Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Καλησπέρα
    Πρόσφατα με μεταφέραν απο τις γραμμές της cyta στο δίκτυο της vodafone.Από τότε κυριολεκτικά σέρνεται.
    Ειτε εμφανίζει σελιδες"ο κεντρικος υπολογιστής αργησε να ανταποκριθει' ειτε κάνει και 1 λεπτο να τις φορτώσει.Δοκίμασα απο fpt με 25kbps ταχυτητα(αργότερα πηγε 340).
    Έχω πάρει επανειλημμένα τις βλάβες και τα βλέπουν ολα κάλα.Κάποια βοήθεια για το πως πρέπει να κινηθώ?

  2. #2
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    βάλε vdsl αν μπορείς

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    βάλε vdsl αν μπορείς
    Αυτη ειναι η λυση?Εμενα προσωπικα με καλυπτει η 24ρα(που κλειδωνει στα 14000) ,υπαρχει κανενας λογος να πληρωνω παραπανω λεφτα?

  4. #4
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής σου.
    Κάνε ένα reset στο ρούτερ. Ποιο ρούτερ έχεις;

  5. #5
    Εγγραφή
    02-07-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Είχα το ίδιο πρόβλημα .
    Μια μέρα μετά την μετάβαση από Cyta σε Vodafone έκανε Firmware update το modem/router(ZTE) της Cyta.Από τότε δεν 10-20 αποσυνδέσεις την ημέρα.Τις τελευταίες μέρες επίσης δεν μπορούσα να μπω σχεδόν πουθένα ενώ είχα κανονικά δίκτυο.
    Η λύση στο πρόβλημα ήταν να βάλω ένα παλιο modem/router που είχα και από τότε δεν έχει πέσει και δεν έχει βγάλει προβλήματα.Μίλησα με την Vodafone και αύριο περιμένω αντικατάσταση εξοπλισμού.Δεν ξέρω τι είχε το fw update που έκαναν αλλά μάλλον αυτό μου έκανε την ζημιά.Ελπίζω να βρεις λύση

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Link Status Up
    Modulation Type ADSL_2plus
    Actual Rate(Up/Down) 1004/14392 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 995/15972 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 8.8/8.8 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 11.7/16.8 dB
    Output Power(Up/Down) 12.3/20.1 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 4/32
    Interleave Delay(Up/Down) 7/4 ms
    INP(Up/Down) 0.6/0.3 symbols
    Profile N/A
    Showtime Start 95 h 45 min 36 s
    LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
    CRC Errors(Up/Down) 94/154
    FEC Errors(Up/Down) 726/38160


    Συγγνωμη για την καθυστερηση.αυτα ειναι τα στατιστικα της.


    Εντελως τυχαια(ειχαν χαλασει τα pin της θυρας phone1 και μου ειχαν περασει την γραμμη στο phone 2) με την αναβαθμιση που εκαναν μου ειπαν οτι πλεον δεν γινεται να περαστει η γραμμη στο phone 2 πλεον και μου εστειλαν καινουργιο.Σκαλιζοντας τις ρυθμισεις καταφερα και το εκανα να εχει incoming kai outcoming calls στην θυρα phone 2 και ειχα τηλεφωνο μεχρι να ερθει το καινουργιο router με τα ιδια προβληματα καθυστερησης ακριβως.Ηρθε το καινουργιο και το αντικατεστησα αλλα δεν αλλαξε κατι.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Link Status Up
    Modulation Type ADSL_2plus
    Actual Rate(Up/Down) 1004/14392 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 995/15972 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 8.8/8.8 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 11.7/16.8 dB
    Output Power(Up/Down) 12.3/20.1 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 4/32
    Interleave Delay(Up/Down) 7/4 ms
    INP(Up/Down) 0.6/0.3 symbols
    Profile N/A
    Showtime Start 95 h 45 min 36 s
    LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
    CRC Errors(Up/Down) 94/154
    FEC Errors(Up/Down) 726/38160


    Συγγνωμη για την καθυστερηση.αυτα ειναι τα στατιστικα της.


    Εντελως τυχαια(ειχαν χαλασει τα pin της θυρας phone1 και μου ειχαν περασει την γραμμη στο phone 2) με την αναβαθμιση που εκαναν μου ειπαν οτι πλεον δεν γινεται να περαστει η γραμμη στο phone 2 πλεον και μου εστειλαν καινουργιο.Σκαλιζοντας τις ρυθμισεις καταφερα και το εκανα να εχει incoming kai outcoming calls στην θυρα phone 2 και ειχα τηλεφωνο μεχρι να ερθει το καινουργιο router με τα ιδια προβληματα καθυστερησης ακριβως.Ηρθε το καινουργιο και το αντικατεστησα αλλα δεν αλλαξε κατι.
    Άσε τις τσιγκουνιές των 3-4 ευρώ, τα ίδια λέγαμε όλοι μας εδώ μέχρι που είδαμε το φως το αληθινό, του vdsl εννοω, βάλε vdsl και θα με θυμηθείς: https://www.vodafone.gr/eshop/50mbps/c-120113/

    απλά κάνε έλεγχο διαθεσιμότητας, μην επιλέξεις παραγγελία μέσω site γιατι για υπάρχον πελάτη οι εταιρείες δίνουν προσφορές

  8. #8
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής σου.
    Κάνε ένα reset στο ρούτερ. Ποιο ρούτερ έχεις;
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν εχω.Τωρα προσεξα για το reset και του εκανα.Ηδη εκανα ενα test και κατεβαζω με 1mbit,αμεσως μολις ξεκιναει το download.Θα το παρακολουθησω να δω.Ευχαριστω παντως .

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε τις τσιγκουνιές των 3-4 ευρώ, τα ίδια λέγαμε όλοι μας εδώ μέχρι που είδαμε το φως το αληθινό, του vdsl εννοω, βάλε vdsl και θα με θυμηθείς: https://www.vodafone.gr/eshop/50mbps/c-120113/

    απλά κάνε έλεγχο διαθεσιμότητας, μην επιλέξεις παραγγελία μέσω site γιατι για υπάρχον πελάτη οι εταιρείες δίνουν προσφορές
    Εαν αυτη η λυση ηταν η πλεον αξιοπιστη,να το συζητησω.Διαβαζω ομως και εδω για προβληματα vdsl και δεν θελω να μπω στο τρυπακι αυτο για αλλα 2 χρονια συνδεση με ενα μη αξιοπιστο δικτυο.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν εχω.Τωρα προσεξα για το reset και του εκανα.Ηδη εκανα ενα test και κατεβαζω με 1mbit,αμεσως μολις ξεκιναει το download.Θα το παρακολουθησω να δω.Ευχαριστω παντως .



    Εαν αυτη η λυση ηταν η πλεον αξιοπιστη,να το συζητησω.Διαβαζω ομως και εδω για προβληματα vdsl και δεν θελω να μπω στο τρυπακι αυτο για αλλα 2 χρονια συνδεση με ενα μη αξιοπιστο δικτυο.
    Εάν είσαι στον ΟΤΕ και έχεις δίπλα στο σπίτι σου καμπίνα δλδ πολύ κοντά no problem δέκα μερούλες παίρνει, αν είσαι σε άλλο πάροχο θα αργήσει αλλά αξίζει ο κόπος, εντάξει δεν γίνεται να σου κάνω εγώ ο ίδιος έλεγχο εγκατάστασης των γραμμών στο σπίτι σου αυτή είναι δική σου δουλειά απο εκεί και πέρα ισχυεί οτι ισχυεί και στο adsl με την διαφορά οτι την μισή απόσταση την καλύπτει οπτική και γλυτώνεις την μισή διαδρομή του χαλκού, κάνεις έλεγχο στον πάροχο σου και κάνεις αίτηση για vdsl, και 35 mbps να πάρεις που είναι η ελάχιστη εγγυήση των παρόχων για vdsl το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα σέρνεται όπως παραπονιέσαι και πολύ καλά κάνεις γιατί ισχυεί οτι το adsl σέρνεται και απο εκεί και πέρα είτε θα συνεχίζεις να παραπονιέσαι είτε θα κάνεις αναβάθμιση, το adsl αργοπεθαίνει φίλε μου και δεν υπάρχουν κόλπα πλέον για να πάρεις 10 mbps παραπάνω για να μην βάλεις vdsl, στο γράφω απο εμπειρία, είχα 4χλμ μακρία το αστικό κέντρο με 4 mbps ταχύτητα, είτε θα έβαζα vdsl είτε θα συνέχιζα να παραπονιέμαι για το adsl και το πακέτο των 5 ευρώ παραπάνω

    - - - Updated - - -

    Και μιά χαρά αξιόπιστη λύση είναι απο τα 340 kbps

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας