Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλημέρα.

    Θα ήθελα να δώσω δύο προϋποθέσεις για ένα διαμέρισμα.

    α. Πρόκειται για διαμέρισμα 60 τ.μ.
    β. Βάζοντας ρεύμα Δ.Ε.Η. τριφασιμκό

    Η ερώτηση που ήθελα να κάνω είναι η εξής:τί εγγύηση θα πληρωθεί στη συγκεκριμένη περίπτωση (εγγύηση=ο αριθμός που ψάχνω όπως λέει και ο τίτλος τού θέματος);

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.343
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Γιατί δεν απευθύνεις το ερώτημα στη ΔΕΗ;

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.307
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αφού εδώ θα πάρει πιο έγκυρη απάντηση (), θα γλυτώσει και χρήματα.

    Να πας σε οποιονδήποτε πάροχο πλην της ΔΕΗ, άλλοι θέλουν στάνταρ 50 ευρώ, άλλοι 60, άλλοι λένε ό,τι χρεώνει η ΔΕΗ μείον ένα ποσοστό, άλλοι μηδενική εγγύηση εφόσον πληρώνεις μέσω πάγιας εντολής. Πληροφορίες/σύγκριση εδώ ή εδώ.
    hnesne

  4. #4
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν απευθύνεις το ερώτημα στη ΔΕΗ;
    Στην ίδια τη Δ.Ε.Η., τηλεφωνικά σε καμία περίπτωση δεν θα έβγαζα άκρη.

    Από κοντά, δεν θα ήταν διατεθειμένοι να που απολύτως τίποτε (πιστεύω).

    Από κοντά, ούτε ξέρεις από στιγμή σε στιγμή, τι χαρτιά πρέπει να έχεις μαζί σου. Ίσως να σου ζητήσουν να έχεις μαζί και το νέο ενοικιαστή, κάτι που πρακτικά είναι μάλλον πολύ δύσκολο. Τί τον ενδιαφέρουν αυτόν τα δικά μου χρήματα, και να τραβιέται στη Δ.Ε.Η.;

    Απο την άλλη, ακόμη κι αν δεν χρειάζεται διόλου η παρουσία τού νέου ενοικιαστή, ποιός μου λέει ότι:

    α. Θα μου βγάλουν εκεί τα χαρτιά που αποδεικνύουν ότι πρέπει στο τέλος να περάσω από ένα ταμείο για είσπραξη;

    β. Το εντελώς αντίθετο, ότι δηλαδή θα προσκομίσουν χαρτιά που να αποδεικνύουν ότι δεν χρειάζεται να περάσω από ταμείο.

    γ. Ποιος μου λέει ότι πηγαίνοντας εκεί, μου λέει ο υπάλληλος της ΔΕΗ στα γραφεία, ότι δεν υπάρχουν χαρτιά, και πώς ότι η απόρριψη είσπραξης φαίνεται από στοιχεία στον υπολογιστή της ΔΕΗ. Αυτό φυσικά, το να καθίσω μπροστά σε έναν υπολογιστή, και να καταλήξω κι εγώ στο ίδιο συμπέρασμα μη εισπραξης, είναι κάτι, φυσικά, που δεν μπορεί να λαβει χώρα. Δεν εργάζομαι στη ΔΕΗ, για να γνωρίζω νόμους και κανονισμούς για να βγάλω το ίδιο συμπέρασμα μη εισπραξης, ακόμη κι αν γινόταν να καθίσω μπροστά σε υπολογιστή βλέποντας τα στοιχεία που βλέπει κι ο υπάλληλος της ΔΕΗ.

    δ. Ακόμη και εάν μου έφερναν κάποια χάρτια, πού ξέρω εγώ διαβάζοντας κατεβατά (ίσως), πως φυσιολογικά και εκ των πραγμάτων, απορρίπτεται η είσπραξη; Εδώ είναι κάτι σαν το γ. Δεν γνωρίζω κανόνες και νόμους ΔΕΗ.

    Για όλους τους παραπάνω λόγους, είναι μία παρόμοια απάντηση σαν αυτή του jap παραπάνω. Εδώ θα έπαιρνα κάποια απάντηση:πιο έγκυρη, πιο γρήγορη, μια απάντηση που θα με βοηθούσε να βγάλω κάποιο συμπέρασμα. Κάτι.

    Παρ ' ολ' αυτά, εάν δημιούργησα σύγχυση στην κοινότητα, ζητάω συγνώμη.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Να περάσεις απο ταμείο για είσπραξη; ενοικιαστής;
    Κάτι δεν μας λες.

    Εγγύηση είναι για αυτόν που έχει τον λογαριασμό στο ονομα του, αν υπάρχει ενοικιαστής είναι κάτι που θα αφορά εκείνον.
    Συνήθως η ΔΕΗ αν υπάρχει ιστορικό λογαριασμών, βάζει εναν μέσο ορο

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Το συγκεκριμένο διαμέρισμα ήταν νοικιαμένο, το ρεύμα στη Δ.Ε.Η., και δεν είχαμε αλλάξει το όνομα (ήταν στο όνομα της μητέρας μου ο λογαριασμός), και πριν 3-4 μήνες άλλαξε ενοικιαστή. Ο ενοικιαστής που έφυγε, πλήρωσε κανονικά όλο το υπόλοιπο, και πριν λίγες ημέρες, μας ήρθε μάλιστα και ΤΕΛΙΚΟΣ λογαριασμός από τη Δ.Ε.Η. επιστρογφής €160,00 στο όνομα της μητέρας μου. Ως εδώ καλά.

    Τώρα, το ρεύμα-λογαριασμό το έχει κανονικά ο νέος ενοικιαστής στο όνομά του. Δεν είναι στο όνομα της μητέρας μου, όπως παλιά. Το θέμα που έχει προκύψει είναι το εξής:πήγε πριν 5 ημέρες η μητέρα μου με τον ΤΕΛΙΚΟ λογαριασμός επιστροφής και ταυτότητα στη Δ.Ε.Η. να εισπράξει αυτά τα €160,00, και δυστυχώς δεν εισέπραξε. Άρχισαν και της έλεγαν από τη Δ.Ε.Η. το μακρύ τους και το κοντό τους για να μην δώσουν ρευστό (μάλλον). Τελικά, το συμπέρασμα από όλα αυτά που της είπαν στη Δ.Ε.Η. είναι πως έχει υπογράψει κάποιο χαρτί, αυτά τα €160,00, να συμψηφιστούν σε κάποιο λογαριασμό. Το χαρτί αυτό (εάν το έχει υπογράψει) μάλλον το υπέγραψε την ημέρα που πήγε στη Δ.Ε.Η. με τον νέο ενοικιαστή, για να είναι και οι δύο παρόντες, και να γυρίσει το ρεύμα στο όνομα του νέου ενοικιαστή.

    Σας έχει τύχει ανάλογη περίπτωση; Τί θα μπορούσαμε να κάνουμε; Μήπως θα πρέπει να περιμένουμε λογαριασμό/λογαριασμούς στο μέλλον και να δούμε μέσα αυτά τα €160,00 που είναι η επιστροφή που δεν λάβαμε;

    υ.γ. να ενημερώσω εδώ πως αυτά τα €160,00 είναι η εγγύηση στο όνομα της μητέρας μου. Γι' αυτό η Δ.Ε.Η. έστειλε τελικό με επιστροφή στο όνομά της.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τοτε γιατί ρωτάς τι εγγύηση θα πληρώσεις; αφου ξέρεις, την έχεις πληρώσει.

    Αν της λένε πως έχει υπογράψει κάτι να τους πει να της το δείξουν, αν κάνουν μα και μου πας μέσω ΣτΚ

  8. #8
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τοτε γιατί ρωτάς τι εγγύηση θα πληρώσεις;
    Έχεις δίκιο να το ρωτάς, αλλά είναι λίγο μπερδεμένο το όλο θέμα για να το αναλύσω. Πάντως, πολύ γρήγορα απαντώ εδώ, πως αυτή η ερώτηση μού ήταν χρήσιμη.

    Anyway, τελικά το θέμα έληξε, και πήγαν όλα καλά. Αυτό που έγινε ήταν το ακόλουθο:
    Πήγα στον νέο ενοικιαστή, και ζήτησα να μου δείξει τον τελευταίο λογαριασμό που τού ήρθε πριν λίγες ημέρες. Ο λογαριασμός του έλεγε ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ, και δεν είχε υπόλοιπο να πληρώσει εκείνος. Ουσιαστικά, ήταν λογαριασμός συμψηφισμού που είχε στείλει η Δ.Ε.Η. στον νέο ενοικιαστή. Μάλιστα, υπάρχει ένα υπόλοιπο επιστροφής 40,00 ευρώ για τον επόμενο λογαριασμό. Δηλαδή, εάν ερχόταν κανονικός λογαριασμός χρεωστικός να πληρώσει ο ενοικιαστής, θα ήταν 120,00 ευρώ. Για το λόγο αυτό, δεν χρειάστηκε να πάει να πληρώσει, και υπάρχει αυτό το υπόλοιπο των 40,00 ευρώ, που θα συμψηφιστούν στον επόμενό του λογαριασμό.

    Το γράφει επάνω ο λογαριασμός:υπόλοιπο επιστροφής/συμψηφισμού 40,00 ευρώ

    Οπότε, στον επόμενο λογαριασμό του, θα του αφαιρεθούν καί αυτά τα τελευταία 40,00 ευρώ.

    Έδωσε σε μένα τα 160,00 ευρώ που του έδειξα τον δικό μου λογαριασμό ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ως ιδιοκτήτης, και όλα ok.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας