Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Καλό είναι να ασχολείσαι, αλλά από ένα σημείο και μετά όπου μιλάμε για επιχειρήσεις πρέπει να υπάρχει και το θεωρητικό υπόβαθρο αλλιώς χάνεται η πελατεία.

    Προσωπικά θα ξεκίναγα από τα καλώδια, όπως ήδη ειπώθηκε, vlans για κάθε όροφο και ξεχωριστό για το wifi με υλοποίηση mesh. Όλα αυτά προϋποθέτουν managed switch και router on a stick όπως σωστά ειπώθηκε.
    Το διπλό ΝΑΤ καταπονεί cpu, "προσφέρει" έξτρα hop συν κάποια άλλα θέματα, γι' αυτό και πρέπει να αποφεύγεται. Αν δεν είσαι εξοικειωμένος με pfsense ή opensense θα παιδευτείς.

    Ακόμα και αν διορθωθεί το πρόβλημα μπορεί τα πάντα να σέρνονται λόγω μη υλοποίησης qos ή/και firewall.

  2. #17
    Εγγραφή
    08-05-2019
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παιδιά ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το διπλό NAT. Μου αναφέρατε οτι πρέπει να τερματίσω το pppoe στο load balance. Οπότε θα δώσω τα username,pass του OTE στο tp link?
    Αν είναι έτσι δεν θα πρέπει να μπει σε passthrough ή bridge mode το speedport plus και σε αυτή την περίπτωση θα χάσω την τηλεφωνία.
    Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

  3. #18
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από heartl3ss21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το διπλό NAT. Μου αναφέρατε οτι πρέπει να τερματίσω το pppoe στο load balance. Οπότε θα δώσω τα username,pass του OTE στο tp link?
    Αν είναι έτσι δεν θα πρέπει να μπει σε passthrough ή bridge mode το speedport plus και σε αυτή την περίπτωση θα χάσω την τηλεφωνία.
    Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
    Θα βάλεις τα credentials του isp στον balancer, θα κάνεις εκεί pppoe σύνδεση, και θα έχεις ενεργό το pppoe passthrough στο speedport.
    H τηλεφωνία όντως χάνεται στο bridge, όχι όταν κάνεις passthrough.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #19
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από heartl3ss21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά αλλά μου αρέσει να ασχολούμαι και θα ήθελα να τα καταφέρω μαθαίνοντας κάτι κατά την διάρκεια.
    Σαφώς και είναι πολύ καλό να μαθαίνεις και να ξέρεις Κάποια πράγματα αλλά είναι δυνατόν να στηρίζεις δουλειά σου σε ότι σου λέει ο ένας και ο άλλος? που μπορεί τα παιδιά εδώ να είναι πάρα πολύ καλα και να έχουν δίκιο σε αυτό που σου λένε αλλά εδώ είναι η επιχείρησή σου. Δεν θα έπρεπε να έχεις έναν άνθρωπο που Όταν χρειαστείς κάτι να τρέξει? Δηλαδή αν σου τύχει κάτι τι θα κάνεις θα ανοίξεις θέμα στο φόρουμ και θα περιμένουν οι πελάτες ποτε θα σου απαντήσουμε? Συγγνώμη κιόλας που επεμβαίνω δεν έχω καμία προθεση να σου κάνω κριτική ή να σε μαλώσω Απλά θεωρώ ότι είσαι σε λάθος δρόμο και ίσως κάποια στιγμή αυτό να σου στοιχίσει πολύ περισσότερο από αυτό που θα γλιτώσεις αν έχεις έναν άνθρωπο να σε υποστηρίζει.

  5. #20
    Εγγραφή
    08-05-2019
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα βάλεις τα credentials του isp στον balancer, θα κάνεις εκεί pppoe σύνδεση, και θα έχεις ενεργό το pppoe passthrough στο speedport.
    H τηλεφωνία όντως χάνεται στο bridge, όχι όταν κάνεις passthrough.
    Τέλεια, ευχαριστώ.

    Σχετικά με τα VLAN, σκέφτηκα την παρακάτω τοπολογία. Πως σας φαίνεται;

    VLAN 1 (ISP) - 192.168.0.0/22 (192.168.0.1-192.168.3.254) για τα Speedport, θέλω το καθένα να έχει ένα υποδίκτυο, 192.168.1.1, 192.168.2.1, 192.168.3.1
    VLAN 13 (Management) 192.168.13.0/24 - Να μπει πάνω το managed switch και το load balancer, αλλά πως θα ρυθμίσω το load balancer να δίνει dhcp στα παρακάτω vlan που είναι εκτός του δικού του vlan?
    VLAN 14 (Guest Wifi) 192.168.14.0/23 - Θα δώσω καρφωτές IP σε όλα τα access points και ίσως τηλεοράσεις στα δωμάτια στις πρώτες 30-40 διευθύνσεις και τις υπόλοιπες να τις αφήσω dhcp για τις συσκευές των πελατών (κινητά, τάμπλετ κτλ) ή μήπως είναι καλύτερα να το χωρίσω σε 2 VLAN, ισόγειο και πρώτος όροφος; Δεν έιναι πολλά τα δωμάτια, είναι μονο 12, οπότε 12 APs και 12 τηλεοράσεις + ότι συσκευές βάζει ο κόσμος.

    Εναλλατικά σκέφτηκα να αφαιρέσω τελείως το load balance και να χωρίσω τα 12 δωμάτια σε 3 γκρουπ των τεσσάρων, όπου το καθένα θα είναι ένα vlan με το ρουτεράκι του ΟΤΕ του που θα μανατζάρει την κίνηση. Απλό ξέρω, αλλά ίσως δουλέψει έτσι; Το managed switch δεν μπορεί να μου προσφέρει έστω βασικού επιπέδου qos για να περιορίζω το bandwidth των πελατών ή κάτι σε firewall;

  6. #21
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Αρχικά κάνε με το pppoe και άσε τα υπόλοιπα. Επίσης δες τα DHCP lease time.

    Άσε μερικά access point, πριν τα βγάλεις όλα και δες συμπεριφορά.

    Επίσης μιλά και με το support της to-link, είναι αρκετά εξυπηρετικα τα παιδιά, για να τσεκάρετε ρυθμίσεις.

  7. #22
    Εγγραφή
    08-05-2019
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά κάνε με το pppoe και άσε τα υπόλοιπα. Επίσης δες τα DHCP lease time.

    Άσε μερικά access point, πριν τα βγάλεις όλα και δες συμπεριφορά.

    Επίσης μιλά και με το support της to-link, είναι αρκετά εξυπηρετικα τα παιδιά, για να τσεκάρετε ρυθμίσεις.
    Έχω ήδη μιλήσει αρκετές φορές μαζί τους και μου είπαν ότι φαίνονται σωστό το configuration μου και αυτοί με διπλό ΝΑΤ το εκαναν χωρίς να περάσουν τα ppoe.
    Αλλά ναι θα φτιάξω το ppoe σε πρώτη φάση και κάλεσα και κλιμάκιο του ΟΤΕ να έρθει να δει τι γίνεται με τις άπειρες διακοπές που έχω. Αυτό με τα access points ήδη το δοκιμάζω καθημερινά λίγα λίγα .

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας