Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Εγγραφή
    02-07-2020
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Χαίρετε παίδες!
    Θέλω, ει δυνατόν, μερικές απόψεις σε έναν προβληματισμό μου. Για τους χι-ψι λόγους κοντεύω τα 30 και στην ουσία είμαι ανειδίκευτος, άν και ευρυμαθής. Άνθρωπος, δηλαδή, που έχει αρκετές γνώσεις και αρέσκεται να διαβάζει πολύ. Φέτος έδωσα εξετάσεις με σκοπό να περάσω σε μιαν υψηλόβαθμη σχολή, για την οποία, όπως φαίνεται, τα μόρια συγκεντρώνω και με το παραπάνω (με ελάχιστο διάβασμα). Με έναν μετριοπαθή υπολογισμό ό,τι, σχεδόν, και αν γίνει δεν κινδυνεύω να μείνω εκτός.
    Με λίγα λόγια περνάω πλήν- κυριολεκτικώς- συγκλονιστικού απροόπτου. Ανειδίκευτος ών, κάνω εδώ και χρόνια δουλειές του ποδαριού, σε σημείο να με έχουν ρωτήσει εμμέσως πλην σαφώς άν ξέρω να γράφω. Όχι ότι με πείραξε, λογικοτάτη σκέψις.

    Δεν είχα την ευκαιρία ποτέ να διαβάσω, έστω και λίγο, για να δώσω πανελλήνιες και να διεκδικήσω ό,τι έχει έκαστος στον νού του. Τώρα που το έκανα νοιώθω ότι κάποια πράγματα καλό είναι να γίνονται στην ώρα τους ή να μη γίνονται καθόλου. Ξέρω, δυστυχώς, ότι «παίρνω πολύ εύκολα τα γράμματα» (όπως λένε και οι μπαρμπάδες στα χωριά) αλλά δεν ξέρω άν έχω θέση σε ένα αμφιθέατρο γεμάτο με δεκαοκτάχρονα (άντε και μερικούς σαραντάρηδες) που είναι στην αρχή. Ή, αλλιώς, δεν ξέρω αν είναι σώφρον να παραμερίσω τα πενιχρά, έστω, και κακά μεροκάματα για να αφιερωθώ σε ένα μέλλον, το οποίο θεωρώ εξαιρετικώς επισφαλές. Ναι μεν είναι ό,τι ακριβώς θέλω αλλά περισσότερα κοινά έχω με έναν 50χρονο. Όχι ότι πηγαίνεις για τις παρέες ή τη φοιτητική ζωή σε τέτοια ηλικία (όχι μεγάλη αλλά ούτε, σαφώς, και μικρή), ωστόσο δεν ξέρω άν έχω τη δύναμη να κάνω μια εργασία για κάτι που με ενδιαφέρει -ακόμη και τώρα- πολύ.
    Όσοι έχετε μίαν άλφα ηλικία και δεν υπηρετήσατε, λ.χ., στις ειδικές δυνάμεις σκεφτείτε να σας έλεγε κάποιος «ξέρω ότι το θέλεις, δώσε τα αθλήματα και πέρνα ΟΒΑ στα 42 σου» ή «αφού είσαι φοροτεχνικός ξαναδώσε πανελλήνιες και πέρνα τη σχολή από την αρχή τώρα που άλλαξε δομή».

    Ναι μεν αλλά. Έστω και μια απάντηση μου αρκεί. Αρκεί να είναι σοβαρή. Να εγγραφώ ή να συνεχίσω ό,τι κάνω σαν να μην έδωσα ή πέρασα ποτέ; Οέο;

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.767
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Φυσικα και να εγγραφεις. Εκανες το δυσκολο να γραψεις και δεν θα κανεις το ευκολο?
    Οσο για τα αμφιθεατρα... Εχει απο ολα τα καλα. 29 εισαι οχι 55. Αλλοι σπουδαζουν μεχρι τα 35 και δεν ξερουν τι σημαινει να βγαλεις 1 ευρω.

    Οσο για τα μεροκαματα, ειμαι σιγουρος οτι θα τα βολεψεις.

    Και οπως λενε και στο χωριο Life begins at forty. Οποτε εισαι απά αγεννητος

  3. #3
    Εγγραφή
    02-07-2020
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Εκτιμώ την άμεση απάντηση φίλε. Εάν εγγραφώ (θέλει πολλή σκέψη κατ' εμέ) μάλλον θα τα βγάλω πέρα (χρωστάω και κάτι δάνεια -όχι δικά μου). Εάν το κάνω... βρήκε ο τυφλός την κατηφόρα. Τι εννοώ; Θα αφιερωθώ σε αυτό, ώστε να την πάω τρένο και μετά συλλογή χαρτιών. Μου είναι εύκολο να μαθαίνω, και με τις εξετάσεις επιβεβαίωσα ότι δεν νομίζω πως είμαι ο μέγας Ναπολέων (όχι οτι επιβεβαίωσα πως είμαι... καταλαβαίνετε). Λαμβάνω υπ' όψιν την άποψή σου. Καλή συνέχεια!

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.767
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η γνωση αποκταται με μελετη. Η εμπειρια αποκταται στη πραξη. Τα εκπαιδευτικα ιδρυματα σε μαθαινουν τον τροπο της μελετης και πως αυτη να ειναι αποδοτικη στο μεγιστο.
    Και στο τελος παρεχουν και μια πιστοποιηση γνωσεων.
    Βεβαια το πανεπιστημιο προσθετει και γνωριμιες καθως και μια γενικοτερη αντιληψη για τον τομεα που σε ενδιαφερει.

    Και εφοσον εχεις αντιμετωπισει τη ζωη απο την πρακτικη της μερια και παραμενεις μαχιμος και μαθησιακα (καθοτι αυτο αποδεικνυει η επιτυχια στι εξετασεις) εκτιμω οτι δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    για εμένα, που είμαι του Γεωπονικού και ασχολούμαι με τα αγροτικά, [άρα έχω σπουδάσει αυτό με το οποίο ασχολούμαι], η άποψή μου είναι ως εξής:


    1)να σπουδάσεις αν το αντικείμενο νομίζεις ότι θα σου αρέσει
    2)να έχεις υπόψιν οτι το ελληνικό πανεπιστήμιο είναι μια πολύ ιδιαίτερη περίπτωση, και οι σχολές της Αθήνας [αν μιλάμε για Αθήνα] δεν έχουν σχέση με την επαρχία, από πολλές απόψεις.
    3)το πτυχίο θα αποτελέσει εφόδιο σε κάθε περίπτωση, αλλά λογικά χωρίς οικονομικό αντικρύσμα ισάξιο του κοπου που θα κάνεις για να το αποκτήσεις [έτσι όπως εχει η κατάσταση στην Ελλάδα σήμερα]

    γενικά χωρίς να ξέρω τα οικονομικά σου, αν μπορείς και δεν ανατρέπει όλη τη ζωή σου, ξεκίνα σπουδές και τέτοια εποχή του χρόνου οριστικοποιείς την απόφαση σου.
    ακόμα αν στα σχέδια σου ή στις δυνατότητες σου είναι το εξωτερικό μετά το πτυχίο και με το δεδομένο ότι θα συνεχίσεις να τα παίρνεις εύκολα τα γράμματα, τότε είμαι πιο σίγουρος οτι πρέπει να το κάνεις.




  6. #6
    Εγγραφή
    02-07-2020
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Νά' σαι καλά. Απλά μεν όσα είπες, λογικά δε. Ναι, μιλάμε για Αθήνα, χρήματα για ένα έτος «δοκιμαστικό», ούτως ειπείν, υπάρχουν αλλά όταν έχεις να κάνεις με επισφαλή ζωή στην οποία εμπλέκονται οι τράπεζες γίνεται λογικός ο παράλογος προβληματισμός μου. Είναι λίγο σαν να βγάζω τα τακάκια και να πηγαίνω εκδρομή... Η σχολή, όπως και κάθε υψηλόβαθμη πλην ενστόλων (όριο 26 έτη), είναι κορεσμένη αλλά ελάχιστοι κάνουν μεταπτυχιακά. Σ' ευχαριστώ.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Άποψη μου, εννοείται να πας. Δε σε πήραν τα χρόνια. Πολλοί δε, τις παρατάνε και επιστρέφουν σε ηλικία πολύ μεγαλύτερη από τη δική σου και τις τελειώνουν.

    Ψάξε καλά μέσα σου γιατί θες να το κάνεις. Θες απλά ένα χαρτί; Ή θες να επενδύσεις πρώτα για τον εαυτό σου. Αν θες το πρώτο, θα βγείς όπως μπήκες. Αν θες το δεύτερο, εκεί θα έχεις πραγματικό κέρδος.

    Στα 28 μου τα έβαλα όλα στην άκρη ως "άχρηστος απόφοιτος ΤΕΙ" κατά την Ελληνική πραγματικότητα, φουλ άνεργος και ξεχασμένος, ξεκίνησα μεταπτυχιακό και πλέον στα 37 μου ζώ σε άλλη χώρα, έχω και ένα διδακτορικό που έβγαλα με υποτροφία, συμμετοχή σε Ευρωπαικά ερευνητικά προγράμματα, δημοσιεύω διδάσκω και δουλεύω για πανεπιστήμιο που ανήκει στο world top 30. Στην ίδια σχολή μηχανικών που αυτοί που τελειώνουν ως undergrads (bachelor), έρχονται στην Ελλάδα και κουνάνε το δάχτυλο στους "άχρηστους απόφοιτους ΤΕΙ".

    Που θέλω να καταλήξω; Ποτέ δεν είναι αργά, για ότι κι αν βάλεις στο μυαλό σου. Οι τίτλοι σπουδών μπορούν να σε πάνε πάρα πολύ μακριά. Φτάνει να ξέρεις ποιός είσαι και να αφιερωθείς σε αυτό που κάνεις.

    Υ.Γ: Μη σκέφτεσαι με κόμπλεξ περί ηλικίας. Και τι έγινε άμα το αμφιθέατρο έχει 18χρονα; Το τι λέει ο λέκτορας-καθηγητής έχει σημασία και μόνο. Άνοιξε τη σκέψη σου και απορρόφησε όσα περισσότερα μπορείς.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Veldrin : 02-07-20 στις 14:32.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πάντως όταν προσπάθησα να δουλέψω ταυτόχρονα με τη σχολή, απέτυχα.
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  9. #9
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από onetimeuser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να εγγραφώ ή να συνεχίσω ό,τι κάνω σαν να μην έδωσα ή πέρασα ποτέ; Οέο;
    Καταρχήν μπόλικα συγχαρητήρια. Ύστερα ένα ξερό "ναι, να εγγραφείς χωρίς δεύτερη σκέψη"
    Οι προβληματισμοί σου δικαιολογημένα υπάρχουν, αν και δεν τους συμμερίζομαι. Συνεπώς θα πρότεινα να εγγραφείς για να μην το χάσεις και βλέπεις βρε αδερφέ πως πάει και πως σου κάθεται. Μεταξύ μας αφού κατάφερες αυτό 10 χρόνια αργότερα, ταξιδάκι αναψυχής θα σου φανεί αλλά δεν βιάζομαι να σε πείσω. Γράψου, πέρνα μια βόλτα, πέρνα τα πρώτα μαθήματα και όταν θα δεις πόσο εύκολα ήρθε αυτό το πρώτο βήμα θα σου ανοίξει η όρεξη και θα θαφτούν οι αμφιβολίες. Άντε και καλή αρχή, αν είσαι ελεύθερος και καλές τρέλες

  10. #10
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.079
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Φυσικά, να το δοκιμάσεις. Το πως θα τα πας στη δοκιμή είναι άλλη συζήτηση. Πρέπει να το μάθεις όμως έτσι?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  11. #11
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Μηνύματα
    1.694
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    ZTE H1600
    Να πας τρέχοντας.
    Άλλωστε τα 29 είναι η καλύτερη 10ετία του άντρα.

  12. #12
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    εννοείται πήγαινε και γράψου τρέχοντας η γνώση δεν σταματάει ποτέ ειδικά στον ιδιωτικό τομέα.
    Συμβουλή όταν θα γραφτείς στη σχολή σου κοίτα να το συνδυάσεις με προϋπηρεσία πάνω στο αντικείμενο σου, στα πανεπιστήμια παίρνουν φοιτητές για εργασία ειδικά τα κολέγια που δυστυχώς είναι πιο μπροστά απο τα Ελληνικά.
    Τι ειδικότητα έχεις και που πέρασες;

    - - - Updated - - -

    Υπάρχει και ένα βιβλίο το πάμε πανεπιστήμιο όπου λέει τι επάγγελμα μπορείς να ακολουθήσεις μετά το πανεπιστήμιο, είναι μπόλικες σελίδες και καλύπτει πολλές ειδικότητες.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  13. #13
    Εγγραφή
    02-07-2020
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ευχαριστώ ρε αλάνια, χαίρομαι για την ποικιλία που βλέπω. Αυτός, άλλωστε, ήταν και ο λόγος που στράφηκα εδώ και με δικαιώσατε.
    Να σημειώσω ότι είμαι σίγουρος για το αποτέλεσμα βάσει των απαντήσεων του ΟΕΦΕ. Με τους χειρότερους υπολογισμούς η σχολή πρέπει να ανέβει πολύ για να αγχωθώ (να συμπέσει δηλαδή με τα χειρότερα δυνατά αποτελέσματα, με μέτριο βαθμό στην τέρμα υποκειμενική γλώσσα), κάτι πολύ δύσκολο. Πιο λογικό -τουλάχιστον φαίνεται- ότι είναι να κάνω την εγγραφή και να προσπαθήσω να τα συνδυάσω. Άν δεν τα καταφέρω, πάλι στη σχολή θα είμαι να συνεχίσω. Εξάλλου, άν και φαινομενικώς ήξερα τις να λύνω τα διαγωνίσματα παλαιοτέρων ετών, είχα την εντύπωση ότι και πάλι -λόγω φορμαλιστικού τρόπου διορθώσεως (κάτι στο οποίο δεν είμαι εκπαιδευμένος)- δεν θα έγραφα καλά. Τελικώς όταν εκτέθηκα το απομυθοποίησα.

    Είχα σκοπό να προσπαθήσω να σβήσω το θέμα αλλά πιστεύω ότι και στο μέλλον θα βοηθήσει και άλλους. Όταν συζητάς με τον περίγυρό σου, έστω τον ευρύτερο, οι απαντήσεις προέρχονται από ομοίως σκεπτόμενα άτομα, εδώ όχι. Λόγω του ότι το άρθρο θα μείνει (πείτε με κότα), δεν θέλω να με φωτογραφίσω άλλο αναφέροντας τη σχολή. xaris2335 ευχαριστώ για το βιβλίο αλλά πηγαίνω καρφί. Άν ήμουν 25 θα πήγαινα πυροσβεστική για τον σταθερό μισθό, τώρα απλά θα ακολουθήσω ό,τι μου αρέσει χωρίς βέβαιη αποκατάσταση, τουλάχιστον χωρίς μεταπτυχιακό.
    Χαιρετώ!

  14. #14
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν πάντως είσαι στον κλάδο της πληροφορικής (προγραμματιστής Η/Υ,Τηλεπικοινωνοιών,business Administration & Computing,Web Developer,Ethical Hacking,κτλ.)
    Ρίξε μια ματιά στα e-learning Courses, πχ Lynda,Udemy,pluralsight,κτλ. εμένα προσωπικά με βοήθησαν στη φοιτητική μου ζωή αλλά και έμαθα πολλά πάνω στο χώρο του IT, ακόμη συνεχίζω να μαθαίνω.
    Και μερικά βιβλία (Lpic,comptia,ccna(cisco)).
    Καλή Φοιτητική & επαγγελματική σταδιοδρομία.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  15. #15
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.562
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Η γνώση είναι δύναμη....άρα όποτε και να την αποκτήσεις θα είσαι κερδισμένος.

    Φαντάζομαι έχεις δει στην τηλεόραση μαμάδες, μπαμπάδες σπάνια, γιαγιάδες που διαβάζουν και δίνουν με τα παιδιά τους εξετάσεις.

    Εδω διαβάζουμε εμείς που κοντεύουμε τα 60 και εσύ που έχεις όλη τη ζωή μπροστά σου αναρωτιέσαι?

    Καλή συνέχεια σου εύχομαι και δε θα το μετανιώσεις.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας