στα γρήγορα/χρήση υπερβολικής-ελάχιστης δύναμης/παράλειψη σημείων/κτλ).
    Εφόσον το παραπάνω είναι σωστό, τότε ναι, καλύτερα μια ηλεκτρική. Ακόμη καλύτερα όμως είναι να σου δειξει οδοντίατρος πώς να βουρτσίζεις σωστά τα δόντια σου, ακόμη και αν θεωρείς πως το κάνεις σωστά.

    Η πικρή αλήθεια είναι ότι πολλοί από εμάς δεν το σκεφτόμαστε ιδιαίτερα/δεν δίνουμε την δέουσα προσοχή και πολλές φορές είναι αργά όταν το ξεκινάμε.
    Και μένα τα ίδια μου έλεγαν στην Ελλάδα αλλά στο Βέλγιο διαφωνούν. Προσωπικά δεν καταλαβαίνω τί λένε στην Ελλάδα. Στο δόντι πάνω μετράει χρόνος βουρτσίσματος και η επαναληψεις και εδώ η μηχανική κερδίζει αρκεί να περάσει από παντού. Στο ούλο σημασία έχει η γωνιά αλλά και ο χρόνος. Εαρτάται πως την κρατάς και στις δύο περιπτώσεις και μετά ο χρόνος και επαναληψη που κερδίζει η μηχανική.

    Στο Βέλγιο μου είπαν κάτι που έχει περισσότερη λογική. Ουσιαστικά δεν είναι απλά ο χρόνος βουρτσίσματος. Είναι και ο χρόνος που ουσιαστικά το στόμα πλένετε. Το κλασικό λάθος με τις μηχανικές είναι ότι πολλοί μεταφράζουν την ταχύτητα σε επανάληψη σε λιγότερο βούρτσισμα που είναι πρόβλημα. Ίσως σε αυτό αναφέρονται στην Ελλάδα.

    Κατά μέσο όρο η μηχανική θα είναι καλύτερη εφόσον ο χρόνος τηρείται. Φαντάζομαι συγκρίνοντας τα τέλεια, η μηχανική χάνει από τον άνθρωπο αλλά αν έχεις φτάσει στον οδοντίατρο και σε απασχολούν αυτά, τότε νομίζω η μηχανική είναι τυφλή επιλογή. Αλλά οκει, γράφω τι μου είπαν και πως το εκλογίκευω εγώ αλλά και πώς το έζησα. Η μεσοδοντια όμως ήταν η σωτηρία.

    Αρχικά με την ηλεκτρική ανέβηκαν τα ούλα. Και μετά με την βούρτσα ανέβηκαν και άλλο.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας