Σελ. 81 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 6171767980818283 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.201-1.215 από 1271
  1. #1201
    Εγγραφή
    14-04-2023
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι για 200mbps και 5€ μηνιαία έκπτωση σε ένα κινητό μου όποιο θέλω εγώ. Άρα κερδισμένος βγαίνω κιόλας δεδομένου ότι τώρα έδινα 32.90€ για 100mbps VDSL.
    Πάει καιρός από τότε που σου έκαναν την προσφορά, γιατί απο ότι θυμάμαι η cosmote την 200αρα την έδινε μονο με FTTC.

  2. #1202
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hatz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάει καιρός από τότε που σου έκαναν την προσφορά, γιατί απο ότι θυμάμαι η cosmote την 200αρα την έδινε μονο με FTTC.
    12 Ιουλίου την πήρα την προσφορά και 14 Ιουλίου έκανα την αίτηση. Και η προσφορά και η αίτηση έγιναν στο κατάστημα Cosmote στην Κούμα.

  3. #1203
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Σήμερα το πρωί με πήρε ο τεχνικός τηλέφωνο για την ενεργοποίηση. Ήρθε κιόλας το μεσημεράκι και μπήκα επιτέλους στον κόσμο του FTTH! Ήταν λίγο διστακτικός με το Fritz!Box 7590 που είχα ότι και καλά δε θα παίξει ως router αλλά φυσικά όλα καλά. Έτρεξα τον wizard για WAN και πήρε αυτόματα ίντερνετ και τηλεφωνία, όπως είχε γίνει και με τη VDSL. 205/20.5 κατά μέσο όρο οι ταχύτητες.

    Μια ανακεφαλαίωση με το ιστορικό για να έχουν μια εκτίμηση όσοι περιμένουν. Με το καλό να ενεργοποιηθείτε όλοι.

    11/05/23 - Σκάψιμο σε όλη την οδό μπροστά από το σπίτι.
    14/07/23 - Αίτηση στην Cosmote. Η διαθεσιμότητα άρχισε να φαίνεται στο site της Cosmote μόνο με τη διεύθυνση και όχι με τον τηλεφωνικό αριθμό μόλις μερικές μέρες νωρίτερα.
    27/07/23 - Αυτοψία από μηχανικό στο κτίριο
    08/08/23 - Σκάψιμο πεζοδρομίου και πέρασμα σωλήνας σε μια γωνία του κτιρίου από την οποία θα έβγαινε η οπτική από το δρόμο.
    18/08/23 - Έναρξη εγκατάστασης όλης της υποδομής στο κτίριο και ολοκλήρωση την επόμενη ημέρα.
    30/08/23 - Ενεργοποίηση γραμμής!

  4. #1204
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Άλλαξε και το προφίλ σου τώρα!

    Πως και δεν έβαλες 300άρα ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #1205
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα το πρωί με πήρε ο τεχνικός τηλέφωνο για την ενεργοποίηση. Ήρθε κιόλας το μεσημεράκι και μπήκα επιτέλους στον κόσμο του FTTH! Ήταν λίγο διστακτικός με το Fritz!Box 7590 που είχα ότι και καλά δε θα παίξει ως router αλλά φυσικά όλα καλά. Έτρεξα τον wizard για WAN και πήρε αυτόματα ίντερνετ και τηλεφωνία, όπως είχε γίνει και με τη VDSL. 205/20.5 κατά μέσο όρο οι ταχύτητες.

    Μια ανακεφαλαίωση με το ιστορικό για να έχουν μια εκτίμηση όσοι περιμένουν. Με το καλό να ενεργοποιηθείτε όλοι.

    11/05/23 - Σκάψιμο σε όλη την οδό μπροστά από το σπίτι.
    14/07/23 - Αίτηση στην Cosmote. Η διαθεσιμότητα άρχισε να φαίνεται στο site της Cosmote μόνο με τη διεύθυνση και όχι με τον τηλεφωνικό αριθμό μόλις μερικές μέρες νωρίτερα.
    27/07/23 - Αυτοψία από μηχανικό στο κτίριο
    08/08/23 - Σκάψιμο πεζοδρομίου και πέρασμα σωλήνας σε μια γωνία του κτιρίου από την οποία θα έβγαινε η οπτική από το δρόμο.
    18/08/23 - Έναρξη εγκατάστασης όλης της υποδομής στο κτίριο και ολοκλήρωση την επόμενη ημέρα.
    30/08/23 - Ενεργοποίηση γραμμής!
    Καλή απόλαυση! Μην ξεχάσεις τις φωτογραφίες από την εγκατάσταση! (μένουμε στην ίδια πόλη, ανήκουμε στο ίδιο Α/Κ, ποιος ξέρει, μπορεί να μου κάνει την δουλειά το ίδιο συνεργείο με σένα και με ενδιαφέρει να έχω μια εικόνα...)
    Να ρωτήσω κι εγώ πως και δεν έβαλες την 300άρα με 2€/μήνα επιπλέον;
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  6. #1206
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δεν έβαλα 300αρα γιατί είναι το πατρικό και όχι το σπίτι που μένω τώρα. Οπότε για τους γονείς μου, μια χαρά είναι και η 200αρα. Αν φτιάξω κάποια στιγμή το πάνω διαμέρισμα(γι'αυτό και έγινε πρόβλεψη και υποδομή για 3 διαμερίσματα από το μηχανικό που περιέγραψα στις προηγούμενες σελίδες), 1Gbps χωρίς δεύτερη σκέψη θα βάλω. Θα βγάλω και τα γούστα μου με καμπίνες και δικτυακό εξοπλισμό που θέλω. Δεν τις έχω ξεχάσει τις φωτογραφίες. Θα ανέβουν το ΣΚ που θα πάω να κάτσω με την ησυχία μου στο πατρικό. Πάντως το ίδιο συνεργείο θα έρθει. Από όσο μου είπαν, Nova και Cosmote το αναλαμβάνουν αποκλειστικά αυτοί. Σωστή η παρατήρηση και του φίλου @Iris07 για το προφίλ και την ταχύτητα

  7. #1207
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Επισυνάπτω τις φωτογραφίες που υποσχέθηκα. Οι πρώτες δύο δείχνουν τη σιδερένια σωλήνα από την οποία βγήκε η οπτική ίνα από το δρόμο. Υπάρχει σωλήνα και μέσα στο παρτέρι που φαίνεται λίγο. Από εκεί έχει γίνει τρύπα κάτω από την περίφραξη και το πεζοδρόμιο. Υπάρχει ένα κουτί στη δεύτερη φωτογραφία. Από αυτό το κουτί θα πάρει και το διπλανό οικόπεδο το οποίο βέβαια είναι δικό μας, οπότε δεν ξέρω αν θα χρειαστεί ποτέ. Στην ίδια φώτο φαίνεται και ένα χοντρό παλιό καλώδιο. Αυτό είναι το τωρινό καλώδιο χαλκού του ΟΤΕ και σε καμία εβδομάδα, θα φύγει τελείως. Η τρίτη και τέταρτη δείχνουν πώς με πλαστική σωλήνα και σπιράλ προχώρησε από την πρώτη σιδερένια σωλήνα. Κάπως έτσι με τέτοιες πλαστικές σωλήνες και σπιράλ καταλήγουμε στην πέμπτη όπου είναι το κεντρικό κουτί του κτιρίου. Εκεί καταλήγουν οι παροχές του ισογείου, του πρώτου(όπου έγινε και η ενεργοποίηση) και του δευτέρου ορόφου. Βρίσκεται στην πυλωτή στην εξωτερική μεριά. Στην έκτη φωτογραφία φαίνεται πώς έχει γίνει τρύπα και καταλήξαμε στο εσωτερικό του κτιρίου και στη συνέχεια γίνεται τρύπα στο ταβάνι που καταλήγει στον πρώτο όροφο. Σε όλο το εσωτερικό του κτιρίου μπαίνουν κανάλια και όχι πλαστικές σωλήνες και σπιράλ. Στην έβδομη βλέπουμε το floor box του πρώτου ορόφου και φαίνεται πως προχωράει η παροχή για να ανέβει στο δεύτερο. Φαίνεται αρκετά σκαμένο εκεί αλλά ήταν κάτι που το ζητήσαμε εμείς λόγω μιας ιδιαιτερότητας του δευτέρου ορόφου. Αντίστοιχα floorbox έχουν και το ισόγειο και ο δεύτερος όροφος. Στην τελευταία φωτογραφία φαίνεται αυτή η διάφανη οπτική ίνα που περνάνε τώρα που καταλήγει από το floorbox στην πρίζα οπτικής μέσα στο σπίτι. Για να είμαι ειλικρινής, είναι το μοναδικό πράγμα που δε μου άρεσε. Αλλιώς το περίμενα και έβλεπα στο βίντεο να το διαφημίζει η Huawei και αλλιώς είναι στην πραγματικότητα. Το βρίσκω πολύ ευαίσθητο και εκτεθιμένο. Θα προτιμούσα κανονική οπτική ίνα μέσα σε κανάλι, όπως ακριβώς γινόταν μέχρι πριν 1 μήνα περίπου από όσο μου είπαν. Αυτό εδώ τώρα βάφεται βέβαια και θα φαίνεται καλύτερο από ό,τι τώρα αλλά και πάλι το βρίσκω πολύ εκτεθιμένο.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_7019.JPEG 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  1,13 MB 
ID: 250436
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_7020.JPEG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  800,9 KB 
ID: 250437
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_7022.JPEG 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  599,5 KB 
ID: 250438
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_7023.JPEG 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  762,3 KB 
ID: 250440
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_7024.JPEG 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  885,1 KB 
ID: 250441
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_7025.JPEG 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  396,1 KB 
ID: 250442
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_7026.JPEG 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  265,4 KB 
ID: 250443
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_7027.JPEG 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  303,5 KB 
ID: 250444
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zarzonis : 02-09-23 στις 11:28.

  8. #1208
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Ευχαριστούμε πολύ !
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  9. #1209
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zarzonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην τελευταία φωτογραφία φαίνεται αυτή η διάφανη οπτική ίνα που περνάνε τώρα που καταλήγει από το floorbox στην πρίζα οπτικής μέσα στο σπίτι. Για να είμαι ειλικρινής, είναι το μοναδικό πράγμα που δε μου άρεσε.
    Ερώτηση στην τελευταία φωτογραφία, που δείχνει την ίνα να περνάει μέσα από μια τρυπά αν μετα από χρόνια χρειαστείς να βαφτεί ο τοίχος, ο μπογιατζής θα κάνει ζημιά στην ίνα με το ρολό οταν θα βαφεί τον τοιχο

  10. #1210
    Εγγραφή
    18-07-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200,0 ↑ 20,0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ερώτηση στην τελευταία φωτογραφία, που δείχνει την ίνα να περνάει μέσα από μια τρυπά αν μετα από χρόνια χρειαστείς να βαφτεί ο τοίχος, ο μπογιατζής θα κάνει ζημιά στην ίνα με το ρολό οταν θα βαφεί τον τοιχο
    Ο τοίχος θα βαφτεί σύντομα. Όχι μετά από χρόνια, οπότε θα ξέρουμε τί θα γίνει Δυστυχώς γι'αυτό είπα ότι είναι αρκετά εκτεθιμένο αυτό το σύστημα. Θέλει προσοχή σε αυτό το σημείο για να μην γίνει ζημιά. Είτε από βάψιμο, είτε από τίποτα άλλο. Επίσης, να αναφέρω ότι γενικότερα δεν κολλάει και τόσο καλά στον τοίχο αυτό το πράγμα. Ο μάστορας τρόμαξε να το κολλήσει. Γι'αυτό βγήκε και λίγο στραβά.
    Στο εσωτερικό του σπιτιού από την τρύπα που αναφέρεις, η ίνα βγαίνει ακριβώς σε μια γωνία τοίχων, ανεβαίνει προς τα πάνω και προχωράει κολλητά και παράλληλα με το γύψινο για περίπου 2 μέτρα. Μετά κατεβαίνει πάλι από γωνία τοίχων και μετά είναι η πρίζα οπτικής. Δηλαδή στο εσωτερικό του σπιτιού είναι πιο καλά τα πράγματα. Στο μέλλον, επειδή θέλω να τραβήξω και 2 UTP καλώδια ακριβώς από την ίδια διαδρομή για κάποιο εξοπλισμό που θέλω, ίσως φέρω συνεργείο να μου βάλει κανονική οπτική ίνα με δική μου χρέωση που θα περαστεί μέσα σε κανάλι. Έτσι κι αλλιώς, τα UTP θα είναι σε κανάλι μέσα.

  11. #1211
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    η cosmote συνέχιζει τα έργα FTTH στη Λάρισα στο Α/Κ Μεταμόρφωσης σαρώνοντας ολες τις συνοικίες. Πλέον δραστηριοποιείται περιξ του Αγ. Αντωνίου (Τρικάλων, αρχη Ηπείρου και παράδρομοι) σε δρόμους δηλαδή που ειχαν νέες καμπίνες vdsl vectoring. Συντομαι πιστεύω θα καλύψει και τον Αγιο Αθανάσιο
    Η nova κλασικά κοιμάται. Εχω χρόνια να δω συνεργείο της. Ούτε το κεντρικό της υποκατάστημα στην Παπαναστασίου δεν μπορεί να καλύψει

  12. #1212
    Εγγραφή
    31-01-2010
    Περιοχή
    Ευχόμουν εκτός Ελλάδος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE VDSL
    SNR / Attn
    23(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μέχρι να δούμε "συνεργείο" της United Fiber μπορει και να έχει αλλάξει χέρια η εταιρεία

  13. #1213
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110/11
    ISP
    Nova
    Πάντως στην Λαγού έκανε έργα το ΣΚ η Vodafone από ότι είδα σε ενημερωτικό σημείωμα. Δεν ήξερα ότι κάνει και η Vodafone έργα. Εκτός αν ήταν κάποιο Draft και δεν είχαν αλλάξει το όνομα του παρόχου που λογικά είναι η Cosmote.

  14. #1214
    Εγγραφή
    10-02-2020
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    93000/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox-7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για το κέντρο που είναι παρατημένο 10 χρόνια έχει ακούσει κανείς τίποτα;Το 99% της Ηπείρου δεν έχει οπτική ίνα για παράδειγμα.

  15. #1215
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bigsam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως στην Λαγού έκανε έργα το ΣΚ η Vodafone από ότι είδα σε ενημερωτικό σημείωμα. Δεν ήξερα ότι κάνει και η Vodafone έργα. Εκτός αν ήταν κάποιο Draft και δεν είχαν αλλάξει το όνομα του παρόχου που λογικά είναι η Cosmote.
    Μπορει να το κανανε για καποιον πελατη μισθωμενου.

Σελ. 81 από 85 ΠρώτηΠρώτη ... 6171767980818283 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας