Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Θα ήθελα να μου προτείνετε αξιόπιστα πρατήρια που να έχουν όσο το δυνατόν ποιοτικό diesel.

    Φέτος άλλαξα όχημα και χρησιμοποιώ diesel από βενζινοκίνητο που είχα.

    Ανεφοδιάζω τα οχήματά μου (αυτοκίνητο και μηχανή) εδώ και μερικά χρόνια από πρατήριο του ιδιόκτητου δικτύου καλυψώ της εκο και έπειτα από αρκετό τσεκάρισμα ανά τα γεμίσματα για το πόσα χλμ βγάζει ανά πλήρες γέμισμα το καύσιμό τους, έχω πειστεί για την αξιοπιστία του συγκεκριμένου πρατηρίου.

    Ως εδώ καλά. Το πράγμα όμως περιπλέκεται πλέον που έχω diesel, γιατί είναι γνωστά τα προβλήματα που μπορεί να δημιουργηθούν από χάλια ποιότητα diesel καυσίμου.

    Ως εκ τούτου, έχω μεγάλο άγχος για την ποιότητα diesel που μπορεί να χρειαστεί να ανεφοδιάσω το όχημα μου κατά τη διάρκεια των διακοπών μου στο δεύτερο πόδι της Χαλκιδικής.

    Γι'αυτό λοιπόν, ρωτώ όσους συμφορουμίτες είναι από βόρεια Ελλάδα, να μου προτείνουν πρατήρια - κατά προτίμηση - στο δεύτερο πόδι Χαλκιδικής που από προσωπική τους εμπειρία να τα θεωρούν αξιόπιστα όσον αφορά την ποιότητα καυσίμου, κυρίως diesel.

    Έχω στο πλάνο να προσπαθήσω να κινηθώ με το γεμάτο τεπόζιτο που θα έχω από το βενζινάδικο το οποίο εμπιστεύομαι, όμως είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί να ανεφοδιαστώ, έστω και μια μικρή ποσότητα, από άγνωστο πρατήριο.

    Όποια πρόταση, καλοδεχούμενη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    ΥΓ. Επειδή ενδεχομένως να υπάρχει πρόβλημα με τις προτάσεις, ίσως θεωρηθεί διαφήμιση κλπ, αν υπάρχει πρόβλημα από την Σ.Ο., ας μου στείλουν όποιοι γνωρίζουν σε pm τις προτάσεις τους.

    Επίσης, με την ευκαιρία του παρόντος thread, δεν θα 'ταν άσχημο να μοιραστούν όσοι είναι κάτοχοι diesel οχημάτων, τις απόψεις τους επί του θέματος.

    Τέλος, αν υπάρχει ήδη παρόμοιο thread και μου διέφυγε, παρακαλώ τη Σ.Ο. να κάνει merge το παρόν thread και ζητώ συγγνώμη αν δεν το πρόσεξα .
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  2. #2
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για Χαλκιδική δεν ξέρω να σου πω, πάντως μετά από μερικά χρόνια με diesel μπορώ να επιβεβαιώσω την ευαισθησία στην ποιότητα του καυσίμου.
    Ρίχνω πάντα σε συγκεκριμένο πρατήριο, εταιρικό (απαραίτητο για μένα, για λόγους ασφαλείας) της εταιρείας Α, και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
    Πριν 6-7 μήνες αποφάσισα να δοκιμάσω (εταιρικό) πρατήριο της εταιρείας Β, στο οποίο βάζει η σύζυγος βενζίνη εδώ και χρόνια, χωρίς πρόβλημα. Ε, το diesel του B δεν άρεσε στο Astra μου, κάθε τόσο έκοβε ισχύ από τον κινητήρα στα καλά καθούμενα (συνήθως όταν ζήταγα επιτάχυνση) και έβγαζε και το ανάλογο μήνυμα, και χωρίς άλλη προφανή αιτία. Μετά από τέσσερα γεμίσματα γύρισα στην εταιρεία Α, και το πρόβλημα δεν ξαναεμφανίστηκε!

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για Χαλκιδική δεν ξέρω να σου πω, πάντως μετά από μερικά χρόνια με diesel μπορώ να επιβεβαιώσω την ευαισθησία στην ποιότητα του καυσίμου.
    Ρίχνω πάντα σε συγκεκριμένο πρατήριο, εταιρικό (απαραίτητο για μένα, για λόγους ασφαλείας) της εταιρείας Α, και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.
    Πριν 6-7 μήνες αποφάσισα να δοκιμάσω (εταιρικό) πρατήριο της εταιρείας Β, στο οποίο βάζει η σύζυγος βενζίνη εδώ και χρόνια, χωρίς πρόβλημα. Ε, το diesel του B δεν άρεσε στο Astra μου, κάθε τόσο έκοβε ισχύ από τον κινητήρα στα καλά καθούμενα (συνήθως όταν ζήταγα επιτάχυνση) και έβγαζε και το ανάλογο μήνυμα, και χωρίς άλλη προφανή αιτία. Μετά από τέσσερα γεμίσματα γύρισα στην εταιρεία Α, και το πρόβλημα δεν ξαναεμφανίστηκε!
    Άρα λες ότι και να κάτσει η στραβή μια φορά, δεν θα πάρω τον κινητήρα στο χέρι;

    Φοβάμαι μην βουλώσουν τα μπεκ, αυτό είναι ένα συχνό πρόβλημα από μάπα πετρέλαιο.

    Δεν γνώριζα πως κι άλλες εταιρείες έχουν εταιρικά δίκτυα. Το θέμα όμως είναι, έχουν κοντά στη χαλκιδική; Θα πρέπει να κάνω μια ψακτική.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν λεω οτι δεν θα παρεις τον κινητηρα στο χερι, αν σου κατσει η στραβη μην με ψαχνεις! Λεω απλα οτι ολα τα πετρελαια δεν ειναι ιδια., ακομη και ανοθευτα.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λεω οτι δεν θα παρεις τον κινητηρα στο χερι, αν σου κατσει η στραβη μην με ψαχνεις! Λεω απλα οτι ολα τα πετρελαια δεν ειναι ιδια., ακομη και ανοθευτα.
    Το γνωρίζω ότι και με μια φορά γίνεται η στραβή, απλώς πιστεύω θα πρέπει να ναι εντελώς π@π@ρ@ς ο πρατηριουχος για να εμπορεύεται τέτοια σαπιλα ή να το νοθεύει.


    Δυστυχώς εκεί κοντά που θα πάω δεν βλέπω να χει εταιρικό πρατήριο καμίας εταιρείας, οπότε θα πάρω ρισκο και πρέπει να προσέξω. Αλλά αν δεν γνωριζεις κανέναν εκεί, πώς να προφυλαχτείς;
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Με adblue είναι τα αυτοκίνητα;

    Μου κάνει εντύπωση η ευαισθησία. Γεμίζω με πετρέλαιο σε κάθε τελευταίο σούπερ μάρκετ στην Αγγλία, στα Civic της γυναίκας μου (9ης και τώρα 10ης γενιάς, με παρόμοιο κινητήρα 1.6 iDTEC) και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

    Σκέφτομαι μήπως παίζει τόσο μεγάλο ρόλο πως έχει ενεργό καθαρισμό όταν διαβάσει ο αισθητήρας πως υπάρχουν κατάλοιπα, αντί για να χρειάζομαι να βάλω adblue.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με adblue είναι τα αυτοκίνητα;

    Μου κάνει εντύπωση η ευαισθησία. Γεμίζω με πετρέλαιο σε κάθε τελευταίο σούπερ μάρκετ στην Αγγλία, στα Civic της γυναίκας μου (9ης και τώρα 10ης γενιάς, με παρόμοιο κινητήρα 1.6 iDTEC) και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

    Σκέφτομαι μήπως παίζει τόσο μεγάλο ρόλο πως έχει ενεργό καθαρισμό όταν διαβάσει ο αισθητήρας πως υπάρχουν κατάλοιπα, αντί για να χρειάζομαι να βάλω adblue.
    Τί συγκρίνεις τώρα;

  8. #8
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με adblue είναι τα αυτοκίνητα;

    Μου κάνει εντύπωση η ευαισθησία. Γεμίζω με πετρέλαιο σε κάθε τελευταίο σούπερ μάρκετ στην Αγγλία, στα Civic της γυναίκας μου (9ης και τώρα 10ης γενιάς, με παρόμοιο κινητήρα 1.6 iDTEC) και δεν καταλαβαίνει τίποτα.

    Σκέφτομαι μήπως παίζει τόσο μεγάλο ρόλο πως έχει ενεργό καθαρισμό όταν διαβάσει ο αισθητήρας πως υπάρχουν κατάλοιπα, αντί για να χρειάζομαι να βάλω adblue.
    Δεν ξέρω αν το έχεις ακούσει, αλλά τα πετρέλαια που εμπορεύεται η Ελλάδα, είναι απ'τα χειρότερα. Και μιλάω και για αυτά που είναι ανόθευτα.

    Φαντάσου τώρα να πέσεις σε πρατήριο που το νοθεύει κι όλας.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Το καταλαβαίνω, αλλά λέω επίτηδες σούπερ μάρκετ επειδή δεν προμηθεύονται μόνο εγχώρια καύσιμα. Προμηθεύονται καύσιμο από όποιο διυλιστήριο και όποια χώρα το βρούν φθηνότερα, και κάπως έτσι έχουν 10-15% χαμηλότερη τιμή από το "branded".

    Εδώ κυρίως υπάρχει νόθευση diesel λόγω ανάμιξης με κηροζίνη ή με (πολύ) υψηλότερο ποσοστό μεθανόλης. Αν σε πιάσουν όμως δεν πέφτει πρόστιμο, αλλά δικαστήριο και φυλάκιση με διαδικασίες εξπρες.

    Ειλικρινής ήταν η απορία μου. Δεν έχω οδηγήσει diesel στην Ελλάδα και έχω μηδενική εμπειρία από συνέπειες κακής ποιότητας πετρελαίου. Λόγω της εμπειρίας μου εδώ το είχα στο μυαλό μου ως foolproof.

    Από όλα τα χιλιόμετρα (γύρω στα 55 χιλιάδες) έχω κάνει με το αυτοκίνητο που έχω στην Ελλάδα (BMW 120i), μια φορά είχα κακή καύση (πυράκια) σε μια Elin στην Κώ.

  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.879
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το μόνο που μπορώ να σε συμβουλεύσω εν τοιαύτη περιπτώει, είναι να μην περιμένεις να καταναλώσεις όλο το αρχικό πετρέλαιο και μετά να ρίξεις π.χ. μισό ντεπόζιτο αμφίβολο, αλλά να γεμίσεις με το αμφίβολο όταν θα έχεις καταναλώσει το μισό αρχικό, ώστε τουλάχιστον να αραιώσει το τυχόν κατώτερης ποιότητας.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.433
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καταλαβαίνω, αλλά λέω επίτηδες σούπερ μάρκετ επειδή δεν προμηθεύονται μόνο εγχώρια καύσιμα. Προμηθεύονται καύσιμο από όποιο διυλιστήριο και όποια χώρα το βρούν φθηνότερα, και κάπως έτσι έχουν 10-15% χαμηλότερη τιμή από το "branded".

    Εδώ κυρίως υπάρχει νόθευση diesel λόγω ανάμιξης με κηροζίνη ή με (πολύ) υψηλότερο ποσοστό μεθανόλης. Αν σε πιάσουν όμως δεν πέφτει πρόστιμο, αλλά δικαστήριο και φυλάκιση με διαδικασίες εξπρες.

    Ειλικρινής ήταν η απορία μου. Δεν έχω οδηγήσει diesel στην Ελλάδα και έχω μηδενική εμπειρία από συνέπειες κακής ποιότητας πετρελαίου. Λόγω της εμπειρίας μου εδώ το είχα στο μυαλό μου ως foolproof.

    Από όλα τα χιλιόμετρα (γύρω στα 55 χιλιάδες) έχω κάνει με το αυτοκίνητο που έχω στην Ελλάδα (BMW 120i), μια φορά είχα κακή καύση (πυράκια) σε μια Elin στην Κώ.

    Άρα και στην Αγγλία κάνουν μαιμουνιες με το πετρέλαιο δηλαδή. Ωραια πράγματα...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο που μπορώ να σε συμβουλεύσω εν τοιαύτη περιπτώει, είναι να μην περιμένεις να καταναλώσεις όλο το αρχικό πετρέλαιο και μετά να ρίξεις π.χ. μισό ντεπόζιτο αμφίβολο, αλλά να γεμίσεις με το αμφίβολο όταν θα έχεις καταναλώσει το μισό αρχικό, ώστε τουλάχιστον να αραιώσει το τυχόν κατώτερης ποιότητας.

    Σωστή η συμβουλή σου, αλλά το ψιλοφοβαμαι κι αυτό το σενάριο.

    Λοιπόν, το αστείο είναι ότι ανακάλυψα κάτι που δεν το ήξερα.

    Βρίσκομαι ήδη στις διακοπές και όταν πήγα να γεμίσω φουλ στο βενζινάδικο, του είπα να βάλει όσο γίνεται πιο πολύ για να με κρατήσει και ο υπάλληλος πίεσε ένα κουμπάκι που βρίσκεται εσωτερικά της υποδοχής του ρεζερβουάρ (μέσα εκεί που μπαίνει η μάνικα δηλαδή) και μου είπε πως έτσι γεμίζει και η ρεζέρβα!
    Και όντως μπήκαν σχεδόν 42 λίτρα (το ντεπόζιτο με τη ρεζέρβα είναι 45...).

    Συνήθως φουλαρα 26 λίτρα όταν μου έμεναν 3 κουτάκια από τα 10 στο καντράν.

    Παραξενεύτηκα αρκετά και πήγε το μυαλό μου ότι μπορεί να με έκλεβε εκείνη τη στιγμή, αλλά απ' την άλλη Σ αυτό βάζω 3 χρόνια και δεν είχα κάποια εξοφρενικη απόκλιση στα λίτρα και στα χλμ που με βγάζουν.

    Στην πράξη βλέπω ότι ενώ το πρώτο κουτάκι έπεφτε στα 120χλμ περίπου, τώρα έχω κάνει ήδη 280χλμ και δεν έχει πέσει ακόμα! Αυτό μάλλον σημαίνει ότι τόσο καιρό δεν γέμιζε και η ρεζέρβα; Περίεργα πράγματα.

    Ενημερωτικά, το όχημα είναι ένα seat Ibiza του '15
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας