Σελ. 23 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 331-345 από 1271
  1. #331
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Ανανέωσα λίγο το χάρτη μου με τις περιοχές κάλυψης της wind που επίσημα βάση sfbb δικαιούται κάποιος και μπορεί να βάλει με επιδότηση FTTH.
    https://www.google.gr/maps/d/viewer?...zeZx8CARCoXEba
    Eίναι προφανές ότι η wind σε διάστημα 2 και πλέον ετών απο τοτε που ξεκίνησε τα εργα FTTH, έχει καλύψει ελάχιστα κτήρια σε σχέση με τον ΟΤΕ που δουλεύει απο τον Ιούλιο...

    Αυτο που μου έκανε εντύπωση επίσης ειναι οτι έσκαβαν σήμερα για λογαριασμό της wind στην Παπακυριαζή πίσω απ' το δικαστικό χωρίς να είναι δηλωμένο στο sfbb. Ίσως περιμένουμε ανανέωση του sfbb με νέες οδούς κάλυψης?!

    Επίσης στο δικο μου γραφείο στην Παπαναστασιου απ' όπου περνάει ο κεντρικός κορμός οπτικών ινών της wind αλλα δεν έχουν σκάψει τα κάθετα αυλάκια στις πολυκατοικίες, μου είπαν απ' τον πάροχό μου οτι υπάρχει διαθεσιμότητα FTTH αλλα χωρίς να δικαιούμαι επιδότηση SFBB !
    Eιναι δυνατόν να αποκλείει περιοχές FTTH το sfbb απο την επιδότηση?

  2. #332
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    17624 kbps 1020 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    6(dB) / 21.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανανέωσα λίγο το χάρτη μου με τις περιοχές κάλυψης της wind που επίσημα βάση sfbb δικαιούται κάποιος και μπορεί να βάλει με επιδότηση FTTH.
    https://www.google.gr/maps/d/viewer?...zeZx8CARCoXEba
    Eίναι προφανές ότι η wind σε διάστημα 2 και πλέον ετών απο τοτε που ξεκίνησε τα εργα FTTH, έχει καλύψει ελάχιστα κτήρια σε σχέση με τον ΟΤΕ που δουλεύει απο τον Ιούλιο...

    Αυτο που μου έκανε εντύπωση επίσης ειναι οτι έσκαβαν σήμερα για λογαριασμό της wind στην Παπακυριαζή πίσω απ' το δικαστικό χωρίς να είναι δηλωμένο στο sfbb. Ίσως περιμένουμε ανανέωση του sfbb με νέες οδούς κάλυψης?!

    Επίσης στο δικο μου γραφείο στην Παπαναστασιου απ' όπου περνάει ο κεντρικός κορμός οπτικών ινών της wind αλλα δεν έχουν σκάψει τα κάθετα αυλάκια στις πολυκατοικίες, μου είπαν απ' τον πάροχό μου οτι υπάρχει διαθεσιμότητα FTTH αλλα χωρίς να δικαιούμαι επιδότηση SFBB !
    Eιναι δυνατόν να αποκλείει περιοχές FTTH το sfbb απο την επιδότηση?
    Δεν ξέρω.......
    Μήπως η επιδότηση είναι μόνο για οικιακούς χρήστες ?
    Ανέφερες για γραφείο γι'αυτό το γράφω

  3. #333
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Το sfbb το δικαιούνται ολοι . Νυκοκυρια και επιχειρήσεις . Στα της περιοχής μας η Εργατηκατ άνοιγε τα φρεάτια . Μιλούσα και με τον υπεύθυνο μου είπε 1/12 μου λέει θα αρχίσουν να δίνουν . Ήταν 2 εργάτες και ο ένας ρώτησε (επδ ήταν Αλβανός καταλαβα στο περίπου τι εννοούσε) τον υπεύθυνο αν έχει εκεί Ινα. Ο υπεύθυνος είπε ναι εκεί έχει ινα εκεί που ανοίξαμε κάτι τέτοιο . Και είχαν και ένα μηχάνημα δίπλα στο ΚΑΦΑΟ που θύμιζε αυτό που φυσάνε την ινα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FE076EC8-3976-4AEC-A91B-78EE3E01F7A2.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  641,1 KB 
ID: 220958

  4. #334
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανανέωσα λίγο το χάρτη μου με τις περιοχές κάλυψης της wind που επίσημα βάση sfbb δικαιούται κάποιος και μπορεί να βάλει με επιδότηση FTTH.
    https://www.google.gr/maps/d/viewer?...zeZx8CARCoXEba
    Eίναι προφανές ότι η wind σε διάστημα 2 και πλέον ετών απο τοτε που ξεκίνησε τα εργα FTTH, έχει καλύψει ελάχιστα κτήρια σε σχέση με τον ΟΤΕ που δουλεύει απο τον Ιούλιο...

    Αυτο που μου έκανε εντύπωση επίσης ειναι οτι έσκαβαν σήμερα για λογαριασμό της wind στην Παπακυριαζή πίσω απ' το δικαστικό χωρίς να είναι δηλωμένο στο sfbb. Ίσως περιμένουμε ανανέωση του sfbb με νέες οδούς κάλυψης?!

    Επίσης στο δικο μου γραφείο στην Παπαναστασιου απ' όπου περνάει ο κεντρικός κορμός οπτικών ινών της wind αλλα δεν έχουν σκάψει τα κάθετα αυλάκια στις πολυκατοικίες, μου είπαν απ' τον πάροχό μου οτι υπάρχει διαθεσιμότητα FTTH αλλα χωρίς να δικαιούμαι επιδότηση SFBB !
    Eιναι δυνατόν να αποκλείει περιοχές FTTH το sfbb απο την επιδότηση?
    Και στην Ηφαίστου κάτω από την Κενταύρων έχουν περάσει εδώ και καιρό ίνες με αναμονή στις πολυκατοικίες

  5. #335
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Δεν παιζει ρολο αν ειναι γραφειο ή οικια. Κανονικα ολοι δικaιουνται.
    Το θεμα ειναι ποιος δηλωνει στο sfbb τις περιοχες που εχουν διαθεσιμοτητα
    Παλια που ειχα ρωτησει στο sfbb μου ειπαν οι παροχοι.

    Στο πατρικο μου 2 χρονια αφου μπηκαν οι αναμονες απο τη wind ακομα να δωσουν διαθεσιμοτητα και καλυψη απο το sfbb.
    Σε ερωτηση μου μου ειχαν πει "δε δικαιουσθε επιδοτηση και δε δικαιουνται ολοι με ftth."

  6. #336
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Eργα για λογιαριασμο της wind σημερα στην κεντρικη πλατεία (Μαρίνου Αντύπα). Σε δρομο που δεν εχει συμπεριληφθεί στο sfbb.

    To συνεργείο της cosmote σταμάτησε στη μισή Κωλέττη απο τη Δευτέρα

  7. #337
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    η εργατηκατ παντως δουλευει με τα φρεατια. μπαινουν μεσα και βαζουν καλωδια κατι τετοιο... ινες(?). απο 1/12 αρχιζουν οι διαθεσιμοτητες . ο προισταμενος ειπε εσενα θα κανουμε πρωτο

  8. #338
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    192
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HliasLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    η εργατηκατ παντως δουλευει με τα φρεατια. μπαινουν μεσα και βαζουν καλωδια κατι τετοιο... ινες(?). απο 1/12 αρχιζουν οι διαθεσιμοτητες . ο προισταμενος ειπε εσενα θα κανουμε πρωτο
    Θετικά τα νέα. Τιμές έμαθες τουλάχιστον;

  9. #339
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Κοίταξε όταν είχα πάρει τηλ τον προϊστάμενο για να ρωτήσω παίζει να τον είχα βρει στον υπνο γιατί άργησε να το σηκώσει και Ακουγόταν αγουροξυπνημένος . Και δεν καταλαβα τι είπε όποτε ναι .. θα δούμε .

  10. #340
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Η 200αρα κοστιζει 56euro μου ειπαν απο την cosmote για το γραφειο που δεν εχει μπει ακομα στην επιδοτηση του sfbb.
    Με την επιδοτηση θα ηταν 43euro που θα ηταν σουπερ και θα εβαζα και γραφειο και σπιτι.
    Το σκεφτομαι παντως να βαλω και χωρις επιδοτηση

    Πιστευω αργουν να ανανεωσουν και τις οδους στο sfbb. Υπαρχουν πολλοι δρομοι πλεον στο κεντρο που εχουν σκαψει αλλα δεν ειναι στην επιδοτηση.


    Το συνεργειο το ιδιο παντως ειναι που σκαβει τοσο για την cosmote οσο και για τη wind.
    Σημερα εκαναν εργασιες και στην καμπινα μου στο παρκινγκ της Ηρ. Πολυτεχνειου, οποτε συντομα θα εχει διαθεσιμοτητα ftth ολη η Νεραιδα

  11. #341
    Εγγραφή
    12-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307/32
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Speedport Smart
    Ευτυχώς εχουμε πολυ καλή εταιρία που ασχολείται με το τηλεπικοινωνιακό κομμάτι . Επίσης νικ έβαζαν πράγματα στην καμπίνα ή δούλευαν σε κανα φρεάτιο ; Εγω θα ήθελα να τύχω ανθρώπους στην καμπίνα εδω στα δημοτικά σχολεία να βάζουν(αν δεν έχουν βαλει) γιατί μπορεί να παω να δω πως είναι η ολη φάση . Φυσικά να βγαλω και φωτος . Είναι γαματη φάση.

  12. #342
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Στα λόγια μου έρχεστε.
    Με τόσα σκαψίματα ανέφερε πολύ λίγα κτήρια το sfbb.

  13. #343
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Λαρισσα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    245
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11.124 /1.020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    TP-LINK TD-W8961N
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 7.4(dB)
    Κυπρου 92.
    Δείτε πού ειναι.

    Adsl με κλείδωμα ρουτερ στα 7mbps.
    Αποκλειστικά δουλειά απο το σπίτι.

    Ζω ενα δραμα.

  14. #344
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexpen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυπρου 92.
    Δείτε πού ειναι.

    Adsl με κλείδωμα ρουτερ στα 7mbps.
    Αποκλειστικά δουλειά απο το σπίτι.

    Ζω ενα δραμα.
    Σε αντίθεση με τα εργα FTTH της cosmote όπου η ανάθεση εχει αναρτηθεί στο δημο και ξέρουμε που ακριβώς θα σκάψουν, με τη wind δε γνωρίζουμε τίποτα.
    Το μονο που ειναι βέβαιο ειναι ότι όσες κεντρικες περιοχές έχουν μονο adsl σύντομα θα έχουν FTTH.

    Η Κύπρου ειναι βέβαιο ότι θα καλυφθει απο την αρχή της στη συμβολη με Αριστείδου όπου έχει ηδη FTTH έως πιστεύω τη συμβολή με Νικηταρά.
    Δεν ειναι δυνατον να σε αφήσουν απ' εξω.
    Θα έλεγα να πάρεις ενα τηλέφωνο στον πάροχο σου να ρωτήσεις αν μπορείς να έχεις 100αρα και 200αρα. Μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα όπως εγω που δουλεύω στην Παπαναστασιου πολυ κοντά στο δημαρχείο.
    Ούτε έχουν σκάψει ακομα, ούτε υπάρχει κάποια επισημη ανάθεση. Και ομως το συνεργείο που ρώτησα τυχαία μου είπαν ότι αν κάνω αιτηση θα μου τη φέρουν την ινα και όντως και ο πάροχος μου επιβεβαιωσε τηλεφωνικα οτι υποστηριζεται FTTH 200.

    To μονο θεμα που έχουμε ειναι με την επιδότηση sfbb όπου η κάλυψη υπολείπεται της πραγματικότητας.
    Εγω έστειλα επιστολη στο sfbb να μου ξεκαθαρίσουν τι μπορούν να κάνουν γιατι παρ' ολο που φαίνεται οτι δεν υπάρχουν υποδομές sfbb η πραγματικοτητα ειναι αλλη.

  15. #345
    Εγγραφή
    07-11-2006
    Περιοχή
    Λαρισσα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    245
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11.124 /1.020
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    TP-LINK TD-W8961N
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 7.4(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αντίθεση με τα εργα FTTH της cosmote όπου η ανάθεση εχει αναρτηθεί στο δημο και ξέρουμε που ακριβώς θα σκάψουν, με τη wind δε γνωρίζουμε τίποτα.
    Το μονο που ειναι βέβαιο ειναι ότι όσες κεντρικες περιοχές έχουν μονο adsl σύντομα θα έχουν FTTH.

    Η Κύπρου ειναι βέβαιο ότι θα καλυφθει απο την αρχή της στη συμβολη με Αριστείδου όπου έχει ηδη FTTH έως πιστεύω τη συμβολή με Νικηταρά.
    Δεν ειναι δυνατον να σε αφήσουν απ' εξω.
    Θα έλεγα να πάρεις ενα τηλέφωνο στον πάροχο σου να ρωτήσεις αν μπορείς να έχεις 100αρα και 200αρα. Μπορεί να εκπλαγείς ευχάριστα όπως εγω που δουλεύω στην Παπαναστασιου πολυ κοντά στο δημαρχείο.
    Ούτε έχουν σκάψει ακομα, ούτε υπάρχει κάποια επισημη ανάθεση. Και ομως το συνεργείο που ρώτησα τυχαία μου είπαν ότι αν κάνω αιτηση θα μου τη φέρουν την ινα και όντως και ο πάροχος μου επιβεβαιωσε τηλεφωνικα οτι υποστηριζεται FTTH 200.

    To μονο θεμα που έχουμε ειναι με την επιδότηση sfbb όπου η κάλυψη υπολείπεται της πραγματικότητας.
    Εγω έστειλα επιστολη στο sfbb να μου ξεκαθαρίσουν τι μπορούν να κάνουν γιατι παρ' ολο που φαίνεται οτι δεν υπάρχουν υποδομές sfbb η πραγματικοτητα ειναι αλλη.
    Καλησπερα nikgr.

    Σε ευχαριστω για την απαντηση. Επειδη τους εχω ενοχλησει πολλες φορες εκει στη wind μου λενε συνεχεια οτι δεν "μπορει να γινει κατι καλυτερο".
    Οπως σωστα εγραψες, φτανει προς το παρον μεχρι περιπου την Εβραιων. Ειναι πραγματικα απελπιστικη η κατασταση παντως. Ολες οι βιντεοκλησεις και webinars που κανω, ειναι ΟΛΕΣ απο κινητο και 4g.

Σελ. 23 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 313182122232425283343 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας