Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.159
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παιδιά έχω κρίσιμη ερώτηση.

    Επειδή σκέφτομαι να πάω προς Forthnet κυρίως λόγο της προσφοράς στα 29.90 που έχει για την 100άρα(μόλις έληξε η wind μου που δίνω 42 το μήνα) θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:
    Αν κάποιος σε Forthnet έχοντας το Username/pass της VoIP τηλεφωνίας, αν έχει καταφέρει να περάσει την τηλεφωνία σε asterisk (Freepbx έχω).
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Δεν τα δίνει στις home, μέχρι πριν από δύο χρόνια που ασχολήθηκα, δεν τα έδινε ούτε σε business που σερβίρει με oxygen.
    Σε αφήνει να κάνεις register μόνο στις πιο ακριβές business συνδέσεις, που έχεις και καμιά κατοστάρα αριθμούς μαζί.
    Σου φέρνει δικό της cisco router που βάζεις αυτό σαν host και αυτό τα περνάει στο IMS. Νομίζω δουλεύει χωρίς registration απλά σου δίνουν μία public και σου λένε βάλτην στο πράμα σου για να μιλήσεις με το cisco.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.159
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν τα δίνει στις home, μέχρι πριν από δύο χρόνια που ασχολήθηκα, δεν τα έδινε ούτε σε business που σερβίρει με oxygen.
    Σε αφήνει να κάνεις register μόνο στις πιο ακριβές business συνδέσεις, που έχεις και καμιά κατοστάρα αριθμούς μαζί.
    Σου φέρνει δικό της cisco router που βάζεις αυτό σαν host και αυτό τα περνάει στο IMS. Νομίζω δουλεύει χωρίς registration απλά σου δίνουν μία public και σου λένε βάλτην στο πράμα σου για να μιλήσεις με το cisco.
    Οκ thx ... οπότε δεν σου έχει τύχει γιατί αναφέρω στο Post μου "Αν κάποιος σε Forthnet έχοντας το Username/pass της VoIP τηλεφωνίας" που σημαίνει πως μπορώ να τα έχω...για αυτό ρωτάω γιατί ξέρω πως δεν τα δίνει κανονικά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αντιλαμβανεσαι βεβαια οτι η υλοποιηση της forthnet ειναι πανω απο private ip δικτυο στο οποιο πρεπει να φτιαξεις την προσβαση για να χρησιμοποιησεις (αν ειχες) user name & pass
    Ειναι αλλο vlan, και λογικα παιζει με dhcp, αλλα μπορει να εχουν βαλει και τιποτε εξτρα, οπως πχ η wind για να το κανουν ακομα πιο δυσκολο.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.159
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιλαμβανεσαι βεβαια οτι η υλοποιηση της forthnet ειναι πανω απο private ip δικτυο στο οποιο πρεπει να φτιαξεις την προσβαση για να χρησιμοποιησεις (αν ειχες) user name & pass
    Ειναι αλλο vlan, και λογικα παιζει με dhcp, αλλα μπορει να εχουν βαλει και τιποτε εξτρα, οπως πχ η wind για να το κανουν ακομα πιο δυσκολο.
    Λογικό αυτό που λες με το vlan και το περιμένω, ούτως ή άλλως έχω vlan σπίτι και έχω δει γενικά υλοποιήσεις σε vlan για voip.

    Για να μην σας μπερδεύω, ήθελα απλά να ξέρω αν αξίζει το κόπο να ασχοληθώ. Η ιστορία ισχύει πως θέλω να βάλω forthnet μπας και τσιμπήσω την τηλεφωνία απευθείας στο freepbx αλλά περισσότερο να δοκιμάσω γιατί μέσα στη forthnet έχω φιλαράκια που μου είπαν πως γίνεται κανονικά αλλά όταν οι ίδιοι προσπάθησαν σε γραμμή σπιτιού άλλου φίλου να σετάρουν μόντεμ 3nd party έφαγαν ήττα ... οπότε ήθελα να δω αν γίνεται.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αντιλαμβανεσαι οτι το password μονο με reverse engineering θα το αποκτησεις, αρα παιζει ρολο τι εξοπλισμο θα σου στειλουν. Απο μονο του αυτο ειναι πολυ μεγαλος ασταθμητος παραγοντας.
    Τα υπολοιπα θεωρητικα παλευονται, φτανει να μην εχει τιποτε κουστουμιες στο κομματι πχ του dhcp που δεν ξεπερνιουνται με mac cloning...

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.159
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιλαμβανεσαι οτι το password μονο με reverse engineering θα το αποκτησεις, αρα παιζει ρολο τι εξοπλισμο θα σου στειλουν. Απο μονο του αυτο ειναι πολυ μεγαλος ασταθμητος παραγοντας.
    Τα υπολοιπα θεωρητικα παλευονται, φτανει να μην εχει τιποτε κουστουμιες στο κομματι πχ του dhcp που δεν ξεπερνιουνται με mac cloning...
    Ναι όσο περνάει η ώρα το μετανιώνω που ήθελα να ασχοληθώ να σου πω την αλήθεια... μάλλον θα βάλω ΟΤΕ να ησυχάσω και να πάρω και τα voip credentials άνετα (αν και εκεί διαβάζω κάτι ιστορίες πως έγιναν reset οι κωδικοί και πρέπει να τους ζητάς κάθε λίγο και λιγάκι)
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι όσο περνάει η ώρα το μετανιώνω που ήθελα να ασχοληθώ να σου πω την αλήθεια... μάλλον θα βάλω ΟΤΕ να ησυχάσω και να πάρω και τα voip credentials άνετα (αν και εκεί διαβάζω κάτι ιστορίες πως έγιναν reset οι κωδικοί και πρέπει να τους ζητάς κάθε λίγο και λιγάκι)
    Αμα βαλεις μονο δικο σου εξοπλισμο, οι κωδικοι δεν αλλαζουν Αν αφησεις τον εξοπλισμο του παροχου, τοτε θα εχεις τετοια κρουσματα. Οχι συχνα, αλλα ετσι , για να παιδευεσαι

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.159
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα βαλεις μονο δικο σου εξοπλισμο, οι κωδικοι δεν αλλαζουν Αν αφησεις τον εξοπλισμο του παροχου, τοτε θα εχεις τετοια κρουσματα. Οχι συχνα, αλλα ετσι , για να παιδευεσαι
    And then god created sipura..

    έχω 2-3 τέτοια παλιά ρημαδάκια πάνω από 10+ χρόνια που πάντα τα χρησιμοποιώ όταν θέλω να κάνω μια FXO σε trunk και τελειώνει το θέμα. Τελευταία στη δουλειά πήρα ένα 4κάναλο Yeastar A400 που δουλεύει λουλούδι αλλά λίγο ακριβό για το σπίτι. Το σύνδεσα με PJSIP μάλιστα στο freepbx γιατί το υποστήριζε και πάνω του έριξα το 4κάναλο μέσω 4G που έχω βάλει από τη Vodafone για backup ασφαλείας.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οσο απο πισω το pstn ηταν κανονικο, παλευοταν. Με το delay του sip απο πισω η πιστα δυσκολευει. Λυση αναγκης, αλλα τι να κανεις. Παντως για οτε οπου οι κωδικοι δινονται και το δικτυο ειναι απλο, τα πραγματα ειναι βατα.
    Σε καποια router του οτε μπορεις να απενεργοποιησεις τελειως το wan κομματι ωστε να μην τα βλεπουν οι ποτετζηδες και τα πειραζουν. Ετσι δεν γινονται και updates.

  11. #11
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.159
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο απο πισω το pstn ηταν κανονικο, παλευοταν. Με το delay του sip απο πισω η πιστα δυσκολευει. Λυση αναγκης, αλλα τι να κανεις. Παντως για οτε οπου οι κωδικοι δινονται και το δικτυο ειναι απλο, τα πραγματα ειναι βατα.
    Σε καποια router του οτε μπορεις να απενεργοποιησεις τελειως το wan κομματι ωστε να μην τα βλεπουν οι ποτετζηδες και τα πειραζουν. Ετσι δεν γινονται και updates.
    Δεν το έχω κάνει ποτέ και στον ΟΤΕ μην νομίζεις, ότι διαβάζω εδώ μέσα που το έχουν κάνει, αλλά υπάρχει λόγος να κρατήσω το ρούτερ του ΟΤΕ για 100άρα? έχω 2 vigor που πάνε μέχρι 17a profil οπότε αν βάλω ένα επάνω θα μπορούν να πειράξουν κάτι από ΟΤΕ?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οτι και να βαλεις, αμα η καμπινα ειναι κοντα δεν εχει σημασια. Ο οτε δεν θα ασχοληθει με third party routers (ασε που δεν μπορει κιολλας).
    Το μονο θεμα ειναι σε περιπτωση βλαβης, που μπορει να σου ζητησουν να βαλεις τον εξοπλισμο τους, και μετα κανουν reset, και μαζι με αυτο, πανε και οι κωδικοι τηλεφωνιας...

    Δεν ειναι κατι, απλα σπαει κακαλα η διαδικασια να τα ξαναζητησεις.
    Καλεστε μας απο τη γραμμη (που δεν παιζει γιατι την εχεις στον asterisk). Πρεπει να πας, να κουμπωσεις τηλεφωνο στην pots του μπακαλορουτερ, να τους παρεις τηλεφωνο, να σου πουν σας τα στελνουμε με sms, και να τραβηξεις γρηγορα το router απο τη μπριζα, για να μην τα ξανακανει reset.... (Υποτιθεται οτι υπαρχει χρονος, αλλα το ρισκαρεις?)

  13. #13
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ thx ... οπότε δεν σου έχει τύχει γιατί αναφέρω στο Post μου "Αν κάποιος σε Forthnet έχοντας το Username/pass της VoIP τηλεφωνίας" που σημαίνει πως μπορώ να τα έχω...για αυτό ρωτάω γιατί ξέρω πως δεν τα δίνει κανονικά.
    Για να το λήξουμε, όχι δεν τα δίνει.

  14. #14
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να το λήξουμε, όχι δεν τα δίνει.
    Για να δούμε αν θα το αλλάξει αυτό η ΕΕΤΤ.

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, αλλά στην περίπτωση αυτή τίποτα δεν μπορεί να κάνει.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας