Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    27-08-2005
    Περιοχή
    Σέρρες
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    ZHXHN H168N
    Καλησπέρα σας, είμαι στην αναζήτηση τηλεόρασης για το σαλόνι μου (αρκετά μεγάλο) προς αντικατάσταση της υπάρχουσας Samsung LCD 40" 11ετιας η οποία αποδείχτηκε σκυλί.

    Θέλω να πάρω λοιπόν μια σχετικά οικονομική τηλεόραση, από 55" και πάνω (αποστάσεις θέασης των καναπέδων από 2μ έως 5μ) και η χρήση της θα είναι κυρίως για ταινίες + Netflix + ταινίες σειρές απο Android box (kodi) + PS4.

    Το budget δεν μπορεί να ξεπεράσει σε καμία περίπτωση τα 550€ (με τα μεταφορικά μέσα) και θέλω να δώσω ιδιαίτερη έμφαση στην αξιοπιστία και την ευκρίνεια.

    Από μάρκες δεν ξέρω αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω μια αδυναμία στις Samsung και εάν υπάρχει δυνατότητα αγοράς με δόσεις (άτοκες) ακόμα καλύτερα.

    Υπάρχουν προτάσεις για κατι καλό & αξιόπιστο σε αυτη την κατηγορια χρηματων;

    Έχει κανείς ήδη τέτοιων προδιαγραφών (τιμής και μεγέθους οθόνης) τηλεόραση για να μου πει εντυπώσεις;

    Ξέχασα να αναφέρω ότι θα κρεμαστεί σε τοίχο, οπωσδήποτε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος topmar : 02-07-20 στις 16:00.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Με μια επιφύλλαξη, θα πω πως θα βρείς οποσδήποτε τηλεόραση μέχρι και 65" στα 550€ αλλά δεν θα αξίζει τα λεφτά της. Με το budget σου, στις μέρες μας ίσως παίρνεις μια μέτρια προς καλή 40" αλλά και πάλι όχι την απόλυτη τηλεόραση. Στις ίντσες που θέλεις, αν συνυπολογίσεις όλα εκείνα τα τεχνικά χαρακτιριστικά που θα έπρεπε να έχει μια σωστή τηλεόραση, μιλάμε για 2000€ και πάνω. Από την άλλη, αν δεν σε ενδιαφέρει να ξέρεις ότι έχεις ένα πολύ καλό πάνελ με όλες τις τεχνολογικές προδιαγραφές που εξασφαλίζουν άρτια ποιότητα εικόνας, αλλά μένεις μόνο στο μέγεθος, διότι δεν μπορείς να καταλάβεις την διαφορά και δεν έχεις ρυθμίσει ποτέ μια τηλεόραση με μηχανήματα ή κανά DVD τύπου
    Spears & Munsil ή κάποιο από τα πολλά benchmark disk κυκλοφορούν, όποια και να πάρεις με αυτά τα χρήματα, δεν θα δεις καμία διαφορά κατά την γνώμη μου διότι δεν ξεχωρίζει καμία. Σε ότι αφορά στην αξιοπιστία, απλά να παρακαλάς να μην σου βγάλει πρόβλημα. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει κυριολεκτικά καμία εταιρία που να σέβεται τον καταναλωτή και να έχει σοβαρή after sales policy την οποία να την εγγυάται με τον λόγο της.

    Ζητώ συγνώμη αν γίνομαι ενοχλητικός αλλά η αλήθεια είναι αυτή και οι καλές τηλεοράσεις δεν είναι φτηνές.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  3. #3
    Εγγραφή
    27-08-2005
    Περιοχή
    Σέρρες
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    268
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΣΕΡΡΕΣ
    Router
    ZHXHN H168N
    Αν και έχουν περάσει 3 μήνες, σε ευχαριστώ για την απάντηση.

    Οπότε, όπως καταλαβαίνεις, ο κύβος ερρίφθη προ πολλού, παρήγγειλα και χρησιμοποιώ ήδη την LG 65UM7450....προς το παρόν, είμαι ικανοποιημένος....
    “…Μητρός τε και Πατρός τε και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστίν η Πατρίς και σεμνότερον και Αγιότερον και εν μείζονι μοίρα και παρά Θεοίς και ανθρώποις τοις νούν έχουσιν".
    ΣΩΚΡΑΤΗΣ δια γραφίδος ΠΛΑΤΩΝΟΣ (ΚΡΙΤΩΝ, 51, Α-Β)

  4. #4
    Εγγραφή
    26-04-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    81
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11378/778
    ISP
    HOL
    Router
    Fritz Box 7140 WiFi
    Για πιο λόγο να πας στα 2000ευρω; εγώ προσωπικά πήρα μια 65αρα Panasonic με 550 ευρώ και είμαι υπέρ ευχαριστημένος

    Απάντηση ως προς το δεύτερό μυνημα

  5. #5
    Εγγραφή
    25-12-2008
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπερα,

    Ποια 65'' με VA panel Θα προτείνατε μέχρι 650€?

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας