Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Καλησπερα σε ολους. Αποφασισαν μετα απο τοσα χρονια ταλαιπωριων να υπαρξει υποστηριξη για vdsl και στη γειτονια μου. Επειδη ο (μαλλον νεος) υπαλληλος της εταιρειας δεν γνωριζε να μου απαντησει, ψαχνω πληροφοριες για τα παρακατω.

    1) Υπαρχει επιλογη να γινει η ενεργοποιηση της vdsl σε καθορισμενη ημερομηνια, προφανως εκτος ΣΚ;
    2) Τελικα ολα τα roupter που δινουν ειναι VoIP, η μπορω να επιλεξω τι θα ειναι;
    3) Συνεχεια του παραπανω, τελικα μπορω να βαλω δικο μου router επισημως η και πλαγειως; Ειχα διαβασει παλαιοτερα επι αυτου αλλα δεν μπορω να το ξαναβρω.
    4) Επειδη η ευρυτερη περιοχη εχει παρα πολυ παλιο και κακοσυντηριμενο δυκτιο, θα πρεπει να παρω καποιο σοβαρο και αξιοπιστο router για τις αποσυνδεσεις και λαθη που γεμιζει η γραμμη. Σε περιπτωση οπου δινουν ακομα διαφορετικα μοντελα, πιο θεωρειται το καλυτερο απο αυτα;
    Δεν μπορεσα να βρω απαντησεις με την αναζητηση ουτε απο τους ιδιους, αν τελικως μπορω να αλλαξω σε δικο μου θα κοιταξω και για τις επιλογες που καλυπτουν τις αναγκες μου.
    Σας ευχαριστω για το χρονο σας!

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    καλησπέρα φίλε μου

    1 - σαν εταιρεία οφείλει να γίνει ενεργοποίηση της γραμμής σε καθορισμένη ημερομηνία που θα σου αναφέρουν, υπάρχουν περιπτώσεις και Σαββάτων

    2 - νομίζω έχουν αντικατασταθεί όλα τα default router με voip

    3 - αν η γραμμή σου έχει voip δεν θα λειτουργεί με νέο ρουτερ, μόνο αν πάρεις νέο ρουτερ και το χρησιμοποιήσεις ως Access Point αλλά ως βασικό θα είναι το ρουτερ παρόχου

    4- γνωρίζεις ποια μοντέλα είναι διαθέσιμα ? έχω μείνει σε ZTE & technicolor
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  3. #3
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μόνο το Vodafone H300S ειναι το ρούτερ που δίνουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, παρελαβα σημερα το H300S αλλα δεν το συνδεσα. Γνωριζει κανεις αν μπορει να "παιξει" με την παρουσα pstn ADSL συνδεση μου η θα πρεπει να τοποθετηθει οταν θα γινει η αλλαγη; Στις πωλησεις ειπανε πως ειναι κατευθειαν συμβατο, αλλα ειλικρινα δεν εχω ουτε χρονο ουτε ορεξη για πειραματισμους.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    το ρούτερ μπορείς να το συνδέσεις τώρα αλλά δεν υπάρχει λόγος, θα σου έρθει μήνυμα που θα σε προτρέπει να το συνδέσεις. Στην πρώτη σύνδεση του θα κάνει αρκετές επανεκκινησεις γιατί θα τραβήξει αναβαθμίσεις και τα στοιχεία της γραμμής σου.
    Αν το συνδέσεις τώρα, θα πρέπει όταν γίνει η αλλαγή να κάνεις reset για να τραβήξει πάλι τις ρυθμίσεις τηλεφωνίας και internet.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλλιθέα
    Μηνύματα
    66
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219987 / 21999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Cosmote Speedport Smart
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.8(dB)
    Καλημερα @paanos και σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Η πωλητρια μας ειπε τρελες μπουρδες λοιπον πως θα λειτουργει οπως εχει διχως περισσοτερα. Υπαρχει ζητημα και πρεπει να βρισκομαι διαρκως με συνδεση και κοιταω την καλυτερη λυση.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να το συνδέσεις τώρα και θα παίξει, αλλά όταν γίνει η αλλαγή θα πρέπει να το κάνεις επαναφορά για να τραβήξει τις ρυθμίσεις της νέας σύνδεσης.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-11-2002
    Περιοχή
    Σε ένα PC
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    VIGOR 2862Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να το συνδέσεις τώρα και θα παίξει, αλλά όταν γίνει η αλλαγή θα πρέπει να το κάνεις επαναφορά για να τραβήξει τις ρυθμίσεις της νέας σύνδεσης.
    ίσως δεν χρειαστεί να το κάνει επαναφορά μιας και όταν συνδεθεί και σαν ADSL θα συνδεθεί με το σύστημα και θα πάρει μόνο του όλες τις αναβαθμίσεις εκτός από τα νούμερο της τηλεφωνίας.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Ίσως, αλλά κάτι θα ξέρουν που στέλνουν sms για να συνδέσεις τον εξοπλισμό όταν γίνει η αλλαγη.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας