Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    ΠΕΥΚΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    (πραγματική) 42
    ISP
    COSMOTE VOIP 100 αλλά
    Router
    FRITZ 7590 (ελληνι?
    Καλησπέρα,

    Ερώτηση (πριν μπω στο θέμα): υπάρχει thread για θέματα Cosmote / NOVA VOIP;

    Και τώρα στο θέμα μας:

    Εδώ και μία εβδομάδα έχει βλάβη η γραμμή μου (Cosmote 50mbps voip) περιοχή Πεύκης Αθήνα (γενικευμένη στη γειτονιά μου όπως μου εξήγησαν από το Τεχνικό της COSMOTE στο 13788). Ξεκίνησε με τακτικές αλλαγές ip στο router (Fritz 7590), συνοδεύτηκε με διακοπές στο τηλέφωνο, πτώση της ταχύτητας μέχρι και τα 13mbps (με τη βλάβη, η ταχύτητα μέχρι σήμερα κυμαίνεται μεταξύ 13 και 27 mbps, προ βλάβης ήμουν στα 41-43 mbps) και μη λειτουργία του συναγερμού του σπιτιού. Η ημερομηνία αποκατάστασης βλάβης ήταν 1/7 αλλά δεν έχει γίνει τίποτα. Καθημερινά τηλεφωνήματα δεν έχουν αποτέλεσμα μέχρι σήμερα. Νέα ενημέρωση δεν υπάρχει.
    Σημειωτέο ότι τέτοια βλάβη είχα και στα μέσα Φεβρουαρίου η οποία και επισκευάστηκε μέσα σε 5 ημέρες. Όπως μου εξήγησε ανεπίσημα τεχνικός της COSMOTE, το πρόβλημα το έχει η "καλωδιακή" (WTF?).
    Έχω αηδιάσει με την κατάσταση με την COSMOTE 1η εταιρεία σε αριθμό συνδέσεων να έχει καταντήσει σε αυτό το επίπεδο. Προ διημέρου αιτήθηκα αρχείο βλαβών από την αρχή της σύνδεσής μου με Cosmote VOIP προκειμένου να το συμπεριλάβω σε πιθανή καταγγελία σύμβασης εάν δεν έχει διορθωθεί τίποτα. Και σήμερα προχώρησα σε αμφισβήτηση της σύμβασής μου (μου εξήγησαν ότι δεν θα έχει κανένα απολύτως αποτέλεσμα-εγώ θα το αξιοποιήσω για την πιθανή φορητότητά μου για να μην πληρώσω ποινή) καθώς και προφορική προειδοποίηση για αίτημα φορητότητας σε άλλο πάροχο χωρίς καταβολή των penalty fees.
    Η σύμβασή μου ήταν NOVA VDSL 50 μέχρι αρχές Οκτώβρη 2019 (από το 2016) και μεταφέρθηκα Cosmote έκτοτε. Λόγω ενός σφάλματος της NOVA, η γραμμή μου κόπηκε από COSMOTE στις 27/2/2020 και μεταφέρθηκε προσωρινά στη NOVA χωρίς ποτέ να ενεργοποιηθεί. Η επανενεργοποίησή μου στην COSMOTE έγινε στις 17/3 και ενώ ήδη από τις 27/2 είχα σύζυγο και μικρή κόρη με H1N1 στο σπίτι (και χωρίς τηλέφωνο). Για την παράνομη φορητότητα αποζημιώθηκα και από NOVA και από COSMOTE, ενώ για την καθυστερημένη επανασύνδεσή μου στην COSMOTE στις 17/3 έχω ήδη καταγγείλει αμφότερους και έχω λάβει τραγικές απαντήσεις επίσης από αμφότερους.
    Τώρα όμως, δεν έχω καμία λύση. Η INALAN είναι περίπου ένα χλμ μακριά μου, και πιθανή φορητότητα θα ήταν προς NOVA πάλι. Με το VOIP της NOVA να λειτουργεί υποχρεωτικά και δια ροπάλου με ZTE στην καταπληκτική τιμή των 20 ευρώ, και όχι με το FRITZ μου δεν βλέπω φως.
    Καμία άλλη πρόταση;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Διονύσης : 03-07-20 στις 11:51.

  2. #2
    Εγγραφή
    26-05-2019
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    70000/10996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz!Box 7590
    SNR / Attn
    9db(dB) / 20db(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημέρα!

    Αν δε θες να ξεχάσεις το Fritz, τότε μόνο COSMOTE ή VODAFONE. Αν ψάξεις στο forum θα βρεις οδηγίες για το πώς μπορείς να βρεις τους κωδικούς voip για τη Vodafone.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-08-2004
    Περιοχή
    ΠΕΥΚΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    71
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    (πραγματική) 42
    ISP
    COSMOTE VOIP 100 αλλά
    Router
    FRITZ 7590 (ελληνι?
    Νεότερα με τη βλάβη. Σύμφωνα με τους τεχνικούς της Cosmote επί του πεδίου της βλάβης, η βλάβη προκλήθηκε μετά από εργασίες της ΕΥΔΑΠ σε μετρητές, εργασίες οι οποίες έπληξαν την καλωδίωση των τηλεφωνικών γραμμών για αρκετούς συνδρομητές πλέον της μιας εταιρείας (προβλήματα είχαν και συνδρομητές άλλων εταιριών στην ίδια γειτονιά). Πλέον των χτυπημένων καλωδίων, το συγκεκριμένο σημείο πλημμύρισε με αποτέλεσμα να μην μπορούν οι τεχνικοί να επέμβουν νωρίτερα, απαιτώντας πρώτιστα την επισκευή της βλάβης της ΕΥΔΑΠ και την μετέπειτα (σήμερα) επισκευή της βλάβης της Cosmote. Σημειωτέον ότι μέχρι τώρα δεν έχει ανακοινώσει η COSMOTE τη βλάβη ούτε έχει ειδοποιήσει επισταμένως τους συνδρομητές για αυτό, γεγονός το οποίο αν είχε γίνει θα είχε εξοικονομήσει πόρους της εξυπηρέτησης πελατών για άλλους σκοπούς και θα είχε τουλάχιστον εν μέρει κερδίσει την εμπιστοσύνη των συνδρομητών.
    Τώρα η γραμμή έχει γυρίσει στα επίπεδα προ της βλάβης (50mbps).
    Jacques Maillol

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας