Σελ. 61 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 4151565960616263667181 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 901-915 από 1271
  1. #901
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και, ναι....! Πανηγυρικά! Σήμερα ξεκίνησε η διαδικασία στην πολυκατοικία. Έχουν μπει οι αναμονές σε κάθε όροφο και απομένει η σύνδεση τους με την γραμμή. Αύριο θα ξέρω περισσότερα γιατί έλλειπα σήμερα. Τελικά η γραμμή ξεκινά από την τάπα που είχε αφήσει η wind στο πεζοδρόμιο. Είμαστε σε καλό δρόμο, άντε να δούμε....
    Πως το φέρνουν το καλώδιο; Από το κλιμακοστάσιο;

  2. #902
    Εγγραφή
    28-08-2019
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    FRITZ!BOX 7530
    SNR / Attn
    4/16(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως το φέρνουν το καλώδιο; Από το κλιμακοστάσιο;

    Περνάει μέσα από την πυλωτή και (αύριο θα ξέρω περισσότερα) ανεβαίνει μετά στους ορόφους. Τα floor-boxes έχουν τοποθετηθεί σε όλους τους ορόφους και μένει να συνδεθεί αύριο λογικά η οπτική. Έχοντας διαβάσει όλες τις σελίδες που υπάρχουν εδώ μέσα για το θέμα της οπτικής, καταλαβαίνω ότι μπορεί να υπάρξουν καθυστερήσεις μέχρι την τελική σύνδεση στο σπίτι, τουλάχιστον από ότι βλέπω συμβαίνουν πολύ συχνά. Ωστόσο, δεν μπορώ να κρύψω ότι είμαι πολύ ενθουσιασμένος για όλο αυτό. Είναι κάτι που το ήθελα πολλά πολλά χρόνια τώρα και να που τελικά συμβαίνει! Μακάρι να πάνε όλα καλά. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε.

  3. #903
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.911
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περνάει μέσα από την πυλωτή και (αύριο θα ξέρω περισσότερα) ανεβαίνει μετά στους ορόφους. Τα floor-boxes έχουν τοποθετηθεί σε όλους τους ορόφους και μένει να συνδεθεί αύριο λογικά η οπτική. Έχοντας διαβάσει όλες τις σελίδες που υπάρχουν εδώ μέσα για το θέμα της οπτικής, καταλαβαίνω ότι μπορεί να υπάρξουν καθυστερήσεις μέχρι την τελική σύνδεση στο σπίτι, τουλάχιστον από ότι βλέπω συμβαίνουν πολύ συχνά. Ωστόσο, δεν μπορώ να κρύψω ότι είμαι πολύ ενθουσιασμένος για όλο αυτό. Είναι κάτι που το ήθελα πολλά πολλά χρόνια τώρα και να που τελικά συμβαίνει! Μακάρι να πάνε όλα καλά. Εδώ θα είμαστε να τα λέμε.
    Με το καλό να σου ευχηθώ τότε.

  4. #904
    Εγγραφή
    28-08-2019
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    FRITZ!BOX 7530
    SNR / Attn
    4/16(dB) / 23(dB)
    Είμαι στην ευχάριστη θέση να πω ότι η κάθετη τοποθέτηση της οπτικής ίνας έχει ολοκληρωθεί. Έχω τραβήξει φωτογραφίες και κάποια στιγμή θα τις ανεβάσω. Τώρα μένει, λογικά, να με καλέσουν από τον ΟΤΕ για την τοποθέτηση της μέσα στο σπίτι, κάποια στιγμή στις επόμενες εβδομάδες. Το συνεργείο έκανε πολύ καλή δουλειά και έμεινα ευχαριστημένος από το τελικό αποτέλεσμα.

  5. #905
    Εγγραφή
    08-11-2012
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    17624 kbps 1020 kbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    6(dB) / 21.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι στην ευχάριστη θέση να πω ότι η κάθετη τοποθέτηση της οπτικής ίνας έχει ολοκληρωθεί. Έχω τραβήξει φωτογραφίες και κάποια στιγμή θα τις ανεβάσω. Τώρα μένει, λογικά, να με καλέσουν από τον ΟΤΕ για την τοποθέτηση της μέσα στο σπίτι, κάποια στιγμή στις επόμενες εβδομάδες. Το συνεργείο έκανε πολύ καλή δουλειά και έμεινα ευχαριστημένος από το τελικό αποτέλεσμα.
    Άντε φίλε με το καλό. Το ίδιο συνεργείο που σού έκανε την κάθετη θα έπρεπε να σου κάνει και την εγκατάσταση μέσα στο σπίτι, απορώ γιατί δεν στη έκαναν.
    Ο ΟΤΕ θα σε καλέσει μόνο για το τελικό ραντεβού με τον τεχνικό του ΟΤΕ για την ενεργοποίηση αφού έχει όμως τελειώσει όλοι η εγκατάσταση, κολλήσεις , σύνδεση της πολυκατοικίας με το καφαο του ΟΤΕ, η απαραίτητες μετρήσεις ότι όλα είναι οκ.

    Είχες καμία σχέση με το πλαίσιο?

  6. #906
    Εγγραφή
    28-08-2019
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    FRITZ!BOX 7530
    SNR / Attn
    4/16(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nik187 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άντε φίλε με το καλό. Το ίδιο συνεργείο που σού έκανε την κάθετη θα έπρεπε να σου κάνει και την εγκατάσταση μέσα στο σπίτι, απορώ γιατί δεν στη έκαναν.
    Ο ΟΤΕ θα σε καλέσει μόνο για το τελικό ραντεβού με τον τεχνικό του ΟΤΕ για την ενεργοποίηση αφού έχει όμως τελειώσει όλοι η εγκατάσταση, κολλήσεις , σύνδεση της πολυκατοικίας με το καφαο του ΟΤΕ, η απαραίτητες μετρήσεις ότι όλα είναι οκ.

    Είχες καμία σχέση με το πλαίσιο?

    Καλημέρα! Βασικά μου είπαν ότι οι ίδιοι θα έρθουν κατά πάσα πιθανότητα, απλά πρέπει να τους το πει ο ΟΤΕ πρώτα. Και εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή και από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα. Με το πλαίσιο έχω την ίδια σχέση που έχουν οι περισσότεροι, αγάπης, για τα προιόντα, μίσους, για την αντιμετώπιση σε ορισμένα ζητήματα service κυρίως.

  7. #907
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    αν την περιοχή την έχει αναλάβει η wind όπως στην περιοχή του chris, την κάθετη τοποθετηση την κάνει το συνεργείο της wind και έπεται κατ' εντολην της cosmote η οριζόντια μέσα στο σπίτι.
    Εσένα κι εμένα nik187 που ανήκουμε στη μεταμόρφωση, κέντρο που έχει αναλάβει ο οτε για τα έργα ftth, αν εισαι συνδρομητής cosmote τα κάνουν όλα με τη μία. Αν εισαι συνδρομητής wind πάλι περιμενουν την έγκριση της wind σε 2ο χρόνο μετά την κάθετη της cosmote.

    Aν ο chris ήταν συνδρομητής της wind θα του τα έκαναν όλα μέσα/εξω με τη μια.

    Η πλάκα είναι ότι με πήραν απο τη vodafone να μου πουλήσουν "24αρα" απο αστικό κέντρο, μιας και πουθενά στη Λάρισα δεν επινοικιάζουν γραμμές ftth της wind ή του οτε. Εφαγαν το ανάλογο τρολάρισμα φυσικά και ψάχνονταν τάχα να δουνε αν υποστηρίζουν κι αυτοι κάτι παραπάνω απο τα παλαιολιθικά έως 24.

  8. #908
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σήμερα η Wind, περνούσε υποδομές για FTTH στην Τσιμισκή κοντά στο ύψος της Υψηλάντου (σε περιοχή που καλύπτεται ήδη από FTTC). Φαίνεται ότι σε κάποιες περιοχές τα δίκτυα ΝGA (FTTC, FTTH) θα λειτουργούν παράλληλα και ο καθένας θα επιλέγει αυτό που τον βολεύει καλύτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DVDLover75 : 12-06-21 στις 21:55.

  9. #909
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρώτησα το συνεργείο (καθαρά από περιέργεια) και μου είπαν ότι οι οπτικές ίνες που θα καταλήγουν στα σπίτια θα είναι στην ουσία επέκταση από τις ήδη προυπάρχουσες, στις προεγκατεστημένες καμπίνες της περιοχης

  10. #910
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Πηρε λιγα χρονια εκει στη wind να καταλάβουν οτι wannabe 100αρα και 200αρα vdsl χωρις επιδοτηση δεν βαζει ο Ελληνας και αποφασισε να ασχοληθει πιο σοβαρα με τις ftth.

    Εν τω μεταξυ παλι σκαβουν στην κεντρικη Παπαναστασιου για να συνδεσουν τους γυρω δρομους με τον κορμο ινων της Παπαναστασιου αλλα τα 6οροφα κτηρια της Παπαναστασιου δε λενε να τα συνδεσουν...
    Μυαλο κουκουτσι...

  11. #911
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρώτησα το συνεργείο (καθαρά από περιέργεια) και μου είπαν ότι οι οπτικές ίνες που θα καταλήγουν στα σπίτια θα είναι στην ουσία επέκταση από τις ήδη προυπάρχουσες, στις προεγκατεστημένες καμπίνες της περιοχης
    Λες να έχουμε ελπίδα για οπτική και εμείς που είμαστε στην Ηπείρου μετά την Παπαναστασιου δηλαδή;

  12. #912
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Javascript_Developer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λες να έχουμε ελπίδα για οπτική και εμείς που είμαστε στην Ηπείρου μετά την Παπαναστασιου δηλαδή;
    Στο σημείο που είμαι υπάρχουν 2 καμπίνες σε απόσταση 100-150 μέτρων εναλλάξ, αλλά άρχισαν να βάζουν υποδομές. Οπότε είναι πολύ πιθανό να γίνει και σε εσάς αυτό εάν ανήκετε στην "Φιλελλήνων". Είμαι μάλλον αυτό που είχε ακουστεί, ότι οι καμπίνες VDSL έχουν δυνατότητα και για FTTH.

    Να φανταστείς ότι με ρώτησε ο υπεύθυνος του έργου αν είναι κάποιος ιδιοκτήτης εκεί και μόλις του είπα ότι είμαι ένας από αυτούς, με ρώτησε που βολεύει να βάλει την αναμονή. Μπορεί να μην καίγομαι για FTTH, αλλά ας μπει να υπάρχει. Ευκαιρία είναι.

  13. #913
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μεταμόρφωση ανήκω.

  14. #914
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν αποφασίσει η Cosmote να δώσει και FTTH και σε σημεία με FTTC τότε όλα είναι πιθανά.

  15. #915
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    δηλαδη θα αφήσει ο δήμαρχος να ξανασκάψουν την Ηπείρου και τους άλλους ανακατασκευασμένους με εκατομμύριατου δήμου δρόμους επειδή η wind δεν είχε σκοπό μέχρι πέρυσι να βάλει υποδομές ftth και επένδυε μόνο σε vdsl vectoring?
    Tωρα που κατάλαβε ότι δε θα πάρει επιδοτήσεις sfbb και πελάτες με κουπόνι απ' το vdsl vectoring μας ψυχοπόνεσε?

Σελ. 61 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 4151565960616263667181 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας